Top 10 miest v Madride, ktoré sa oplatí vidieť!

Madrid Atocha
Vlaková stanica Madrid Atocha, vo vnútri ktorej sa nachádza botanická záhrada

Madrid a jeho desať najlepších miest na prvú návštevu

Hlavné mesto Španielska Madrid je mestom, v ktorom je možné na vlastnej koži zažiť súzvuk histórie aj modernosti a ktoré má čo ponúknuť každému – či už je to milovník kultúry a umenia, histórie, prírody, športu, módy, dobrého jedla alebo sa jednoducho chce len skvelo zabaviť.

Madrid vás určite nesklame a aby ste si jeho návštevu vychutnali na maximum, ponúkame vám pár tipov z miest, ktoré pri spoznávaní španielskej metropoly nemôžete vynechať.

1. Santiago Bernabeu – štadión Realu Madrid

Real Madrid je bezpochyby jedným z najlepších a najvýznamnejších futbalových klubov sveta a preto je povinnosťou každého správneho fanúšika zastaviť sa na jeho domovskom štadióne Benbabeu. Štadión je obrovský, jeho kapacita presahuje 80-tisíc miest a atmosféra, ktorú na ňom môžete zažiť počas stretu Realu Madrid s jeho odvekým rivalom FC Barcelona, je vskutku neopakovateľná a jedinenčná.

Štadión je okrem zápasu možné navštíviť aj v rámci tour pre turistov, počas ktorej je možné obdivovať množstvo klubových trofejí, fotografií a ďalších pamiatok, ako aj vychutnať si panoramatický výhľad na celý športový areál. Okrem Santiaga je možné navštíviť aj štadión Vicente Calderón – domov ďalšieho madridského klubu Atlético Madrid.

štadión Real Madrid
Štadión Realu Madrid

2. Museo Nacional de Prado

Madrid sa môže pochváliť množstvom zaujímavých a rôznorodých múzeí, nad nimi všetkými však stojí jediné múzeum. Svetoznáme Prado obsahuje zbierku unikátnych majstrovských diel španielskych maliarov ako boli Francisco de Goya (Oblečená Maja & Nahá Maja, Saturn požierajúci svojho syna, Tretieho mája…), El Greca, rodáka z neďalekého Toleda (Ukrižovaný, Svätý Ondrej a Svätý František…) či Diega Velázqueza (Dvorné dámy). Obdivovať môžete aj veldieľa autorov ako P. P. Rubens, A. Dürer, Tiziano, Rafaelo, Botticelli a mnohých iných.

Návštevu múzea odporúčame medzi šiestou a ôsmou (pondelok-sobota) alebo piatou a siedmou večer (nedeľa a sviatky), kedy je vstup do stálych kolekcií Prada pre všetkých návštevníkov zdarma. Popri Prade je možné v jeho okolí navštíviť aj Kráľovskú botanickú záhradu.

Top 10 miest v Madride, ktoré sa oplatí vidieť!
Svetoznáme múzeum Prado

3. Palacio Real & Catedral de la Almudena

V jednom z oficiálnych sídiel španielskych kráľov dnes kráľa síce nenájdete, namiesto neho ale môžete obdivovať majestátne barokové rezidencie a salóny, kráľovskú knižnicu, lekáreň, kaplnku či rozsiahlu zbrojnicu, ako aj množstvo maliarskych a sochárskych diel.

Každú stredu o jedenástej je tiež možné sledovať výmenu kráľovských stráží pred hlavnou bránou. Kráľovský palác je takisto možné navštíviť zdarma, a to buď od pondelka do štvrtka od štvrtej do šiestej poobede v mesiacoch október až marec alebo v tých istých dňoch od šiestej do ôsmej od apríla do októbra.

Pôsobivý pohľad na palác si je možné vychutnať aj z kráľovských záhrad Sabatini, z námestia Plaza Oriente, ktorému dominuje socha Filipa IV., či z kupoly Kráľovskej katedrály Panny Márie Almudenskej.

Palacio Real & Catedral de la Almudena madrid
Pohľad na nočný Kráľovský palác a Katedrálu Panny Márie Almudenskej
Royal Palace of Madrid
Kráľovský palác

4. Parque del Retiro & Puerta Alcalá

Pľúca Madridu – aj tak sa hovorí najznámejšiemu madridskému parku, ktorý je plný záhrad, fontán a sôch. Mnohí Madridčania si práve sem chodia zabehať či praktizovať iné športy, v centre parku si je možné napríklad pri jazierku prenajať čln a trochu si zaveslovať, alebo sa len nechať povoziť v motorovom člne.

V Retire sa nachádzajú aj rôzne historické budovy, napríklad Palacio de Velázquez či Palacio de Cristal, obe sa často využívajú za účelom rôznych expozícií. Okrem mnohých ďalších zaujímavostí si tu všimnite napríklad aj sochu padlého anjela (El Ángel caído), o ktorej sa hovorí, že je jedinou sochou na svete zasvätenou diablovi.

Ak do parku prídete po ulici Alcalá, môžete si vychutnať pri jeho vstupe aj pohľad na pôsobivú bránu Puerta de Alcalá.

Parque del Retiro madrid
Parque del Retiro
Puerta Alcalá madrid
Puerta Alcalá

5. Templo de Debod & Plaza España

Ako z iného sveta pôsobí v Madride egyptský chrám Templo de Debod, ktorý mestu kedysi darovala egyptská vláda, aby tak zabránila zatopeniu chrámu po postavení Asuánskej priehrady.

Staroveký chrám obklopený vodou je hlavne pri západe slnka naozaj magickým miestom plným romantiky, odkiaľ si je možné vychutnať výhľad po okolí alebo vstúpiť do chrámu a dozvedieť sa niečo o jeho histórii.

Okrem toho je miesto obľúbené medzi mladými ľuďmi, ktorí tu počas letných nocí zvyknú organizovať rôzne „botellony“ (botella-fľaška) a pri pití a hudbe oslavujú život.

Templo de Debod madrid
Templo de Debod

Neďaleko sa tiež nachádza Plaza de España (Španielske námestie), ktoré je poctou najslávnejšiemu španielskemu spisovateľovi všetkých čias, Miquelovi de Cervantes a jeho výtvorom Donovi Quijote a Sanchovi Panza.

Plaza España madrid
Plaza España

6. Gran Vía

Hlavná obchodná tepna Madridu je ulicou plnou života, na ktorej je možné nájsť množstvo svetových módnych značiek, luxusných hotelov či vychýrených reštaurácií. Nachádza sa na nej jedna z najslávnejších madridských budov s názvom Metropolis, ktorú jedna poisťovacia spoločnosť postavila podľa francúzskeho vzoru.

Je tiež sídlom viacerých divadiel a napríklad v takom Teatro Lope de Vega už nejaký čas dávajú predstavenie muzikálu Leví kráľ (El Rey León), ktoré sem prišlo z newyorského Broadwaya a sypú sa naň samé chvály.

V prípade záujmu si však zozeňte lístky v predstihu – dobré miesta sa totiž minú rýchlo.

Gran Vía madrid
Rušná ulica Gran Vía

7. Plaza Mayor & Mercado San Miguel

Doslova Hlavné námestie Madridu bolo v minulosti centrom mesta a dodnes má zachovaný charakter habsburských čias. V súčasnosti slúži ako centrum turizmu, orientuje cestovateľov v spleti madridských uličiek a dáva rôzne užitočné tipy a rady. Pohľad na symetrické štvorcové námestie si je možné spestriť výberom z ponuky niektorých kaviarničiek. V Madride by ste mali určite ochutnať horúcu čokoládu spolu so sladkým churros – máloktorá delikatesa tak dobre zahreje a dodá energiu.

hlavné námestie madrid
Madridské hlavné námestie

Len pár krokov od námestia je situovaný trh Mercado San Miguel, ktorý je rajom pre milovníkov dobrého jedla a pitia. Je plný najrôznejších rýb, mäsa, syrov, vína či ovocia. A aj keď nič neochutnáte a nekúpite si, minimálne ho navštívte kvôli atmosfére a ako bonus potešíte svoje zmysly!

Mercado San Miguel madrid
Mercado San Miguel

8. Puerta de Sol & Oso

Námestie Puerta del Sol (Slnečná brána) by sa pokojne mohlo nazvať aj srdcom celého Madridu. Je z neho blízko na viaceré historické miesta a je to skvelý štartovací bod, z ktorého môžete spoznávať tunajší nočný život, ale aj mnohé malé bary a reštaurácie. V nich si môžete vychutnať osviežujúci sangriu, pivo, jednohubky „tapas“ či iberskú šunku.

Puerta de Sol madrid
Námestie Puerta de Sol

Námestiu dominuje jazdecká socha Karlosa III. a neďaleko nájdete aj Kilometer nula, od ktorého sa počítajú všetky vzdialenosti v rámci Španielska. Najznámejšou figúrkou Puerta del Sol je však Oso madrileño – malý medvedík, ktorý je populárnym miestom stretnutia, je úplne bežné dohodnúť sa s partiou, že sa stretnú „pri medveďovi“.

Oso madrid
Slávny medvedík Oso

9. Plaza de Cibeles & Palacio de Comunicaciones

Fontána Cibeles tiež patrí k symbolom mesta a zobrazuje rovnomennú rímsku bohyňu poľnohospodárstva a plodnosti na voze ťahanom levmi. Obklopujú ju významné budovy španielskej armády, bankovníctva a krásny biely Palác komunikácií, ktorý kedysi slúžil ako sídlo pošty. Dnes ho spravuje mestská administratíva.

Cibeles je významná aj medzi fanúšikmi Realu Madrid, v jej okolí totiž oslavujú víťazstva svojho tímu. Za rovnakým účelom, ale tentokrát pre fanúšikov Atlética, slúži Neptúnova fontána (Fuente de Neptuno) v blízkosti múzea Prado.

Plaza de Cibeles & Palacio de Comunicaciones madrid
Plaza de Cibeles & Palacio de Comunicaciones

10. Casa de Campo & Manzanares

Milovníci zelene si v Madride prídu na svoje na viacerých miestach, predovšetkým ale v parku Casa de Campo, ktorého rozloha vyše 1700 hektárov z neho robí najväčší verejný zelený priestor v Madride.

Park je ideálny na rôzne športy, taktiež je v ňom (podobne ako v Retire) vodná plocha, kde sa dá člnkovať. Dá sa tu skvelo odreagovať od ruchu veľkomesta, tak v zoologickej záhrade predstavujúcej faunu z celého sveta, ako aj v zábavnom parku Parque de Atracciones.

Okrem toho v Casa de Campo končí aj lanovka (Teleférico), ktorá vedie z Parque de Oeste. Táto lanovka poskytuje nádherný pohľad na mesto z vtáčej perspektívy. Príjemnú prechádzku si možno vychutnať aj pred vstupom do Casa de Campo, popri rieke Manzanares obdivujúc rôznorodú architektúru jej mostov – historických ako Puente de Toledo, ale aj moderných ako Explanada del Puente del Rey či Arganzuela Footbridge.

Casa de Campo madrid
Lanovka pri parku Casa de Campo
rieka Manzanares madrid
Rieka Manzanares

BONUS: Pri potulkách mestom Madrid nezabudnite navštíviť vlakovú stanicu Atocha (titulná fotka), vo vnútri ktorej sa nachádza botanická záhrada! 

Veríme, že sme vás inšpirovali k výletu do tohto nádherného mesta, ktoré je dostupné zo Slovenska napríklad aj vďaka spoločnosti Ryanair, kde môžete zohnať letenky už od 50 Eur.

[kkstarratings force=“false“ valign=“bottom“ align=“left“]

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 4.1 / 5. Počítadlo: 42

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?

Tvoríme pre vás tento portál už od roku 2014.