Sagrada Familia: Zažite najznámejšiu nedostavanú katedrálu na svete

Sagrada Familia v Barcelone
Sagrada Familia v Barcelone

Sagrada Familia (Bazilika Svätej rodiny) patrí medzi najkrajšie a najznámejšie katedrály na svete. Od roku 2005 je zapísaná v Zozname svetového dedičstva UNESCO. Ide o majstrovský kúsok katalánskeho architekta Antoniho Gaudího. A vedeli ste, že bazilika Sagrada Familia ani po viac ako 140 rokoch nie je dokončená? Finišovanie prác bolo pôvodne vo výhľade v roku 2026. Na sté výročie Gaudího smrti…

Kde sa Sagrada Familia nachádza a ako sa tam dostať?

Baziliku Sagrada Familia nájdete v španielskom regióne Katalánsko, v druhom najväčšom meste – Barcelone. Možností, ako sa dostať priamo k tejto pamiatke, je viacero. Azda najjednoduchšou sa javí metro. Sagrada Familia má totižto vlastnú zastávku na linkách L2 (fialová) a L5 (modrá). Ďalšou možnosťou je vybrať si jeden z mnohých autobusov, ktorých v okolí zastavuje viacero. Pre pohodlných bude istotou taxi. No a slobodné duše s túlavými topánkami si nenechajú ujsť príležitosť prejsť sa sem peši alebo si požičať bicykel a povoziť sa trochu po meste, ktoré je k takýmto typom prepravy dosť friendly. 

Pre lepšiu predstavu, kde približne v Barcelone hľadať pomedzi ďalšie pamiatky baziliku Sagrada Familia, prikladáme mapku.

Sagrada Familia mapa
Sagrada Familia mapa

8 zaujímavostí o bazilike Sagrada Familia

  1. Každoročne miesto navštívi niekoľko miliónov turistov z viac než 100 krajín. Celkovo sa tak radí medzi najnavštevovanejšie pamiatky nielen Barcelony a samotného Španielska, ale i Európy.
  2. V pláne baziliky sa počíta s 18 vežami, pričom tá predposledná bola dokončená len minulý rok (2023). Predstavujú rôzne aspekty kresťanskej viery a sú zaradené do troch výškových úrovní. 
  3. Každý aspekt stavby Sagrada Familia je plný náboženských odkazov. Na fasádach môžete objavovať rôzne biblické príbehy a kresby. Interiér je zase plný symbolov zo života Ježiša Krista.
  4. Vitráže baziliky sú majstrovsky rozmiestnené tak, aby vytvárali nádherné farebné efekty počas dňa.
  5. Antoni Gaudí sa pri stavbe katedrály výrazne inšpiroval prírodou. Mnohé z jej detailov sú inšpirované organickými tvarmi a vzormi.
  6. Priamo v Sagrada Familia sa nachádza aj hrob Gaudího. V krypte pod hlavným oltárom baziliky.
  7. Na stavbe katedrály sa za viac ako 140 rokov už podieľalo 9 hlavných architektov.
  8. V súčasnosti sa do výstavby zapájajú moderné digitálne technológie. Napríklad na presný výpočet statickej stability, aby sa zabezpečil bezpečný a trvalý progres prác.
Vitráže baziliky Sagrada Familia
Vitráže baziliky Sagrada Familia

Nesmrteľný architekt a jeho nedokončená stavba

Táto rímskokatolícka stavba bola pôvodne navrhnutá majstrom architektom Franciscom de Paulom del Villarom v neogotickom štýle v roku 1882. Avšak určité nezhody s vedením mali za následok, že tento projekt o rok neskôr prebral Antoni Gaudí. 

Práve tento vizionársky umelec jej dal dnešnú podobu s minimom rovných línií. Dokázal ju navrhnúť tak, aby stála samostatne bez vnútorného vystuženia alebo vonkajšieho piliera. Jeho snom bolo vytvoriť expresionistickú víziu katedrály 20. storočia, kde by sa za pomoci vizuálnej symboliky pokúsil vyjadriť mnohé tajomstvá kresťanskej viery. Postupom času tomuto projektu úplne prepadol. Venoval sa len bazilike a dokonca býval v tamojšej dielni. Stal sa vďaka nej zbožnejší a v podstate aj nesmrteľný. No a hoci Gaudí zomrel už v roku 1926 (nešťastnou náhodou, zrazila ho električka), práce na bazilike doteraz neustali. Vysvätená bola až v roku 2010. Predposledná z veží bola odhalená len nedávno. Lešenia a žeriavy sa tak stali vernou doplnkovou dekoráciou baziliky Sagrada Familia. A stala sa tak najznámejšou nedostavanou bazilikou na svete, ktorá neprestane fascinovať návštevníkov z rôznych kútov sveta…

Sagrada Familia - najznámejšia nedostavaná katedrála na svete
Katedrála Sagrada Familia

Aká bude finálna podoba baziliky Sagrada Familia?

Počas španielskej občianskej vojny v roku 1936 bola Sagrada Familia napadnutá vandalmi. Oheň zničil vzácne Gaudího návrhy, plány a fotografie… Architektovi Francescovi de Paula Quintanovi sa síce podarilo zachrániť niektoré z materiálov, ale je viac než pravdepodobné, že konečná verzia Sagrady Famílie sa bude líšiť od Gaudího predstáv. Plynú tiež desaťročia, menia sa architekti…

Takisto samotné práce sa vplyvom pandémie COVID-19 a s tým súvisiacich kríz pravdepodobne posunú. I keď, zostáva už len dokončiť poslednú, hlavnú vežu. Čo myslíte, stihne sa to do roku 2026? Na sté výročie Gaudího smrti?

Bazilika Sagrada Familia v noci
Bazilika Sagrada Familia v noci

Plánujete tento rok dovolenku v Barcelone? Radi by ste si pozreli tie najkrajšie pamiatky? Tak potom určite neobíďte nádhernú baziliku Sagrada Familia. Nasajte jej magickú atmosféru. Bude to zážitok na celý život. Výlet na toto miesto vám nikdy nevyprchá z pamäti. Viac informácií o letenkách či ubytovaní nájdete na našom webe.

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Počítadlo: 4

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?