10 najkrajších miest v Španielsku, ktoré stoja za návštevu

alhambra
Pevnosť Alhambra

Vybrať 10 najkrajších miest v Španielsku je úloha, ktorá by mohla byť zložitá aj pre skúsených cestovateľov. Španielsko je krajina s nespočetným bohatstvom kultúry, histórie a geografickej rozmanitosti. Od závratných horských vrcholov Pirenejí až po slnečné pláže Costa del Sol, každé mesto má svoju jedinečnú atmosféru a príbeh. Či už hľadáte pulzujúce mestské ulice, kľudné prímorské promenády alebo starobylé pamiatky, Španielsko má všetko. V tomto článku preto predstavujeme desiatku miest, ktoré by ste mali vidieť.

1. Madrid

Dynamické hlavné mesto Španielska Madrid spája modernú energiu s historickou majestátnosťou. Park El Retiro je zeleným prístavom, ktorý dopĺňa rozsiahle mestské umelecké zbierky, ktoré nájdete v múzeách Prado a Reina Sofia. Dynamickú históriu a kultúru Madridu dokazuje architektonická rozmanitosť siahajúca od kráľovského paláca až po ulicu Gran Vía.

Madrid

2. Toledo

Známe ako „Mesto troch kultúr“, Toledo má bohatú históriu koexistujúcich židovských, moslimských a kresťanských komunít. Okrem toho, že ponúka úchvatné panoramatické výhľady, nadmorská výška mesta zachováva veľkú časť bohatej minulosti Španielska prostredníctvom pevnosti Alcázar a jej dobre zachovanej stredovekej architektúry.

white and brown concrete buildings near body of water during daytime

3. Cordoba

Mezquita, katedrála-mešita známa svojimi nápadnými oblúkmi a kresťansko-moslimskou architektúrou, je ústredným bodom Cordoby. Na jar mestské nádvoria lemované kvetmi hýria farbami a jeho kľukaté uličky v židovskej štvrti rozprávajú príbehy z minulých období.

Cordoba

4. Barcelona

Od bláznivého parku Güell až po Sagrada Familia Antoniho Gaudího je Barcelona tapisériou architektonických zázrakov. Rušná ulica La Rambla kontrastuje so svojimi stredomorskými plážami a kľukaté uličky Gotickej štvrte sú rajom pre milovníkov umenia a jedla.

orange and blue inflatable ring

5. Zaragoza

Zaragoza, ktorá odráža svoju pestrú minulosť, sa môže pochváliť zmesou rímskych, maurských a barokových pamiatok, ako je napríklad Bazilika de Nuestra Señora del Pilar. S niektorými z najlepších španielskych regionálnych jedál je mestská gastronómia taká bohatá ako jeho dedičstvo.

Zaragoza, Španielsko

6. Sevilla

Sevilla sa nachádza v centre Andalúzie a je známa tancom flamenco, palácovým komplexom Alcázar a gotickou katedrálou. Historické centrum mesta, ktoré je domovom niekoľkých tapas barov a nádvorí s pomarančovou vôňou, je zapísané na zozname svetového dedičstva UNESCO, ktoré vyžaruje živú atmosféru.

Sevila, Španielsko

7. Granada

Alhambra, rozsiahly maurský komplex s nádhernými záhradami a honosnou architektúrou, sa nachádza v Granade, ktorá je zastrčená na úpätí pohoria Sierra Nevada. Bludisko úzkych uličiek a bielych domov, štvrť Albaicín je dôkazom maurského dedičstva mesta.

Granada

8. Valencia

Valencia predstavuje staré záhrady koryta rieky Turia v ostrom kontraste s futuristickým Mestom umení a vied. Valencia je ukážkou tradície a inovácií, najmä pokiaľ ide o jej pláže a každoročný festival Las Fallas, ktorý predstavuje veľkolepú pyrotechniku a podobizne.

Valencia
Valencia

9. San Sebastian

Pobrežný klenot s plážami v tvare polmesiaca a sofistikovanou promenádou, San Sebastian je známy svojou kulinárskou scénou, ktorá zahŕňa reštaurácie ocenené hviezdičkou Michelin. Parte Vieja, mestské Staré Mesto, je skutočnou zlatou baňou s historickými budovami a pintxos barmi.

buildings and trees near body of water

10. Malaga

Malaga, kde sa narodil Picasso, má bohatú umeleckú históriu, ktorú možno vidieť v jej početných galériách a múzeách. Slnkom zaliate pláže Costa del Sol poskytujú pokojné útočisko a mestská maurská pevnosť Alcazaba ponúka rozsiahly výhľad na prístav.

Malaga, Andalúzia, Španielsko

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 4.3 / 5. Počítadlo: 14

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?

Snažím sa aby bol tento web stále tým, prečo ho už od roku 2014 navštevujú státisíce čitateľov. Miesto kde sa môžete inšpirovať na vaše cesty a popritom aj niečo ušetriť.