Kam na dovolenku v júni: More alebo iné dobrodružstvá?

Železničná trať Flåmsbana, Nórsko
Železničná trať Flåmsbana, Nórsko

Navštíviť prímorské destinácie práve v júni, pred vrcholom letnej sezóny, môže byť skvelý spôsob ako sa vyhnúť davom. Počasie aj more vo väčšine európskych krajín už dosahujú plnohodnotné letné podmienky. Navštívte grécke ostrovy, Španielsko, Taliansko, či Chorvátsko a okolité krajiny.

Avšak, čo ak existujú destinácie, ktoré sú rovnako očarujúce a ponúkajú niečo iné než slaný morský vzduch a piesočné pláže? Ktoré? Čítajte do konca.

Tu je päť zaujímavých prímorských destinácií, ktoré sú ideálne na návštevu v júni:

1. Santorini, Grécko

Santorini s jeho ikonickými bielo-modrými domami, západmi slnka a krištáľovo čistými vodami Egejského mora, ponúka nezabudnuteľnú kulisu pre romantickú dovolenku.

Santorini, Grécko
Santorini, Grécko

2. Cinque Terre, Taliansko

Cinque Terre, päť farebných dedín na talianskom pobreží Ligúrie, je UNESCO svetové dedičstvo známe svojimi vinicami, krištáľovo čistým morom a chodníkmi spájajúcimi jednotlivé dediny.

Cinque Terre, Taliansko
Cinque Terre, Taliansko

3. Costa Brava, Španielsko

Costa Brava ponúka divoké pobrežie, skryté zátoky a nádherné stredomorské pláže, spolu s bohatou kultúrou a historickými pamiatkami.

Costa Brava, Španielsko
Costa Brava, Španielsko

4. Dubrovník, Chorvátsko

Dubrovník, známy ako „Perla Jadranu“, je obklopený impozantnými mestskými hradbami a ponúka nádherné výhľady na modré vody Jadranského mora. Jún je ideálnym mesiacom na návštevu, keď mesto ožíva, ale ešte nie je preplnené turistami.

Dubrovník, Chorvátsko
Dubrovník, Chorvátsko

5. Ibiza, Španielsko

Ibiza je síce známa svojím pulzujúcim nočným životom, ale ponúka oveľa viac, vrátane idylických pláží, nádherných západov slnka a malebných dediniek.

Ibiza, Španielsko
Ibiza, Španielsko

Skúsite tento rok preskúmať aj iné možnosti?

Otvorte sa novým dobrodružstvám a nechajte sa inšpirovať našimi tipmi na nezabudnuteľné júnové dovolenky, ktoré siahajú ďaleko za hranice obvyklých prímorských destinácií.

S požičaným autom máte flexibilitu prispôsobiť si cestu podľa vlastných záujmov a tempo objavovania. Nezabudnite však plánovať dostatok času na každú zastávku.

Island: polnočné slnko a prírodné krásy

Jún je ideálny čas na návštevu Islandu, keď môžete zažiť polnočné slnko a maximálne využiť dlhé dni na objavovanie jeho jedinečnej prírody.

Tu je návrh na 5 dňový itinerár:

Deň 1: Prílet do Reykjavíku

 • Po prílete na letisko Keflavík sa vydajte priamo do Modrej lagúny, ktorá sa nachádza medzi letiskom a Reykjavíkom. Užite si relaxačný kúpeľ po dlhom lete. Potom pokračujte do Reykjavíku, ubytujte sa a vyberte sa na prieskum mesta. Navštívte kostol Hallgrímskirkju a prejdite sa po starom meste.
Kúpanie v Modrej lagúne, Island
Kúpanie v Modrej lagúne, Island

Deň 2: Zlatý kruh

 • Ráno sa vyberte sa na celodenný výlet. Navštívte národný park Þingvellir, kde sa stretávajú európska a severoamerická tektonická doska, gejzír Geysir a jeden z najkrajších vodopádov na Islande, Gullfoss. Ak zostane čas, zastavte sa aj pri geotermálnej elektrárni Hellisheiði.

Deň 3: Južné pobrežie

 • Vydajte sa smerom k Viku, navštívte vodopády Seljalandsfoss a Skógafoss, potom pokračujte k pláži Reynisfjara s čiernym pieskom a bazaltovými stĺpmi. Ak máte chuť na ďalšie dobrodružstvo, prejdite sa po okraji ľadovca Sólheimajökull.
Vodopády Seljalandsfoss
Vodopády Seljalandsfoss

Deň 4 a 5: Polostrov Snæfellsnes

 • Odíďte z Reykjavíku skoro ráno smerom na polostrov Snæfellsnes. Navštívte Arnarstapi, malebnú dedinku, kde môžete obdivovať krásne skalné formácie a prírodný most. Preskúmajte národný park Snæfellsjökull.
 • Ubytujte sa v oblasti, napríklad v Grundarfjörður, kde si môžete vychutnať výhľad na horu Kirkjufell.
 • Ráno vyrazte na ďalšie objavovanie polostrova. Pozrie si Djúpalónssandur, pláž s čiernym pieskom. Zamierite do Hellnar a navštívte malú kaviareň s výhľadom na more, ideálne miesto na občerstvenie pred cestou naspäť. Ak máte dostatok času, skúste krátku túru z Hellnar do Arnarstapi, ktorá ponúka nádherné výhľady na pobrežie.

Tento itinerár je len návrhom a Island má oveľa viac čo ponúknuť. Ak máte viac času, určite preskúmajte ďalšie časti krajiny, ako sú východné fjordy, severné mesto Akureyri alebo tajomný ostrov Vestmannaeyjar.

 

Škótsko: zámky, jazerá a divoká príroda

Za 5 dní v Škótsku môžete stihnúť napríklad toto:

Deň 1: Edinburgh

 • Navštívte Edinburghský hrad s výhľadom na mesto. Prejdite sa po Royal Mile, srdci Starého Mesta, smerom k palácu Holyroodhouse. Objavujte úzke uličky a vychutnávajte si historickú atmosféru.
Pohľad na Edinburgh Castle z Calton Hill
Pohľad na Edinburgh Castle z Calton Hill

Deň 2: Do Highlands cez Loch Lomond

 • Vyrazte skoro ráno z Edinburghu smerom na západ k Loch Lomond a Trossachs National Park. Užite si krásu najväčšieho škótskeho jazera Loch Lomond. Pokračujte na sever do Glencoe, jedného z najkrajších a najdramatickejších údolí Škótska.
 • Nájdite si ubytovanie v oblasti Fort William.

Deň 3: Skye a západné pobrežie

 • Cestou na ostrov Skye, obdivujte Eilean Donan Castle, jednu z najkrajších pevností Škótska. Na ostrove Skye navštívte Quiraing a Old Man of Storr, dve z najpôsobivejších prírodných atrakcií ostrova.
 • Ubytujte sa na ostrove Skye alebo v jeho blízkosti.
Neist point na ostrove Skye
Pohľad na Neist Point Lighthouse, ostrov Skye

Deň 4: Skye a cesta späť na juh

 • Dopoludnie venujte ďalšiemu prieskumu ostrova Skye, navštívte Neist Point Lighthouse alebo Fairy Pools. Potom sa vyberte späť na juh, s možnou zastávkou pri Loch Ness. Skúste zahliadnuť slávneho Nessie a zastavte sa v Urquhart Castle na brehu jazera.
 • Ubytujte sa v Inverness.

Deň 5: Inverness a cesta späť do Edinburghu

 • Prekúmajte Inverness a jeho okolie, navštívte Culloden Battlefield, miesto poslednej bitky Jacobite Rising. Vyrazte na cestu späť do Edinburghu. Ak máte čas, môžete sa zastaviť v Pitlochry alebo Dunkeld, malebných mestách v srdci Škótska.

Nórsko: fjordy a polárna noc

Keby sme mali 5 dní na to, aby sme videli v Nórsku maximum, vyberieme si toto:

Deň 1: Oslo

 • Navštívte Vigelandov park, najväčšiu sochársku parkovú expozíciu na svete vytvorenú jedným umelcom a preskúmajte Nórske národné múzeum alebo Múzeum vikingských lodí. Objavte Akershus Fortress s výhľadom na Oslofjord a prejdite sa po Aker Brygge, živom nákupnom a reštauračnom obvode.

Deň 2: Oslo do Bergen cez Flåm

 • Vyrazte skoro ráno z Osla smerom na západ k Bergen. Cestou odbočte k Flåmu, kde môžete zažiť slávnu Flåmsbana, jednu z najstrmších železničných tratí na svete s úchvatnými výhľadmi. V Flåme si užite fjordovú krajinu, možno krátkou plavbu po fjorde alebo prechádzku okolo.
 • Pokračujte na západ smerom k Bergen, kde prespíte.
Železničná trať, Flåmsbana
Železničná trať, Flåmsbana

Deň 3: Bergen

 • Preskúmajte Bergen, známy svojím historickým Bryggen, radom farebných drevených domov na nábreží, ktoré sú zapísané na zozname UNESCO. Využite lanovku na Ulriken alebo Fløyen a užite si výhľad na mesto, okolité fjordy a hory.

Deň 4: Bergen do Stavanger

 • Vyrazte z Bergenu smerom na juh k Stavangeru. Cestou môžete zastaviť pri Hardangerfjorde alebo vyskúšať niektorú z mnohých peších túr v oblasti. Po príchode do Stavangeru navštívte Nórské múzeum ropy, aby ste pochopili dôležitosť ropného priemyslu pre Nórsko. Večer preskúmajte staré mesto Stavanger, jeho úzke kamenné uličky a biele drevené domy.

Deň 5: Preikestolen

 • Skoro ráno sa vyberte na túru k jednej z najikonickejších skál Nórska.
 • Čaká vás približne 8-hodinová cesta späť do Osla, je len na vás ako ju využijete a vyťažíte z tejto dovolenky maximum. Možnosťou je aj odlet zo Stavangeru s prestupom v Kodani.
Preikestolen, Nórsko
Preikestolen, Nórsko

 

Veríme, že sme vás inšpirovali a priniesli inšpiráciu pre vaše nové dobrodružstvo.

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 4.9 / 5. Počítadlo: 13

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?