7 zaujímavých faktov o Menorke, ktoré vás inšpirujú ju navštíviť

Lode na priezračnom mori, výhľad zo skaly
Menorka (zdroj freepik)

Menorka, španielsky ostrov v Stredozemnom mori, ktorý nám ponúka viac pláži ako Malorka a Ibiza dokopy. Ale to nie je všetko, toto miesto je stvorené pre spoznávanie, oddych i zábavu. Pozrime sa dnes na pár zaujímavých a neobyčajných faktov o ňom!

1.Názov podľa veľkosti?

Keby sme zmerali vzdialenosť akýchkoľvek 2 miest na Menorke, nebola by väčšia ako 30 míľ (48 km). Túto skutočnosť nám dokazuje samotný názov „Menorca“, čo v preklade znamená „menšia“(vo význame menšia ako Malorka).

menorka mapa
Mapa Menorky (Google Maps)

2. Najväčší prírodný prístav sveta 

Zvykne sa hovoriť, že prístav v hlavnom meste Menorky – Mahon je po známom Pearl Harbour na Hawaji druhý najväčší prírodný prístav sveta. Je 6 km dlhý, viac ako 1200 m široký30 m hlboký. Z prístavu sa vám naskytne krásny výhľad na more a svoje chuťové poháriky nesklamete v tamojších kaviarničkách a reštauráciách.

3. Gin 

Menorka bola počas 18. storočia pod nadvládou Británie. A ako ináč, niečo tu len zanechala … Gin :). Dnes tzv. Pomada drink je miestny alkoholický nápoj zložený z ginu a s výraznou chuťou trpkého citróna. V miestnej pálenici Xoriguer Gin ho môžete i ochutnať a pozrieť sa na jeho výrobu.

4. Najstaršia budova 

V súčasnosti svetovou i najpozoruhodnejšou kamennou hrobkou je Naveta d’Es Tudons. Nájdeme ju necelých 5 km od mesta Ciutadella na západe Menorky. Pýši sa vyznamenaním – najstaršia budova bez strechy na svete. 

  • Pohľad na kamennú hrobku
    Pohľad na Naveta d’Es Tudons (zdroj- freepik)

5. Botanický raj 

Bezpochyby, pláže na tomto ostrove sú krásne, ale ak chcete vidieť raj exotických kvetov, nepremeškajte návštevu vnútrozemia. Na miestnych lúkach sa nachádza až 1000 rôznych rastlín, z toho 60 nenájdete inde na svete. Na svoje si prídu aj pozorovatelia okrídlencov. Môžete tam zahliadnuť dudky či fialové volavky.

6. Okruhom po Menorke 

116 míľ (skoro 187 km) dlhá cesta v tvare kruhu vás privedie na akúkoľvek pláž na ostrove. Cesta, ktorá v minulosti zabezpečovala ľahký prístup strážnikom ku strážnym vežiam je od roku 2011 po 400 rokoch otvorená a sprístupnená verejnosti. Neváhajte, zoberte bicykel a preskúmajte krajinu aktívne.

7. Nočný bar v jaskyni 

Príjemný teplý večer môžete stráviť v bare Cova d´en Xorio. Nachádza sa v meste Cala en Porter na južnom pobreží. Vybudovaný je v jaskyni, ktorá sa nachádza niekoľko metrov nad pobrežím. Pozorovaním západu slnka v tomto bare sa deň nekončí. Práve naopak, zabáva začína až po zotmení v bare premenenom na nočný klub so živou hudbou.

 

A na záver… Menorka je ostrov ponúkajúci široké spektrum aktivít, ktoré sa oplatí vyskúšať, ako aj neobyčajných miest vhodných vidieť. No a ak ste hľadali zaujímavý tip na dovolenku, verím, že sme vám ho ukázali.  

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 4.4 / 5. Počítadlo: 20

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?