Cinque Terre – ako sa sem dostať a koľko vás to bude stáť?

vernazza, cinque terre

Cinque Terre patrí k najkrajším oblastiam Talianska. Od roku 1997 je súčasťou svetového dedičstva UNESCO a od roku 1999 patrí k národným parkom Talianska. A dnes si povieme o tom, ako sa tam môžete dostať aj vy a koľko vás to bude stáť.

Cinque Terre – 5 pobrežných miest v horách

Cinque Terre zahŕňa 5 známych pobrežných dediniek, ktoré určite budete poznať z rôznych fotiek z Talianska. Ide o pomerne fotogenické miesta – no naživo vyzerajú ešte lepšie.

O ktoré dedinky teda ide?

Rio Maggiore, Vernaza, Manarola – každá dedinka je v niečom iná, avšak v mnohom sú si podobné. Toto sú tie dedinky, ktorých fotky vidíte všade po internete.

Corniglia – Corniglia je úplne iná ako všetky ostatné mestá. Nachádza sa vysoko na skale a chvíľku si to odšlapete, kým sa sem dostanete. Ponúka zaujímavé uličky ale hlavne veľmi pekný výhľad na pobrežie Cinque Terre

Monterosso Al Mare – najvhodnejšie miesto na prenocovanie či kúpanie. Pomerne veľká pláž, hotely a miesta na oddych.

Ako sa sem dostať?

Letíme do Bologne

Prvou možnosťou je zaletieť si do Bologne. Za poslednú dobu tu pribudlo mnoho liniek a dostať sa do tohto mesta nie je žiaden problém.

Letenky do Bologne

Cinque Terre - ako sa sem dostať a koľko vás to bude stáť?
Viedeň
Bologna
43€
Cinque Terre - ako sa sem dostať a koľko vás to bude stáť?
Budapešť
Bologna
44€

Ceny leteniek sa pohybujú bežne medzi 20-50€ mimo letných mesiacov. V lete sú o niečo drahšie, no ak sa vám pošťastí tak aj vtedy nájdete letenky v uvedenej cene. My sme leteli na konci augusta za asi 47€.

Následne máte dve možnosti:

  • požičať si auto a ísť do mesta Monterosso Al Mare, kde sa nachádza veľké parkovisko alebo do mesta La Spezia. Cez obe mestá chodí vlak, ktorý vás zoberie do všetkých dediniek Cinque Terre. Do La Spezia sa dostanete cez diaľnicu, na ktorej sa platí mýto – stojí asi 22€ za 200 km diaľnice.
  • nastúpiť buď na autobus alebo na vlak. Autobusy Marinobus jazdia do La Spezia už od 5€, Flixbus jazdí cca od 10€ a vlakom Trenitalia sa sem dostanete cca za 20€

Letíme do Pisy

Pisa sa nachádza dokonca ešte bližšie k Cinque Terre ako samotná Bologna. A taktiež z okolia Slovenska lieta niekoľko liniek:

Cinque Terre - ako sa sem dostať a koľko vás to bude stáť?
Budapešť
Pisa
55€

Opäť viete letenky kúpiť pokojne za niekoľko desiatok eur mimo letnej sezóny s tým, že počas leta cena o niečo stúpne.

Následne opäť máte rovnaké dve možnosti ako pri Bologni:

  • ak si požičiate auto tak diaľnicou do La Spezie vás mýto bude stáť okolo 7€ – teda podstatne menej ako pri Bologni. Rovnako je to aj bližšie – cca 67 km
  • ako Trenitalia tak FlixBus ponúkajú ceny za približne 8€ za jednosmernú cestu. 

Ako sa pohybovať medzi dedinkami?

Medzi dedinkami chodia pravidelne a pomerne často vlaky. Skvelá práca od Talianov, že dokázali dedinky v takto zložitom teréne prepojiť takým spôsobom akým to urobili pri Cinque Terre.

Na dopravu si odporúčame kúpiť Cinque Terre Card – na deň stojí 16€ a na dva dni 29€ a umožní vám pohybovať sa medzi jednotlivými dedinkami neobmedzene. Normálne by ste len za jeden presun zaplatili 4€ – takže niet nad čím váhať ak sa chcete pozrieť do všetkých dediniek.

My osobne sme najskôr čakali v rade na výdaj lístkov na vlak, kde bola celkom rada a až následne nám jeden z Talianov poradil, že ak chceme Cinque Terre Card tak si ju vieme kúpiť aj v obchode so suvenírmi – takže posúvame tento tip aj vám.

Okrem toho vám táto karta umožní vstup na všetky treky v Cinque Terre, zadarmo jazda autobusmi medzi dedinkami Cinque Terre, zdarma záchod a Wifi na železničných staniciach.

cinque terre card

Koľko času vám bude trvať spoznávanie Cinque Terre?

Dosť záleží aké cestovanie preferujete. My sme v Cinque Terre pri našich cestách Talianskom strávili dva dni – jeden deň sme si pozerali dedinky a v pohode to za ten deň dáte a deň sme boli v Monterosso Al Mare, užívali si krásne prostredie, more a hotel – proste oddych.

Viem si však úplne v pohode predstaviť, že by som tu vydržal aj týždeň a prešiel si jednotlivé treky a spoznal tieto dedinky naplno. Určite by som sa nebál toho, že by tu nebolo čo robiť.

Kde sa ubytovať?

Z osobnej skúsenosti vieme odporučiť Hotel Porto Roca v Monterosse. Ide o 4**** ubytko s parádnou polohou a výhľadmi, z ktorých vám padne sánka. Nie je to zrovna hotel „za babku“, ale my sme si to tu ako štvorica užili – a hlavne keď sme tam strávili iba jednu noc tak to nevychádza v konečnom dôsledku až tak hrozne.

Skvelý personál, raňajky z ktorých sa pokojne aj naobedujete a bazén. Nachádza sa na útese Monterosso Al Mare, z ktorého môžete pozorovať západ Slnka. Ak by ste si o ňom chceli pozrieť čo to viac, kuknite sem.

A ak by ste si chceli vybrať sami kuknite si kompletnú ponuku ubytovania v Monterosse Al Mare na tejto stránke. Ceny začínajú už na 22€/osoba/noc.

Hotel Porto Rocca

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 4.8 / 5. Počítadlo: 51

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?