Top 10 miest v Barcelone (ktoré musíte vidieť)!

Ak plánujete navštíviť Barcelonu, mali by ste dopredu vedieť kam ísť a čo sa oplatí vidieť. Do Barcelony sa určite zamilujete a ak chcete o svojej láske vedieť viac a byť na ňu lepšie pripravení, začítajte sa do našich 10- tich tipov. Kam ísť a čo vidieť?

1. La Sagrada Familia

Je najvyhľadávanejšia a najznámejšia atrakcia v Barcelone. Ročne tento kostol navštívi viac ako 2.8 milióna návštevníkov. Túto obrovskú rímsko-katolícku baziliku navrhol Antoni Gaudí a je vo výstavbe už od roku 1882.

Dokončiť sa plánuje do roku 2026 pri príležitosti 100 rokov od smrti Gaudího. Na túto baziliku sa môžete pozerať hodiny z akéhokoľvek uhlu a stále na nej môžete objavovať nové a nové detaily.

Vďaka svojej výške a jedinečnému dizajnu je bezpochyby dominantou Barcelony číslo 1.

La Sagrada Familia
La Sagrada Familia

2. La Rambla

LA Rambla je najznámejšia a najrušnejšia ulica v Barcelone. Táto ulica sa tiahne od námestia Placa Catalunya až po Port Olimpic. Nájdeme na nej mnoho pouličných umelcov, hudobníkov, živé sochy či tanečníkov.

Okrem toho je plná rôznych obchodíkov, kaviarničiek, reštaurácií či obchodov so suvenírmi. Celá ulica je dlhá 1,5 km a pretína centrum Barcelony. Nachádzajú sa na nej aj múzeum voskových figurín či múzeum erotiky.

La Rambla Zdroj: Wikipedia
Zdroj: Wikipedia

3. Casa Milà

Netradičná stavba uprostred Barcelony taktiež s rukopisom Gaudího je známa aj pod názvom La Pedrera. Bola to v podstate jeho posledná stavba predtým, ako sa pustil do svojho životného diela La Sagrada Familia.

Jedná sa o obytný dom, ktorý je celý zvláštne zvlnený a pripomína jemne rozbúrené more s výraznými balkónmi. Gaudí ju staval od roku 1906 do roku 1910 a zaujímavosťou je, že stavba nemá ani jednu rovnú plochu. Všetko je na nej oblé. Poschodia sa od seba vzájomné líšia a stavba obkolesuje dva dvory, vďaka ktorým do nej preniká veľa denného svetla.

Dominantou budovy je však určite strecha s množstvom zvláštnych komínov a kreatúr. Budova bola postavená pre súkromného bohatého majiteľa pozemku, ktorý bol očarený Gaudího predchádzajúcou prácou. Dnes je však budova verejne dostupná. Nachádza sa v nej pozrieť Gaudího múzeum, galéria aj ateliér. Sú v nej rôzne jeho maľby, skice, či návrhy.

Vskutku zaujímavá budova bola zapísaná v r. 1984 do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

Casa Milá
Casa Milá
[quote_box_center] [/quote_box_center]

4. Parc Guëll

Je to rozľahlý park na konci Barcelony, ktorý sa nrozprestiera nad mestom. Jedná sa opäť o dielo majstra Antónia Gaudího. Je to verejný park a rozhodne stojí za pozornosť.

Celý park má rozlohu 17 hektárov a pomenovaný bol po jeho zakladateľovi  Eustebiovi Güellovi. Ten požiadal Gaudího, o ktorom sa vedelo čo dokáže, aby postavil na jeho pozemku luxusnú štvrť pre boháčov. Bohužiaľ sa mu to nakoniec nepodarilo.

Na pozemku malo byť pôvodne 60 domov. Celý projekt mal byť financovaný zo záloh, ktoré mali zaplatiť budúci majitelia domov. Iróniou však je, že nakoniec zaplatili iba dvaja. Samotný Gaudi a majiteľ pozemku Guëll. Projekt teda zlyhal a park odkúpilo mesto, ktoré ho potom v roku 1926 sprístupnilo verejnosti. 

Park je plný krásnych stavieb nesúcich typický Gaudího rukopis. Oblé tvary, živé prírodné farby, okrasné prvky a stĺporadia. Jednoducho Gaudího fantastický svet. Veľkú úlohu tu hrajú aj farebné mozaiky a kovové prvky, pripomínajúce svojim tvarom ľudské bytosti.  V parku sa nachádza aj obrovské tvarované zábradlie, ktoré slúži súčasne ako dlhá lavička.

Do parku vstupujete po širokom schodišti cez ktoré vôjdete do siene Sto stĺpov (reálne ich je 86), ktoré pripomínajú cencúle v jaskyni. Na stĺpoch sa potom nachádza obrovská terasa.

Okrem domčekov, ktoré sa nachádzajú po stranách pri hlavnom vchode, sa v parku nachádza aj dom samotného Gaudího, takzvaná perníková chalúpka a dom Guëlla, ktorý v ňom žil až do svojej smrti.

Pripíšte si tento park na zoznam atrakcií v Barcelone!

Parc Guëll
Parc Guëll

5. Barceloneta

Obrovskou výhodou Barcelóny je, že hoci ste vo veľkomeste, krásne more a pláž máte na skok. Barceloneta je dominantou mesta Barcelona. Táto pláž má dĺžku cez 1 km.

Pláž ktorá sa nachádza v strede mesta je dokonalým prepojením rušného veľkomesta a nespútanou prírodou. Nemusíte sa obávať typickej mestskej pláže. Barceloneta je totiž vyhlásená za najlepšiu mestskú pláž vôbec. Je krásna piesočnatá, nachádza sa pri nej množstvo výborných reštaurácií a po zotmení sa na nej začína rušný nočný život.

Táto plaž je výborne dostupná hromadnou dopravou a je to výborný únik pred mestským zhonom. Hoci nie tak úplne. Nájde sa tu totiž veľa typických otravných predavačov, ktorých však stačí jednoducho ignorovať ako na každej inej pláži.

Pre rodiny s deťmi stojí za zmienku určite akvárium L'Aquarium Barcelona s podvodným 80 metrovým tunelom plným žralokov! 

pláž Barceloneta
pláž Barceloneta

6. Casa Batlló

Máme tu ďalšie dielo Gaudího (tiež sa vám zdá, že Gaudí ovládol dizajn Barcelony? :)). Jedná sa o originálne prerobený obytný dom. Gaudí dostal objednávku od textilného magnáta Josepa Batlló i Casanovase, aby prerobil obytný dom vo svojom štýle.

Gaudí sa do toho rád pustil a prerobil interiér aj exteriér na nepoznanie od pôvodného. Opäť Gaudího typická “oblá” ruka premenila všetky tvary na oblé a nesymetrické a strechu premenil na chrbát draka. Balkóny majú tvar lebiek a okná sú rozdelené priečkou v tvare kostí. Komíny na streche pripomínajú mimozemšťanov a celkovo sa jedná o ďalšie fantastické a fantáziou nabité dielo v ktorom si nájde každý niečo iné.

Zaujímavosťou je, že do ulice zasahujú stĺpy v tvare sloních nôh. Toto sa však nepáčilo mestu, pretože nohy prekračovali mestom povolené hranice. Žiadali teda o orezanie nôh. Gaudí súhlasil, pod podmienkou, že na nohách bude ceduľka s menom toho, ktorý nariadil ich znetvorenie. Výsledkom je, že nohy ostali neporušené :). Celá stavba je typicky pokrytá mozaikou hrajúcou farbami. 

Casa Batlló
Casa Batlló

7. Kamp Nou (Nou Camp)

Niektorých fascinuje architektúra, iných šport a niekoho oboje. Barcelona je pre futbalových fanúšikov známa hlavne vďaka jej legendárnemu tímu FC Barcelona a ich obrovským štadiónom Kamp Nou.

Tento štadión je ľahko dostupný metrom a je možné sa naň pozrieť aj mimo zápasu, ako súčasť vstupenky do futbalového múzea na štadióne. Jeho kapacita je okolo 100-tisíc divákov a to z neho robí najväčší štadión Európy a jedenástym najväčším na svete (podľa jeho kapacity).

Kompletné vstupné do múzea a na štadión stojí 23 Eur/ dospelí, 17 Eur /deti do 13 rokov a dôchodcovia nad 70 rokov. Pre deti do 5 rokov je vstup zdarma.

Nou Camp
Nou Camp

8. Font Màgica

Spievajúca fontána Font Màgica sa nachádza pod horou Montjuïc v Barcelone. Postavená bola v roku 1929. Pôvodne mala aj predchodkyňu, ktorá bola postavená už v roku 1888 v parku Cituadella pri príležitosti svetovej výstavy. Žiaľ pôvodná stavba nezaznamenala veľký úspech a tak to skúsili znova na inom mieste.

Celá paráda sa začína o 21:30 a predstavenie je rozdelené do niekoľkých 15 minútových blokov. Behom turistickej sezóny funguje od štvrtku do nedele a mimo sezóny iba cez víkendy. Zariaďte si podľa toho program. Vstupné je nulové, no zážitok je stopercentný.  Svetlo, hudba a voda tu hrajú hlavnú úlohu. 

Font Magica
Font Magica

9. Montjuïc

Kopec Montjuïc je ďalšia odporúčaná zastávka v Barcelone. Je to kopec týčiaci sa nad týmto katalánskym mestom na západ od La Rabla a centra mesta. Ponúka perfektný výhľad na mesto, obrovský prístav či šíre more.

Okrem vyhliadky na ňom nájdete aj pevnosť Castell, krásne botanické záhrady. V pevnosti (Castell) nájdete aj vojenské múzeum. Nižšie na vás čaká olympijský štadión, ktorý bol dejiskom olympiády v roku 1992. Ďalej tu nájdete Národné Múzeum Umenia, Grécke divadlo, Archeologické múzeum, Palau Nacional a mnoho ďalšieho. Tento kopec je celý posiaty zaujímavými pamiatkami či múzeami. Vedie sem dokonca lanovka.

Montjuïc
Montjuïc

10. Picassove múzeum

A keď už ste v Barcelone, nenechajte si újsť najväčšiu zbierku Picassových malieb v Picassovom múzeu! Múzeum  ponúka výstavu rozdelenú podľa období, kedy žil Picasso v Španielsku. V múzeu sa nachádza cez 4000 Picassových diel.

 

Picassov podpis
Picassov podpis

 

Veríme, že vás naše tipy trošku inšpirovali a pomôžu vám na vašom výlete. Ak máte svoje tipy, budeme radi ak sa o ne podelíte nižšie v komentároch :).

 

 

Top 10 miest v Barcelone (ktoré musíte vidieť)!
4.6 (92.5%) 8 votes

12 KOMENTÁRE

 1. Chyba tam este plno zaujimavosti…Montjuic Tibidabo Port Olympic Gran Teatre del Liceu Palau de la musica Raval Catedral etc…

  • Ahoj, ďakujeme za komentár.
   Určite súhlas, je tam toho viac, preto sme radi keď sa niekto zapojí a doplní to aj v komentároch. Snažili sme sa urobiť nejaký prehľad 10 naj, ale samozrejme vždy sa nájde viac toho alebo iné veci ako sme my písali 🙂

   Michal

 2. zdravim vsetkych…u fotiek/atrakcii 8 a 9 sa v podstate jedna o to iste… asi by som skor zvolil nejaku foto z pevnosti, odkial je skutocne “chulo” vyhlad na panoramu BCN aj s pristavom, alebo by som zvolil niektoru z inych atrakcii, ktore boli spomenute 🙂

 3. Pre mna boli top Anella Olímpica – monumentalne miesto, kde najdete len zopar turistov, so vstupom zadarmo… a Hard Rock Cafe 😀 – podnik so skvelym personalom a atmosferou 🙂

 4. Dakujem krasne za tieto informacie, chystame sa do Barcelony, havne manzel chce koli futbalu, tak som si dala do googlu co sa tam da este pozriet a nasla som Vasu stranku:)Pekne opisane vsetko, super infirmacie, Dakujem moc uz teraz sa tesim.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ