Low cost dovolenka na Islande. Existuje vôbec?

Island krajina

Island – čarovná krajina ako z iného sveta, ktorú ročne navštívi vyše 2,3 milióna (2018) turistov. Niet sa čomu diviť. Islandská príroda je tak unikátna, že nemá v Európe konkurenciu a vďaka nízkonákladovkám (najmä WizzAir) si ju dnes už dokáže pozrieť takmer každý.

Aj my vám často ponúkame tipy na lacné letenky, no dnes sme sa rozhodli spísať, čo taká dovolenka na Islande obnáša, koľko vôbec stojí a či sa dá Island precestovať aj s obmedzeným rozpočtom.

Ako sa mám prepravovať po ostrove?

Island nemá železnice a verejná autobusová doprava nepokrýva všetky časti krajiny a už vôbec vás nedopraví k ľadovcom a vodopádom, ktoré chcete zrejme vidieť. Čo s tým?

ice cave Island
Krajina ohňa a ľadu. Foto: Tomáš Malík / https://www.instagram.com/tomas_malco_malik/

Existuje zopár odvážlivcov, ktorí priletia na Island a svoju dopravu po ostrove riešia formou stopovania. Áno, je to možno najlacnejšia alternatíva a cesta ako ušetriť, no zároveň so sebou nesie aj riziko a neistotu.

Opačným prípadom sú zas turisti, ktorí sa ubytujú v Reykjavíku a ostrov spoznávajú s cestovnými kanceláriami. Ráno nasadnete na autobus, sprievodca vám ukáže krásy juhu, večer ste späť na hoteli a ďalší deň môžete ísť na iný výlet do inej časti ostrova. Znie to síce fajn, ale jeden takýto výlet vás bude stáť asi 80 € (častokrát aj dvoj- trojnásobne viac). Viac info tu.

Treťou a najideálnejšou možnosťou je prenájom auta. Môžete tak urobiť priamo na letisku napríklad od spoločnosti Keflavik Airport Car Rental, ktorá sľubuje najnižšie ceny vhodné pre každý rozpočet. My sme však najlacnejšie autá našli na tejto stránke.

Auto Island
Výber auta prispôsobte svojmu itineráru. Foto: Tomáš Malík / https://www.instagram.com/tomas_malco_malik/

Ak plánujete výlet v lete a najmä po hlavnej ceste „ring road“, stačiť vám bude aj obyčajné menšie auto. Ak viete, že sa vydáte aj mimo hlavnej cesty alebo do vnútrozemia, rozhodne si zaobstarajte 4×4, pretože islandské cesty bývajú po zime dosť zničené. Poistenie odporúčame v každom prípade. Ľahko tam auto môžete oškrieť, alebo vám môže vletieť kamienok do okna.

Island je riedko osídlená krajina a preto sa vždy uistite, že máte dostatok paliva – špeciálne pred cestou do západných fjordov alebo vnútrozemia!

Kde budem bývať?

Juhozápadná časť ostrova okolo hlavného mesta ponúka širokú škálu možností ubytovania – späť môžete na farme, v luxusných vilách v strede prírody a v Reykjavíku je zas množstvo hotelov a hostelov. Keďže ide o severskú krajinu, ceny sú samozrejme vyššie ako vo zvyšku Európy. Na vyhľadávanie môžete použiť už tradične portál Booking.com alebo Airbnb.

moderný dom na Islande
Moderná vila v strede islandskej prírody. Foto: Balazs Busznyak on Unsplash

Na tomto blogu nájdete ešte viac informácií o ubytovaní na Islande.

Ak sa plánujete vydať na okružnú jazdu po ostrove, s ubytovaním to v odľahlejších častiach nebude tak ružové. Výber bude malý a ceny vysoké. Ideálnym spôsobom ako ušetriť je preto kempovanie – Island má mnoho skvelých kempov a natrafíte na nich skutočne všade, pretože aj domáci milujú tento spôsob spojenia s prírodou.

Tie s vyšším poplatkom majú elektrinu, kuchyňu, sprchu či spoločenskú miestnosť, no cestou natrafíte aj na kempy, ktoré vás nebudú stať nič a budú mať len základné vybavenie (vždy však budú čisté a udržiavané).

Na tomto linku nájdete zoznam všetkých kempov a zároveň tu získate informácie o tom, ako si zaobstarať kartu, vďaka ktorej majú dvaja dospelí (a max. štyri deti) prístup k vyše 40 kempom po celom ostrove. Karta platí 28 nocí a stojí 159 €, no ak plánujete kratší výlet, potom je zrejme vhodnejšie platiť si len jednotlivé „vstupy“.

Kemp na Islande
Kemp na severe Islandu pri jazere Mývatn

Dôležité: od roku 2015 je povinnosťou kempovať len na vyhradených miestach – za „divoké kempovanie“ preto môžete dostať pokutu. Islanďania si totiž svoju prírodu veľmi chránia.  

Ideálny čas na návštevu ostrova je od konca mája do polovice septembra – vtedy máte dostatok sveta a aj teploty sú vhodné na kempovanie. A ak budete mať šťastie, možno už od konca augusta uvidíte polárnu žiaru! Stačí len sledovať túto stránku a vyčkať na jasné počasie.

Polárna žiara
Aurora Borealis nad horou Kirkjufell

A čo jedlo?

Ak už máte letenku, zaobstarané auto a nocľah, ďalej vás bude zrejme zaujímať, koľko stojí na Islande strava? Ak sa rozhodnete kempovať, potom je najjednoduchšie spraviť si zásoby jedla zo supermarketu. Bónus má veľmi podobné ceny tým našim a vždy tam nakúpite najvýhodnejšie zo všetkých lokálnych supermarketov. Priemerné ceny:

  • Kilo cestovnín: 2 – 3,7 €
  • 500g chleba: 1,8 – 3,2 €
  • Kilo ovocia (banány alebo pomaranče): 1,4 – 2,5 €

Nezabudnite ochutnať Skyr – jogurt gréckeho typu, na ktorý nedajú Islanďania dopustiť – a rovnako aj tradičnú jahňaciu polievku!

Tradičná islandská polievka
Tradičná islandská polievka, ktorú nájdete úplne všade

Čo sa týka alkoholu, ten kúpite len v špecializovaných obchodoch s názvom Vinbudin. Ceny sú rôzne v závislosti od druhu alkoholu, no vedia sa vyšplhať pekne vysoko. Vopred si však zistite otváracie hodiny, pretože sa môže stať, že po 18. hodine si už nič nezaobstaráte.

Ak však chcete naozaj ušetriť, alkohol je rozhodne položkou, ktorá sa dá preskočiť.

A čo reštaurácie a bary? Tu sa opäť pripravte na severské ceny. Na miestach ako Geysir alebo pri rôznych vodopádoch, kde sa často nachádza len jedno malé bistro, je jedlo skutočne drahé (polievka stojí cca 14 €, hlavné jedlo 20 €).

V mestách máte o čosi väčší výber, no ceny zas nie sú až o toľko nižšie: hlavné jedlo v reštaurácii stojí cca 18 €, no nájdete tam aj lacnejšie fastfoody či obľúbené stánky s hot-dogmi. Jedlo je však rozhodne položka, na ktorú by ste mali brať dostatočný ohľad vo svojom rozpočte.

Ďalej si samozrejme zaobstarajte cestovné poistenie a rátajte aj s položkou benzín.

kone na Islande
Foto: Tomáš Malík / https://www.instagram.com/tomas_malco_malik/

Prajeme príjemné spoznávanie Islandu!

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 3.9 / 5. Počítadlo: 15

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?