Nórsko. Fascinujúce fakty o škandinávskom kráľovstve

zaujimavosti o norsku

Veľkou pýchou tejto severskej krajiny sú jednoznačne prírodné úkazy. Či už hovoríme o fjordoch, horách, údoliach, alebo polárnej žiare. Niet divu, že je považovaná za jednu z najkrajších a najvyhľadávanejších krajín Európy. Okrem krás, ktoré ponúka, sa vďaka vysokej životnej úrovni radí medzi krajiny s najlepšími podmienkami na život. Prečítajte si niekoľko zaujímavostí, o ktorých ste možno doteraz nevedeli.

Trochu geografie na úvod

západ slnka v Nórsku
Nórsko – By: Nils TamlagCC BY 2.0

Táto nádherná severská krajina sa rozprestiera na západe Škandinávskeho polostrova a môže sa pýšiť dĺžkou približne 1700 km. My ju poznáme pod názvom Nórsko či Nórske kráľovstvo, no miestni obyvatelia ju celým názvom nazývajú Kongeriket Norge. Oficiálne bola nazývaná aj Norwag, čo v preklade znamená severná cesta. Aj keď je rozlohou takmer sedemkrát väčšia ako Slovensko, počet obyvateľov je iba niečo cez päť miliónov. Na čele krajiny stojí kráľ Harald V. Panovník je tu nazývaný Nórsky kráľ, nie kráľ Nórska, a to z dôvodu, aby bolo zrejmé, že kráľ patrí krajine a nie naopak.

Najdlhší tunel na svete

tunel v Nórsku
Laerdalský tunel – By: Elisabetta StringhiCC BY 2.0

Jednou z pých Nórska je aj Laerdalský tunel, ktorý sa svojou dĺžkou 25,4 km dostal na prvú priečku v dĺžke tunelov na svete. Slávnostne bol otvorený kráľom Haraldom V. pred 17 rokmi. Vedie popod snehom pokryté horské pásmo a spája mestá Oslo a Bergen. Tunel bol postavený za rekordných 5 rokov a jeho výstavba stála 120 miliónov dolárov. Vo vnútri tunela sú nainštalované najmodernejšie detektory požiarov a väčšina jeho stien je vyrobená z nehorľavých materiálov. Vo vnútri je nainštalovaná moderná ventilácia a systém počítajúci prechádzajúce autá. Konštruktéri mysleli aj na estetickú stránku, každých šesť kilometrov sa v tuneli nachádzajú prírodné jaskyne ako odpočívadlá, ktoré sú osvetlené žltou farbou a vyvolávajú dojem vychádzajúceho slnka. Strop tunela je vysvietený na modro, čo pripomína jasnú oblohu.

Najdrahšie pohonné látky

Pri doprave ešte ostaneme, a síce že aj napriek tomu, že Nórsko patrí medzi najväčších vývozcov ropy na svete, v rebríčku najdrahších cien pohonných hmôt sa nachádza na prvom mieste. Vyplýva to z faktu, že krajina finančné prostriedky z ťažby ropy využíva na iné účely, napríklad na zlepšovanie infraštruktúry. Na druhej strane sa však Nórsko stáva priekopníkom vo využívaní elektromobilov. Tvorí ich už takmer 24% zo všetkých áut v Nórsku. Zvyšujúce sa dane a poplatky na predaj áut so spaľovacími motormi len potvrdzujú prognózu, že Nórsko smeruje k úplnému zákazu predaja áut na naftu či benzín.

Nórska kuchyňa

sushi na tanier
Nórmi obľúbené sushi – By: Paul MillerCC BY 2.0

Hlavným jedlom je večera, obed býva zvyčajne len väčšia desiata. Čo sa týka tradičnej kuchyne, neprekypuje veľkou pestrosťou a je pomerne fádna. Obmedzuje sa do značnej miery na zemiaky, prívarky či karbonátky. Samozrejmosťou sú, vyplývajúc z polohy krajiny, ryby a morské plody. V posledných rokoch sa veľkej obľube teší takzvaná pizza Grandiosa, ktorá sa pokojne môže neoficiálne nazývať novým tradičným jedlom. Ide o nórsku verziu pizze s hrubým cestom a taco. Veľmi obľúbené je v týchto končinách aj sushi. Nóri si na tanier nakladajú v priemere trikrát menej ako Američania, čo môže byť jeden z dôvodov prečo patria k najštíhlejším národom na svete.

Aktívny životný štýl

lyžiari na kopci
Nóri na turistike – By: Christian HaugenCC BY 2.0

V dobrej kondícii drží Nórov aj fakt, že veľa športujú. Športuje tam takmer každý, či už na bicykli, lyžiach, alebo pešo. Držia sa porekadla „ut pa tur, aldri sur“, ktoré hovorí, že túrou v prírode zo seba vyženiete hnev a stres. Typická je nedeľná túra, pričom turistických tratí je v Nórsku neúrekom. Dobrú kondíciu Nórov potvrdzujú aj štatistické údaje, podľa ktorých má nadváhu len okolo šesť percent nórskych žien a len málo Nórov bojuje s civilizačnými ochoreniami.

Skvelé miesto na život

Už niekoľko rokov po sebe sa Nórsko nachádza na prvej priečke medzi krajinami s najlepšími podmienkami na život. Ponúka vysoký štandard, čo sa bohatstva krajiny a ekonomického rastu týka. Okrem toho, poskytuje pocit osobnej slobody občanov, dostupnosť vzdelania a spokojnosť so životným prostredím.

Autor článku: Zuzana Benková

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 3.8 / 5. Počítadlo: 4

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?