Výlet v Bergene – čo vidieť, ceny, doprava a praktické informácie

čo vidieť v Bergene

Ako sa dostať do Bergenu?

Do Bergenu sa dá dostať jednoducho letecky za približne 2 a pol hodiny z Viedne, Krakowa alebo Katovíc. Z Viedne a Katowic lieta veľmi lacno Wizz Air. Z Krakova Norwegian o niečo drahšie. My sme kupovali letenky iba tri dni pred odletom a stáli nás iba 37 € (spiatočne) aj vďaka zľave s Wizz Discount Clubom.

Ako sa dostať z letiska v Bergene do centra Bergenu?

Električka

Je to veľmi jednoduché. Je viac možností. Vlastne asi tri. Najlepšia, najpohodlnejšia a najlacnejšia možnosť je zviezť sa priamo z letiska električkou do centra za približne 45 minút.

z letiska do Bergenu
Bybanen je električka do centra z letiska. Stačí ísť za šípkami.

Lístok na MHD stojí:

 •  3,80 € na 1,5 hodiny 
 • 10 € na 24 hodín
 • 25 € na 7 dní

Lístky si viete kúpiť na každej zastávke v automate kde viete platiť aj kartou. Alebo v aplikácii “Skyss Billett” kde sa iba rýchlo a jednoducho registrujete a pridáte si platobnú kartu. Jedným kliknutím si potom kupujete lístky aké chcete a vždy vidíte koľko času vám ešte zostáva. Určite odporúčam možnosť aplikácie. Je to bezstarostnejšie, nemusíte označovať papierové lístky a nemusíte sa báť že papierový lístok stratíte a stále máte prehľad o zostávajúcom čase.

Autobus

Druhá možnosť je autobusom – neskúšali sme. Je to drahšie a električka nám príde pohodlnejšia. 

Auto

Tretia možnosť je autom. My sme auto nebrali ale samozrejme si môžete požičať auto a zobrať ho ihneď z letiska a nemusíte riešiť autobusy alebo električky. Cesty a doprava v Bergene vyzerali v super stave. Nebál by som sa brať auto ak idete na viac dní a chcete precestovať okolie. Na čo by ste ale určite mali myslieť je prispôsobiť autu aj ubytovanie. Ubytovanie hľadajte v tom prípade s parkovaním. Aby ste neplatili zbytočne za platené parkovanie niekde v centre.

Doprava po Bergene

Centrum mesta je celkom malé čiže po centre sa viete pohybovať po vlastných. Okrem toho môžete využívať električku alebo autobusy. Ak idete na viac ako 3 dni zvážil by som aj 7 dňový lístok na MHD. Ak máte ubytovanie ďalej od centra tak budete určite využívať MHD. A ak si vyrátate, že lístok na 1,5 hodiny je 3,80 € a na 24 hodín 10 €. Pravdepodobne sa vám môže oplatiť 7 dňový lístok za 25 €. 

Môžete si požičať aj bicykel. stanice s bicyklami sú na každom rohu. Cena je 5 eur na deň. A môžete robiť v rámci 24 hodín maximálne 45 minútové jazdy. Potom treba bicykel vždy vrátiť a následne si ho môžete znova požičať.

Super na MHD lístku je, že vám platí aj na loď na vedľajší ostrov Askøy. Nejde ani tak o ten ostrov ako skôr o to že si v rámci lístka na MHD môžete urobiť výlet loďou a niečo pekné nafotiť. Cesta na ostrov trvá len cca 15 minút a lode jazdia každú polhodinu.

Ceny v Bergene

V Nórsku ej všetko buď drahé, alebo veľmi drahé. Ubytovanie, jedlo, doprava. Za všetko si priplatíte. Nóri zarábajú veľa a tak sú ceny vysoké. Noŕi nemajú Euro ale Nórske Koruny NOK. Všade sa dá platiť kartou.

Ceny za ubytovanie:

My sme bývali celkom lacno (na nórske pomery). Za noc sme platili 43 € za osobu aj s raňajkami. Tie raňajky sú veľká výhoda. Inak by sme aj na tie míňali. Bývali sme v hoteli Magic iba 10 minút električkou do úplného centra. Zastávka je 5 minút od hotela. Veľmi pohodlné riešenie. Hotel bol priemerný. Na môj vkus gýčový ale inak čistý a raňajky boli dobré – bufetové stoly. Jedz koľko vládzeš.

Magic hotel Bergen
Hotel v Bergene s raňajkami 10 minút električkou do centra

Ceny za ubytovanie sa hýbu od 40 – 70 € / osoba / noc. Dá sa samozrejme aj oveľa vyššie. Ale toto sú také štandardné ceny za ubytko ktoré vám nezkazí dovolenku a je pomerne lacné.

Ceny za jedlo:

Reštaurácie a kaviarne

V reštauráciách je veľmi draho. Obed stojí okolo 25 €, Pivo od 8 €, rybacia polievka 12 €, Pizza 20 €, Coca Cola 5 €. 

Našli sme však na internete vraj najlacnejšiu reštauráciu v centre ktorá má navyše super hodnotenie. Volá sa Kafé Spesial. Samozrejme sme ju aj otestovali a rozhodne môžeme odporučiť. Je to obľúbený podnik pre študentov.

Keď sme tam boli my, boli tam všetky vekové kategórie a malo to dobrú atmosféru. Keď vôjdete, môže to pôsobiť trošku chaoticky. Ponukový lístok si musíte vziať pri bare sami a potom si ísť k baru objednať. Vodu si pri bare čapujete sami. Tá je zdarma. Ostatné nápoje nie sú veľmi lacné a pivo tu tiež stojí okolo 8 € (zlaté Slovensko!), ale jedlo tu majú za super ceny.

Pizza stojí okolo 8 € (čo je na Bergen super lacné). Odporúčame ešte jedlo Shakshuka. Je to vajce v paradajkovej omáčke s pizza chlebom. Chutí to výborne a cena je tiež iba okolo 8 €.

jedlo v bergene
Lacná Shakshuka v Bergene v Kafé Spesial

V prístave na legendárnom rybom trhu si lososa so zemiakmi dáte za 25 €. My sme mali veľké štastie, že tam práve rušili jeden stánok a boli tam už posledný deň a mali všetko za 50%! Čiže super losos v prístave stál “iba” 13 €.

losos bergen
Takýto losos stojí 26 €. Nórsko je rozhodne drahé

Písali ste nám nech určite vyskúšame Fiske Soup – rybaciu polievku v reštaurácii Egon v centre. Malá porcia stojí 12 €. aik máte radi rybaciu polievku, tak túto budete milovať.

Ešte ste nás poslali do kaviarne Det Lille Kaffe Kompaniet na mrkvový koláč. Mňam! Tam tiež musíte ísť. 

mrkvový koláč
Mrkvový koláč v Bergene

A ak máte radi hot dogy, zastavte sa v stánku hneď vedľa McDonalds v centre v  Trekroneren. Je to hotdogová legenda. Za Hot Dog dáte okolo 6 €.

V kaviarni dáte za kávu od 2,50 € – 4 €. Káva s koláčom za cca 7-8 €. Samozrejme nájdete aj lacnejšie a automatové kávy. ale v kaviarni rátajte cca 3 €.

Supermarkety a potraviny

V potravinách je to o niečo lepšie. Všade tam nájdete supermarkety. Dokonca aj hneď pod hotelom kde sme bývali bol jeden. Pozor v nedeľu sú obchody zatvorené!

Ceny v potravinách sú približne dva krát také ako u nás. 

 • 2l Coca Cola – 3 €
 • 10 vajec – 2,50 €
 • Mlieko – 1,60 €
 • 1l džúsu – 2 €
 • Banány  1kg – 2,70 €
 • Pivo plechovka – 2-3 € (kúpite iba do 20:00 cez týždeň a do 18:00 cez víkend)
 • Čokoláda – 1,80 €

Ak by ste mali teda ubytovanie s kuchyňou a varili si sami, vedeli by ste celkom slušne ušetriť. Koniec koncov aj nóri veľmi veľa varia doma. 

Čo vidieť v Bergene?

Bryggen

Ako prvé asi to čo je na každej fotke a pohľadnici. Starú štvrť Bryggen. Sú to farebné domčeky v prístave. Bola to dôležitá obchodná štvrť. Pár krát zhoreli a boli znova postavené. Sú zapísané v Unesco. Dnes v nich nájdete suveníry a kaviarne. Je to veľmi fotogenická štvrť. Ideálne si ju odfotiť z lode alebo z protiľahlého brehu.

bryggen
Bryggen v Bergene

Rybí trh

V prístave nájdete aj rybací trh. Je veľmi živý a môžete si tu kúpiť čerstvé ryby, alebo ešte lepšie sa tu priamo najesť. Nájdete tu lososa, tuniaka, krevety. Môžete sa usadiť a objednať si alebo si iba vziať bagetu s lososom a túlať sa ďalej.

fishmarket v Bergene
Rybí trh v Bergene

Pevnosť Bergenhus

Kúsok od Bryggen sa nachádza pevnosť Bergenhus. Je to pevnosť z 13 storočia, ktorá istý čas slúžila aj kráľovskej rodine. Vstup na nádvorie je zdarma. Môžete navštíviť aj múzeum v pevnosti za vstupné.

Bergenhus pevnosť
Pevnosť Bergenhus

 

Múzeá v Bergene

V bergene sa nachádza aj zopár múzeí. Ak máte radi múzeá, vybrať si môžete tu – https://en.visitbergen.com/things-to-do/attractions/museums

Výhľady a turistika v Bergene

Mestečko Bergen je medzi 7 kopcami. Na všetky sa dá výjsť pešo a na niektoré aj lanovkou.

Floyen

Určite sa oplatí výjsť na kopec Floyen. Je to veľmi ľahký výstup po upravenom chodníku a trvá asi 45 minút. Výstup začína priamo z centra, kúsok vyššie od rybieho trhu. Tam nájdete aj stanicu lanovky, ktorá ide tiež na tento kopec. Cena lanovky je 5 € hore alebo 9 € tam aj späť. Hore sa nachádza les s drevenými postavičkami trolov, reštaurácia, bezplatné WC a detské ihrisko. Urobíte si tu pekné fotky mesta (ak vám bude počasie priať). Potom môžete zíjsť naspať do mesta alebo sa môžete hore ešte potúlať a pozrieť si zopár jazier.

Floyen troll
Floyen – es s trolmi
Floyen
Floyen

Ulriken

Najvyšší kopec je Ulriken. Je to trošku ťažší výstup (2 hodiny) a hodia sa vám už aj trekové topánky. Alebo aj sem sa môžete vyviezť pohodlne lanovkou. Cena je však až 19 € za spiatočnú cestu za dospelého.

Stolzekleiven

Najkrajší výstup bol pre nás však jednoznačne na Stolzekleiven! Pokojne môžete vyraziť z centra mesta. Choďte podľa navigácie Google Maps. Asi o 15 – 20 minút chôdze cez mesto medzi krásnymi domčekmi sa dostanete na začiatok výstupu. Výstup trvá síce asi iba 45 minút avšak je to riadny zaberák. Je to strmý výšľap po strmých skalnatých schodoch. Nie je to nič čo by ste nezvládli ale počítajte s tým že sa trošku zapotíte.

výstup na Stolzekleiven
strmý výstup po schodoch na Stolzekleiven

Ten výhľad potom ale rozhodne stojí za to! Urobíte si tam úžasné fotky. Môžete si hore oddýchnuť. Je tam aj prístrešok aj fantastické výhľady. Na tomto kopci sa nenachádza žiadna reštaurácia ani WC ani nič. Vezmite si teda dosť vody a nejaké keksíky.

Stolzekleiven
Stolzekleiven
Kopec vrch Stolzekleiven
Výhľad z Stolzekleiven

Naspäť sme tie strmé schody rozhodne nechceli šliapať. Urobili sme si teda okruh na vrch Floyen (spomínaný vyššie) a tam sme zišli ľahkým chodníčkom naspäť do centra. Ten okruh bol ten najkrajší zážitok z celého výletu v Bergene. Je to ľahká turistika, kde idete vlastne po vrchu okolo krásnych jazier až na vrchol Floyen. Po ceste sú krásne výhľady a panorámy, Lavičky, domčeky, jazerá. Fantastická turistika.

Výlet z Stolzekleiven na Floyen nad Bergenom
Výlet z Stolzekleiven na Floyen nad Bergenom
Výlet z Stolzekleiven na Floyen nad Bergenom
Výlet z Stolzekleiven na Floyen nad Bergenom
Výlet z Stolzekleiven na Floyen nad Bergenom
Výlet z Stolzekleiven na Floyen nad Bergenom

Na každú takúto turistiku však odporúčame aspoň ľahké trekové topánky a nepremokavú bundu. Predsalen v Bergene prší veľmi často. My sme mali na počasie obrovské štastie. 

Ostatné kopce sme nestihli. Tie teda zdolajte vy a dajte nám vedieť ?

Výlet na FJORDY!

Jeden deň sme si naplánovali aj výlet loďou na Fjordy. Na Googli sme si našli super hodnotenú agentúru Rodne – https://rodne.no/ a zakúpili si krásnu 3 hodinovú plavbu do Mostraumen za 65 €. Stálo to za to? Rozhodne plavbu po Fjordoch odporúčame. Sú to krásne scenérie. Môžete sedieť dole v teple a keď prechádzate krásnymi úsekmi, vyjdete si hore na palubu. Na konci sa môžete napiť aj z vodopádu. 65 € je síce veľa ale sme v Nórsku. Tu je všetko drahé. Ak máte auto, dostanete sa na mnohé takéto krásne miesta aj bez lode. Ak nemáte, odporúčame túto možnosť.

fjordy Bergen
Fjordy Bergen
Fjordy Bergen
Fjordy Bergen

Výlety v okolí

My sme nemali auto a tak sme ostali iba v meste. ak však máte auto, môžete si ať rôzne zaujímavé výlety a treky po Nórsku. Inšpirujte sa napríklad tu:

Na čo si dať v Bergene pozor?

To je veľmi častá otázka. Stručne to zhrnieme takto:

 • Na počasie – často prší. Zoberte si oblečenie do dažďa. Na treking si zoberte dobré topánky.
 • Ak beriete auto, zajednajte ubytovanie s parkovaním. Ušetríte na parkovnom.
 • Ak ostávate v Bergene viac dní, kúpte si cestovný lístok na 7 dní.
 • Ak chcete ušetriť, choďte do vyššie spomínanej reštaurácie Kafé Spesial alebo sledujte akcie na rybom trhu, alebo nakupujte v supermarketoch a varte si sami.
 • Všade sa dá platiť kartou. Nórske peniaze som vlastne ani nevidel.
 • Ak nemusíte nechoďte lanovkou a ušetríte. Výstup na Floyen je ľahký aj bez lanovky.
 • V Nórsku vám funguje Roaming – čiže internet a volania máte ako u nás.

 

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 4.4 / 5. Počítadlo: 18

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?