Kos – čo vidieť na tomto nádhernom gréckom ostrove?

Pohľad na ostrov Kos
Kos (zdroj freepik)

Kos, dodekanský ostrov, patriaci Grécku obklopený Egejským morom, ktoré na rozdiel od Stredozemného je omnoho búrlivejšie. Charakteristický je jedinečnou rímsko-gréckou architektúrou, zaujímavou históriou či svojou kultúrou. V dnešnom článku vám predstavíme pozoruhodné miesta, ktoré sa tam na dovolenke oplatia navštíviť. Lacné letenky na Kos nájdete tu.

1.Dominanta ostrova

Hrad Neratzia je hrad vybudovaný Templármi v 14. storočí. Má očarujúci vzhľad a milovníci architektúry ocenia túto jedinečnú stavbu. Je známy ako väznica gréckych patriotov, no hlavne ako „sour orange“. Legenda nám prezrádza, že v období templárskych rytierov rástlo v okolí veľa pomarančovníkov, ktoré každoročne poskytovali úrodu veľmi kyslých pomarančov.

2. Loďou na susedné ostrovy 

Ak patríte k cestovateľom, ktorí radi spoznávajú viacero lokalít naraz, Kos je určite vhodným „centrálnym miestom“, z ktorého možno loďou navštíviť ďalšie grécke ostrovy ako známy Rhodos, ostrov Nisyros slávny svojou aktívnou sopkou či rozprávkový ostrov Symi, ktorý vás zaujme farebnými domami, schodmi spájajúce tenké uličky a nádherným výhľadom.

Farebné domčeky, lesklá hladina mora
Ostrov Symi (freepik)

3. Hippokratesova škola ?

Vedeli ste, že „otec medicíny“ Hippokrates pochádza z tohto malebného ostrova? Budova školy sa síce nezachovala, no je možné navštíviť Hippokratesov strom, miesto, odkiaľ vzdelával časť svojich študentov.

4. Raj pre cyklistov

Máte radi cyklistiku? Bez svojho dvojkolesového parťáka teda nikam nechoďte! Kos disponuje cyklotrasami po celom ostrove. Bicyklom sa dostanete, kamkoľvek chcete. Na pláž alebo do centra. Samozrejme, bicykle si môžete požičať i v početných požičovniach za super ceny.

5. Antimachia

Na juhozápade ostrova sa nachádza dedinka Antimachia. Čím je výnimočná? Zachovali sa tu najstaršie domy a ich priateľskí majitelia umožňujú turistom z celého sveta nahliadnuť do nich. V interiéri sú stropy obložené trstinou, na stenách obrazy bývalých majiteľov a ich rodín, príznačné dobové oblečenie, nástroje, ktoré používali a veľa ďalšieho, čo v typickom gréckom dome sa nachádzalo či možno nachádza.

6. Mesto duchov

Dedina Haihoutes nazývaná tiež Aghios Dimitrios je bez svojich obyvateľov už 40 rokov. Je nádherná, ba aj strašidelná. Zachovali sa tu len dve budovy – malé folklórne múzeum oboznamujúce turistov o histórii tejto oblasti a kaviareň Haihoutes Café ponúkajúca kávu a meze. Ak sa nebudete báť, určite počkajte do zotmenia. Na terase Haihoutes Café si vypočujete živú hudbu v jazzovom žánri alebo budete svedkami klasického vystúpenia gréckej hudobnej skupiny. 

Pravé grécke jedlo v bielych miskách
Grécke meze (zdroj freepik)

7. Lýceum gréckych žien

Každé mesto či obec má svoje Lýceum gréckych žien, inštitúciu, chrániacu a uchovávajúcu v živej pamäti kultúru krajiny. Lyceum of Kardemena, Lýceum gréckych žien na ostrove Kos,  má viac ako 100 členov, z toho viac ako 80 tvoria deti. Počas letnej dovolenky ich možno zazriete na domácich festivaloch. Spoznáte ich podľa tradičného gréckeho odevu a farebných kostýmov.

Ak plánujete ísť na dovolenku, možno práve Kos, tretí najväčší ostrov Dodekanéz, sa stane vašou tohtoročnou letnou destináciou. Pokiaľ sa tak udeje, myslím si, že ľutovať nebudete.

 

  

 

 

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 3.7 / 5. Počítadlo: 9

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?