Top 10 miest v Madride – ktoré sa oplatí vidieť!

By: MrT HK - CC BY 2.0

Madrid a jeho desať najlepších miest na prvú návštevu

Hlavné mesto Španielska je mestom, v ktorom je možné na vlastnej koži zažiť súzvuk histórie aj modernosti a ktoré má čo ponúknuť každému, či už je to milovník kultúry a umenia, histórie, prírody, športu, módy, dobrého jedla alebo sa jednoducho chce len skvelo zabaviť.

Madrid Vás určite nesklame a aby ste si jeho návštevu vychutnali na maximum, ponúkame Vám pár tipov z miest, ktoré pri spoznávaní španielskej metropoly nemôžete vynechať.

1. Santiago Bernabeu – štadión Realu Madrid

Real Madrid je bezpochyby jedným z najlepších a najvýznamnejších futbalových klubov sveta, preto je zastaviť sa na jeho domovskom štadión Benbabeu povinnosťou každého správneho fanúšika tohto športu. Štadión je obrovský, jeho kapacita presahuje 80 000 miest a atmosféra, ktorú som na ňom počas stretu Realu Madrid s jeho odvekým rivalom FC Barcelona zažila, bola vskutku neopakovateľná a jedinenčná.

Štadión je okrem zápasu možné navštíviť aj v rámci tour pre turistov, počas ktorej je možné obdivovať množstvo klubových trofejí, fotografií a ďalších pamiatok, ako aj vychutnať si panoramatický výhľad na celý športový areál. Okrem Santiaga je možné navštíviť aj štadión Vicente Calderón, domov ďalšieho madridského klubu, Atlético Madrid.

By: Victoria Rachitzky HochCC BY 2.0

 

2. Museo Nacional de Prado

Madrid sa môže pochváliť množstvom zaujímavých a rôznorodých múzeí, nad nimi všetkými však stojí jediné múzeum. Svetoznáme Prado obsahuje zbierku unikátnych majstrovských diel španielskych maliarov ako boli Francisco de Goya (Oblečená Maja & Nahá Maja, Saturn požierajúci svojho syna, Tretieho mája…), El Greca, rodáka z neďalekého Toleda (Ukrižovaný, Svätý Ondrej a Svätý František…)či Diega Velázqueza (Dvorné dámy).

Obdivovať je tiež možné veldieľa autorov ako P. P. Rubens, A. Dürer, Tiziano, Rafaelo, Botticelli a mnohých iných. Na mňa osobne najviac zapôsobil Boschov triptych Záhrada rozkoší. Návštevu múzea odporúčam medzi šiestou a ôsmou (pondelok-sobota) alebo piatou a siedmou večer (nedeľa a sviatky), kedy je vstup do stálych kolekcií Prada pre všetkých návštevníkov zdarma. Popri Prade je možné v jeho okolí navštíviť aj Kráľovskú botanickú záhradu.

By: M a n u e lCC BY 2.0

 

3. Palacio Real & Catedral de la Almudena

V jednom z oficiálnych sídiel španielskych kráľov dnes kráľa síce nenájdete, namiesto neho ale môžete obdivovať majestátne barokové rezidencie a salóny, kráľovskú knižnicu, lekáreň, kaplnku či rozsiahlu zbrojnicu, ako aj množstvo maliarskych a sochárskych diel.

Každú stredu o jedenástej je tiež možné sledovať výmenu kráľovských stráží pred hlavnou bránou. Kráľovský palác je takisto možné navštíviť zdarma, a to buď od pondelka do štvrtka od štvrtej do šiestej poobede vmesiacoch október až marec alebo v tých istých dňoch od šiestej do ôsmej od apríla do októbra.

Pôsobivý pohľad na palác si je možné vychutnať aj z kráľovských záhrad Sabatini, z námestia Plaza Oriente, ktorému dominuje socha Filipa IV či z kupoly Kráľovskej katedrály Panny Márie Almudenskej.

By: Jean-Pierre DalbéraCC BY 2.0
Catedral De La Almudena By: Hans DinkelbergCC BY 2.0

4. Parque del Retiro & Puerta Alcalá

Pľúca Madridu, aj tak sa hovorí najznámejšiemu madridskému parku, plnému záhrad, fontán a sôch. Mnohí Madridčania si práve sem chodia zabehať či praktizovať iné športy, v centre parku si je možné napríklad pri jazierku prenajať čln a trochu si zaveslovať, alebo sa len nechať povoziť v motorovom člne.

V Retire sa nachádzajú aj rôzne historické budovy, napríklad Palacio de Velázquez či Palacio de Cristal, obe často využívané za účelom rôznych expozícií. Okrem mnohých ďalších zaujímavostí by som vyzdvihla napríklad sochu Padlého anjela (El Ángel caído), o ktorej sa hovorí, že je jedinou sochou na svete zasvätenou diablovi.

Ak do parku prídete po ulici Alcalá, môžete si vychutnať pri jeho vstupe aj pohľad na pôsobivú bránu Puerta de Alcalá.

Parque del Retiro By: SachinCC BY 2.0

 

Puerta de Alcalá By: JuanedcCC BY 2.0

5. Templo de Debod & Plaza España

Ako z iného sveta pôsobí v Madride egyptský chrám Templo de Debod, ktorý mestu kedysi darovala egyptská vláda, aby tak zabránila zatopeniu chrámu po postavení Asuánskej priehrady.

Staroveký chrám obklopený vodou je hlavne pri západe slnka naozaj magickým miestom plným romantiky, odkiaľ si je možné vychutnať výhľad po okolí alebo vstúpiť do chrámu a dozvedieť sa niečo o jeho histórii.

Okrem toho je miesto obľúbené medzi mladými ľuďmi, ktorí tu v lete zvyknú organizovať v noci rôzne „botellony“ (botella-fľaška) a pri pití a hudbe oslavujú život.

Neďaleko sa tiež nachádza Plaza de España (Španielske námestie), ktoré je poctou najslávnejšiemu španielskemu spisovateľovi všetkých čias, Miquelovi de Cervantes a jeho výtvorom, Donovi Quijote a Sanchovi Panza.

Templo de Debot By: mcxurxoCC BY 2.0

 

Plaza de España By: Miguel Ángel García.CC BY 2.0

6. Gran Vía

Hlavná obchodná tepna Madridu je ulicou plnou života, na ktorej je možné nájsť množstvo svetových módnych značiek, luxusných hotelov či vychýrených reštaurácií. Nachádza sa na nej jedna z najslávnejších madridských budov, Metropolis, postavený podľa francúzskeho vzoru jednou poisťovacou spoločnosťou.

Je tiež sídlom viacerých divadiel a napríklad v takom Teatro Lope de Vega už nejaký čas dávajú predstavenie muzikálu Leví kráľ (El Rey León), ktoré sem prišlo z newyorského Broadwaya a sypú sa naň samé chvály.

Odporúčam zohnať si v prípade záujmy lístky s predstihom, dobré miesta sa minú rýchlo.

Gran Vía By: Dimitry B.CC BY 2.0
[quote_box_center]

7. Plaza Mayor & Mercado San Miguel

Doslova Hlavné námestie Madridu bolo v minulosti centrom mesta a dodnes má zachovaný charakter habsburských čias. V súčasnosti slúži ako centrum turizmu, orientujúce cestovateľov v spleti madridských uličiek a dávajúce rôzne užitočné tipy a rady. Pohľad na

symetrické štvorcové námestie si je možné spestriť výberom z ponuky niektorých kaviarničiek, ja by som (hlavne v zime) odporučila horúcu čokoládu spolu so sladkým churros, máloktorá delikatesa tak dobre zahreje a dodá energiu. A len pár krokov od námestia je situovaný trh Mercado San Miguel, raj pre milovníkov dobrého jedla a pitia, plný najrôznejších ponúk rýb, mäsa, syrov, vína či ovocia.

Aj keď nič neochutnáte a nekúpite si, choďte sa aspoň pozrieť, aj sám pohľad si Vaše jazykové bunky určite vychutnajú.

Plaza Mayor – By: Jean-Pierre DalbéraCC BY 2.0
Mercado San Miguel – By: Mike NortonCC BY 2.0

8. Puerta de Sol & Oso

Námestie Puerta del Sol (Slnečná brána) by sa pokojne mohlo nazvať aj srdcom celého Madridu. Je z neho blízko na viaceré historické miesta a je to skvelý štartovný bod, z ktorého môžete spoznávať tunajší nočný života, odporúčam napríklad diskotéky Joy a Independence, ale aj mnohé malé bary na okolí, kde si človek môže vychutnať osviežujúci sangriu, pivo, jednohubky „tapas“ či iberskú šunku.

Námestiu dominuje jazdecká socha Karlosa III. a neďaleko nájdeme Kilometer nula, od ktorého sa počítajú všetky vzdialenosti v rámci Španielska. Najznámejšou figúrkou Puerta del Sol je však Oso madrileño, malý medvedík, ktorý je populárnym miestom stretnutia, je úplne bežné dohodnúť sa s partiou, že sa stretnú „pri medveďovi“.

Puerta del Sol – By: M a n u e lCC BY 2.0

 

Oso – By: FaceMePLSCC BY 2.0

9. Plaza de Cibeles & Palacio de Comunicaciones

Fontána Cibeles tiež patrí k symbolom mesta a zobrazuje rovnomennú rímsku bohyňu poľnohospodárstva a plodnosti na voze ťahanom levmi. Obklopujú ju významné budovy španielskej armády, bankovníctva a krásny biely Palác komunikácií, ktorý kedysi slúžil ako sídlo pošty, dnes ho spravuje mestská administratíva.

Cibeles je významná aj medzi fanúšikmi Realu Madrid, v jej okolí oslavujú víťazstva svojho tímu. Za rovnakým účelom, ale tentokrát pre fanúšikov Atlética slúži Neptúnova fontána (Fuente de Neptuno), nachádzajúca sa v blízkosti múzea Prado.

Fontána na Palza de Cibeles – By: Jose Luis Cernadas IglesiasCC BY 2.0

 

Palacio de Comunicaciones – By: Brian SnelsonCC BY 2.0

10 Casa de Campo & Manzanares

Milovníci zelene si v Madride prídu na svoje na viacerých miestach, predovšetkým ale v parku Casa de Campo, ktorého rozloha vyše 1700 hektárov z neho robí najväčší verejný zelený priestor v Madride.

Park je ideálny na rôzne športy, taktiež je v ňom podobne ako v Retire vodná plocha, kde sa dá člnkovať. Dá sa tu skvelo odreagovať od ruchu veľkomesta, tak v zoologickej záhrade predstavujúcej faunu z celého sveta a majúcej viaceré výborné zvieracie šou (najviac pobaví tá s delfínmi a s uškatcami); ako aj zábavnom parku Parque de Atracciones.

Okrem toho v Casa de Campo končí z Parque de Oeste vedúce Teleférico, čo je lanovka poskytujúca pohľad na mesto z vtáčej perspektívy. Príjemnú prechádzku si možno vychutnať aj pred vstupom do Casa de Campo, popri rieke Manzanares obdivujúc rôznorodú architektúru jej mostov, historických ako

Manzanares – By: M a n u e lCC BY 2.0

či Puente de Toledo, ale aj moderných ako Explanada del Puente del Rey.

Casa de Campo – By: mcxurxoCC BY 2.0

Veríme, že sme vás inšpirovali k výletu do tohto nádherného mesta, ktoré je dostupné zo Slovenska napríklad aj vďaka spoločnosti Ranair, kde môžete zohnať letenky už od 50 Eur.

Podeľte sa v komentároch o svoje dojmy z Madridu a o vaše tipy, čo sa ešte oplatí vidieť.

7 KOMENTÁRE

  1. suhlasim so všetkymi, presne tieto miesta som pri navšteve Madridu navštivil, no chyba mi tu č.11 a to je železnična stanica (a tiež zastavka madriskeho metra) ATOCHA. Je znama jednak tym, že bola centrom teroristickych utokov v roku 2004 kedy zomrelo takmer 200 ľudi, a taktiež tym, že patri medzi najkrajšie železnične stanice v Madride – nachadza sa tam veľka tropicka zahrada s palmami,vtactvom a enormnym množstvom korytnačiek…dostanete sa tam v pohode z Gran via pešo alebo metrom, vrelo odporučam!!!

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.