Caminito del Rey: Zažite jedinečné dobrodružstvo na kráľovskej ceste

Caminito del Rey, Andalúzia, Španielsko
Caminito del Rey, Andalúzia, Španielsko

Caminito del Rey je 7,7-kilometrový chodník v blízkosti Malagy, ktorý v minulosti patril medzi najnebezpečnejšie cesty na svete. Dokonca, vyžiadal si aj niekoľko ľudských životov. Potom, ako v roku 2014 prešiel rozsiahlou rekonštrukciou, sa však z neho stala vyhľadávaná turistická atrakcia. Dnes patrí medzi najzaujímavejšie miesta v Španielsku. Ak patríte k milovníkom adrenalínu a úchvatných výhľadov, určite si ho nenechajte ujsť.

História Caminito del Rey

Dobrodružný chodník Caminito del Rey je vybudovaný na stenách tiesňavy Desfiladero de los Gaitanes, ktorú vymyla rieka Guadalhorce. Začiatkom 20. storočia si domáci obyvatelia začali uvedomovať obrovské výhody tohto prírodného výtvoru a rozhodli sa tu postaviť vodnú elektráreň.

S budovaním vodnej elektrárne v úzkom kaňone so stenami vysokými vyše 700 metrov sa však spájala jedna veľká výzva – ako na miesto výstavby bezpečne dopraviť robotníkov a materiál. Stavitelia sa však rýchlo vynašli a rozhodli sa vybudovať chodník priamo na stenách rokliny, vo výškach viac ako 100 metrov.

Zaujímavosť: Najvyšší bod chodníka Caminito del Rey sa nachádza vo výške až 250 metrov nad dnom tiesňavy.

Caminito Del Rey, Andalúzia, Španielsko
Caminito Del Rey, Andalúzia, Španielsko

Svetlé začiatky, smutné pokračovanie, šťastný koniec

V roku 1921 bol chodník slávnostne otvorený vtedajším kráľom Alfonzom XIII. Domáci obyvatelia ho dlhé roky využívali ako skratku pri cestovaní z jednej dediny do druhej. Vďaka tomu ušetrili niekoľko hodín času a nemuseli obchádzať celú horu.

Postupne však jednotlivé časti chodníka začali chátrať a neboli dostatočne udržiavané. Viacero ľudí tak spadlo do rokliny a prišlo o život. Po fatálnych incidentoch v rokoch 1999 a 2000 sa miestna samospráva rozhodla chodník úplne uzavrieť. V roku 2014 však táto impozantná stavba prešla veľkou rekonštrukciou a o rok neskôr bola oficiálne otvorená pre turistov.

Caminito Del Rey, Andalúzia, Španielsko
Caminito Del Rey, Andalúzia, Španielsko

Ako sa dostať na Caminito del Rey?

Chodník Caminito del Rey má začiatok v obci Ardales a koniec v mestečku Álora. Z Malagy sa k nemu dostanete jednoducho autom – cesta trvá približne 50 minút. Alternatívne môžete využiť vlak premávajúci medzi mestami Málaga a Seville, pričom zastávka El Chorro-Caminito del Rey je vzdialená len kúsok od koncového bodu.

Medzi oboma koncami chodníka premávajú aj autobusy. Keď si ho celý prejdete, môžete sa vrátiť na začiatok trasy. Bližšie informácie o parkovaní a autobusoch nájdete na oficiálnej stránke Caminito del Rey.

Naša rada: Ak nemáte požičané auto a nechce sa vám ladiť spoje verejnej dopravy, chodník Caminito del Rey môžete navštíviť prostredníctvom niektorej z miestnych spoločností. Organizujú totiž jednodňové výlety z Malagy na túto obľúbenú atrakciu. O celú dopravu tak budete mať postarané a nemusíte nič riešiť. Prehľad organizovaných zájazdov nájdete napríklad tu.

Vstupné

Klasický lístok stojí 10 €. Za vstup so sprievodcom zaplatíte 18 €, pričom skupinka môže mať najviac 30 ľudí.

Praktický tip: Vstupenky na Caminito del Rey si kúpte s dostatočným predstihom. Hlavne počas letnej sezóny sa totiž často stáva, že sú vypredané aj na 3 alebo 4 dni vopred. Zakúpiť si ich môžete aj online.Caminito del Rey: Zažite jedinečné dobrodružstvo na kráľovskej ceste

Čo všetko uvidíte?

Caminito Del Rey má celkovú dĺžku 7,7 kilometra. Počítajte s tým, že ho prejdete za približne 3 – 4 hodiny. Chodník je dnes veľmi bezpečný – na návštevníkov na viacerých miestach dohliadajú zamestnanci. Myslite však na to, že sa tiahne pozdĺž útesov aj viac ako 100 metrov nad zemou. Preto jeho návšteva nemusí byť vhodná pre ľudí trpiacich strachom z výšok.

Kráčať budete dobrodružnými drevenými chodníkmi, lesnými cestičkami v prírodnej rezervácii, ale aj visutým mostom. Obdivovať môžete krásy miestnej prírody, pozostatky starej vodnej elektrárne, úchvatné výhľady a ak sa vám trochu pošťastí, možno zbadáte niektorého z miestnych dravých vtákov, voľne žijúce diviaky či kozorožce.

Naša rada: Kompletný prehľad celej trasy vrátane všetkých bodov záujmu nájdete tu.

Niekoľko praktických rád

Keďže mnohé úseky chodníka vedú po priamom slnku, nezabudnite si so sebou zobrať opaľovací krém, dostatok tekutín a aj niečo „pod zub“. Ak plánujete návštevu s vašimi ratolesťami, myslite na to, že vstup je povolený len deťom od 8 rokov.

Dôležité je mať vhodnú turistickú obuv. Na začiatku chodníka pracovníci skontrolujú, či máte dobré topánky a keď vyhodnotia, že nie sú dostatočne bezpečné, nemusia vás pustiť ďalej. Každý návštevník dostane pri vstupe prilbu, takže šiltovky si brať nemusíte.

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Počítadlo: 12

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?

Snažím sa aby bol tento web stále tým, prečo ho už od roku 2014 navštevujú státisíce čitateľov. Miesto kde sa môžete inšpirovať na vaše cesty a popritom aj niečo ušetriť.