Vieste: čo vidieť a robiť v tomto krásnom talianskom letovisku

malebné mestečko s plážou a jasno-modrým nebom
Vieste (zdroj: Depositphotos)

Morské letovisko v Gargane – Vieste je obdivuhodné miesto na dovolenku. Nachádza sa na juhovýchode Talianska. Ako mesto získalo od FEE ( Nadácia pre environmentálnu výchovu) ocenenie Modré vlajky za čistotu svojich vôd. Obmýva ho Jadranské more, no navštíviť môžete nielen jeho pláže, ale aj prírodu Národného parku Gargano.

Toto mestečko bolo založené v 10. storočí p.n.l., preto samotná prechádzka v ňom je taká malá povinnosť pre každého návštevníka. Jeho uličky vás vtiahnu do minulosti a atmosféru doplní aj hrad vybudovaný na najvyššom mieste Vieste, bohužiaľ, verejnosti neprístupný. Netreba prehliadnuť ani rímskokatolícku katedrálu Santa Maria Assunta. Jej zvonica bola v 18. storočí prerobená z apuliánsko-románskeho štýlu do barokového slohu. Dnes je raritou tohto mesta.   

Kamenné budovy, v zadu biele domy v tvare stvorca a modrá obloha
Prechádzka v mestečku Vieste (zdroj: Depositphotos)

 Keď zbehnete k pobrežiu, určite vás prekvapia malé stavbičky s povrazmi. Sú to Trabucchi. Z nich rybári zhadzovali rybárske siete a ukladali si tu svoje úlovky. Táto tradícia tu ešte pretrváva, takže možno uvidíte atypickú rybačku aj na vlastné oči.

Neprehliadnuteľnou súčasťou talianskeho letoviska je jeho maják. Na útese Santa Eufemia bol vybudovaný pred 154 rokmi. V súčasnosti predstavuje dôležitý bod a zlepšuje orientovanosť lodí v tejto časti Jadranu. Na maják môžete i vystúpiť, a tak si vychutnať krásny výhľad a užiť si pozorovanie čajok zblízka.

🎁 Tip na darček pre cestovateľa: Darčekový poukaz na letenky
 
Breh mora a v diaľke malý drevený domček s rybárskymi sieťami
Unikátne trabucchi (zdroj: Depositphotos)

Boli ste niekedy na výstave mušlí? V miestnom múzeu malakologie – Museo Malacologico  sa nachádza 12 500 exemplárov mušlí, ba aj unikátne morské fosílie pôvodom z Madagaskaru či Maroka.

Tyrkysovým morom, jemným pieskom a jaskyňami je známa krásna pláž Vignanotica obklopená vápencovými útesmi. Na člne môžete zájsť na prehliadku morských jaskýň Gargano a útesov. Kúpať sa v skrytých morských zátok je stopercentne nezabudnuteľný zážitok.

More nebovo-modrej farby, biela skala a na nej zeleň
Morské jaskyne Gargano (zdroj: Depositphotos)

Dovolenka vo Vieste je vhodná aj pre tých, ktorí chcú venovať viac času oddychu. Všetko je na jednom mieste. História, more, príroda. To však neznamená, že je to lokalita, kde by sa tí aktívnejší nudili. Vieste je úžasné, môžete si vybrať opaľovanie sa na rozohriatej pláži alebo, ako som písala vyššie, člnom si nájsť tú svoju.

Biely, jemný piesok a vápencová skala na pobreží tyrkysového mora
Pláž v zátoke (zdroj: freepik)

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 4.8 / 5. Počítadlo: 6

Zatiaľ neohodnotené.

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?