Bilbao: čo vidieť v meste plnom umenia?

Bilbao
Čo vidieť v Bilbao?

Na severnom pobreží Španielska leží hlavné mesto regiónu Baskicko, Bilbao.  Po tom čo z priemyselne orientovaného mesta zmenilo svoj charakter, sa premenilo na turisticky vyhľadávanú lokalitu. Zaujímavé architektonické budovy, múzea, galérie a ďalšie druhy umenia, tu od konca deväťdesiatych rokov naplno rozkvitajú. Okolie skrášľujú ihličnaté a listnaté lesy. Oddýchnuť si tu možno aj pri počúvaní melódie klepotajúceho dažďa. Bilbao teda nie je obyčajné mesto… čo v ňom neprehliadnuť?

Múzeum výtvarného umenia 

Museo Bellas Artes, jedno z nie najmladších múzeí, bolo založené na začiatku dvadsiateho storočia, v roku 1914. Táto galéria patrí medzi najkrajšie v krajine. Vystavované diela pochádzajú  z rôznych historických období. Najstaršie sa datujú do jedenásteho storočia, no uvidíte tu aj súčasné umelecké výtvory. Svoje miesto v tomto múzeu majú aj veľmi vzácne obrazy renesančných a barokových umelcov ako Francis Bacon, Dyck, Goya a ďalší. 

Bilbao - múzeum výtvarných umení
Múzeum výtvarného umenia v Bilbao (zdroj: depositphotos)

Guggenheimovo múzeum 

Z dielne amerického architekta Franka Gehry pochádza Guggenheimovo múzeum pripomínajúce vesmírnu loď. Táto zaujímavá stavba stelesňujúca modernú architektúru s vápencovými či lesklými, titánovými blokmi, je domovom pre diela Anselma Kiefer, Christiana Boltanski, Josého Manuela Ballester, Andyho Warhol a iných významných maliarov. Múzeum sa skladá z átria s preskleným stropom a z ďalších dvadsať galerijných miestností. Umelecké výtvory spozorujete ešte pred samotným vstupom do múzea, a to veľkého kvetinového psa menom Šteniatko či sochu pavúka Maman od francúzskej sochárky L. Bourgeious.

Guggenheimovo múzeum Bilbao
Guggenheimovo múzeum Bilbao (zdroj: depositphotos)

Azkuna Zentroa 

Z vinného skladu sa v roku 2010 stalo viacúčelové kultúrne stredisko Azkuna Zentroa. Dnes sa tu konajú rôzne koncerty, výstavy, ale i konferencie či filmové večery. Zaujímavosťou tohto centra je bazén na vrchnom poschodí budovy.

🎁 Tip na darček pre cestovateľa: Darčekový poukaz na letenky
 
Azkuna Zentroa Bilbao
Kultúrne stredisko Azkuna Zentroa (zdroj: freepik)

Katedrála 

Medzi najstaršiu pamätihodnosť v meste Bilbao sa radí Katedrála Santiago de Bilbao, tiež známa ako Katedrála sv. Jakuba z pätnásteho storočia, ktorá predstavuje renesančný a gotický štýl. Čas katedrály tvorí aj kláštor, ktorý bol v minulosti domovom pre mníchov. Dnes sú v tomto úseku bývalého kláštora vystavené najstaršie posvätné objekty a umelecké diela. Pokiaľ budete vstupovať do katedrály severnou stranou, všimnite si nad vchodovými dverami reliéf Puerta del Angel, vytesaný pred viac ako 500 rokmi.

Katedrála Santiago de Bilbao
Katedrála Santiago de Bilbao (zdroj: freepik)

Pochôdzky mestom 

Ak sa rozhodnete len tak preskúmať a spoznať mesto, začnite na Casco Viejo, pomenovanie historickej časti mesta, ktorá zahrňuje niekoľko ulíc, reštaurácií, kaviarní či obchodov. Pri prezeraní narazíte na katedrálu, kostol ale i na centrálny trh či divadlo Arriaga v západnej časti Casco Viejo. Táto nádherná neobaroková budova sa taktiež oplatí vidieť. Oproti nej, cez rieku Nervión, je druhé divadlo Campos Eliseos v neomudéjarskom a secesnom slohu. Ak by vás divadlo zaujalo, k dispozícii je bezplatná exkurzia so sprievodcom. Pri prehliadke budete mať možnosť uvidieť hlavnú sálu okrášlenú zlatými prvkami.

divadlo Arriaga
Divadlo Arriaga v Bilbao (zdroj: freepik)

Rozhľadňa 

Ak si chcete spraviť menšiu turistiku, na jednom zo siedmich kopcov Bilbao, vedľa mosta Zubizuri, postavenom na konci dvadsiateho storočia a prezývanom „biely most“, sa na severnej strane mesta nachádza pozemná lanovka z roku 1915, ktorá vedie na vyhliadkovú terasu, odkiaľ máte rozhľad na celé mesto. Vo večerných hodinách ho možno pozorovať krásne osvetlené. Sídlia tu aj reštaurácie s dobrým hodnotením.

Most Zubizuri v Bilbao
Most Zubizuri v Bilbao (zdroj freepik)

Pláž de Azkorri

Pokiaľ navštívite mesto v lete, k dispozícii máte obľúbenú a najlepšiu pláž v Baskicku, vzdialenú niečo cez osemnásť kilometrov od Bilbao. Piesočnatá pláž de Azkorri je držiteľkou ocenenia Modrá vlajka, ktorá je udeľovaná za čistotu morskej vody a za dodržanie prísnych environmentálny kritérií. V okolí sú trávnaté plochy a kopce. Voda Atlantiku nie je najteplejšia, no pláž je vhodné aj pre rodiny s deťmi, keďže vlny tu nedosahujú veľké výšky.

Pláž Azkorri
Pláž Azkorri (zdroj freepik)

Keď vám ten jazyk nič nehovorí…

Bilbao, mesto, v ktorom si neviete vybrať, čo ako prvé navštíviť, je dobrou dovolenkovou destináciou pre tých, ktorí chcú viac času venovať aktívnemu spoznávaniu ako oddychu na pláži. Vyskúšajte tu chutnú baskickú kuchyňu, napríklad aj predjedlo pintxos. Keď tu započujete rozprávať ľudí jazykom, ktorí neviete nikde zaradiť, bude to baskičtina. Nie je to jednoduchý jazyk na výslovnosť a pri dorozumievaní používajte radšej španielske názvy. Ak nemáte radi dovolenku počas hlavnej sezóny, kedy je všade veľa turistov, mesto môžete navštíviť aj v iných ako letných mesiacoch.

 

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Počítadlo: 6

Zatiaľ neohodnotené.

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?