Dovolenka na Kréte: čo vidieť a ako si ju užiť čo najlepšie?

Kréta
Kréta

Kréta je najväčší grécky ostrov a piaty najväčší ostrov v Stredozemnom mori. V stredozemnom mori sú rozlohou väčšie už iba Sicília, Sardínia, Cyprus a Korzika. V tomto poradí. Turisti obľubujú Krétu pre jej bohatú históriu, krásne pláže a prírodu, ale aj pre jej znamenitú kuchyňu.

V nasledujúcom článku si skúsime zhrnúť, všetko čo potrebujete vedieť aby ste si Krétu užili tak ako my.

Kréta
Kréta

Prečo si vybrať Krétu ako svoju dovolenkovú destináciu?

Kréta je veľmi rozmanitá – jej príroda a krajina sa mení podľa toho v ktorej časti sa nachádzate. Preto je vhodné si na dovolenke požičať auto alebo využiť miestnu dopravu a spoznať viac jej krásnych miest a pláží.

Pre jej bohatú históriu – Kréta je známa ako kolíska minojskej civilizácie. Môžete navštíviť napríklad palác v Knóssose (Knosose) či mesto Gortyn, o ktorých si povieme viac v článku.

Plážové typy si tu prídu na svoje – najedení a kultúrne obohatení si môžete oddýchnuť na niektorej z krásnych pláží s úžasným modrým morom.

Fantastická kuchyňa!krétska kuchyňa je naozaj výborná. Mediteránska kuchyňa je ďalší dôvod prečo si vybrať Krétu.

Počasie – od mája do októbra sa o počasie prakticky nemusíte strachovať. Kréta sa vyznačuje stredomorským počasím.

Výlety – Kréta ponúka mnoho výletov na samotnom ostrove ale aj na okolité ostrovy ako napríklad aj na Santorini alebo na malý ostrov s pevnosťou Spinalonga. Výlety sú často spojené s kúpaním v krasnych zátokách a skákaním z lode.

Ako sa dostať na Krétu?

Letenky hľadajte na dve letiská: Heraklion alebo Chania. Heraklion sa nachádza na severe a takmer v strede Kréty. Je to zároveň jej hlavné mesto. Na skok od Heraklionu sa nachádza aj palác v Knosose. Chania je druhé najväčšie mesto a nachádza sa na severo-západe.

Mapa Kréty - letiská Heraklion a Chania
Mapa Kréty

Letecky sa Krétu na dostanete z Viedne aj Budapešti. Ale aj z Krakova Varšavy či Prahy. Letenky sa pohybujú od pár desiatok EUR až po nízke stovky EUR v závislosti od sezóny.

Dovolenka na Kréte: čo vidieť a ako si ju užiť čo najlepšie?
Viedeň
Chania
99€
Dovolenka na Kréte: čo vidieť a ako si ju užiť čo najlepšie?
Budapešť
Chania
101€
Dovolenka na Kréte: čo vidieť a ako si ju užiť čo najlepšie?
Viedeň
Heraklion
106€
Dovolenka na Kréte: čo vidieť a ako si ju užiť čo najlepšie?
Viedeň
Chania
112€
Dovolenka na Kréte: čo vidieť a ako si ju užiť čo najlepšie?
Krakov
Heraklion
115€
Dovolenka na Kréte: čo vidieť a ako si ju užiť čo najlepšie?
Budapešť
Heraklion
116€
Dovolenka na Kréte: čo vidieť a ako si ju užiť čo najlepšie?
Budapešť
Chania
142€
Dovolenka na Kréte: čo vidieť a ako si ju užiť čo najlepšie?
Bratislava
Chania
269€
Dovolenka na Kréte: čo vidieť a ako si ju užiť čo najlepšie?
Bratislava
Heraklion
269€
Dovolenka na Kréte: čo vidieť a ako si ju užiť čo najlepšie?
Bratislava
Heraklion
299€

Kedy je najlepší čas na návštevu Kréty?

Najlepší čas na výlet na Krétu je medzi májom až októbrom, kedy je počasie najlepšie. Ak sa chcete aj okúpať, vyberte sa začiatkom júna až do začiatku októbra. Ak chcete len výlety a lacnejšie ubytovanie a služby, navštívte Krétu pokojne v mesiacoch apríl a máj.

Júl a august je vrchol letnej sezóny a očakávajte všetko otvorené, viac ľudí a teploty nad 30 stupňov.

Počasie na Kréte

Kde sa na Kréte ubytovať? Ktoré oblasti sú tie naj?

Chania

Ak hľadáte krásne pláže a asi najkrajšiu časť ostrova, zvoľte si Chaniu. Do Chanie sa dá aj priamo letieť. Nájdete tu najkrajšie pláže ostrova ako je pláž Elafonisi či Balos.

Pláž Balos na Kréte
Pláž Balos na Kréte

Heraklion

Hlavné a najväčšie mesto Kréty a nachádza sa v strede ostrova na severe. Je to skvelé východisko kamkoľvek po ostrove. Najmä ak máte auto. Zároveň tu nájdete aj mnoho reštaurácií či bohatý nočný život.

Kúsok od Heraklionu sa nachádza aj slávny palác v Knosose. V Heraklione nájdete asi najlepšie archeologické múzeum v akom sme kedy boli. Ak vás tieto veci zaujímajú – odporúčame. Ak však chcete aj pláže a pravú grécku dovolenku poďme z Heraklionu ďalej.

Hersonissos

Je len kúsok východne od Heraklionu a väčšina turistov mieri práve do tejto oblasti. Nájdete tu veľa hotelov a pekné pláže a je to halvne na skok z letiska v Heraklione. Nie je teda prekvapením, že je toto letovisko populárne a aj trocha rušnejšie.

Hersonissos na Kréte
Hersonissos na Kréte

Toto najväčšie dovolenkové stredisko na Kréte ponúka aj vodný park či veľké akvárium. Miesto je preto vhodné pre rodiny s deťmi aj páry čo hľadajú vybavené letné stredisko. Nočné párty nájdete v dedinke Malia. Tam to v noci naozaj žije a pripravte sa na skupinky mladých zabávajúcich sa turistov. Ak hľadáte pokojnejšiu dovolenku, zvoľte si iné miesto.

Agios Nikolaos

Agios Nikolaos na Kréte
Agios Nikolaos, Kréta

Pokojné letovisko asi hodinku východne z Heraklionu autom či autobusom. Menej turistické a aj trošu drahšie letovisko, pre tých ktorí hľadajú pokoj a pekné pláže. Nájdete tu nádherné jazero Volismeni ktoré je prepojené s morom a obklopuje ho mnoho kaviarní a reštaurácií.

Na skok ľoďou sa dostanete na ostrovček Spinalonga, kde je zaujímavá pevnosť. Spinalonga bola kedysi posledná kolónia, kde vyvážali ľudí s leprou, s ktorými si nevedeli rady.

Spinalonga
Spinalonga

Ak hľadáte pokojnú príjemnú dovolenku Agios Nikolaos je dobrá voľba. Pre potulky po ostrove je možno polohou trošku vzdialenejšia. 

Rethymno

Rethymno
Rethymno, Kréta

Ideálna lokalita medzi Heraklionom a Chaniou by moholo byť letovisko Rethymno. Má krásne zachovalé staré mesto a najzachovalejší hrad na Kréte – Fortezza.  Je to tretie najväčšie mesto po Heraklione a Chanii.

Plusy sú veľká piesočná pláž a ideálna lokalita aj na návštevu Heraklionu a okolia ale aj Chanie a jej najkrajších pláží. Je to ideálny kompromis pre páry aj rodiny s deťmi. Nájdete tu obchody, nočný život a perfektné reštaurácie.

Elounda

Elounda
Elounda, Kréta

Tu si pripravte viac penazí. Jedná sa totiž o luxusnú rybársku dedinku s vyššou koncentráciou päťhviezdičkových hotelov. Obľúbená lokalita celebrít sa nachádza v prirodzenej zátoke chránenej pred vetrom. Celkovo je to pekné  a pokojné miesto, nie však ideálne na plážovú dovolenku.

Nachádza sa severo-východne a je vhodnou východiskovou destináciou na ostrovček pevnosťou Spinalonga, kam sa ale dostanete aj z iných miest. Nočný život v tejto pokojnej dedinke veľmi nehľadajte. Ak však hľadáte prvotriedne služby v peknom prostredí a viete si priplatiť, môže to byť miesto pre vás.

Ak by sme si mali vybrať tak by sme sa ubytovali buď v Chanii, ktorá má všetko a v blízkosti sú nádherné pláže, alebo v Rethymno ktoré je na polceste medzi Heraklionom a Chaniou.

Doprava po Kréte

Požičajte si auto

požičanie auta na Kréte

Krétu najlepšie spoznáte ak budete flexibilní a požičiate si auto už na letisku, kde ho rovno potom aj vrátite. Sú to síce náklady navyše avšak je to oveľa pohodlnejšie ako výlety autobusom a hlavne flexibilnejšie. Cena auta sa pohybuje od 40 EUR na týždeň. V top sezóne okolo 200 EUR.

Využite miestne autobusy

Dovolenka na Kréte: čo vidieť a ako si ju užiť čo najlepšie?
Zdroj: Rome2rio.com

Kréta má celkom dobre prepojené mestá autobusovou dopravou. Nevýhodou oproti autu je, že cesta dlhšie trvá a je potrebné sa prispôsobovať časom prevádzky autobusových liniek. Navyše sa autobusom nedostanete na tie najkrajšie pláže či opustenejšie lokality. Ak však plánujete bývať napríklad v Chanii a chcete sa odviezť do Heraklionu či Rethymna, autobus je dobrá voľba. Spojenia si vyhľadajte napríklad cez rome2rio.com.

Organizované autobusové výlety

Na každom rohu v turistickejšom mestečku nájdete ponuky na organizované výlety napríklad spojené s návštevou Spinalongy a kúpania a grilovania, alebo výlet do paláca v Knosose. Je to klasický výlet za ktorý si zaplatíte a idete s väčšou skupinou ľudí na výlet.

Môže to byť dobrá voľba ak si jednoducho chcete urobiť nejaký jeden dva zaujímavé výlety z vášho letoviska. Ako mínus je určite to že idete ako organizovaná skupina a budete sa musieť prisôsobiť skupine a cesta môže dlhšie trvať.

Taxi

Ak sa iba potrebujete dostať rýchlo a pohodlne do svojho hotela z letiska, aj toto môže byť dobrá možnosť. Cez deň však odporúčame zistiť si, či sa do hotela neviete dostať lacnejšie autobusom. Ak však priletíte v noci a nepožičali ste si auto, niekedy nemáte veľmi na výber.

My sme využili taxík napríklad v noci z Letiska Heraklion do Hersonisu a cenovo to vyšlo prijateľne, keďže je to kúsok.

Najkrajšie pláže na Kréte sú…

Falassarna Beach
Falassarna Beach

Podrobnejšie sme sa o plážach rozpísali v našom článku: Najkrajšie pláže na Kréte.

 • Pláž Balos: Fotogenická pláž s azúrovou lagúnou a bielym až ružovkastým pieskom.
 • Elafonisi Beach: Karibsky pôsobiaca pláž s ružovkastým pieskom v juhozápadnom cípe Kréty.
 • Falassarna Beach: Široká piesočnatá pláž s nádherným výhľadom na západ slnka.
 • Agia Pelagia: Pokojná pláž v zátoke letoviska Agia Pelagia s postupným vstupom do mora.
 • Pláž Matala: Fotogenická pláž s tmavým pieskom a vyhĺbenými jaskynkami v skalách.
 • Pláž Vai (Finikodasos): Pláž obklopená najväčším palmovým lesom na svete.
 • Kato Zakros: Pokojná pláž s príjemným vstupom do mora a blízkymi minojskými vykopávkami.
 • Pláž Voulisma: Biela piesočnatá pláž s tyrkysovo modrým morom a bohatým podmorským svetom.
 • Pláž Preveli: Exotická pláž s palmovým lesom a riekou vytekajúcou do mora.
 • Pláž Triopetra: Rozsiahla piesočnatá pláž s krištáľovo čistou vodou a třemi vystupujúcimi skalami.
 • Pláž Agios Pavlos: Pláž s impozantnými piesočnými dunami.
 • Pláž Rodakino: Tichá pláž obklopená skalami s nádherným výhľadom.
 • Pláž Ammoudara: Dlhá a obľúbená pláž blízko Heraklionu s množstvom aktivít.
 • Pláž Ligaria: Menej známa, ale pokojná pláž s jasnou modrou vodou.

Čo vidieť na Kréte okrem nádherných pláží? Top 10 miest!

Palác Knossos

Dovolenka na Kréte: čo vidieť a ako si ju užiť čo najlepšie?

Tento archeologický skvost sa často spája s legendou o Minotaurovom labyrinte. Povedá sa, že Theseus, hrdina atén, vstúpil do labyrintu s cieľom zabiť Minotaura. Aby našiel cestu naspäť, používal nit, ktorú mu dala Ariadna, dcéra kráľa Minosa. Tento mýtus odráža komplexné a zložité usporiadanie paláca.

Samaria Gorge

Samaria Gorge
Samaria Gorge

Toto úchvatné miesto je viac ako len kaňon. Samaria Gorge je domovom mnohých endemických druhov. Vzácny kozorožec, známy ako „kri-kri“, žije práve tu, a národný park často priťahuje biológov z celého sveta.

Archeologické múzeum v Heraklione

Okrem toho, že obsahuje nádherné artefakty z minojskej éry, mnohé z nich poskytujú pohľad do každodenného života starovekých obyvateľov Kréty.

Venecianska pevnosť Rethymno

Táto impozantná pevnosť, postavená v 16. storočí, bola dôležitým obranným bodom proti osmanským inváziám. Uvnútr pevnosti nájdete aj mešitu, ktorá sa kedysi používala ako kresťanský kostol.

Jaskyňa Psychro (Diktéjska jaskyňa)

Psychro jaskyňa
Jaskyňa Psychro

Legenda hovorí, že práve v tejto jaskyni sa narodil grécky boh Zeus. Návštevníci môžu obdivovať stalaktity a stalagmity, ktoré zdobia túto fascinujúcu jaskyňu.

Lasithi Plateau

Lasithi Plateau
Lasithi Plateau

Okrem nádhernej prírody je tento platón známy svojimi tradičnými veternými mlynmi. Niektoré z nich sú stále v prevádzke a zásobujú lokálnych obyvateľov vodou.

Spinalonga

Spinalonga, Kréta
Spinalonga, Kréta

Tento ostrov bol kedysi kolóniou pre ľudí postihnutých leprou. História miesta je hlboká a dojímavá, pričom výlet na ostrov je pripomienkou toho, ako sa spoločnosť kedysi správala k tým, ktorí boli považovaní za „iných“.

Minojské mesto Malia

Malia je jedným z najväčších minojských archeologických nálezísk. Zatiaľ čo Knossos často priťahuje väčšinu pozornosti, Malia ponúka menej preplnený zážitok s podobne fascinujúcimi ruinami.

Akvadukt Morosini v Heraklione

Tento impozantný akvadukt bol postavený v 16. storočí a dodával vodu do mesta Heraklion. Je pomenovaný po jeho zakladateľovi, veľkomúroveňovi Venecianskej republiky Giovanni Morosini.

Monastier Arkadi

Monastier Arkadi
Monastier Arkadi

Toto miesto je symbolom krétskeho odporu proti osmanským okupantom. V roku 1866, keď bolo obkľúčené osmanskými vojskami, mnísi a obyvatelia sa radšej rozhodli vyhodiť skladište s výbušninami do vzduchu, než sa vzdať.

Lokálne špeciality a gastronómia

Krétska kuchyňa je považovaná za jednu z najzdravších na svete. Je súčasťou širšej stredomorskej diéty a charakterizuje sa čerstvými surovinami, olivovým olejom a bylinkami.

Tradičné jedlá:

Moussaka: Vrstvený pokrm z baklažánov, zemiakov, mletého mäsa a bešamelovej omáčky.

Dakos: Krétsky chlieb obložený paradajkami, feta syrom a olivovým olejom.

Kleftiko: Jahňacie mäso piečené s bylinkami a zemiakmi.

Chochlioi boubouristi: Slimáky pripravované s olivovým olejom a rozmarínom.

Vína a nápoje:

Kréta je domovom mnohých viníc a ponúka širokú škálu miestnych vín.

Raki: Tradičný krétsky destilát, často podávaný po jedle ako digestív.

Aktivity a zážitky

Krétu možno prebádať nielen peši či autom, ale aj prostredníctvom rôznych aktívnych zážitkov.

Vodné športy:

Windsurfing a kiteboarding: Najmä na severnej strane ostrova v oblasti Eloundy.

Potápanie: Obdivujte podmorský svet v okolí ostrova Dia alebo vrak lode v zátoke Souda.

Turistika:

Samaria Gorge: Piesť v najdlhšom kaňone v Európe a obdivovať majestátne prírodné scenérie.

Lasithi Plateau: Prechádzka medzi tradičnými veternými mlynmi a návštíva Diktéjskej jaskyne.

Kultúrne podujatia:

Krétske tanečné festivaly: Vychutnajte si tradičné tančeky a hudbu.

Náboženské sviatky: Zúčastnite sa osláv ako je Veľká noc s jej unikátnymi tradíciami na Kréte.

Kréta je skutočným klenotom Stredozemného mora, kde sa spájajú bohatá história a nádherná príroda. Ak hľadáte destináciu, kde môžete objavovať staroveké ruiny a zároveň si vychutnávať slnečné dni na zlatistých plážach, Kréta je tou správnou voľbou. Miestna kuchyňa vás poteší svojou autenticitou a čerstvosťou. Určite ju zaraďte na svoj zoznam miest, ktoré musíte navštíviť.

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 4.9 / 5. Počítadlo: 7

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?