Juzcar. Modré, doslova rozprávkové mestečko

By: Ramón Ojeda - CC BY 2.0

Juzcar je malé mestečko v provincii Andalúzia Leží 113 kilometrov od Malagy a 25 kilometrov od Ronda. Kedysi tradičné mestečko Andalúzie s klasickými na bielo namaľovanými budovami zmenilo svoju vzhľad v lete 2011.

Počas leta pred 8 rokmi spoločnosť Sony Pictures vybrala Juzcar na premiéru svojho nového filmu Šmolkovia 3D. Tím zodpovedný za kampaň filmu prišiel s nápadom vymaľovať celé mestečko na modro. V to leto 20 maliarov maľovalo spolu 175 budov mestečka, vrátane kostola, radnice dokonca aj náhrobných kameňov.

mesto
By: manuelfloresvCC BY 2.0

Po uplynutí kinematografickej udalosti sa obyvatelia Juzcaru rozhodli ponechať budovy namaľované na modro. Aj napriek tomu, že farba budov v mestečku mala byť len dočasným projektom, celá myšlienka sa vyvinula natoľko, že miestni obyvatelia dokonca začali organizovať sériu podujatí a veľtrhov súvisiacich s touto rozprávkovou témou.

Po premene mestečka na rozprávkovú ríšu s v Juzcare začal rozvíjať cestovný ruch a s tým súvisiacia aj miestna ekonomika. Následne bolo v mestečku usporiadané referendum, v ktorom miestni obyvatelia hlasovali za to, že mestečko ostane naďalej modré. Pred samotným „šmolkovým obdobím“ mestečko navštívilo len približne 300 turistov ročne. Od obdobia, kedy sa Juzcar stal modrou dedinkou šmolkov ho ročne navštívi približne 80 000 turistov.

ulica
By: manuelfloresvCC BY 2.0
ulica
By: manuelfloresvCC BY 2.0

Prečo si však spoločnosť Sony Pictures vybrala pre svoju svetovú premiéru práve mestečko Juzcar?

Toto mestečko v kopcoch Andalúzie má totiž dlhú tradíciu mykológie. A šmolkovia sú obzvlášť známi svojou túžbou po hubách. Malebná oblasť je na jeseň plná rôznych druhov lahodných húb, čo vytvára raj pre nie len pre mykológov, ale aj milovníkov prírody. Mestečko Šmolkov je tiež vynikajúcou destináciou pre kultúru, jedlo ale aj outdoorové dobrodružstvo. Okolie ponúka množstvo turistických trás, ale aj kulinárskych výletov či výletov za kultúrou.

V mestečku sa nachádzajú aj historické pamiatky, medzi nimi aj kostol postavený v 16. storočí či jaskyňa Maurov. Pre tých, ktorí by sa radi vydali na cestu za typickým umením či remeslami, sa môžu vybraťsú k dispozícii mieste výrobne espadriliek (sandálov zo slamy), ale aj džbánov a kontajnerov. Miestna gastronómia pozostáva z tradičných jedál, akými sú polievky, varené gaštany, vínny chliev ale aj iné jedlá pripravené z autentických surovín z tejto oblasti.

 

 

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Počítadlo: 2

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?