Santiago de Compostela: akými trasami sa dá dostať do cieľa?

Trasy vedúce do Santiago de Compostela
Trasy vedúce do Santiago de Compostela. Zdroj mapy: www.mapacaminosantiago.es

Státisíce pútnikov z celého sveta ročne smerujú do španielskeho mesta Santiago de Compostela. V dnešnej dobe do Santiaga neputujú len kresťania. Smerujú sem kroky ľudí, ktorí chcú zažiť niekoľkodňové putovanie, vyčistiť si hlavu, užiť si pobyt v prírode a na vzduchu, utužiť partnerstvá, alebo nájsť nových priateľov a zažiť niečo nové.

Na značkách je mušľa, symbol pútnikov
Na značkách je mušľa, symbol pútnikov. Obrázok od Andre_Grunden z Pixabay

Postupnému nárastu pútnikov je prispôsobená infraštruktúra okolo trás, ako sú hostely, hotely, reštaurácieobchody. Trasy sú dobre značené. Symbolom pútnikov je mušľa, ktorou si vraj pútnici kedysi naberali vodu z prameňov. Touto mušľou a žltými šípkami sú špecifické navádzacie značky na trasách vedúcich do Santiaga a zdobia si ňou svoju batožinu aj pútnici.

Trás do Santiaga de Compostela vedie niekoľko. Svoje putovanie, lokálne nazývané Camino, môžete začať už od svojho domu, no najčastejšie ľudia začínajú svoje putovanie až na Pyrenejskom polostrove.

Pri voľbe trasy je dobré zvážiť:

  • obdobie – niektoré trasy v nížinatom teréne nie sú vhodné v letných mesiacoch
  • fyzickú kondíciu – naoko kratšie trasy môžu prechádzať náročným hornatým terénom
  • počet voľných dní na putovanie – najkratšiu trasu by ste mali zvládnuť za 5 dní, plus počítajte dni na cestu a dni ak by ste chceli ostať na niektorom mieste dlhšie napríklad kvôli pamiatkam
  • financie – čím viac dní, tým viac hotelov a stravy. Letenky sa dajú zabezpečiť za prijateľné ceny ako na kratšie, tak aj na dlhšie obdobie
  • či máte radi spoločnosť viacerých ľudí, alebo preferujete menej frekventované trasy

Najčastejšie si ľudia vyberajú spomedzi 8 trás. Trasy prechádzajú rôznymi terénmi a majú rôzne dĺžky. Niektorí absolvujú celú púť naraz, iní si rozdelia jej úseky na niekoľko etáp a s prestávkami prejde aj niekoľko rokov, kým sa dostanú do cieľa. Špecifikom púte do Santiaga je aj certifikát pútnika, ktorý dostanete, ak prejdete aspoň 100 km a za deň získate pečiatky aspoň z dvoch miest. V mestečkách, cez ktoré prechádzate, sa pečiatky nachádzajú v kostoloch alebo aj reštauráciách. Preto si mnoho pútnikov na svoju cestu zvolí úsek posledných 100 km niektorej z dlhších trás.

Trasy vedúce do Santiago de Compostela
Trasy vedúce do Santiago de Compostela. Zdroj mapy: www.mapacaminosantiago.es

 

1. Camino Frances – Francúzska trasa

Dĺžka trasy: 780 km
Počet dní: 30 a viac

Smerová tabuľa v mestečku Agés, neďaleko od Burgos
Smerová tabuľa v mestečku Agés, neďaleko od Burgos. Foto guillermo gavilla z Pixabay

Táto trasa patrí medzi najfrekventovanejšie. Ak túžite po nových priateľoch a socializácii, mala by vám vyhovovať. Začína sa na francúzskej strane Pyrenejí v Saint-Jean-Pied-de-Port. Francúzskou sa nazýva preto, lebo na túto trasu sa napájajú ľudia prichádzajúci z rôznych smerov od Francúzska, no jej väčšia časť tiahne cez Španielsko. Užijete si tu horský aj rovinatý terén. Toto Camino prechádza mestami Pamplona, ​​LeonBurgos a mnohými pútnickými mestami Logrono, Ponferrada a Sarria. Etapa od Sarria je najnavštevovanejšou vôbec. Nachádza sa 110 km od Santiaga a je teda pre mnohých pútnikov dostatočnou na získanie pútnického dekrétu. Túto trasu môžete poznať napríklad aj z filmu The Way s Martinom Sheenom v úlohe otca – pútnika, ktorý sa rozhodol absolvovať Camino s popolom svojho syna, ktorý tragicky zahynul a púť už nemohol dokončiť sám.

 

2. Camino Portugues – Portugalská trasa

Dĺžka trasy: 600 km
Počet dní: 30 a viac

Táto trasa je druhou najobľúbenejšou. Začína sa v Lisabone a smerom na sever lemuje pobrežie Portugalska. Vyznačuje sa výbornou infraštruktúrou. Jej začiatok je bez problému dostupný aj pre našinca letmi z Viedne alebo Budapešti priamo do Lisabonu. Trasa Camina vedie cez mestá Fatima, PortoPontevedra. Uvidíte nádherné pobrežia a pláže.

 

3. Camino Portugues Coastal – Portuglská pobrežná trasa

Dĺžka trasy: 178 km
Počet dní: 7 – 12

Táto trasa postupne naberá na obľúbenosti, no stále patrí k tým menej frekventovaným. Začína v Porto, lemuje pobrežie a neskôr prechádza do lesov Galície. Trasa vedie cez mestá Baiona, VigoPadron.

 

4. Camino del Norte – Severná cesta

Dĺžka trasy: 466 km
Počet dní: 23 a viac

Trasy cez hornaté úseky ponúkajú nádherné výhľady
Trasy cez hornaté úseky ponúkajú nádherné výhľady. Foto Les routes sans fin(s), Unsplash

Trasa sa nazýva aj cestou popri pobreží, lemuje totiž severné pobrežie Španielska. Táto trasa sa odporúča gurmánom, nakoľko ide cez mestečká s preslávenou gastronómiou a reštauráciami s hviezdami Michelin. Začína sa v Irun a pokračuje cez San Sebastian, Bilbao, SantanderOviedo, kde sa toto Camino pripojí k pôvodnej ceste – Camino Primitivo.

 

5. Camino Primitivo – Pôvodná cesta

Dĺžka trasy: 315 km
Počet dní: 16

Pôvodná cesta, ktorá sa považuje za prvú pútnickú cestu do Santiaga. Začína sa v Oviedo a infraštruktúra je tu menej rozvinutá. Je totiž náročnejšia, menej frekventovaná, prechádza aj pohoriami v nadmorskej výške 1100 m. Terén je rázovitý s prudkými stúpaniami a klesaniami, výhľady a dedinky sú však neskutočne krásne. V Melide sa k nej na posledných 50 km pripája Francúzska cesta.

 

6. Via de la Plata – Strieborná, alebo kamenná cesta

Dĺžka trasy: 1 000 km
Počet dní: 40 a viac

Rovinaté úseky Camina je dobré plánovať na skoré ranné časy, alebo mimo najteplejšej letnej sezóny
Rovinaté úseky Camina je dobré plánovať na skoré ranné časy, alebo mimo najteplejšej letnej sezóny. Foto guillermo gavilla z Pixabay

Cesta vedie takmer celým Španielskom od juhu na sever, štartuje zo Sevilly. Je najdlhšou trasou, ktorú využívali aj pútnici zo severnej Afriky. Jej posledná 100 km etapa, kde sa zvykne pripájať viac pútnikov, začína od mesta Ourense. Pri porovnaní s inými trasami je pokojnejšou verziou putovania a vzhľadom na rovinatý vnútrozemský terén je vhodnejšia skôr mimo letných mesiacov. Prechádza mestami Merida, ktoré je zapísané v zozname UNESCO, alebo Salamanca. Etapy sú síce rovinaté, ale dlhšie a dostupnosť zariadení pre pútnikov je menšia.

 

7. Camino Ingles – Anglická cesta

Dĺžka trasy: 121 km
Počet dní: 5

Trasa známa ako Camino pre pútnikov od mora. Do prístavov na severozápade ŠpanielskaViverio, Ribadeo, Ferrol a A Coruna sa plavili pútnici z Anglicka, Škótska, Írska a Škandinávie. Najčastejšie pútnici vyrážajú z prístavu Ferrol, dĺžka tejto púte totiž dosahuje limity stanovené pre získanie potvrdenia o absolvovaní púte. Táto trasa je popisovaná ako jedna z modernejších – míľniky nesú QR kódy s podrobnými informáciami o lokalitách na trase.

 

8. Camino Finisterre – Cesta na koniec sveta

Dĺžka trasy: 90 km
Počet dní: 6

Maják na konci Camino Finisterre
Maják na konci Camino Finisterre. Foto jacqueline macou z Pixabay

Jediné Camino smerujúce von zo Santiaga na miesto, ktoré bolo kedysi považované za koniec známeho sveta. Maják a vody nekonečného Atlantinku obmývajúceho pobrežia tohto miesta sa stali symbolom ukončenia púte. Pútnici tu hádzali svoje vychodené topánky do mora, alebo pálili svoje plášte, ktoré ich chránili pred nepriazňami počasia a symbolicky aj pred všetkým zlom. Hovorí sa, že charakteristickú mušľu si pútnici brávali z brehov tohto miesta na znak ukončenia svojho putovania. Trasa vedie cez mestá NegreiraCee a do svojho putovania môžete zahrnúť aj mesto Muxía, ktoré je opradené legendami o Panne Márii a pozostatkami lode, ktorou tu mala priplávať aby povzbudila sv. Jakuba pri jeho evanjelizácii.

 

História putovania do Santiago de Compostela

Sv. Jakub a Santiago de Compostela

V podzemí katedrály v Santiago de Compostela sú v striebornom sarkofágu uložené pozostatky apoštola svätého Jakuba. 7 rokov života strávil evanjelizáciou v Galícii a Santiago si zvolil ako miesto svojho posledného odpočinku. V roku 44 zomrel ako mučeník v Jeruzaleme a pozostatky z pôvodného hrobu boli neskôr prevezené do Španielska. Tu bol jeho hrob dlhé roky zabudnutý, až kým ho v roku 813 neobjavil pútnik, ktorý ho našiel ako „miesto posiate hviezdami“, z čoho vznikol aj názov Compostela (hviezde pole). Postupne bola na tomto mieste postavená kaplnka, ktorá do dnešnej doby dosiahla rozsah katedrály.

Tradícia pútnikov na našom území

Z nášho územia sa datujú púte k hrobom svätcov už z obdobia Veľkej Moravy. Mená kniežaťa Pribinu, Koceľa, Rastislava a Svätopluka sú zapísané v zoznamoch pútnikov do Ríma. Ďalšie záznamy o pútnikoch z nášho územia sú z obdobia Uhorského kráľovstva. Vtedy boli púte výsadou najmä bohatšej šľachty, ktorá si mohla dovoliť financovať dlhé výjazdy do vzdialených krajín. Ale sú známe aj prípady, kedy bola púť prikázaná hriešnikovi ako trest za jeho ťažké hriechy.

Záujem o púte do Santiago de Compostela narastá

Pútnici v kaviarni po príchode do Santiago de Compostela
Pútnici v kaviarni po príchode do Santiago de Compostela. Foto Gunnar Ridderström on Unsplash

Najväčší rozmach svätojakubských pútí sa datuje do 14. storočia, kedy sem ročne chodilo milión pútnikov. Tradícia postupne utíchala, začiatkom minulého storočia tu pútnikov počítali v jednotkách, možno desiatkach. Rozkvet nastal postupne od 60. rokov minulého storočia. Prelomovou bola aj púť pápeža Jána Pavla II. v roku 1982. Odvtedy postupne počet pútnikov do Compostely narastá. V roku 2017 ich bolo viac ako 300 tisíc.

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 4.5 / 5. Počítadlo: 253

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?