Alicante: historické mesto, ktoré dýcha španielskym modernizmom

Pohľad na mesto s prístavavom a veľkým hradom napravo
Pohľad na Alicante (zdroj: freepik)

Na juhovýchode Španielska, na pobreží Costa Blanca sa rozprestiera mesto Alicante, známe aj Alacant. Jeho dlhé a početné pláže s bielym pieskom vydobyli tomuto miestu názov „mesto svetla“. História Alicante siaha hlboko do minulosti, no cestovný ruch tu začal rozkvitať medzi 50. až 60. rokmi dvadsiateho storočia. Starodávne stavby a kostoly sa miešajú s modernými budovami a hotelmi, pláže s teplým a čistým morom patria k obľúbeným destináciám nielen medzi dovolenkármi, ale aj domácimi obyvateľmi. Rýchlu prepravu mestom zabezpečí sieť dostupnej verejnej dopravy.

Keď je história bohatá

Na vrchu Mount Benacantil sa pýši krása Alicante. Vznik hradu Svätej Barbary sa datuje do 9. storočia. V roku 1248 na deň sv. Barbary sa ho kastílskym vojskám podarilo vymaniť od arabského područia. Dnes je zaujímavou atrakciou pre turistov. Zo stavby arabského pôvodu sa naskytne prekrásny výhľad na neďalekú pláž, hornaté okolie či celé mesto. Aj keď na hrad nevedie strmá cesta, k dispozícii je výťah, ktorý vyvezie turistov na samotný vrchol hory. Za takéto privilégium si zaplatíte necelé tri eurá.

Jedinečná a najstaršia bazilika mesta, Santa Maria, bola vybudovaná medzi 14.-16. storočím vo valencíjsko-gotickom štýle. Počas panovania moslimov slúžila ako prvoradá miestna mešita, neskôr zasvätená sv. Márii de la Asunción. V interiéri nájdete skvosty ako kamenný obraz stelesňujúci Pannu Máriu či inkunábuly, tlač spred roka 1500.

Počas spoznávania „mesta svetla“ sa môžete prísť pozrieť na jednu z tridsiatich strážnych veží vybudovaných na ochranu stredovekého Alicante pred pirátskymi skupinami.

Exkluzívne archeologické MARQ múzeum ponúka konzekventnú a plynulú exkurziu. Pre lepšiu orientovanosť je múzeum rozdelené na tri hlavné miestnosti. Archeologickú, mestskú a podvodnú. Na spestrenie slúži vystavované javiskové výtvarníctvo, audiovizuálne výtvory či interaktívne zložky. Súčasťou areálu sú miestnosti na rôzne výstavy a zariadenia na výskumné procesy.

Pohľad na mesto z hradu
Pohľad na mesto z areálu hradu Svätá Barbara (zdroj: Depositphotos)
Bazilika z pieskovej farby s dvomi vežami
Bazilika Santa Maria (zdroj: freepik)

Srdce Alicante 

Palmová aleja, mramorová dlažba – to je alicantská promenáda Explanada de España. Prechádzka po nej sa začína v starom meste a nasleduje pozdĺž pobrežia. Usadiť sa dá v gastro prevádzkach a nakúpiť v trhových stánkoch. Miestne kryté trhovisko Mercado Central nahrádza supermarkety. Stánky ponúkajú širokú škálu výrobkov. Od rýb, mäsa až po ovocie, zeleninu či miestne špeciality. To je, napríklad chutný turrón nugát z vaječného bielka a medu alebo sladké víno, Mistela.

Mramorová dlažba v aleji paliem , ľudia kráčajú po nej
Promenáda Explanada de España (zdroj: Depositphotos)

Len nohy v piesku a relax

Piesočnatá pláž dlhá 420 m s nehlbokou a teplou vodou sa tiahne medzi Alicante a Benidorm. Už niekoľko rokov pláži Albufereta je udeľované ocenenie Modrá vlajka za čistotu mora a životného prostredia v jeho blízkosti. Albufereta je prijateľná pre rodiny s deťmi. K dispozícii sú lehátka so slnečníkmi, vodné atrakcie a požičovne. Nechýbajú ani kaviarne, reštaurácie či bary. Dostanete sa sem verejnou dopravou, taxíkom aj autom. Parkovisko je bežne prístupné.

Pláž San Juan ležiaca na Francúzskej riviére v letovisku Alicante je dlhá viac ako 3 km. Pohodlie tu zabezpečujú plnohodnotné prevádzky. Obľúbená je aj medzi mladými ľuďmi – niektoré podniky sú otvorené do neskorých večerných hodín. Vhodná je však pre všetky vekové kategórie. Obľúbenej piesočnatej pláži je každoročne udelená Modrá vlajka. Dopravíte sa sem verejnou dopravou, taxíkom alebo autom. Neďaleko pláže sa nachádzajú bezplatné parkovacie miesta.

Piesková pláž s tyrkysovím morom a vzadu vysoké budovy
Pláž Albufereta (zdroj: Depositphotos)

Pláž Postiguet pod skvostným hradom Svätá Barbara sa rozprestiera v centre Alicante, pod horou Benecantil. Piesočnatý breh dlhý 900 m a krásne more láka všetky cestovateľov. Pláž pravidelne získava ocenenie Modrá vlajka. Je vhodná pre rodiny s deťmi. V čase od 3:00 –  8:30 rannej hodiny je pláž z dôvodu jej čistenia verejnosti neprístupná. Na prepravu môžete využiť auto aj verejnú dopravu. Neďaleko nájdete bezplatné, ale aj platené parkoviská.

Pohľad z pláže styrkysovám morom na hotely a na zrúcaninu hradu na kopci
Pláž Postiguet a výhľad na hrad (zdroj: Depositphotos)

Alicante je pravá letná dovolenková destinácia na relax i aktívne spoznávanie. Teplé a slnečné dni si vychutnajte na pláži a západ slnka využite na očarujúce historické originály. 

„Alicante te espera!“ / „Alicante vás očakáva“/

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 4.4 / 5. Počítadlo: 9

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?