5 čarovne zabudnutých kútov Barcelony

barcelona mesto z výšky

Barbora, ktorá robí v Barcelone sprievodcu mestom a s ktorou sme robili prednedávnom rozhovor, sa s nami podelila o 5 miest v Barcelone, ktoré sú turistom menej známe, no za to sa oplatí ich navštíviť.

Ak sa chystáte do Barcelony, určite si tento článok prečítajte a užite si Barcelonu aj trošku inak.

1. Prírodný bazén s výhľadom na Barcelonu Parc de la Creueta del Coll

Bazén s výhľadom na Barcelonu
Parc de la Creueta del Coll (Wikipedia)

Tento, pre turistov absolútne neznámy park, je atraktívny hneď z niekoľkých dôvodov.

Ak ste milovníkmi abstraktného umenia, určite vás uchváti dielo Eduardo Chillida, tzv. „Vo chvále vody“ alebo „Totem“ od Ellsworth Kelly.

Aj obyčajná umelecky neumelecká duša si nájde svoje, pretože výhľad na BCN je naozaj panoramatický.

Najväčším lákadlom je však jazero, ktoré sa  v lete zmení na verejné kúpalisko o hĺbke 60 cm a okolie, ktoré sa dá využiť ako rekreačná oblasť pre dospelých aj deti.

Tento park sa rozkladá na ploche 1,68 ha.

Pôvodne žulový lom, ako ho domáci poznali, sa vďaka projektu Martorell-Bohigas-Mackay časom zmenil na verejný park, ktorý bol slávnostne otvorený v roku 1987.

Nefalšovanú atmosféru stredomoria dotvára vegetácia, ktorá sa prevažne skladá z datľových paliem, cyprusov, platanov a pestrej škály kvetov.

Ako sa tam dostaneš: Najbližšia stanica metra Vallcarca (L3)

2. Zelený Labyrint

Zelený Labyrint v Barcelone (Wikipedia)
Zelený Labyrint v Barcelone (Wikipedia)

Strať a nájdi sa v zelenom labyrinte, ktorý sa nachádza v jednom z 10 dištriktov Barcelony, Horta- Guinardó. Autorom je Talian Domenico Bagutti, ktorý započal svoje dielo v roku 1794.

Park, principiálne tvorený labyrintom, je ideálnym miestom, ak chcete pri návšteve Barcelony zabaviť vašich potomkov. Okrem neprehliadnuteľného labyrintu, miesto poskytuje možnosť popoludňajšieho oddychu v neoklasicistickej záhrade z 18.st. či v romantickom štýle ladenej záhrade z 19.st.

Ako sa tam dostaneš: Najbližšia stanica metra Mundet (L3)

3. Kostol najčistejšieho počatia s charizmatickým kláštorom

Parroquia de la Purissima Concepció

Jedna z historických budov barcelonského dištriktu  L'Eixample je Kostol najčistejšieho počatia. Chrám bol pôvodne postavený v 14.st. na známej ulici Via Laietana a jeho súčasťou bol kláštor.

Avšak počas obdobia obnovy mesta, ktorá prebiehala najmä v 19.st., bol kostol s kláštorom premiestnený. Sťahovanie prebiehalo veľmi pracným spôsobom, a to doslova kameň po kameni, na miesto,  kde stojí dodnes. 

Neváhaj a preskúmaj tento kút Barcelony, ktorý je pre bežné turistické oko dobre skrytý. Určite stojí za návštevu, hlavne kvôli  zachovalému kláštoru s nádvorím, galériami na 2 podlažiach a harmonickej, nebesky pokojnej záhrade.

Ako sa tam dostaneš: Najbližšia stanica metra Passeig de Grácia (L3)

4. Kláštor svätého Augustína s originálnou terasou na ochutnanie španielsky správne vychladených drinkov

Convent de San Agustí
Convent de San Agustí

Z pôvodnej stavby starého Kláštora svätého Augustína, ktorý pochádza zo 14.st. sa zachoval gotický kláštor a časť zvyšku budovy. Po demolácii v roku 1714 bolo miesto využívané ako vojenské kasárne.

Aktuálne je budova otvorená verejnosti za dvoma účelmi. V zachovalých priestoroch pôsobí občianske centrum s pestrou paletou voľnočasových aktivít, a zároveň je zvyšok historickej stavby využívaný ako bar s pôvabnou terasou pre návštevníkov. Pamiatka s novodobou úlohou je lokalizovaná v jednej z najhistorickejších štvrtí mesta Barcelony, Born.

Ako sa tam dostaneš: Najbližšia stanica metra Arc de Triomf (L1)

5. Bar, kde to žije – Heliogábal

Heliogábal – By: Alterna2 http://www.alterna2.comCC BY 2.0

Živá hudba a zaručená atmosféra metropolitnej Barcelony.

Určite neodíď z hlavného mesta Katalánska bez toho, aby si s priateľmi navštívil miesto, kde to kultúrou a hudbou doslova rezonuje – Heliogábal.

Bar s veľmi uvoľnenou a nenútenou atmosférou sa zrodil ako združenie v roku 1995 a mladé barcelonské osadenstvo oslovil najmä pravidelne organizovanými jazzovými koncertami, umeleckými výstavami, prezentáciami krátkych filmov či recitáciami vlastnej básnickej tvorby mladých začínajúcich tvorcov.

Miesto s neopakovateľným šarmom a na Barcelonu počudovaniahodnými ekonomickými cenami. 

Ako sa tam dostaneš: Najbližšia stanica metra Joanic a Fontana (L4)

 

BEZ KOMENTÁRA

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.