Letisko Budapešť – základné informácie aj s návodom, ako sa tam dostať

čakanie na letisku
Prísť na letisko včas je dobrý spôsob, ako začať dovolenku. Foto: Jan Vašek, Pixabay

Medzinárodné letisko Ferenca Liszta v Budapešti je po letisku vo Viedni naším tretím najbližším medzinárodným letiskom. V roku 2019 obslúžilo viac ako 16 miliónov cestujúcich. Počet príletov a odletov spolu prekročil číslo 122-tisíc.

Prostredníctvom 49 leteckých spoločností vás vie spojiť so 153 letiskami v 135 mestách v 49 krajinách sveta. Najfrekventovanejšou destináciou, kam v roku 2019 letel z Budapešti až každý deviaty pasažier, bol Londýn. Letisko minulý rok zaradilo do ponuky 33 nových letov. Z ázijských destinácií pribudli napríklad lety do Šanghaja, Soulu a Sanya.

Tip: Pozri si akciové letenky z Budapešti do celého sveta.

SkyCourt na letisku v Budapešti
SkyCourt na letisku v Budapešti spája dve časti Terminálu 2 – 2A a 2B. Zdroj: www.bud.hu

Terminály a servis

Letisko sa pýši tým, že napriek zvyšujúcemu sa počtu letov aj pasažierov, priemerný čakací čas na vybavenie kontroly je 15 minút.

Letisko sa skladá z týchto hlavných častí:

  • Terminal 1, ktorý sa používa len na chartrové a privátne lety.
  • Terminal 2A sa používa na lety v rámci Schengenského priestoru. Od januára 2020 k tomuto terminálu pribudla nová časť Pier 1, kde sa nachádza 8 nových gate-ov a boardovať sa tu bude priamo z budovy bez presunu autobusom.
  • Terminal 2B sa používa na lety mimo Schengenského priestoru.
  • Sky Court je centrálnou časťou letiska s občerstvením a obchodmi, ktorá spája terminály 2A a 2B.

V príletových a odletových halách terminálov, aj v centrálnom SkyCourte s reštauráciami, obchodmi a obslužnými miestami je WiFi zadarmo na 2 hodiny. Volá sa bud:free wifi network a free prístup k nej získate po zadaní svojho e-mailu.

Plánované odlety aj prílety z letiska si môžete pozrieť na stránke letiska.

Medzinárodné letisko Ferenca Liszta v Budapešti, Terminál 2
Medzinárodné letisko Ferenca Liszta v Budapešti, Terminál 2, odlety. Zdroj: https://www.bud.hu

V rámci 49 aktuálnych leteckých spoločností môžete z Budapešti letieť napríklad s Air France, Alitalia, American Airlines, Australian Airlines, British Airways, Easyjet, Emirates, Lufthansa, Ryanair, Wizz Air a iné. Kompletný zoznam je na stránke letiska.

 

Adresa, kontakty a užitočné informácie

Budapest Airport, 1185 Budapest, BUD Nemzetközi Repülőtér

Call centrum: Tel.: +36 (1) 296-7000

Parkovanie – zákaznícke centrum: Tel. +36 (1) 296-5553

Ak si chcete letisko v Budapešti pozrieť, tu je video prehliadka aj s inštrukciami ako si v meste kúpiť lístok na bus.

Letisko Budpešť, logo
Letisko v Budapešti. Zdroj: www.bud.hu

Ako sa dostať na letisko v Budapešti

Niektoré autobusové linky zo Slovenska vás privezú až na letisko, iné končia svoju cestu na zastávke alebo autobusovej stanici v meste v Budapešti. Vlaky zo Slovenska prichádzajú do Budapešti na dve rôzne stanice. Ak sa na letisko vyberiete autom, na letisku máte niekoľko parkovacích možností. Ako teda pricestovať na letisko v Budapešti?

1. Ak do Budapešti cestujete autobusom

Autobusom zo Slovenska môžete prísť buď na letisko, alebo do mesta, odkiaľ sa na letisko prepravíte mestskou dopravou. Tá zahŕňa metro a autobusy.

1.1 Priame autobusové spoje na letisko z Bratislavy a Košíc

Pozreli sme sa na dopravcov, ktorí ponúkajú priame spojenie Bratislavy a Košíc s letiskom.

Flexibus z Bratislavy jazdí na letisko v Budapešti s prestupom na letisku vo Viedni. V Bratislave má 3 nástupné miesta – Petržalka na Einsteinovej ulici, Most SNP a Autobusová stanica. Spoj na letisko v Budapešti ide raz denne vo štvrtok o 14:00 a dvakrát denne od piatku do pondelka o 14:00 a 14:45. Cena lístkov začína od 7,99 EUR a cesta trvá okolo 4,5 hodiny.

Z Košíc jazdí Flexibus na letisko v Budapešti pravidelne s odchodmi rozloženými počas dňa – ráno o 2:40, 7:50 a poobede 15:30. Od pondelka do stredy idú len dva z nich – vynechaný je spoj o 7:50.

Spoje na konkrétny dátum si môžete vyhľadať na stránke Flexibus.

Slovak Lines zabezpečujú spojenie s letiskom v Budapešti z Bratislavy trikrát denne, cestovný poriadok platný od januára 2020 je nastavený tak, aby ste stihli aj skoré ranné lety. Odchody z Autobusovej stanice sú o 1:00, 5:15 a 9:40. Ak si kúpite lístok vopred cez aplikáciu, web alebo v pokladni na Autobusovej stanici, cena lístka je 9,90 EUR, čo je o 10 EUR menej, než zaplatíte priamo vodičovi v autobuse. Autobus má v Budapešti jednu zastávku na Népligét a ďalej pokračuje na letisko Ferenc Liszt, konečná je terminál T2 – prílety.

Viac informácií o spojoch Slovak Lines do Budapešti aj nákup lístka môžete urobiť na ich stránke.

RegioJet premáva na letisko v Budapešti denne, odchod z Autobusovej stanice v Bratislave má o 3:15 (ďalšie spoje o 9:45, 13:15 a 17:15 končia v meste na zastávke Népligét). S jednou zastávkou v Budapešti trvá cesta cca 3 hodiny. Od marca 2020 bude mať prepravca v cestovnom poriadku pridanú v Budapešti ďalšiu zastávku, cesta sa tak o pár minút predĺži. Ceny lístkov začínajú od 7,90 EUR.

Cestovné poriadky aj cenník nájdete na stránke dopravcu.

Sedemkrát denne jazdia z Košíc aj mikrobusy spoločnosti Izijet. Cena lístka je 39 EUR, rezervácia je potrebná vopred a na stránke majú navigáciu k nástupným aj výstupným miestam.

1.2 Ako sa dostanete na letisko z autobusovej stanice v Budapešti?

Ak prídete na zastávku Kelenföld Vasút, vystúpite z autobusu pri vlakovej stanici s týmto názvom. Odtiaľ vám ide zelené metro M4. Ďalej postupujte podľa navigácie nižšie v bode 2.1 (Ako sa dostanete na letisko zo stanice Budapest-Keleti pu?) od bodu 4.

Ak prídete na autobusovú stanicu Népliget, prejdite na zastávku Népliget M, odkiaľ vám pôjde priamy autobusový spoj 200E na letisko.

Letisko Budapešť – základné informácie aj s návodom, ako sa tam dostať
Premávka v uliciach Budapešti. Foto: Ivan Akimenko, Unsplash

2. Ak do Budapešti cestujete vlakom

Košíc chodí do Budapešti priame EC spojenie dvakrát denne, o 6:02 a 18:02. Cesta trvá 3,5 hodiny a základný spiatočný lístok na týchto spojoch stojí 24 EUR.

Bratislavy je cena spiatočného lístka na priamy EC spoj do Budapešti 20 EUR, cesta trvá okolo 2,5 hodiny.

Či už priamo, alebo s prestupmi, do Budapešti môžete prísť vlakom na dve rôzne staniceBudapest-Nyugati pu a Budapest-Keleti pu.

2.1 Ako sa dostanete na letisko zo stanice Budapest-Keleti pu?

  1. Vyjdite z vlakovej stanice hlavným vchodom a odbočte doľava, zájdite za roh a zíďte dolu do podchodu, kde je vstup do metra.
  2. Kúpte si dva jednosmerné lístky. Jeden stojí cca 1 € (350 HUF).
  3. Nastúpte na zelenú linku M4 smer „Kelenföld“, vystúpte na tretej zastávke „Kálvin tér”
  4. Na zastávke “Kálvin tér “ prestúpte na modrú linku metra M3 na smer „Kőbánya–Kispest” a odvezte sa až na konečnú zastávku*. Pri prestupe z metra M4 na M3 vám stačí jeden lístok, ktorý ste si označili pred prvou jazdou v metre.
  5. Vystúpte a sledujete informačné tabule s obrázkom lietadla, vďaka čomu sa dostanete až na autobusovú stanicu. Odtiaľ pôjdete modrým autobusom 200E.
  6. Pri nástupe na autobus si označte druhý lístok a cestujete na konečnú zastávku a teda na letisko. Cesta trvá okolo 40 minút.

* Pozor, v Budapešti je aktuálne výluka metra M3. Konečnou zastávkou M3 počas rekonštrukcie metra je Nagyvárad tér (štandardne je konečnou Kőbánya–Kispest). Toto platí pre pracovné týždne. Počas víkendov je výluka M3 rozsiahlejšia (metro premáva len medzi stanicami Újpest-központ a Lehel tér), kedy je metro nahradené autobusmi s rovnakým označením M3. Tento návod je platný s pôvodnou aj dočasnou konečnou zastávkou, z oboch premáva autobus 200E. Rekonštrukcia južnej časti metra má byť ukončená v druhej polovici 2020, následne sa prerábky presunú do centrálnej časti trate.

Doprava na letisko v Budapešti
Rozpis premávky metra, autobusu a kyvadlovej dopravy na letisko v Budapešti. Zdroj: https://www.bud.hu

2.2 Ako sa dostanete na letisko zo stanice Budapest-Nyugati pu?

Zo stanice Nyugati ide priamo modrá metro linka M3, čiže postupujte od bodu 4 v návode 2.1 (Ako sa dostanete na letisko zo stanice Budapest-Keleti pu?) vyššie.

stanica Budapest Nyugati
Vlaková stanica Budapest Nyugati. Foto: donterase, Pixabay

3. Ako sa na letisko dostanete z centra mesta?

Ak sa rozhodnete zájsť si pred cestou na letisko aj do centra, na prepravu na letisko môžete potom použiť metro, alebo aj červený shuttle bus 100E, ktorý chodí z Deák Ferenc tér a cestou na letisko stojí aj na zastávkach Astoria M (ale len v ranných časoch o 3:40 a 04:40) a Kálvin tér M. Na shuttle bus potrebujete špeciálny lístok, stojí cca 2,70 EUR (900 HUF). Shuttle bus premáva na letisko denne v rôznych intervaloch, podrobný prehľad nájdete na stránke prepravcu.

Tip: prečítajte si, čo sa v Budapešti oplatí navštíviť

Cestovné lístky

V Budapešti je základné cestovné neprestupné, čiže platí iba na jednu cestu. Ak prestupujete z metra do autobusu, alebo z autobusu do električky, potrebujete nový lístok. Základné cestovné stojí približne jedno euro (350 HUF). Ak plánujete po Budapešti aj výlet, alebo viac prestupov, v ponuke sú aj iné možnosti lístkov, medzi nimi aj celodenný.

Tip: Cestovné poriadky všetkých spojov v meste nájdete na stránke BKK – Dopravné stredisko v Budapešti.

4. Ak do Budapešti prídete autom

V areáli letiska máte na výber 6 parkovacích možností. Vyberajte podľa toho, či niekoho iba rýchlo vyložíte, alebo sa aj zdržíte, alebo auto necháte na letisku, kým nepriletíte naspäť.

Letisko v Budapešti
Letisko v Budapešti. Terminál 2 a parkoviská. Zdroj: www.bud.hu

4.1 Premium Parking

Ak vás niekto privezie a odchádza hneď z letiska preč, parkovať môžete v Premium parking časti, ktorá je priamo pred odletovým terminálom. Tento parking je k dispozícii nonstop. Prvých 5 minút na rýchly drop-off je zdarma. Hodina parkovania stojí okolo 9 € (3000 HUF). Platiť môžete v hotovosti lokálnu menou mincami, bankovkami, aj kartou. Celodenné parkovanie stojí 90 € (30 000 HUF). Ak plánujete nechať auto na letisku viac dní, pozrite si radšej možnosti Holiday ParkingHoliday Parking Lite nižšie.

4.2 Arrivals Parking

Na krátkodobé parkovanie je k dispozícii nonstop parkovisko aj pre prípad, že prídete niekoho zobrať k príletom. Prvých 5 minút na rýchly pick-up je zdarma, hodina parkovania tu potom stojí cca 10,50 € (3500 HUF). Platiť je možné v lokálnej mene. Celý deň vyjde na 105 EUR. Na dlhodobejšie státie si pozrite možnosti Holiday ParkingHoliday Parking Lite nižšie.

Mapa parkovania na letisku v Budapešti
Mapa s parkovacími možnosťami na letisku v Budapešti. Zdroj: https://www.bud.hu

4.3 Terminal Parking

Ďalšou možnosťou na krátkodobé parkovanie je Terminal parking. Prvých 5 minút je zdarma, hodina stojí cca 4 € (1300 HUF). K dispozícii je tu takmer 750 miest. Platiť je možné v HUF bankovkami, mincami, aj kartou.

4.4 Business Parking

Strážené parkovisko so 130 miestami, kde prvý deň stojí cca 28 EUR (9500 HUF). Zadarmo vás odvezú mikrobusom k terminálom, cesta trvá 2 min. Platiť tu môžete v lokálnej mene, alebo kartou. Parkovné sa tu počíta na dni.

4.5 Holiday Parking

Parkovisko pre dlhodobejšie státie sa nachádza 400 m od terminálu, pešo ste tam do 8 minút chôdze. Je tu 2 525 parkovacích miest, platiť môžete v hotovosti v lokálnej mene, aj kartou. Prvý deň parkovania tu stojí cca 10,5 € (3500 HUF), za 10 dní zaplatíte cca 41,50 € (13900 HUF). Parkovné sa tu počíta na dni.

4.6 Holiday Parking Lite

Najlacnejšie parkovisko pri letisku na dlhodobejšie státie. Parkovné sa tu počíta na hodiny (do troch hodín) aj dni (od 4 hodín prvého dňa). Je tu 1 440 miest, vzdialené je 600 m od terminálu, pešo ste tam za cca 10 minút. Deň parkovania stojí približne 10 EUR (3300 HUF), desať dní vás bude stáť okolo 36 EUR (11900 HUF). Ak parkovisko využijete na kratšie státie, tak prvá hodina tu stojí 2,40 EUR (800 HUF).

Parkovanie si môžete vybaviť vopred online na tejto stránke, je to cenovo výhodnejšie.

[kkstarratings force=“false“ valign=“bottom“ align=“left“]
[kkstarratings force=“false“ valign=“bottom“ align=“left“]

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 4.5 / 5. Počítadlo: 37

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?