Santa Margarida – sopka, ktorá vo svojom kráteri ukrýva prekvapenie

kopce
By: Laureà - CC BY 2.0

Španielsko je sama o sebe krajina mnohých prírodných krás a nepochybne aj obľúbená dovolenková destinácia mnohých turistov. Jedna z jej provincií s názvom Garrotxa v sebe ukrýva zaujímavý prírodný úkaz. Je ním Sopka Santa Margarida.

Nejde však len o takú obyčajnú sopku. Santa Margarida je magmatická sopka, ktorá vznikla približne pred 11 500 rokmi. Došlo k roztrhnutiu zemskej kôry a milióny ton magmy sa vyliali na povrch. Na vrchole vzniknutého kopca sa utvoril kráter okrúhleho tvaru so širokým priemerom. Dnes je tento kráter pokrytý hustou trávou a rôznymi druhmi kríkov. Boky sopky pokrývajú stále zelené duby spolu so zmiešaným listnatým lesom.

Kráter sám o sebe však skrýva malé prekvapenie. Uprostred neho je totiž postavený románsky kostol. Súčasná budova nachádzajúca sa na tomto mieste pochádza z roku 1865. Stála tam ešte predtým, no bola zničená zemetrasením v roku 1428.

 

kostolik
By: Börkur SigurbjörnssonCC BY 2.0
kostolík
By: Esther WesterveldCC BY 2.0

Santa Margarida má priemer približne 2 kilometre a dosahuje výšku 628 metrov. Je súčasťou sopečného poľa Garrotxa, ktoré je tiež známe ako Olot. Nachádza sa v severovýchodnej časti Španielska, smerom na juh od Pyrenejí, približne 90 kilometrov od Barcelony. Toto vulkanické pole je tvorené štyridsiatimi sopečnými kužeľmi, pričom žiaden z nich je aktívny. Posledná erupcia sa v tomto poli vyskytla pred 11 000 rokmi.

kopce
By: Sílvia MartínCC BY 2.0

Na rozdiel od iných sopiek, vulkanické pole Garrotxa je monogénne, v ktorom každá sopka vypukne len raz. Aj napriek tomu je región stále seizmicky aktívny a občas sa tu vyskytnú zemetrasenia. Pravdepodobne najsilnejšie z nich bolo už spomínané zemetrasenie v roku 1428, ktoré spôsobilo poškodenie mnohých budov.

kopce
By: LaureàCC BY 2.0

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Počítadlo: 0

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?