Top 10 miest v Barcelone (ktoré musíte vidieť)!

Ak plánujete navštíviť Barcelonu, mali by ste dopredu vedieť kam ísť a čo sa oplatí vidieť. Do Barcelony sa určite zamilujete. Veď vyhrala v našej ankete ako najobľúbenejšie mesto v Európe – Pozrite si infografiku. Ak chcete o tomto meste vedieť viac a byť naň lepšie pripravení, začítajte sa do našich 10- tich tipov. Kam ísť a čo vidieť?

1. La Sagrada Familia

V preklade Chrám svätej rodiny. Je to najvyhľadávanejšia a najznámejšia atrakcia v Barcelone. Ročne tento kostol navštívi viac ako 2.8 milióna návštevníkov. Túto obrovskú rímsko-katolícku baziliku navrhol Antoni Gaudí a je vo výstavbe už od roku 1882. Nachádza sa na zozname svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO.

Gaudí ju začal stavať už vo svojich 31 rokoch. dokončiť sa mu ju do smrti však nepodarilo a tak na nej doteraz neustále pracujú ďalšie generácie architektov. A veru nemajú to vôbec ľahké. Je to obrovský komplex s krásnymi a zložitými prvkami. Dokončiť sa plánuje do roku 2026 pri príležitosti 100 rokov od smrti Gaudího. Na túto baziliku sa môžete pozerať hodiny z akéhokoľvek uhlu a stále na nej môžete objavovať nové a nové detaily.

Tento chrám je vysoký až 170 metrov. Má pôdorys kríža a po dokončení bude mať kapacitu až 13 tisíc ľudí. Nateraz môžete navštíviť niektoré sprístupnené časti, múzeum či hrobku samotného Gaudího. Určite však stojí za to výjsť hore na vežu a vychutnať nádherný výhľad. Nie je to však lacná záležitosť a katalánci si za to vypýtajú až 29 €. 

Avšak nezúfajte. Chrám je nádherný najmä zvonku a tento pohľad máte zadarmo.

Vďaka svojej výške a jedinečnému dizajnu je bezpochyby dominantou Barcelony číslo 1.

La Sagrada Familia
La Sagrada Familia

2. La Rambla

La Rambla je najznámejšia a najrušnejšia ulica v Barcelone. Táto ulica sa tiahne od námestia Placa Catalunya cez historickú Barcelonu až po more ku soche Krištofa Kolumba. Nájdeme na nej mnoho pouličných umelcov, hudobníkov, živé sochy či tanečníkov.

Okrem toho je plná rôznych obchodíkov, kaviarničiek, reštaurácií či obchodov so suvenírmi. Celá ulica je dlhá 1,5 km a pretína centrum Barcelony. Nachádzajú sa na nej aj múzeum voskových figurín či múzeum erotiky. je to rozhodne ulica, ktorú by ste mali navštíviť. 

Táto ulica je živá vo dne aj v noci a vďaka tomu môžete spoznať jej dve tváre. Ak sa zatúlate v dave, dajte si pozor na vreckových zlodejov, ktorí môžu byť práve v týchto davoch aktívni. Jednoducho tak ako v každom meste.

Žiaľ, táto ulica má aj nový a smutný príbeh. V lete 2017 sa v nej odohral smutný teroristický útok. Teroristi v dodávke vleteli s dodávkou do davu ľudí a 13 ľudí pri tom zomrelo. 

Do ulice sa však čoskoro vrátil život a túto ulicu v Barcelone určite neprehliadnete.

La Rambla Zdroj: Wikipedia
Zdroj: Wikipedia

3. Casa Milà alebo La Pedrera

Netradičná stavba uprostred Barcelony taktiež s rukopisom Gaudího je známa aj pod názvom La Pedrera. Bola to v podstate jeho posledná stavba predtým, ako sa pustil do svojho životného diela La Sagrada Familia. Základné vstupné vás bude stáť od 22 €.

Jedná sa o obytný dom, ktorý je celý zvláštne zvlnený a pripomína jemne rozbúrené more s výraznými balkónmi. Gaudí ju staval od roku 1906 do roku 1910 a zaujímavosťou je, že stavba nemá ani jednu rovnú plochu. Všetko je na nej oblé. Poschodia sa od seba vzájomné líšia a stavba obkolesuje dva dvory, vďaka ktorým do nej preniká veľa denného svetla.

Dominantou budovy je však určite strecha s množstvom zvláštnych komínov a kreatúr. Budova bola postavená pre súkromného bohatého majiteľa pozemku, ktorý bol očarený Gaudího predchádzajúcou prácou. Dnes je však budova verejne dostupná. Nachádza sa v nej pozrieť Gaudího múzeum, galéria aj ateliér. Sú v nej rôzne jeho maľby, skice, či návrhy.

Vskutku zaujímavá budova bola zapísaná v r. 1984 do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

Casa Milá
Casa Milá

 

4. Parc Guëll

Je to rozľahlý park na konci Barcelony, ktorý sa rozprestiera nad mestom. Jedná sa opäť o dielo majstra Antónia Gaudího. Je to verejný park a rozhodne stojí za pozornosť. Síce je verejný, aj tu si však musíte zakúpiť vstupné za cca 7€ (online). Do niektorých častí sa dostanete aj zadarmo. Vy však chcete vidieť tie zaujímavejšie. A tie sú platené.

Otvorený je od 8:00 alebo 8:30 (podľa sezóny) až do 18:30 (v zime) či do 21:30 (v lete).

Tajný tip: Chcete sa dostať do Parc Guell zadarmo? Navštívte ho hodinu pred alebo hodinu po otváracích hodinách. Radšej však ráno, keď je ešte svetlo.

Celý park má rozlohu 17 hektárov a pomenovaný bol po jeho zakladateľovi  Eustebiovi Güellovi. Ten požiadal Gaudího, o ktorom sa vedelo čo dokáže, aby postavil na jeho pozemku luxusnú štvrť pre boháčov. Bohužiaľ sa mu to nakoniec nepodarilo.

Na pozemku malo byť pôvodne 60 domov. Celý projekt mal byť financovaný zo záloh, ktoré mali zaplatiť budúci majitelia domov. Iróniou však je, že nakoniec zaplatili iba dvaja. Samotný Gaudi a majiteľ pozemku Guëll. Projekt teda zlyhal a park odkúpilo mesto, ktoré ho potom v roku 1926 sprístupnilo verejnosti. 

Park je plný krásnych stavieb nesúcich typický Gaudího rukopis. Oblé tvary, živé prírodné farby, okrasné prvky a stĺporadia. Jednoducho Gaudího fantastický svet. Veľkú úlohu tu hrajú aj farebné mozaiky a kovové prvky, pripomínajúce svojim tvarom ľudské bytosti.  V parku sa nachádza aj obrovské tvarované zábradlie, ktoré slúži súčasne ako dlhá lavička.

Do parku vstupujete po širokom schodišti cez ktoré vôjdete do siene Sto stĺpov (reálne ich je 86), ktoré pripomínajú cencúle v jaskyni. Na stĺpoch sa potom nachádza obrovská terasa.

Okrem domčekov, ktoré sa nachádzajú po stranách pri hlavnom vchode, sa v parku nachádza aj dom samotného Gaudího, takzvaná perníková chalúpka a dom Guëlla, ktorý v ňom žil až do svojej smrti.

Pripíšte si tento park na zoznam atrakcií v Barcelone!

Parc Guëll
Parc Guëll

5. Barceloneta

Obrovskou výhodou Barcelóny je, že hoci ste vo veľkomeste, krásne more a pláž máte na skok. Barceloneta je dominantou mesta Barcelona. Táto pláž má dĺžku cez 1 km.

Pláž ktorá sa nachádza v strede mesta je dokonalým prepojením rušného veľkomesta a nespútanou prírodou. Nemusíte sa obávať typickej mestskej pláže. Barceloneta je totiž vyhlásená za najlepšiu mestskú pláž vôbec. Je krásna piesočnatá, nachádza sa pri nej množstvo výborných reštaurácií a po zotmení sa na nej začína rušný nočný život.

Táto plaž je výborne dostupná hromadnou dopravou a je to výborný únik pred mestským zhonom. Hoci nie tak úplne. Nájde sa tu totiž veľa typických otravných predavačov, ktorých však stačí jednoducho ignorovať ako na každej inej pláži.

Pre rodiny s deťmi stojí za zmienku určite akvárium L'Aquarium Barcelona s podvodným 80 metrovým tunelom plným žralokov! 

pláž Barceloneta
pláž Barceloneta

6. Casa Batlló

Máme tu ďalšie dielo Gaudího (tiež sa vám zdá, že Gaudí ovládol dizajn Barcelony? :)). Jedná sa o originálne prerobený obytný dom. Gaudí dostal objednávku od textilného magnáta Josepa Batlló i Casanovase, aby prerobil obytný dom vo svojom štýle.

Gaudí sa do toho rád pustil a prerobil interiér aj exteriér na nepoznanie od pôvodného. Opäť Gaudího typická „oblá“ ruka premenila všetky tvary na oblé a nesymetrické a strechu premenil na chrbát draka. Balkóny majú tvar lebiek a okná sú rozdelené priečkou v tvare kostí. Komíny na streche pripomínajú mimozemšťanov a celkovo sa jedná o ďalšie fantastické a fantáziou nabité dielo v ktorom si nájde každý niečo iné.

Zaujímavosťou je, že do ulice zasahujú stĺpy v tvare sloních nôh. Toto sa však nepáčilo mestu, pretože nohy prekračovali mestom povolené hranice. Žiadali teda o orezanie nôh. Gaudí súhlasil, pod podmienkou, že na nohách bude ceduľka s menom toho, ktorý nariadil ich znetvorenie. Výsledkom je, že nohy ostali neporušené :). Celá stavba je typicky pokrytá mozaikou hrajúcou farbami. 

Ak ho túžite navštíviť, kúpte si vstupenky online. Su tak výrazne lacnejšie ako na mieste. No aj tak sa dostanete na cenu od 23,50 €.

Casa Batlló
Casa Batlló

7. Kamp Nou (Nou Camp)

Niektorých fascinuje architektúra, iných šport a niekoho oboje. Barcelona je pre futbalových fanúšikov známa hlavne vďaka jej legendárnemu tímu FC Barcelona a ich obrovským štadiónom Kamp Nou.

Tento štadión je ľahko dostupný metrom a je možné sa naň pozrieť aj mimo zápasu, ako súčasť vstupenky do futbalového múzea na štadióne. Jeho kapacita je okolo 100-tisíc divákov a to z neho robí najväčší štadión Európy a jedenástym najväčším na svete (podľa jeho kapacity).

Kompletné vstupné do múzea a na štadión stojí 23 Eur/ dospelí, 17 Eur /deti do 13 rokov a dôchodcovia nad 70 rokov. Pre deti do 5 rokov je vstup zdarma.

Nou Camp
Nou Camp

8. Font Màgica

Spievajúca fontána Font Màgica sa nachádza pod horou Montjuïc v Barcelone. Postavená bola v roku 1929. Pôvodne mala aj predchodkyňu, ktorá bola postavená už v roku 1888 v parku Cituadella pri príležitosti svetovej výstavy. Žiaľ pôvodná stavba nezaznamenala veľký úspech a tak to skúsili znova na inom mieste.

Celá paráda sa začína o 21:30 a predstavenie je rozdelené do niekoľkých 15 minútových blokov. Behom turistickej sezóny funguje od štvrtku do nedele a mimo sezóny iba cez víkendy. Zariaďte si podľa toho program. Vstupné je nulové, no zážitok je stopercentný.  Svetlo, hudba a voda tu hrajú hlavnú úlohu. 

Font Magica
Font Magica

9. Montjuïc

Kopec Montjuïc je ďalšia odporúčaná zastávka v Barcelone. Je to kopec týčiaci sa nad týmto katalánskym mestom na západ od La Rabla a centra mesta. Ponúka perfektný výhľad na mesto, obrovský prístav či šíre more.

Okrem vyhliadky na ňom nájdete aj pevnosť Castell, krásne botanické záhrady. V pevnosti (Castell) nájdete aj vojenské múzeum. Nižšie na vás čaká olympijský štadión, ktorý bol dejiskom olympiády v roku 1992. Ďalej tu nájdete Národné Múzeum Umenia, Grécke divadlo, Archeologické múzeum, Palau Nacional a mnoho ďalšieho. Tento kopec je celý posiaty zaujímavými pamiatkami či múzeami. Vedie sem dokonca lanovka.

Montjuïc
Montjuïc

10. Picassove múzeum

A keď už ste v Barcelone, nenechajte si újsť najväčšiu zbierku Picassových malieb v Picassovom múzeu! Múzeum  ponúka výstavu rozdelenú podľa období, kedy žil Picasso v Španielsku. V múzeu sa nachádza cez 4000 Picassových diel.

 

Picassov podpis
Picassov podpis

 

Veríme, že vás naše tipy trošku inšpirovali a pomôžu vám na vašom výlete. Mimochodom máme ešte jeden článok o netradičných miestach v Barcelone. Pozrite si ho tu. Ak máte svoje tipy, budeme radi ak sa o ne podelíte nižšie v komentároch :).

 

 

  • Ubytovanie v Barcelone

    Vyberajte a porovnávajte najlacnejšie ubytovania.

  • Lacné letenky do Barcelony

    Vyhľadajte najlacnejšie letenky do Barcelony.

PREHĽAD RECENZIE
Hodnotenie
ZDROJZdroj fotiek: Pixabay.com
ZDIEĽAŤ

15 KOMENTÁRE

  1. […] Barcelona je nádherné mesto s množstvom Gaudího stavieb a najznámejšou ulicou plnej života La Rambla, ktorá sa tiahne až k prístavu, kde môžete nájsť sochu Krištofa Kolumba. Mnohí si myslia, že ukazuje smerom na ,,Nový svet“. V tomto prípade to však sochári nedomysleli a v skutočnosti ukazuje smerom na Maroko. My sa však po 2 nociach v Barcelone vydávame tým správnym smerom – do Karibiku. […]

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.