Cuenca. Mesto, v ktorom z útesu visia domy

By: Alberto Ortiz de Zarate - CC BY 2.0

Nachádza sa v španielskom regióne Kastilie-La Mancha. V tejto oblasti vytesala rieka Júcar pretekajúca cez Pyrenejský polostrov hlbokú roklinu. V meste Cuenca sa však nachádza ešte jedna rieka, Huécar, ktorá sa spája s Júcarom. No zvláštnosť tohto stredovekého mesta spočíva v niečom inom.

Cuenca je ukážkovým príkladom stredovekého mesta postaveného na strmých brehoch hory. Množstvo domov a budov tohto mesta je postavených hneď na okraji útesu. Práve toto robí z Cuenecy jedno z najpozoruhodnejších miest v provincii. Domy sú miestnymi nazývané aj ako „casas colgadas“, čo by sme v preklade zo španielčiny mohli chápať ako visiace domy. V minulosti sa domy najčastejšie vyskytovali pozdĺž východnej hranice mesta, dnes z nich zostalo už len niekoľko. Nedá sa presne určiť, aký je vek týchto domčekov, pretože boli niekoľkokrát rekonštruované, no dôkazy o ich existencii siahajú už do 15. storočia. V priebehu rokov sa domy využívali na rozličné účely, niektoré z nich v súčasnosti slúžia ako reštaurácie a či múzeá.

mesto na útese
By: Jose Antonio NavasCC BY 2.0

História mesta sa začala písať v roku 714, kedy ho osídlili moslimskí Arabi. Tí si uvedomovali hodnotu strategickej polohy a vybudovali tu pevnosť nazývanú Kunka. Za krátky čas sa Cuenca stalo poľnohospodárskym a textilným výrobným mestom a tešilo sa z rastúcej prosperity. Okolo 12. storočia sa kresťania žijúci na severe Španielska pustili do obnovy Iberského polostrova. O niekoľko rokov neskôr bola arabská dominancia v meste Cuenca ukončená.

Cuenca. Mesto, v ktorom z útesu visia domy
By: Alberto Ortiz de ZarateCC BY 2.0

Mestečko zároveň patrí do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Jeho umiestnenie by už ani nemohlo byť strategickejšie či úžasnejšie. Situované na strmých brehoch roklín s úzkymi meandrujúcimi ulicami oddeľujúcimi vysoké domy s balkónmi, ktoré doslova vyčnievajú cez útesy. To všetko z neho robí neuveriteľnú pastvu pre ľudské oko. Stalo sa akousi ikonou moderného abstraktného umenia. Dve z najznámejších budov mestečka premenili svoj interiér na galérie. Napríklad, nachádza sa tu Múzeum španielskeho abstraktného umenia, ktoré stojí dramaticky nad útesovou stenou a jeho budova má tri úrovne balkónov, ktoré vyčnievajú cez riečnu roklinu. Výnimočná zbierka múzea sa zameriava na abstraktné maľby a sochy prevažne z 50. 60. rokov, ale aj diela pochádzajúce z 80. a 90. rokov 20. storočia. Ponuka múzea zahŕňa spolu vyše 700 umeleckých diel od renomovaných španielskych abstraktných umelcov.

Cuenca. Mesto, v ktorom z útesu visia domy
By: Alberto Ortiz de ZarateCC BY 2.0

Okrem samotných visiacich domov, ktoré sú bezpochyby najväčšou atrakciou mesta, sa tu nachádza množstvo ďalších zaujímavých miest. Jedným z nich je aj Katedrála Santa María la Mayor. Nachádza sa na hlavnom námestí a ponúka kombináciu normanských a gotických architektonických prvkov a detailov. Nájdete tu napríklad aj bývalý kláštor San Pablo, ktorý bol prestavaný na luxusný hotel. Je súčasťou španielskeho národného združenia Parador a svojich návštevníkov si rozmaznáva luxusnými modernými izbami a elegantnou gurmánskou reštauráciou, v ktorej hostia nájdu špeciality z tradičnej miestnej kuchyne.

Cuenca. Mesto, v ktorom z útesu visia domy
By: M.PeinadoCC BY 2.0

Mestečko Cuenca je ozajstným skvostom a ponúka neuveriteľné množstvo miest, ktoré pohladia ľudské oko, ale aj dušu.

Cuenca. Mesto, v ktorom z útesu visia domy
Katedrála Santa Maria de la Mayor – By: elainne_dickinsonCC BY 2.0
Cuenca. Mesto, v ktorom z útesu visia domy
By: Victor RiveraCC BY 2.0
Cuenca. Mesto, v ktorom z útesu visia domy
By: Ian CochraneCC BY 2.0

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Počítadlo: 1

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?