Najkrajšie vodopády Islandu, ktoré musíte vidieť

vodopád Seljalandsfoss
Vodopád Seljalandsfoss, zdroj: Pexels

Island je krajinou ohňa a ľadu, ale aj tisícich vodopádov. Na tomto maličkom ostrove je ich vyše 200 a aj keď sa tie najznámejšie nachádzajú na južnej strane ostrova, za zmienku stoja aj vodopády v menej rušných oblastiach. My sme pre vás vybrali šesť unikátnych, ktoré by ste mali rozhodne počas svojej cesty po Islande navštíviť.

Seljalandsfoss a Gljufrabui

Seljalandsfoss patrí k najznámejším vodopádom Islandu – a niet sa čomu diviť. Jeho unikátnosť spočíva v jaskyni, ktorá sa rozprestiera pod vodopádom a vytvára tak akúsi cestičku poza padajúcu vodu. Navštívte Seljalandsfoss počas „golden hour“ a nebudete sa vedieť vynadívať na toto prírodné divadlo.

Práve na tomto mieste sa zastaví najväčšie množstvo ľudí, no málokto vie, že táto oblasť ponúka ešte jednu skrytú krásu – vodopád Gljufrabui. Len 10 minút chôdze od Seljalandsfoss sa nachádza roklina, vo vnútri ktorej vás čaká mohutný vodopád. Cesta dnu je však kvôli vlhkosti trochu náročnejšia, no námaha bude stáť rozhodne za to!

Najkrajšie vodopády Islandu, ktoré musíte vidieť
Skrytý vodopád Gljufrabui

Dynjandi

Pomerne málo turistov navštevuje západné fjordy Islandu, no ak vám to čas dovolí, rozhodne si naplánujte aj dvojdňovú zachádzku do tejto odľahlej časti ostrova. Okrem dych berúcej scenérie môžete napríklad navštíviť aj majestátny vodopád Dynjandi, ktorý patrí k tým najkrajším na celom ostrove.

Cestou k nemu budete míňať niekoľko menších vodopádov a po 15-minútovej prechádzke prídete k hlavnej časti vodopádu, ktorú mnohí prirovnávajú k vlečke na svadobných šatách. Za odmenu sa vám zhora naskytne krásny pohľad na okolité fjordy.

vodopád Dynjandi
Vodopád Dynjandi

Svartifoss

Čadičové stĺpy sú symbolom Islandu – či už navštívite jaskyňu na pláži Reynisfjara, alebo niektorý z čadičových vodopádov, nebudete veriť tomu, čo dokáže islandská príroda ponúknuť.

Vodopád Svartifoss sa nachádza v južnej časti ostrova a v preklade znamená čierny vodopád (čadič je hornina, ktorá vzniká prudkým ochladením lávy a má výraznú čiernu farbu). Je súčasťou národného parku Vatnajokull a cesta k samotnému vodopádu vám zaberie zhruba tri štvrte hodiny. Týmto unikátom sa inšpiroval aj islandský architekt Guðjón Samúelsson pri navrhovaní známeho chrámu v Reykjavíku s názvom Hallgrímskirkja.

vodopád Svartifoss
Vodopád Svartifoss

TIP: Letenky na Island zakúpite najlacnejšie cez nízkonákladovú leteckú spoločosť Wizz Air. Letieť môžete z Viedne, Budapešti, Krakova či Katovíc. Pre aktuálnu ponuku leteniek na Island pozrite prehľadné akciové kalendáre TU.

Bruarfoss

Najbližšie k hlavnému mestu sa spomedzi týchto vodopádov sa nachádza Bruarfoss. Síce veľkosťou patrí medzi tie menšie vodopády, no jeho originalita spočíva v tyrkysovej farbe vody. Tento surreálny jav však začal v poslednom čase lákať vysoké množstvo turistov (ktorí znečisťovali okolité prostredie) a Islanďania a preto rozhodli uzavrieť hlavnú príjazdovú cestu.

Nezúfajte však, cesta k vodopádu dnes vedie naokolo a zaberie vám zhruba hodinu. Ak sa aj napriek tomu rozhodnete tento vodopád navštíviť, berte ohľad na túto krásnu prírodu a neznečisťujte ju!

vodopád Bruarfoss
Vodopád Bruarfoss

Kaňon Stuðlagil

Ďalším čadičovým zázrakom je kaňon Stuðlagil vo východnej časti ostrova. Fotky z tohto miesta zaplavili v poslednom čase Instagram a niet sa čomu diviť – dych berúce údolie lemujú čierne čadičové stĺpy a túto krásu dopĺňa modrá farba rieky Jökulsá á Brú. Síce nejde vyslovene o vodopád, no tento skvost sme museli zaradiť do nášho výberu.

Ak si však zaradíte toho miesto do svojho itineráru, pribaľte si aj kúsok trpezlivosti pri hľadaní tej správnej cesty.

Stuðlagil Canyon
Kaňon Stuðlagil

[kkstarratings force=“false“ valign=“bottom“ align=“left“]

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Počítadlo: 5

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?