Andalúzia: Kam na pláže v okolí Malagy?

Zahara de Los Atunes Španielsko
Pláž Atlanterra pri mestečku Zahara de Los Atunes

minulom článku sme nazreli do rôznych zákutí španielskej Andalúzie, ktorá dýcha exotikou na každom kroku. Rušné mesta tu dopĺňajú dokonalé maurské paláce, v masívnych horách sa ukrývajú jaskyne alebo biele dedinky a Gibraltár na juhu sa zas naťahuje za severnou Afrikou. To však nie je všetko. Andalúzia navyše ponúka množstvo prekrásnych pláží, ktoré musíte počas svojej cesty navštíviť!

Pobrežie Andalúzie sa delí na štyri hlavné oblasti, ktoré si v článku postupne rozoberieme:

  • Costa de la Luz
  • Costa del Sol
  • Costa Tropical
  • Costa de Almería

TIP: akciové letenky do andalúzskej Malagy hľadajte TU.

Andalúzia: Kam na pláže v okolí Malagy?
Mapa Andalúzie

COSTA DE LA LUZ

Pobrežná oblasť Costa de la Luz zahŕňa provincie Cádiz a Huelva v juhozápadnej časti Španielska. Oproti slávnej oblasti Costa del Sol ponúka omnoho viac neporušených pláží a dokonca aj vhodné podmienky na surfing či windsurfing.

Najbližšia plážová oblasť pri Seville (v provincii Huelva) sa nazýva Matalascañas a je súčasťou národného parku Doñana. Práve časť, ktorá patrí do národného parku, je neporušená a divoké more dopĺňajú pokojné piesočné duny. Na opačnej strane rezortu zas nájdete pravý opak: rušnú promenádu, bary, reštaurácie a luxusné hotely. Vzhľadom k svojej výhodnej polohe je Matalascañas vyhľadávanou destináciou na jednodňové výlety zo Sevilly.

V provincii Huelva môžete ešte navštíviť pláže pri mestečkách El RompidoEl Portir. Ide o jedinečnú prírodnú oblasť plnú zelene, riek a močiarov. Príroda tu dokonca vytvorila jeden unikát – rameno Flecha del Rompido, ktoré „chráni“ pobrežie pred Atlantickým oceánom.

El Rompido španielsko
Rameno „Flecha del Rompido“ pri meste Huelva. Na opačnú stranu vás prepraví malá loďka

Bonus:tomto článku nájdete top 10 pláží v oblasti Huelva.

V provincii Cádiz, kde nájdete aj slávny Gibraltár, je najnavštevovanejšou plážou Bolonia pri dedinke Tarifa (najjužnejšie mesto Španielska). Tento nepoškvrnený kúsok prírody láka najmä surferov a windsurferov. Zaujímavosťou na pláži je však aj 30-metrová „Duna de Bolonia“, ktorá bola v roku 2001 vyhlásená za prírodnú pamiatku. Počas slnečného dňa z nej dokonca uvidíte aj na africké pobrežie!

Viac o surfovaní v Európe sme napísali v tomto článku.

Ďalšie zaujímavé pláže nájdete napríklad aj pri dedinke Zahara de Los Atunes – nie je to síce najrušnejšie letovisko, no ak potrebujete oddych a pokoj, tak ste na tom správnom mieste (titulná fotka). Ako bonus dostanete samozrejme tie najkrajšie a neporušené pláže.

Duna de Bolonia tarifa španielsko
Piečočná duna na pláži Bolonia

Bonus:tomto článku nájdete top 10 pláží v oblasti Cádiz.


Prečo navštíviť oblasť Costa de la Luz? Pretože sa nachádza priamo pri Atlantickom oceáne: to síce znamená silnejší vietor, no o to lepšie podmienky na surfing či windsuring. Mnoho pláží je tu ešte nedotknutých a turizmus tiež nedosiahol taký vrchol, ako v Costa del Sol. Ako bonus tu môžete navštíviť dva národné parky a slávny Gibraltár.

COSTA DEL SOL

Najznámejšie zlaté pobrežie Costa del Sol, ktoré je dlhé 150 kilometrov, je časť Andalúzie, ktorá sa tiahne od mesta Nerja až po San Estepona (najznámejšie mesto je Malaga). Vyznačuje sa skvelými podmienkami a Španieli vám zaiste povedia, že je to tá najlepšia dovolenková destinácia na svete!

Nájdete tu skutočne všetko a ak vás omrzí jedna pláž, veľmi ľahko ju vystriedate za inú. Či už chcete zažiť divoké párty a luxusnú gastronómiu v nablýskanom meste Marbella, alebo preferujete tiché a pokojné rybárske mestečká, v Costa del Sol si príde na svoje každý. Dokonca aj milovníci golfu, pretože celý tento región je posiaty množstvom golfových ihrísk.

Ak priletíte do Malagy, inšpirujte sa našimi tipmi na to, čo v meste vidieť.

sólo marbella španielsko
Mólo v meste Marbella

Tie najlepšie pláže však uvidíte, ak opustíte mesto a vydáte sa objavovať zlaté pobrežie. Veľmi obľúbené je mestečko Torremolinos, ktoré sa pýši šiestimi plážami prepojenými hlavnou promenádou – dohromady tak máte k dispozícii až 9 kilometrov zlatého piesku! Je to najstaršia a najznámejšia dovolenková oblasť na Costa del Sol.

Južne od Torremolinos zas leží oblasť Mijas Costa, ktorá ponúka až 12 kilometrov pláží a turizmus sa tam začal rozvíjať o niečo neskôr, ako v predchádzajúcom prípade. Blízko sa však nachádzajú párty mestá Marbella a Fuengirola, takže ak by ste radi spojili zábavu s oddychom, zvážte dovolenku v Mijas Costa.

Torremolinos andalúzia
Vychýrená oblasť Torremolinos v Andalúzii

Mestečko Estepona leží ešte západnejšie a domáci ho opisujú ako to najčarovnejšie na zlatom pobreží. Viac ľudí sa však nechá uniesť drahším a luxusnejším mestom Marbella a pláže pri Estepone preto nebývajú nikdy preplnené, dokonca ani v lete! Nájdete tam takmer 2,5-kilometrovú pláž so sivastým pieskom. Za najlepšiu sa považuje Playa del Cristo s priezračnou azúrovou vodou.

Z Malagy sa však môžete vybrať aj opačným smerom k mestečku Nerja. Leží asi hodinu cesty autom a ide o bývalú rybársku dedinku s čarovnou atmosférou. Hoci sa hlavná pláž Burriana a jej okolie teší v poslednej dobe väčšej obľube turistov, stále si dokáže udržať svoju autenticitu. Navštíviť môžete aj Playa del Cañuelo s ešte viac pohodovejšou atmosférou a menším počtom návštevníkov.

nerja španielsko
Pohľad z vyhliadky „Balcón de Europa“, ktorá sa nachádza v meste Nerja

Ďalšie mestské pláže:

  • Marbella: Puerto Banús, Nikki
  • Malaga: Malagueta, La Caleta

Prečo navštíviť oblasť Costa del Sol? Ide o najrozvinutejší pobrežný región v Andalúzii. Nájdete tu skutočne všetko: rôznorodé pláže, široký výber možností ubytovania, veľké mestá MarbellaMalaga, rušný nočný život ale aj zaujímavosti ako Caminito del Rey či jaskyne Nerja.

COSTA TROPICAL

Táto oblasť, ktorá patrí pod mesto Granada, disponuje najmenším kúskom pobrežia (len 60 kilometrov). Nie je však o nič menej zaujímavejšou a je vhodná skôr pre rodiny s deťmi, alebo ľudí, ktorí hľadajú tradičné španielske dedinky a pokojnú atmosféru. Je dokonca domovom pre množstvo tropických plodín ako cukrová trstina (produkuje sa tu aj rum), cherimoya, avokádo, papája, mango, či pitahaya.

cherimoya
Ovocie cherimoya, ktoré sa nazýva aj cukrové jablko

Ideálnu klímu tu zabezpečuje pohorie Sierra Nevada, ktoré zadržiava vietor a výsledkom je tak teplé počasie počas celého roka. Ďalšou výhodou je bohatý podmorský život (ktorý nie je inde samozrejmosťou) takže relax na pláži tu môžete vystriedať s potápaním sa, ale aj surfovaním či windsurfingom.

Z pláží stojí za zmienku Marina Playa, ktorá je schovaná v maličkej zátoke na cípe La Herradura. Jemný štrk a krištáľovo čistú vodu dopĺňajú palmy a v pozadí zas masívne pohorie Sierra Nevada. Hoci je táto časť pobrežia najmenšia, nájdete tu rovnako krásne pláže ako v iných častiach Andalúzie (možno však o čosi viac kamenisté).

la herradura španielsko
Vtáčí pohľad na Marina Playa. V pozadí národný park Sierras de Tejeda, Almijara y Alhama 

Bonus:tomto článku nájdete top 13 pláží v oblasti Costa Tropical.


Prečo navštíviť oblasť Costa Tropical? Pretože je pokojnejšia ako Costa del Sol, no zároveň to máte vždy blízko k rôznym pamiatkam a zaujímavým miestam. Užijete si tu dokonalý kontrast hôr s nedotknutými plážami a ako bonus ochutnáte to najlepšie tropické ovocie.

COSTA DEL ALMERÍA

Východnú časť andalúzskeho pobrežia uzatvára oblasť Costa de Almería, ktorá sa tiahne od mesta Adra až po dedinku San Juan De Los Terreros. Takmer 200 kilometrov pobrežia ponúka skutočne všetko – malé zátoky medzi skalnatými svahmi, ale aj dlhé piesočnaté pláže s tyrkysovou vodou ako v Karibiku.

Almería bola donedávna najmenej navštevovanou časťou Andalúzie a aj keď už turisti začali objavovať jej krásy, stále ostáva najmenej komerčnou. Nachádza sa tu dokonca jediná púštna oblasť v Európe a stým sa spája aj púštne počasie: suché, vždy slnečné a s minimom zrážok.

Čo sa týka pláží, za skutočný klenot sa považuje Playa del los Muertos, ktorá leží na východnom pobreží Andalúzie. Prístup k nej síce nie je najjednoduchší, no o to viac si potom užijete tento prírodný skvost. Len niekoľko pláží v Andalúzii má takýto biely piesok a leží v nedotknutej prírodnej rezervácii.

Playa del los Muertos Almería španielsko
Playa del los Muertos v provincii Almería

Názov „pláž mŕtvych“ sa odvodil od skutočnosti, že pri Almerii stroskotalo v minulosti množstvo pirátskych lodí a ich časti boli vyplavené práve na túto pláž. Dnes tam však už nič takéto neuvidíte a voda je perfektne čistá.

Ďalšou povinnou zastávkou je národný park Cabo de Gata, ktorý sa nachádza len necelú hodinu cesty autom z mesta Almería (autobusy sem nejazdia až tak často a nedovezú vás k spomínaným plážam). Všetci domáci vám odporučia túto oblasť všetkými desiatimi a niet sa čomu čudovať – ide o jednu z najväčších chránených oblastí na pobreží Španielska.

Playa de Los Genoveses Almería španielsko
Panenská playa de Los Genoveses

Navštíviť tu môžete panenské pláže ako Playa de Los Genoveses (sopky, piesočné duny, ideálne podmienky na surfovanie) alebo Playa Monsul, kde sa natáčal aj film Indiana Jones a posledná krížová výprava (1989).

Bonus:tomto článku nájdete TOP pláže v oblasti Cabo de Gata.


Prečo navštíviť provinciu Almería? Je najmenej turistická a nájdete tu množstvo nedotknutých a prírodných pláží. „Púštne“ počasie vám tu navyše zaručí dostatok slnka a tepla počas celého roka (dažďa sa nemusíte obávať takmer vôbec).

[kkstarratings force=“false“ valign=“bottom“ align=“left“]
[kkstarratings force=“false“ valign=“bottom“ align=“left“]
[kkstarratings force=“false“ valign=“bottom“ align=“left“]
[kkstarratings force=“false“ valign=“bottom“ align=“left“]
[kkstarratings force=“false“ valign=“bottom“ align=“left“]

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 4.6 / 5. Počítadlo: 12

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?