6 tipov, čo vidieť na Gibraltári + ako sa sem dostať!

Gibraltár sa nachádza na juhu Pyrenejského polostrova blízko Afriky. Ide o strategické zámorské územie, ktoré patrí pod jurisdikciu Spojeného kráľovstva, ale technicky vzaté nie je jeho súčasťou. Toto výnimočné miesto, známe aj ako kľúč k strednému moru, sa určite oplatí navštíviť. Naplánujte si poznávací výlet na Gibraltár s naším zoznamom najlepších atrakcií, miest a zaujímavostí.

Malé miesto plné veľkých zážitkov

Gibraltár je skutočne jedinečné miesto, ktoré má svojim návštevníkom čo ponúknuť. Hoci je jeho rozloha iba 6,7 km² a počet tamojších obyvateľov sa pohybuje okolo 30 000, vôbec to neuberá na jeho zaujímavosti. Dosvedčuje to aj niekoľko obdivuhodných faktov o Gibraltári:

  • Nachádza sa tu jediná voľne žijúca kolónia opíc v Európe.
  • Neexistuje tu takmer žiadna daň za tovar. Zatiaľ čo balíček cigariet by vás v Británii stál asi 10 libier, na Gibraltári zaň zaplatíte cca 2 libry.
  • Je tu viac ako 50 kilometrov vykopaných tunelov.
  • Na Gibraltári je zaregistrovaných viac firiem ako žijúcich obyvateľov.

Čo vidieť a robiť na Gibraltári?

Väčšina turistov navštevuje Gibraltár v rámci jednodňového výletu z Malagy alebo iných pobreží Costa del Sol. Ak však chcete stihnúť všetky atrakcie a krásne pamiatky, strávte tu aspoň jednu noc.

1. Námestie a historické centrum

V historickom centre na Gibraltári nájdete útulné obchodíky so suvenírmi. Situovaných je tu aj niekoľko barov, reštaurácií, a stánkov s rýchlym občerstvením, kde si môžete vychutnať vynikajúce jedlo a nápoje. Nájdete tu aj historické pamiatky, ako napríklad rímskokatolícku katedrálu sv. Márie Korunnej a františkánsky kláštor z roku 1531. V lete sa tu konajú kultúrne podujatia pod holým nebom.

2. Pristávacia dráha

Letisko na Gibraltári je unikátna turistická atrakcia. Cesta pre autá a chodník pre chodcov tu totiž prechádza cez pristávaciu dráhu. Táto cesta je jediným spojením pevniny s letiskom.

Vedeli ste, že ak sa na Gibraltári pohybujete autom či pešo a práve prechádza lietadlo, budete musieť počkať, kým dráhu opustí?

letisko Gibraltar
3. Skalnatý útes a opice

Z vrcholu tejto ikonickej skaly si užijete nádherný výhľad na dva kontinenty, oceán a tri krajiny. Na skale žije kolónia makakov. Ide o jedinú voľne žijúcu kolóniu opíc v Európe. Podľa starej legendy bude Gibraltár patriť Britom iba dovtedy, kým tu budú žiť makaky. Tejto legende veril aj samotný Winston Churchill. Práve preto dal počas druhej svetovej vojny, keď sa populácia makakov na Gibraltáre dramaticky zredukovala, priniesť nové jedince z Afriky.

Dajte si pozor: Aj keď sú opice na Gibraltári roztomilé, môžu vás uhryznúť alebo vám niečo vziať (samozrejme, bez opýtania). Preto si vždy dávajte pozor na všetky vaše veci. Kŕmenie opíc je prísne zakázané.

Na vrchol skaly sa dostanete pešo, no najlepšou možnosťou je využiť lanovku alebo si dohodnúť prehliadku. Prehliadky organizujú miestni taxikári, ktorí vás na skalu vyvezú a po ceste zastavia na rôznych miestach. Podelia sa s vami o zaujímavosti týkajúce sa Gibraltáru. Cena týchto prehliadok je vyššia ako za lanovku, no stojí za to.

opice Gibraltar4. Europa Point

Europa Point je situovaný na najjužnejšom bode Gibraltárskeho polostrova. Ide v podstate o jeden z najjužnejších bodov nášho kontinentu. Uvidíte tu historický maják Trinity z 19. storočia a starobylú kaplnku Nuestra Señora de Europa. Z miesta si môžete vychutnať aj nádherný výhľad na oceán a Afriku. Odporúčame vám ho navštíviť pri západe slnka.

Europa Point, Gibraltar5. Jaskyňa svätého Michala

Táto jaskyňa je jedným z najúchvatnejších prírodných divov na Gibraltári. Časť jaskyne a jej výzdoba vznikli prirodzeným spôsobom, zatiaľ čo iné časti sú výsledkom šikovných ľudských rúk.

Zaujímavosť: Počas druhej svetovej vojny sa v jaskyni nachádzala nemocnica, kde poskytovali zdravotnú starostlivosť zraneným vojakom a civilistom.

V dnešnej dobe slúži ako turistická atrakcia a kultúrne miesto na organizovanie koncertov a iných podujatí. Lístok na jej návštevu si môžete zakúpiť u ktoréhokoľvek z oficiálnych turistických organizátorov alebo priamo pri vstupe.

Jaskyňa svätého Michala, Gibraltar6. Botanická záhrada

Zaujímavým miestom, ktoré sa pri návšteve ostrova oplatí vidieť, je aj Gibraltárska botanická záhrada. Dostanete sa do nej úplne zadarmo. Je tu veľa druhov tropickej vegetácie, z ktorých viaceré majú viac ako 200 rokov. Možno budete mať šťastie a zažijete predstavenie v letnom divadle, ktoré je taktiež súčasťou botanickej záhrady. Okrem tropických rastlín tu nájdete aj vodopády a malý rybník.

Ako sa sem dostať?

Existujú viaceré spôsoby. Záleží, z ktorej krajiny na Gibraltár cestujete.

Autom

Zo Španielska sa sem dostanete autom cez mesto La línea, ktoré sa nachádza priamo na hranici s Gibraltárom. Po prekročení hranice vstúpite do britskej časti. Môžete si tu všimnúť charakteristické prvky Veľkej Británie, ako sú červené telefónne búdky, poštové schránky a dvojposchodové autobusy. Jediný rozdiel je v tom, že na Gibraltári sa jazdí po pravej strane, teda rovnako ako u nás.

Autobusom

V skutočnosti neexistujú žiadne autobusy, ktoré by vás doviezli priamo na Gibraltár. Všetky hlavné mestá na pobreží Costa del Sol však majú spojenie s mestom La Línea, od ktorého je hranica vzdialená iba 5 minút pešo. Po prekročení hranice môžete nastúpiť na autobus a pricestovať ním priamo do centra mesta.

Lietadlom

Na medzinárodné letisko Gibraltár (GIB) lietajú priame lety z Londýna a Bristolu a spojenia z mnohých ďalších európskych miest. Let z Londýna trvá o niečo menej ako 3 hodiny.

Trajektom

Ak prichádzate z Maroka, najjednoduchšia cesta je trajektom z Tangeru. Cestovný lístok za 28 EUR si môžete kúpiť tu.

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 4.6 / 5. Počítadlo: 27

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?