Santorini : Čo vidieť počas dovolenky na tomto krásnom gréckom ostrove?

Santorini ostrov
Ostrov Santorini

Santorini – to nie je len populárna dovolenková destinácia plná prekrásnych miest a pláží. V súvislosti s týmto vychýreným gréckym ostrovom sa totižto spája aj množstvo zaujímavostí. Viete, čo sa oplatí vidieť počas dovolenky na Santorini?

Ostrov Santorini patrí v rámci Grécka medzi jednoznačne najobľúbenejšie miesta na dovolenku. Napriek tomu, že na ňom žije len zhruba 15 500 obyvateľov, sa tam ročne premelie okolo 2 miliónov turistov – čo je skutočne úctyhodné číslo. Popravde, ani sa nečudujeme. Ide totižto o destináciu s fascinujúcou architektúrou, kde je cez leto navyše aj skvelé počasie a super počasím. Samozrejme, obzvlášť počas leta. A nemožno opomenúť, že každoročne môžete natrafiť na lacné letenky na Santorini z Viedne. Vďaka tomutejto skutočnosti si viete pohodlne doletieť na skvelú dovolenku.

Letenky na Santorini

Santorini : Čo vidieť počas dovolenky na tomto krásnom gréckom ostrove?
Viedeň
Santorini
88€

Čo vidieť na Santorini?

Kde začať? V rámci povinnej jazdy by sme mali spomenúť, že ostrov Santorini sa nachádza v Grécku, konkrétne v južnom Egejskom mori. Táto mimoriadne obľúbená turistická destinácia je známa svojimi pôsobivými západmi slnka, úchvatnými uličkami, jedinečnou gastronómiou, skvelým vínom, výletmi za horúcimi prameňmi a sopkou a v neposlednom rade históriou zahalenou rúškom tajomstva. Je toho tak veľa, čo sa dá a aj oplatí vidieť na Santorini.

Vedeli ste, že ostrov Santorini je spájaný s mýtickým príbehom starovekého zmiznutého mesta Atlantis? Neveríte? Stačí si naťukať do vševediaceho Google slovné spojenie „Santorini Atlantis“ a vypľuje vám to snáď nespočetné množstvo publikácií rozoberajúcich spomínanú tému.

Typické mestá na Santorini

Pre ostrov Santorini sú typické mestečká s bielymi domčekmi a modrými kupolami na kostoloch. K ich najvyhľadávanejším zástupcom patrí bezpochyby hlavné mesto Fira a dedinka Oia. Okrem nich však stoja za zmienku aj dedinky Firostefani či Imerovigli. Samostatnou kapitolou je dedinka Pygros, o ktorej sa ale rozpisujeme o čosi nižšie.

Každopádne, v rámci času stráveného či už v meste Fira, alebo dedinke Oia rozhodne nebudete mať núdzu o prekrásne výhľady. Koniec koncov, ide o najvyhľadávanejšie miesta na tradičné sledovanie západov slnka – obzvlášť v prípade Oia a hradu, ktorý sa tam nachádza. Pokiaľ si však nerezervujete stôl v niektorej z tamojších reštaurácii, zabudnite na romantiku vo dvojici a počítajte so zástupmi rovnako zvedavých turistov.

Vedeli ste, že na Santorini je viac kostolov ako domov? Väčšina z nich je však malých a súkromných. A nedá nám nespomenúť ani mierne „off topic“ vsuvku, že na Santorini nebola do roku 1960 elektrina (Wau!)

Prechádzka z mesta Fira do dedinky Oia

Áno, obe lokality sme spomínali v predošlej časti. Osobitné vyčlenenie si však zaslúži prechádzka, ktorú by ste určite nemali vynechať. Nezáleží na tom, či naberiete smer Oia, alebo v opačnom prípade Fira. Čakajú na vás približne 4 hodiny kvalitnej „turistiky“ po zaujímavých chodníčkoch a schodoch naprieč dedinkami.

Fira, Santorini
Fira, Santorini

Nezabudnite mať po ruke telefón, resp. fotoaparát, zásoby vody a nejaký ten snack. Nepredpokladáme totižto, že zhruba 10-kilometrové prechádzky máte na dennom poriadku (ak áno, skladáme povestný klobúčik a posielame vrúcne ospravedlnenie). Humor bokom – vyčleňte si na túto prechádzku dostatok času, aby ste ju nemuseli uponáhľane a v konečnom dôsledku trestuhodne prebehnúť. Oplatí sa totižto sem-tam zastaviť a plnými dúškami sa kochať prekrásnymi výhľadmi.

Náš tip: Keď už sme spomenuli „nejaký ten snack“, odporúčame vám na Santorini ochutnať aj miestnu kuchyňu. Skvelou voľbou môže byť ako gyros, tak tradičné jedlá s fazuľou fava.

Cesta k starému prístavu

Niekoľkokrát omieľané mesto Fira je známe aj vďaka svojmu starému prístavu. Môžete sa k nemu dostať tak, že si to nasmerujete doslova a do písmena cez stovky schodov, alebo sa pohodlne odveziete lanovkou. Jednou  z možností je aj využitie ponuky miestnych a odviezť sa na somárikovi. Takýto spôsob dopravy do prístavu vám však neodporúčame, keďže nám je To by vám ale nemohlo byť štvornohých fešákov ľúto.

Za majákom do Akrotiri

Ďalším, čo sa určitebez debaty oplatí vidieť na ostrove Santorini, je dedinka Akrotiri. V tejto časti článku ju spomíname práve preto, že sa nachádza len približne 15 km od hlavného mesta Fira. Okrem toho, že ide o turisticky obľúbené miesto, ktoré ukrýva ruiny benátskeho hradu, na západ od neho nájdete sympatický maják. Z jeho blízkosti je, ako inak, úchvatný výhľad.

Maják Santorini
Maják v Akrotiri

Jedinečné pláže na Santorini

Keď povieme, že pláže na Santorini hrajú rozličnými farbami, nemyslíme to len metaforicky. Okrem toho, že všade navôkol vidíte prekrásne modré more a biele domčeky spolu s kostolíkmi s modrými strechami, uvidíte farby pláži aj v ich názvoch (ok, toto bolo trochu metaforické). Konkrétne máme na mysli Červenú pláž, Čiernu pláž a Bielu pláž. Zatiaľ čo na prvé dve sa dokážete dostať aj autom, tak na tretiu menovanú sa musíte vyplaviť loďkou z Červenej pláže.

Väčšina pláží na Santorini je sfarbená do čierna (predovšetkým z dôvodu sopečných erupcií z minulosti), no Červená pláž je preslávená naozaj červeným pieskom. Mimochodom, nachádza sa len neďaleko vyššie spomínanej dedinky Akrotiri.

Ďalšie známe pláže na Santorini: Vlychada, Monolithos, Kamari, Amaudi, Perissa.

Pláže na Santorini
Pláž na Santorini zfarbená do červena

Plavba za horúcimi prameňmi a sopkou

Keď už sme načrtli výlety loďkou, nemôžemebolo by trestuhodné nespomenúť ani plavbu za horúcimi prameňmi a sopkou. Čaro tohto výletu spočíva v tom, že k príjemne horúcim prameňom budete musieť najprv s vynaložením vlastných síl doplávať cez o čosi chladnejšie more. Zážitok však určite stojí za to. Nehovoriac o prechádzke po sopke. Za nás určite niečo, čo sa na Santorini oplatí vidieť.

Za výšinami do dedinky Pyrgos

Spomínate si ešte na dedinku Pyrgos, ktorú sme spomínali v predošlých riadkoch? Nie, nie – nezabudli sme na ňu. Na Slovensku máme Gerlachovský štít, Cyprus má Mount Olympus a na Santorini je najvyššie miesto práve v dedinke Pyrgos. Trochu uletené prirovnania, no keď už máte letieť na Santorini, nech to stojí za to. Nevynechajte preto ani tento výlet, na konci ktorého vás nemôže čakať nič iné ako fascinujúci výhľad. Bodaj by aj nie, keď ide o najvyššie miesto na ostrove.

Pyrgos
Pyrgos

Oddych pri ochutnávkach vína

Ako raz povedal nemecký spisovateľ, výtvarník a politik Johann Wolfgang von Goethe – „Víno poteší srdce človeka.“ Na záver si preto po všetkých tých výletoch, prechádzkach a turistikách doprajte aj trochu príjemného oddychu pri ochutnávkach vína, ktoré si môžete objednať v mnohých reštauráciách na Santorini.

Vedeli ste, že v špecifickej sopečnej pôde na Santorini sa dopestuje viac ako 100 odrôd hrozna? Zaujímavosťou je, že na Santorini sa pestujú viniče blízko pri zemi, aby boli chránené pred veternými vplyvmi.

Dovolenka na Santorini – ako na ubytovanie a letenky?

Nebolo by žiadnym prekvapením, keby ste po prečítaní predošlých riadkov dostali na dovolenku na Santorini také chúťky, že by sa vám z toho jednak aj zbiehali slinky. Krásne mestá, unikátne pláže či vidina slnečného počasia. Ako ale na ubytovanie a letenky? Zatiaľ čo v súvislosti s ubytovaním na Santorini môžete využiť služby Booking.com, Airbnb.com či Santorini.com, tak s letenkami vám ochotne pomôžeme my. Stačí nás len poctivo sledovať a výhodné letenky na Santorini vám len tak neuletia. Máte naše slovo, že s nami v žiadnom prípade neprídete o nič, čo sa oplatí vidieť na Santorini.

 

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 4.7 / 5. Počítadlo: 10

Zatiaľ neohodnotené.

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?