Mesto na útese. Poznáte španielsku Rondu?

mesto na útese
By: the very honest man - CC BY 2.0

Rozprestiera sa na vrchole útesu a ponúka výhľad na krásy Andalúzie. Je dovolenkovým rajom nielen pre zamilované páry a ponúka veľký kus histórie.  

Ronda je jedno z najstarších miest Španielska. Leží v srdci Serrania de Ronda približne 100 kilometrov od Malagy. Obklopujú ju riečne údolia, pričom mesto samotné sa rozprestiera vysoko nad hlbokou roklinou. Je miestom, ktoré pri pohľade naň doslova vyráža dych. Taktiež je považované za jedno z najromantickejších miest v krajine.

Netradičná poloha a celkové čaro a atmosféra sú dôvodmi, pre ktoré je Ronda jedno z najkrajších a najviac navštevovaných miest v Španielsku.

mesto
By: Keith RoperCC BY 2.0

Ronda patrí do národného parku Sierra de las Nieves . V okolí mesta sa nachádzajú pozostatky pravekých osád z obdobia neolitu. História mesta siaha do obdobia 6. storočia pred našim letopočtom, kedy bolo osídlené Keltami, ktorí mesto nazývali Arunda. Titul mesta získala Ronda v období Júliusa Cézara. Mesto obývali Rimania aj Maurovia.

Históriu môžete v meste cítiť všade okolo vás. Či už sa prechádzate po dláždených uličkách, alebo obdivujete staré domy či kostoly, Ronda doslova dýcha históriou.

mesto
By: Fran SilvaCC BY 2.0

Mesto je posadené na vrchole útesu, čo ponúka výhľad na okolité kopce a biele dedinky Andalúzie. Práve poloha mesta je to, čo z neho urobilo slávnu a obľúbenú destináciu pre mnohých turistov. Svoje čaro má nielen počas dňa, ale aj v noci, kedy osvetlenie pouličných lámp vytvára očarujúcu atmosféru.

Ronda je obľúbeným miestom na celodenný výlet aj pre tých, ktorí prichádzajú dovolenkovať na pobreží. Okrem toho sem často prichádzajú aj čerstvo zosobášené páry na svadobné cesty. Celé mesto a jeho okolie je ako romantická filmová scenéria.

 

výhľad
By: Aapo HaapanenCC BY 2.0
výhľad
By: Aapo HaapanenCC BY 2.0

Ronda je jednou z destinácií, ktorá je plná aj pozoruhodných pamiatok a múzeí a miest, ktoré s oplatí navštíviť.

Jednou z nich je aj Puente Nuevo – most, ktorý ponúka nezabudnuteľný výhľad na roklinu El Tajo. Most spája staré maurské mesto a nové časti mesta El Mercadillo.

most
By: Leo HidalgoCC BY 2.0

Nachádza sa tu taktiež aj aréna býčích zápasov Plaza de Toros. Je jednou z najstarších a najmalebnejších v Španielsku s kapacitou až 5000 divákov.

aréna
By: Keith RoperCC BY 2.0

Ronda je taktiež domovom arabských kúpeľov Baños Arabes, ktoré sú najlepšie zachované v krajine. Kúpele sa nachádzajú v starej arabskej štvrti mesta známej ako San Miguel. Mestské múzeum sa nachádza v budove s názvom Palacio de Mondragon. Okrem toho je domovom niektorých skutočne výnimočných záhrad. Bol postavený v roku 1314 maurským kráľom Abomelikom, neskôr ho využívali ako primárne sídlo kráľovná Isabellakráľ Ferdinand. Múzeum je venované bohatej históriu mesta s príkladmi rímskych a maurských hrobiek.

Ďalším zaujímavým palácom je Palacio del Rey Moro. Podľa legendy bol rezidenciou maurského kráľa Almonateda, ktorý údajne pil víno z lebiek svojich nepriateľov. (Avšak novšie dôkazy naznačujú, že kráľ v skutočnosti nikdy v tomto paláci nežil.) Palác má aj záhrady, ktoré poskytujú prístup k La Mina (bane), a to schodiskom s 231 schodmi, ktoré boli opatrne vyrezané do skaly vedúcej pozdĺž rieky.  La Mina bola po stáročia jediným zdrojom vody pre mesto. Za najkrajšie námestie v meste je považované Plaza del Socorro.

námestie
By: RiessdoCC BY 2.0

 

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 3.7 / 5. Počítadlo: 3

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?