Magická ANDALÚZIA: čo vidieť v tomto regióne s arabským nádychom?

alhambra
Pevnosť Alhambra

Andalúzia je ideálnou destináciou pre ľudí, ktorí milujú slnko a chcú mať istotu, že si ho počas svojej dovolenky aj dosýta užijú. Táto autonómna časť Španielska má totiž vyše 320 slnečných dní v roku! Nemyslite si však, že Andalúzia je len o oddychu na pláží – ponúka toho omnoho omnoho viac! V nasledujúcich riadkoch sa preto pozrieme na miesta, ktoré by nemali ujsť vašej pozornosti.

Akciové letenky do Malagy hľadajte tu a do Sevilly zas tu.

Základné informácie

Andalúzia leží na juhu Španielska a predstavuje jednu z najväčších autonómnych oblastí. Obýva ju 7 miliónov ľudí a predstavuje 17 % z celkovej rozlohy krajiny. Najznámejšie provincie ako Granada, Sevilla či Malaga patrili kedysi k najchudobnejším regiónom, no dnes sú vyhľadávanými turistickými destináciami.

Najunikátnejšou črtou regiónu je rozhodne rukopis Maurov, ktorí sem prišli zo Severnej Afriky a vládli vyše 7 storočí. Arabské prvky nájdeme v architektúre v Andalúzii takmer všade a paláce ako napríklad Alhambra pri Granade alebo Alcázar v Seville sú povinnou zastávkou každého cestovateľa.

alhambra granada
Maurská architektúra je plná prepracovaných detailov

Andalúzia sa môže okrem toho pochváliť aj množstvom piesočnatých pláží, horami, jaskyňami či britským Gibraltárom alebo jedinou európskou púšťou!

Ako sa prepravovať po Andalúzii?

Napríklad aj autobusmi, pretože spájajú všetky mestá a dedinky. Na medzimestské spoje si lístok zakúpite pri okienku na stanici, no ak nastupujete medzi mestami, lístok vám predá aj šofér. Niektoré miesta v tomto článku však budú viac prírodného než urbánneho charakteru a verejnou dopravou sa k nim nedostanete. V takom prípade je lepšie zvážiť si požičanie auta.

Čo vidieť v Andalúzii?

SEVILLA

Začneme samozrejme hlavným mestom Andalúzie Sevillou. Je to vstupná brána do oblasti a v jej okolí sa nachádza mnoho dôležitých pamiatok. Výhodne sa sem lieta z Viedne, ale aj Budapešti.

real alcazar Sevilla

Najdôležitejšou pamiatkou, kvôli ktorej ľudia navštevujú toto mesto, je rozhodne alkazár – Real Alcázar de Sevilla. Ide o kráľovský palác z 11. storočia, ktorý sa postupne menil tak, ako sa striedali vplyvy rôznych panovníkov. Nájdete tu množstvo krásnych záhrad, nádvorí, ale aj detailne a bohato zdobené interiéry. Alkázar je zapísaný v zozname svetového dedičstva UNESCO a pred jeho návštevou si radšej vopred zarezervujte lístky na tejto stránke.

real alcazar Sevilla
Nádvorie v pevnosti Real Alcazar

Okrem tejto pamiatky je v zozname UNESCO aj hlavná katedrála, ktorá nesie názov Santa María de la Sede. Je tretím najväčším chrámom na svete (a zároveň najväčšia katedrála na svete) a prepracované detaily tejto stavby vás zaujmú už z diaľky. Svoj hrob tu má konca aj Krištof Kolumbus!

Do tretice si v Seville môžete pozrieť pamiatku z trochu iného súdka. Unikátna stavba Metropol Parasol je údajne najväčšou drevenou stavbou na svete a domáci ju kvôli jej tvaru nazývajú „Mushrooms Seville“. Na vrchole, kde vás vyvezie výťah, sa nachádza chodník a vy si tam budete môcť vychutnať jedinečný výhľad na mesto. Za výstup si zaplatíte 5€.

Las Setas De Sevilla
Ultramoderná stavba Las Setas De Sevilla
Las Setas De Sevilla
Pohľad z vrchu stavby na okolité mesto

V samotnom meste sa toho samozrejme nachádza omnoho viac, no to je už na iný článok:)

CÓRDOBA

Mesto Córdoba sa nachádza len 42 minút cesty vlakom (autom vyše hodinu a pol) zo Sevilly a je preto obľúbenou destináciou na jednodňový výlet. Ide o mestečko, ktoré dýcha históriou na každom kroku a za jeho pamiatku číslo jeden sa považuje Mezquita – v preklade mešita, no v 13. storočí ju Španieli prestavali a vysvätili za katolícky kostol. Jej najzaujímavejšou časťou (okrem bohatej histórie) je rozhodne modlitebná časť, ktorú predeľuje 856 stĺpov.

Mosque-Cathedral of Córdoba
Mešito-katedrála v Córdobe

Vedeli ste, že v Seville a Córdobe sa (okrem iných miest v Španielsku) natáčal slávny seriál Game of Thrones? Viac sa o konkrétnych miestach dočítate v tomto článku.

RONDA

Dedinku Ronda pozná určite mnoho z vás z Instagramu, a to vďaka jej unikátnemu mostu. Toto horské mestečko leží asi 100 kilometrov západne od Malagy a patrí do národného parku Sierra de las Nieves. Je tretím najnavštevovanejším mestom Andalúzie a dôvodom je jeho čarovná atmosféra, ktorú si zamiloval napríklad aj Ernest Hemingway.

Pozrieť by ste si tu mali tieto pamiatky:

 • Puente Nuevo: nový most spája starú a novú časť mesta a naskytne sa vám z neho úchvatný pohľad na celú roklinu El Tajo. Obdivovať ho môžete tiež zdola, ako na fotografii nižšie.
 • The Balcón del Coño: „balkón“, alebo vyhliadka s ešte lepším výhľadom na okolitú scenériu
 • Plaza de Toros: jedna z najstarších býčích arén v Španielsku
Puente Nuevo ronda
Puente Nuevo v mestečku Ronda

GIBRALTÁR

Gibraltár, hoci leží v Španielsku, má status Zámorského územia Spojeného kráľovstva a preto spolu s ním nedávno opustil EÚ. Tento región obýva 32-tisíc ľudí, z ktorých 96 percent hlasovalo v referende za zotrvanie v EÚ, no nestalo sa tak. Budúcnosť je však zatiaľ neistá a o konkrétnych podmienkach budúceho fungovania sa rozhodne do konca roka 2020.

Gibraltár
The Rock v Gibraltári

Gibraltár je však významným turistickým miestom a a ani vy by ste ho nemali počas svojej cesty Andalúziou vynechať. Slávna skala Upper Rock (alebo iba The Rock) sa dvíha do výšky 426 metrov nad morom a hľadí na celú úžinu. Viete sa na ňu dostať pohodlne lanovkou, alebo peši a cestu vám spríjemnia zvedavé makaky. Z vrcholku hory si užijete naozaj dychberúci výhľad a zvyšok dňa môžete stráviť objavovaním uličiek tohto malebného mesta.

makaky gibraltar
Všadeprítomné makaky na Gibraltári

Zaujímavosti o Gibraltári:

 • nachádza sa tam letisko, no to je zároveň chodníkom pre chodcov smerujúcich k skale, takže dopravu tam riadi semafor. Je to skutočný unikát!
 • Gibraltár má svoju vlastnú menu
 • jeho rozloha je necelých 7 kilometrov štvorcových
 • je domovom pre množstvo opíc (makaky), ktoré nikde inde v Európe nežijú voľne v prírode
 • leží len 20 kilometrov od Afriky
 • Gibraltár je unikátny mix britskej a španielskej kultúry a architektúry.

TARIFA

Od slávneho Gibraltáru to máte na skok do surferskej dedinky Tarifa, ktorá je najjužnejším bodom Španielska. Ide o zaujímavé spojenie historickej architektúry a mladej surferskej kultúry. Viac sa o surferskych miestach v Európe dočítate v tomto článku.

tarifa španielsko
Windsurfing na pláži v dedinke Tarifa

GRANADA A ALHAMBRA

Mesto Granada má podobne ako Sevilla a Cordoba svoju hlavnú pamiatku – je ňou maurská pevnosť Alhambra, ktorá je zapísaná v zozname svetového dedičstva UNESCO. Tento ohromujúci komplex paláca a pevnosti je jednou z najznámejších pamiatok islamskej architektúry a zároveň ide o najnavštevovanejšiu pamiatku celého Španielska.

alhambra
Nádherný komplex Alhambra pri meste Granada

Alhambru tvoria záhrady Generalife, palác Karola V. a okolie, paláce Nasrid (skutočné skvosty!), veže a severná časť a napokon pevnosť Alcazaba.

Vstup si sem musíte vopred zarezervovať (aj niekoľko týždňov vopred) – kapacita je len 3 300 návštevníkov ráno a rovnaký počet poobede. Lístok si preto kupujete na celý tento čas, takže na Alhambru si vyhraďte skutočne pol dňa. Viac info na tejto stránke.

alhambra
Na preskúmanie Alhambry si vyhradťe pol dňa, budete mať čo objavovať!

MALAGA A CAMINITO DEL REY

Mesto Malaga je rodiskom Pabla Picassa a leží na slnečnom pobreží na juhu krajiny, ktoré sa nazýva Costa del Sol. Je vyhľadávanou dovolenkovou destináciou, pretože okrem zaujímavých pamiatok a skvelého jedla nájdete v okolí aj množstvo krásnych pláží so zlatým pieskom. O tom, či si pozrieť v Malage, sme už písali v tomto článku.

malaga
Pohľad na nočnú Malagu

Severne od mesta (asi hodinu cesty autom) leží ďalší prírodný unikát, ktorý by nemal ujsť vašej pozornosti. Nazýva sa Caminito del Rey a mnohí ho označujú za najnebezpečnejší chodník na svete – teda aspoň tomu tak bolo do roku 2015, no odvtedy si chodník prešiel úpravou a je rozhodne bezpečnejší. Táto prechádzka vo výške 100 metrov nad zemou však stále nie je nič pre ľudí, ktorí sa boja výšok. Veď posúďte sami.

Pred návštevou si však vždy pozrite oficiálnu stránku a uistite sa, že je chodník otvorený. Taktiež si zarezervuje svoj lístok vopred.

NERJA CAVES

Andalúzia má všetko: more, pláže, hory, národné parky, púšť ale aj jaskyne. Jedny z najznámejších sa nachádzajú pri mestečku Nerja, ktoré leží východne od Malagy.

V roku 1959 ich náhodou objavila skupinka študentov a odvtedy sú otvorené pre verejnosť. Síce si viete prejsť len zhruba jednu tretinu z celkovej štvorkilometrovej dĺžky, no aj tak stoja jaskyne Nerja za návštevu. Lístok vám umožní 45-minútovú prehliadku počas ktorej uvidíte nástenné maľby ale aj najväčšie jaskynné formácie na svete (zarezervujete TU). Bonusom je samozrejme aj to, že sa príjemne schladíte.

Nerja caves
Jaskyne Nerja, ktoré v roku 1959 objavila skupinka študentov

FRIGILIANA

Len šesť kilometrov severne od dedinky Nerja sa nachádza ďalší skvost s názvom Frigiliana. Táto malá dedinka je vtesnaná medzi horami a spoznáte ju podľa bielych domčekov. V spojení s úzkymi uličkami, ktoré lemujú oleandre a levanduľa, sa tu budete cítiť ako na gréckom ostrove.

Za svoju jedinečnom si Frigiliana vyslúžila aj titul „najkrajšie mesto Andalúzie“. Pripravte sa však na to, že v tomto horskom mestečku budú ulice skutočne strmé, no atmosféra a čarovné výhľady si vás získajú tak, že vám nebude vadiť ani malé kardio.

Frigiliana
Magická dedinka Frigiliana

Viac o andalúzskych bielych dedinkách sa dočítate v tomto článku.

PÚŠŤ TABERNAS

Na záver zavítame do východnej časti Andalúzie k mestu Almería, kde sa nachádza najväčšia púštna oblasť na európskom kontinente! Natáčali sa tu dokonca filmy ako Indiana Jones, Lawrence z Arábie alebo taliansky western Dobrý, zlý a škaredý. Ak by ste sa aj vy chceli cítiť ako vo westerne, nie je problém! Navštívte dedinku Fort Bravo, ktorá vznikla ako kulisy, no ostala tam stáť dodnes.

púšť TABERNAS
Westernevé mestečko, ktoré je pozostatkom z natáčania filmov
Magická ANDALÚZIA: čo vidieť v tomto regióne s arabským nádychom?
Najväčšia púštna oblasť na európskom kontinente

Bonusy pre milovníkov prírody:

 • El Torcal: najväčšia krasová oblasť Španielska
 • Národný park Doňana
 • Národný park Sierra Nevada: najväčší národný park v Španielsku

[kkstarratings force=“false“ valign=“bottom“ align=“left“]
[kkstarratings force=“false“ valign=“bottom“ align=“left“]
[kkstarratings force=“false“ valign=“bottom“ align=“left“]

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 4.6 / 5. Počítadlo: 27

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?