Barcelona: Top 10 miest, ktoré musíte vidieť!

Barcelona

Barcelona, hlavné mesto Katalánska, vyhrala prvé miesto v našej ankete o najobľúbenejšie mesto u Európe. Ak ju aj vy plánujete navštíviť, nechajte sa inšpirovať týmito tipmi na 10 miest, ktoré by ste tam mali vidieť. Ručíme vám za to, že si toto energické a moderné mesto veľmi rýchlo zamilujete!

Výhodné letenky do Barcelony hľadajte TU.

1. La Sagrada Familia

V preklade Chrám svätej rodiny. Sagrada Familia je najvyhľadávanejšou a najznámejšou atrakciou v Barcelone a ročne ju navštívi viac ako 2,8 milióna návštevníkov. Túto obrovskú rímskokatolícku baziliku navrhol Antoni Gaudí a je vo výstavbe už od roku 1882. Nachádza sa tiež na zozname svetového dedičstva UNESCO.

Síce Gaudí začal stavať túto grandióznu budovu vo svojich 31 rokoch, no do svojej smrti sa mu ju nepodarilo dokončiť. Dodnes na nej pracujú ďalšie generácie architektov a veru, nemajú to vôbec ľahké. Je to obrovský komplex s krásnymi a zložitými prvkami. Dokončiť sa plánuje do roku 2026 pri príležitosti storočnice od Gaudího smrti.

Na túto baziliku sa môžete pozerať hodiny z akéhokoľvek uhlu a stále na nej objavíte nové a nové detaily.

Sagrada Familia
Rímskokatolícka bazilika Sagrada Familia

Tento chrám s pôdorysom kríža je vysoký 170 metrov a po dokončení bude mať kapacitu až 13-tisíc ľudí. Nateraz môžete navštíviť niektoré sprístupnené časti, múzeum či hrobku samotného Gaudího. Určite však stojí za to vyjsť hore na vežu a vychutnať si nádherný výhľad. Nie je to však lacná záležitosť a Katalánci si za to pýtajú až 29€.

Tajný tip: počas svätej omše sa viete zadarmo dostať to menšej kaplnky v ľavej časti budovy – a práve tam sa nachádza Gaudího hrob.

Update: Vedeli ste, že bazilika dostala až v roku 2019 oficiálne stavebné povolenie? Áno, nemala ho neskutočných 137 rokov.

2. Ulica La Rambla

La Rambla je najznámejšia a najrušnejšia ulica v Barcelone. Tiahne sa od námestia Catalunya cez historickú Barcelonu až po more k soche Krištofa Kolumba. Nájdeme na nej mnoho pouličných umelcov, hudobníkov, živé sochy či tanečníkov.

Barcelona La Rambla
Začiatok ulice La Rambla

Okrem toho je plná rôznych obchodíkov, kaviarničiek, reštaurácií či obchodov so suvenírmi. Vašej pozornosti by nemalo ujsť ani obrovské trhovisko La Boqueria, na ktorom nájdete množstvo zeleniny, ovocia, rýb, korenín či syrov. Navštívte toto miesto už len kvôli jeho jedinečnej atmosfére a cestou si uchmatnite džús z čerstvého ovocia – dodá vám dostatok energie na ďalšie objavovanie.

Celá ulica je dlhá 1,5 kilometra a pretína centrum Barcelony. Okrem butikov a reštaurácií sa na nej nachádza aj Múzeum voskových figurín či Múzeum erotiky. Je to rozhodne ulica, ktorú by ste mali navštíviť, pretože to „na nej žije“ vo dne v noci. Ak sa však zatúlate v dave, dajte si pozor na vreckových zlodejov, ktorí môžu byť práve v týchto davoch aktívni – jednoducho tak, ako v každom meste.

La Boqueria Market barcelona
Sušené ovocie a sladkosti na trhu La Boqueria

3. Casa Milà alebo La Pedrera

Netradičná stavba uprostred Barcelony – taktiež s rukopisom Gaudího – je známa aj pod názvom La Pedrera. Bola to v podstate jeho posledná stavba pred tým, než sa pustil do svojho životného diela La Sagrada Familia. Základné vstupné vás bude stáť od 22€.

Ide o obytný dom, ktorý je celý zvláštne zvlnený a pripomína jemne rozbúrené more s výraznými balkónmi. Gaudí ho staval od roku 1906 do roku 1910 a zaujímavosťou je, že stavba nemá ani jednu rovnú plochu – všetko je na nej oblé. Poschodia sa od seba vzájomne líšia a stavba obkolesuje dva dvory, vďaka ktorým do nej preniká dostatok denného svetla. Dominantou budovy je však určite strecha s množstvom zvláštnych komínov a objektov.

Gaudí postavil Casa Milà ako súkromný dom pre bohatého majiteľa pozemku (ten bol očarený jeho predchádzajúcou prácou). Dnes je však budova prístupná verejnosti a nachádza sa v nej Gaudího múzeum, galéria aj ateliér s množstvom jeho malieb, skíc a návrhov. Casa Milà bola v roku 1984 zapísaná do zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

Casa Milá, Barcelona
Casa Milá, Barcelona

4. Park Guëll

Rozľahlý park na konci Barcelony, ktorý sa rozprestiera na kopci nad mestom, je tiež z dielne majstra Antónia Gaudího. Jeho návšteva je povinnou zastávkou každého cestovateľa, pretože ide o unikátne miesto, na ktoré sa nebudete vedieť vynadívať!

Vstupenku do parku si viete zakúpiť online (kupujú sa však na presný čas a stoja asi 10€) a novinkou je aj autobus, ktorý vás sem privezie pohodlne za 15 minút z centra mesta. Autobus odchádza zo zastávky metra Alfons X a jazdu tam aj späť máte v cene lístka. Do niektorých častí sa parku sa však viete dostať aj bez platenia, no tie najlepšie veci uvidíte až za kontrolou.

Park je otvorený od 8:00 alebo 8:30 (podľa sezóny) až do 18:30 (v zime) či do 21:30 (v lete).

Tajný tip: Chcete sa dostať do Park Guell zadarmo? Navštívte ho hodinu pred, alebo hodinu po otváracích hodinách. Radšej však ráno počas svetla.

Park Guell
Farebný Park Guell

Celý park má rozlohu 17 hektárov a je pomenovaný po jeho zakladateľovi – Eustebiovi Güellovi. Ten požiadal Gaudího, o ktorom sa vedelo čo dokáže, aby postavil na jeho pozemku luxusnú štvrť pre boháčov. Na pozemku malo byť pôvodne 60 domov a celý projekt mal byť financovaný zo záloh, ktoré mali zaplatiť budúci majitelia domov. Iróniou však je, že nakoniec zaplatili iba dvaja – samotný Gaudí a majiteľ pozemku Guëll. Projekt teda zlyhal a park odkúpilo mesto, ktoré ho potom v roku 1926 sprístupnilo verejnosti.

Park Guell
Hlavné schodisko za vstupom do Park Guell

Park je plný krásnych stavieb, ktoré nesú Gaudího rukopis – oblé tvary, živé prírodné farby, okrasné prvky a stĺporadia. Jednoducho Gaudího fantastický svet. Veľkú úlohu tu hrajú aj farebné mozaiky a kovové prvky, ktoré svojím tvarom pripomínajú ľudské bytosti. V parku nájdete aj obrovské tvarované zábradlie, ktoré slúži súčasne ako dlhá lavička (prvá fotka).

Do parku vchádzate po širokom schodišti, z ktorého následne vstúpite do siene „Sto stĺpov“ (reálne ich je len 86). Na týchto stĺpoch, ktoré pripomínajú cencúle v jaskyni, sa nachádza obrovská terasa s úchvatným výhľadom na mesto.

Okrem domčekov, ktoré stoja po stranách pri hlavnom vchode, sa v parku nachádza aj dom samotného Gaudího – je to úchvatná ružová stavba, v ktorej umelec žil až do svojej smrti. Dnes je tam múzeum.

gaudi museum park guell
Gaudího múzeum v Parku Guell

TIP: Vezmite si 20-30€ kupón na ubytovanie cez AirBnB

5. Pláž Barceloneta

Obrovskou výhodou Barcelony je to, že hoci ste vo veľkomeste, krásne more a pláž máte na skok. Mestská pláž Barceloneta, ktorá je dlhá niečo vyše jedného kilometra, patrí rozhodne medzi dominanty mesta. Je dokonalým prepojením rušného veľkomesta a nespútanej prírody.

Barceloneta bola dokonca vyhlásená za najlepšiu mestskú pláž vôbec. Je krásna piesočnatá, nachádza sa pri nej množstvo výborných reštaurácií a po zotmení sa na nej začína rušný nočný život. Je ľahko dostupná hromadnou dopravou a je to výborný únik pred mestským zhonom. Pre rodiny s deťmi stojí za zmienku neďaleké akvárium L'Aquarium Barcelona s podvodným 80 metrovým tunelom, ktorý je plný žralokov!

Pláž Barceloneta
Pláž Barceloneta v centre mesta

6. Casa Batlló

Máme tu ďalšie dielo Gaudího – tentoraz ide o originálne prerobený obytný dom s názvom Casa Batlló. Gaudí totiž dostal objednávku od textilného magnáta Josepa Batlló i Casanovase na prerábku obytného domu v jeho štýle.

Gaudí sa do toho rád pustil a prerobil interiér aj exteriér na nepoznanie od pôvodného. Jeho typická „oblá“ ruka opäť premenila všetky tvary na unikátne a nesymetrické a strechu premenil na chrbát draka. Balkóny zas majú tvar lebiek a okná sú rozdelené priečkou v tvare kostí. Komíny na streche pripomínajú mimozemšťanov a celkovo je tento výsledok viac než podarený. Ide o ďalšie fantáziou nabité dielo, v ktorom si každý nájde niečo iné.

Zaujímavosťou je, že do ulice zasahujú stĺpy v tvare sloních nôh. Toto sa však nepáčilo mestu, pretože nohy prekračovali mestom povolené hranice. Žiadali teda o ich orezanie. Gaudí súhlasil, no pod podmienkou, že na nohách bude ceduľka s menom toho, kto nariadil ich znetvorenie. Výsledkom je, že nohy ostali neporušené.

Ak túžite navštíviť Casa Batlló, kúpte si vstupenky radšej online. Sú tak výrazne lacnejšie ako na mieste, no aj tak začínajú na sume 25€.

Casa Batllo
Casa Batlló na ulici Passeig de Gràcia

7. Camp Nou

Niektorých fascinuje architektúra, iných šport a niekoho oboje. Barcelona je pre futbalových fanúšikov známa hlavne vďaka jej legendárnemu tímu FC Barcelona a ich obrovskému štadiónu Camp Nou.

Tento štadión je ľahko dostupný metrom a je možné pozrieť sa naň aj mimo zápasu, ako súčasť vstupenky do futbalového múzea na štadióne. Jeho kapacita je zhruba 100-tisíc divákov a to z neho robí najväčší štadión Európy a jedenásty najväčší na svete (podľa jeho kapacity)!

Kompletné vstupné do múzea a na štadión stojí cca 20€/dospelí, 17€/deti do 13 rokov a dôchodcovia nad 70 rokov. Pre deti do 4 rokov je vstup zdarma. Cena vstupeniek sa však líši podľa konkrétneho dňa a preto si to vždy zistite vopred online na tejto stránke.

Nou Kamp
Štadión Camp Nou

8. Magická fontána

Spievajúca fontána Font Màgica sa nachádza pod horou Montjuïc. Bola postavená v roku 1929 a pôvodne mala aj predchodkyňu, ktorá bola postavená o 41 rokov skôr v parku Cituadella pri príležitosti svetovej výstavy. Pôvodná stavba žiaľ nezaznamenala veľký úspech a tak to Španieli skúsili znova a na inom mieste.

Navštíviť by ste ju mali kvôli nezabudnuteľnej šou, ktorá sa začína vždy o 21:30 a je rozdelená do niekoľkých 15-minútových blokov. Počas turistickej sezóny funguje od štvrtku do nedele a mimo sezóny iba cez víkendy. Vstupné je samozrejme nulové a zážitok je to stopercentný! Hlavnú úlohu tu hrajú svetlo, hudba a voda.

Magic fountain Barcelona
Magická fontána, pri ktorej zažijete ohromnú šou

9. Montjuïc

O barcelonskom kopci Montjuïc by sme pokojne mohli napísať samostatný článok. Ide totiž o rozsiahlu časť mesta, ktorá sa rozprestiera od prístavu po námestie Plaça d'Espanya (nachádza sa tam aj spomínaná magická fontána). Ak by ste si v okolí Montjuïc chceli stihnúť pozrieť všetko, potrebovali by ste na to deň-dva. Tu je zoznam tých najdôležitejších pamiatok:

  • Národné múzeum katalánského umenia
  • Múzeum Joan Miró
  • Pavilón Mies van der Rohe
  • Olympijský štadión
  • Španielska dedina (Poble Espanyol)
  • Pevnosť Montjuïc
  • Botanické záhrady
Barcelona: Top 10 miest, ktoré musíte vidieť!
Pohľad z Plaça d'Espanya na Národné múzeum katalánskeho umenia

Objavovanie tejto časti mesta môžete začať pešo, a to tak, že zamierite od námestia Plaça d'Espanya (zastávka metra) k Múzeu katalánskeho umenia. Smerom, ako je to na fotke vyššie. Druhým pohodlným spôsobom je lanovka, ktorá vedie z prístavu až k pevnosti Montjuïc. Počas tejto 750 metrov dlhej trasy sa vám naskytne ten najlepší výhľad na celé mesto! Lanovka premávka každý deň od 10:00 do západu slnka a jednosmerný lístok stojí 8,9€, obojsmerný 13,5€ (pri online rezervácii získate zľavu 10%).

V ideálnom prípade (ak máte dostatok času) vám odporúčame preskúmať počas jedného dňa časť okolo Múzea katalánskeho umenia a ďalší deň absolvovať výlet lanovkou a prehliadku zvyšnej časti Montjuïc.

lanovka montjuic barcelona
Lanovka, ktorá smeruje na kopec Montjuïc

10. Picassove múzeum

Na záver by bol hriech vynechať múzeum slávneho umelca Picassa. Ide totiž o najväčšiu zbierku jeho malieb a dohromady sa ich v celom múzeu nachádza asi 4-tisíc. Niektoré najznámejšie sú však uložené v múzeách v iných častiach Európy ako napríklad dielo Guernica (Madrid) alebo Plačúca žena (Londýn).

Slávny maliar a umelec sa narodil v Španielsku a hoci takmer celý život prežil vo Francúzsku, opakovane sa tam vracal. Dnes je preto múzeum rozdelené do piatich častí a mapuje rôzne etapy jeho života – a spolu s nimi aj to, ako sa menil aj jeho maliarsky štýl.

Picassovo múzeum
Picassovo múzeum v Barcelone

Veríme, že vás naše tipy inšpirovali a pomôžu vám na vašom výlete. Mimochodom, máme ešte jeden článok o netradičných miestach v Barcelone. Pozrite si ho tu.

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 4.5 / 5. Počítadlo: 217

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?

PREHĽAD RECENZIE
Hodnotenie
ZDROJZdroj fotiek: Pixabay.com
Snažím sa aby bol tento web stále tým, prečo ho už od roku 2014 navštevujú státisíce čitateľov. Miesto kde sa môžete inšpirovať na vaše cesty a popritom aj niečo ušetriť.
top-10-miest-v-barcelone-ktore-musite-vidiet Barcelona, hlavné mesto Katalánska, vyhrala prvé miesto v našej ankete o najobľúbenejšie mesto u Európe. Ak ju aj vy plánujete navštíviť, nechajte sa inšpirovať týmito tipmi na 10 miest, ktoré by ste tam mali vidieť. Ručíme vám za to, že si toto energické a moderné mesto veľmi rýchlo...