Dubrovník: čo vidieť v najpopulárnejšom meste Chorvátska?

dubrovník

Perla Jadranu Dubrovník vás okamžite zaujme svojou architektúrou. Vápencové budovy s terakotovými strechami dopĺňa ligotavé more a modrá obloha. Toto prístavné mesto si už v minulosti získalo vďaka svojej polohe významný vplyv a dodnes je vyhľadávanou destináciou v rámci Chorvátska. Z časti sa o to pričinil aj fakt, že sa tu natáčal slávny seriál Game of Thrones.

Od konca marca 2020 tam navyše bude lietať priama linka z Viedne pod hlavičkou rakúskej nízkonákladovky Laudamotion. Aj my sme vám už priniesli tip na akciové letenky a pripravte sa na to, že ich bude viac. V tomto článku sa však pozrieme na miesta, ktoré v sebe ukrýva toto krásne historické mesto.

Akciové letenky do Dubrovníka hľadajte TU.

Kde bývať?

Základnú otázku, ktorú riešia všetci cestovatelia je to, či bývať v historickom centre, alebo nie? Mnoho ľudí tvrdí, že pobyt v starovekých uličkách má svoje neopísateľné čaro, no zároveň však môže stáť o niečo viac a pod hotelom budete mať (najmä v lete) množstvo turistov.

Ďalšou možnosťou je napríklad oblasť Ploce, ktorá je blízko centra a zároveň ponúka úchvatné výhľady na celé mesto a nekonečné more. Je už teda na vás, ktorý variant vám viac vyhovuje.

dubrovník
Pohľad na Dubrovník z oblasti Ploce

Staré mesto a hradby

Pri objavovaní krás historického centra sa pripravte na to, že budete musieť zdolávať množstvo schodov – pred niekoľkými rokmi sa ich tím medzinárodných študentov rozhodol spočítať a narátal 4 343 schodov. Ďalších 1 080 je súčasťou mestských hradieb. Pri dovolenke v Dubrovníku sa teda rozhodne nemusíte báť, že by ste stratili kondičku.

Keďže je Dubrovník prístavné mesto, domáci sa ho rozhodli ochrániť masívnymi hradbami a tie sú našťastie prístupné dodnes. Celá trasa je dlhá takmer dva kilometre a hradby dopĺňa šesť pevností (Lovrijenac, Revelin, Minčeta, Bokar, St John a St Lucas). Vstupné je tu však o čosi vyššie: 200HRK/dospelí a 50HRK/deti a študenti, čo je v prepočte 27€ a 7€. Lístky si môžete kúpiť aj online.

dubrovnik pristav
Pohľad na prístav z mestských hradieb

Ceny bývali nižšie, no záujem turistov o toto mesto spôsobil ich mierny nárast (Dubrovník je preto drahší, ako typické dovolenkové destinácie, na ktoré sú Slováci zvyknutí). Tak či onak, prechádzka týmito hradbami je niečo, čo skutočne neoľutujete!

Zvyšok mesta sa potom rozvíja okolo hlavnej ulice Stradun, ktorá začína vežou s názvom Pile Gate a končí malým námestím so zvonicou (vedľa Sponza Palace). Staré mesto je navyše od roku 1979 súčasťou svetového dedičstva UNESCO.

dubrovnik clock tower
Clocktower a Sponza Palace

Katedrála, paláce a miestny trh

Chorváti postavili Katedrálu Nanebovzatia Panny Márie v 12. storočí na mieste, kde predtým stála menšia bazilika zo 7. storočia. Novú stavbu dokonca pomáhal (údajne) financovať aj anglický kráľ Richard I. Levie Srdce, ktorý stroskotal na lodi neďaleko Dubrovníka.

V roku 1667 však katedrálu zničilo zemetrasenie a práce začali odznova – súčasná katedrála je preto stavbou z roku 1713 a je významná najmä kvôli prepracovaným detailom a slávnym maľbám. Obdivovať tu môžete napríklad oltár z fialového mramoru, ktorý je zasvätený Jánovi Nepomuckému. Vstup sa tu samozrejme neplatí.

dubrovník katedrála
Hlavná katedrála v Dubrovníku

Blízko katedrály sa nachádza jedna z najkrajších budov mesta s názvom Rector’s Palace. V minulosti tu sídlil „rektor“, ktorý vládol Dubrovníku, no samotná budova si toho v minulosti zažila viac než dosť – najprv vyhorela, potom ju zničil výbuch munície a neskôr ju ešte postretli dve zemetrasenia. Posledná gotická verzia je dnes domovom historicko-kultúrneho múzea. Vstupné je pre dospelých 100HRK a pre deti a študentov 50HRK (13,40€ a 6,7€).

rector's palace dubrovnik
Átrium v Rector's Palace

Ak vám už omrzí objavovanie histórie, navštíviť môžete miestny trh, ktorý sa nachádza oproti Rector’s Palace na námestí Gundulićeva Poljana. Vždy skoro ráno si tu nakúpite čerstvé ovocie a zeleninu a z okolitých kaviarničiek môžete pri káve sledovať domácich a nasávať prímorskú atmosféru.

Záhadný ostrov Lokrum

Výlet na ostrovček Lokrum je ideálnou voľbou, ak potrebujete útek od rušného mesta a horúceho počasia. Nachádza sa len niekoľko minút cesty trajektom zo starého mesta a je plný zelene a neporušenej prírody. Lode premávajú počas leta v polhodinových intervaloch a spiatočný lístok stojí 150HRK (cca 20€).

ostrov lokrum chorvátsko
Zelený a neobývaný ostrov Lokrum

Miestni vám určite porozprávajú príbeh o záhadnej minulosti ostrova, pretože takmer všetkých jeho vlastníkov postretol nepríjemný osud (alebo ich rodinných príslušníkov) a museli tento ostrov predať. Záhada siaha až k prvotným obyvateľom ostrova – Benediktínom – ktorí museli na rozkaz Napoleóna tento ostrov opustiť, no predtým stihli zakliať každého, kto by si chcel tento kus prírody privlastniť. Od roku 1918 ho preto Chorváti využívajú len na rekreačné účely a je vydaný zákaz prenocovania na ostrove.

Kopec Srd s lanovkou

Hora Srd sa pýši 412 metrov nad starým mestom Dubrovníka a je tak ideálnym miestom na pozorovanie okolitej scenérie. Na jej vrchole sa nachádza pevnosť, mohutný kríž, vojenské múzeum a panoramatická reštaurácia (a samozrejme aj dych berúci výhľad).

Dostať sa tam viete po turistickom chodníku, miestnym autobusom alebo v rámci organizovaného výletu, no najobľúbenejšou voľnou je rozhodne kabínková lanovka. Tá začína pri mestských hradbách a cesta trvá len tri minúty. V lete však rátajte s premávkou – na vrchol totiž premávajú len dve lanovky a každá z nich má kapacitu max. 30 ľudí.

lanovka na horu srd dubrovnik
Lanovka na horu Srd nad Dubrovníkom

Cena obojsmerného lístka pre dospelú osobu je 170HRK a pre deti vo veku 4-12 zas 60HRK (23€ a 8€). Lístok si zakúpite na mieste a platiť viete aj platobnou kartou. Viac info tu.

Ďalšie zaujímavé aktivity

War Photo Limited

Toto moderné múzeum vám prostredníctvom fotografií ukáže, aká ničivá dokáže byť vojna. Svoje fotografie tu majú vystavené rôzni domáci, ale aj svetoví novinárski fotografi. Vstupné stojí 50HRK pre dospelých a 40HRK pre študentov (6,7€ a 5,4€).

Pláže 

Skvelou správou je to, že Dubrovník ponúka okrem histórie aj niekoľko pláží, kde si môžete oddýchnuť a užiť si prímorskú atmosféru. Pláž Banje patrí medzi najobľúbenejšie a nachádza sa na mieste, kde máte skvelý výhľad na staré mesto. Platí sa tu však vstupné.

pláž dubrovník
Pláž Banje v Dubrovníku

Ďalšie kamenisté pláže (Sveti Jakov, Copacabana a Uvala Lapad) sú verejné a nachádza sa tam široký výber vodných športov, reštaurácií ale aj detské ihrisko. Na všetkých týchto plážach však platí, že v lete môžu byť skutočne preplnené a za prenájom ležadla si zaplatíte tiež nemalé peniaze.

Pri dlhšom pobyte rozhodne zvážte výlet na okolité ostrovy Elaphiti. Dopraviť sa tam viete aj individuálne, no najpohodlnejšie je zrejme zarezervovať si miesto na výletnej lodi, ktorá vás zoberie na celodenný výlet okolo troch najväčších ostrovov (Kolocep, Lopud a Sipan). Užijete si kúpanie v priezračnej vode, relax na pláži a samozrejme aj krásnu a neporušenú prírodu!

ostrov kolocep chorvátsko
Zelená príroda ostrova Kolocep

HBO Bonus

Milujete seriál Game of thrones? Potom vás nadchnú aj historické uličky Dubrovníka, kde sa natáčali (aj) scény z mesta King’s Landing. Áno, nad týmto mestom prelietavala Daenerys na svojom drakovi a chrlila oheň na všetko, čo jej prišlo do cesty. Na tejto stránke nájdete všetky informácie o miestach, ktoré ste mohli vidieť v seriáli.

Prajeme príjemné objavovanie Dubrovníka!

[kkstarratings force=“false“ valign=“bottom“ align=“left“]
[kkstarratings force=“false“ valign=“bottom“ align=“left“]
[kkstarratings force=“false“ valign=“bottom“ align=“left“]

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Počítadlo: 20

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?