TOP 15 miest v Budapešti, kvôli ktorým by ste ju mali navštíviť!

ulice Budapešti
Budapešť ukrýva veľa pokladov. Foto: Xandro Vandewalle, Unsplash

Hlavné mesto Maďarska je od toho nášho vzdialené asi dve a pol hodiny cesty vlakom alebo autobusom – z Košíc je to o hodinu dlhšie. Ak sa do Budapešti vydáte autom, z Bratislavy vás čaká cesta dlhá 230 kilometrov a z Košíc (cez Miškovec) 265 kilometrov.

Budapešť je po Viedni druhým najbližším hlavným mestom od Bratislavy a preto ju často využívame pre jej letisko, odkiaľ býva zaujímavá ponuka destinácií a leteniek za akciové ceny. Ak máte možnosť, spojte si váš odlet alebo prílet z letiska v Budapešti aj s návštevou mesta. Má rozhodne čo ponúknuť.

Tu je naša ochutnávka TOP 15 miest, ktoré stoja za to, aby ste ich navštívili!

Tip: prečítajte si základné informácie o letisku v Budapešti aj s návodom, ako sa naň dostanete.

História

Je dôležité spomenúť, že Budapešť má bohatú históriu, počas ktorej sa tu vystriedalo mnoho panovníkov a rôzne nadvlády prispeli k obohateniu miestnej kultúry a architektúry. Mesto samotné vzniklo v roku 1873 spojením miest Buda, PešťÓbuda. Buda tvorí časť mesta na pravom brehu Dunaja, ktorá je hornatá. Pešť je na protiľahlej strane Dunaja a rozprestiera sa na rovine. Spolu tvoria jedinečný celok, ktorý stojí sa preskúmanie.

Doprava

Po meste sa môžete prepravovať autobusmi, električkamimetrom. Metro v Budapešti je druhým najstarším na svete, hneď za tým londýnskym. Spustené bolo v roku 1896. Ak si chcete dopravu užiť ako turista, môžete skúsiť Hop-on Hop-off autobusy, alebo River Ride Budapest – ide o atrakciu, pri ktorej sa autobus prechodom do vôd Dunaja zmení na plavidlo a prehliadka mesta tak nadobúda ďalší rozmer. K dopravným možnostiam pripočítajte aj lanovku, ktorá vás vyvezie z dolnej stanice pri Dunaji na Hradný kopec.

River Ride Budapest

1. Széchenyiho reťazový most

Tento most bol prvým, ktorý spojil Budu s Pešťou. Zásluhy sa pripisujú uhorskému šľachticovi Istvánovi Széchenyimu, ktorý začiatkom 19. storočia dostal zdrvujúcu správu o smrti otca. Kvôli zľadovatenému Dunaju ho však prievozníci nemali ako dostať na druhý breh za jeho mŕtvym otcom. Zaumienil si preto, že oba brehy rieky treba prepojiť mostom.

Na jeho myšlienku neskôr nadviazali mecenáši, dizajnéri a konštruktéri zvučných mien, ktorí v roku 1894 vytvorili na Dunaji zväčšeninu mosta Marlow Bridge z Temže. V tom období patril most v Budapešti medzi najväčšie v Európe. Okrem cesty sú na ňom aj chodníky pre peších, takže si počas prechádzky môžete vychutnať krásne výhľady na mesto aj z neho.

Széchenyiho most v Budapešti
Pohľad na Széchenyiho reťazový most, v pozadí Bazilika sv. Štefana. Foto: Nextvoyage, Pixabay

Kam by mali viesť vaše kroky, ak chcete preskúmať peštiansku časť mesta na ľavej strane Dunaja?

2. Maďarský parlament

Budova parlamentu, ktorá stojí nabrehu Dunaja, je národným symbolom Maďarska. V majestátnej budove postavenej v novogotickom i renesančnom slohu je 691 izieb, z ktorých 200 slúži ako kancelárie. So svojou výškou 96 metrov je najvyššou budovou v Budapešti a v celom Maďarsku je od nej vyššia už len Ostrihomská bazilika.

Výška veže je symbolická. Budova mala byť totiž postavená k oslavám milénia príchodu Maďarov do Karpatskej kotliny, ktorý sa datuje do roku 896. Budova parlamentu je postavená zo 40 miliónov tehál a pol milióna vzácnych kameňov a zlata. Sú tu uložené aj korunovačné klenoty, ktoré boli roky v zahraničí.

Budova Maďarského parlamentu
Budova Maďarského parlamentu. Fotogenická je počas dňa i v noci. Foto: Patrick Robert Doyle, Unsplash

3. Pamätník Topánky na brehu Dunaja

Cestou od Széchenyiho mosta k parlamentu pôjdete aj okolo špeciálneho pamätníka – 60 párov železných topánok na brehu Dunaja pripomína desivú históriu mesta z roku 1944. Na tomto mieste totiž popravili a následne hodili do rieky telá tisícok obyvateľov vrátane Židov.

Pomník na brehu Dunaja v Budapešti
Pomník obetiam na brehu Dunaja. Foto: Hans Hansen, Pixabay

4. Bazilika sv. Štefana

Bazilika sv. Štefana je treťou najvyššou budovou v celom Maďarsku a je zasvätená prvému uhorskému kráľovi a svätcovi Štefanovi I. S jej výstavbou začali v roku 1847 a stavali ju viac ako 50 rokov. Kvôli nepriazňam počasia bola prvotná stavba zničená a výstavba musela začať odznova. Ak si vyšliapete niečo cez 300 schodov, na vrchole veže tejto renesančnej stavby vás čaká panoramatický výhľad, ktorý stojí za to.

Bazilika sv. Štefana v Budapešti
Bazilika sv. Štefana v Budapešti. Foto: Rudy and Peter Skitterians, Pixabay

5. Andrássyho trieda

Bulvár, ktorý je pod patronátom UNESCO. Dovedie vás od Baziliky sv. Štefana na takmer 3 kilometre vzdialené Námestie hrdinov a k mestskému parku Városliget. Bulvár je lemovaný budovami prevažne z obdobia neobaroka a neorenesancie a nachádza sa tu viacero budov kultúrneho významu – opera, divadlá, múzeá a sídlia tu aj mnohé ambasády. Tento bulvár sa nazýva aj budapeštianskou Champs-Élysées, pretože tam nájdete dizajnérske obchody s módou a rôzne kaviarne a reštaurácie.

6. Štátna opera

Opera sa nachádza na Andrássyho bulvári. Túto neorenesančnú budovu zdobenú prvkami baroka postavili za čias cisára Františka Jozefa I. už pred viac ako 130 rokmi, no akustika v jej sále je aj v dnešnej dobe považovaná za jednu z najlepších na svete. Radí sa hneď za opery v MiláneParíži.

7. Hrad Vajdahunyad

Novodobý hrad sa nachádza v mestskom parku Városliget. Bol postavený k oslavám milénia krajiny v roku 1896 z dočasných materiálov, prevažne z kartónu a dreva. Stal tak obľúbeným, že ho neskôr prestavali z kameňa. Vyjadruje vývoj architektúry regiónu a kombinuje v sebe viacero architektonických slohov – románsky, gotický, renesančný a barokový. Časť stavby je inšpirovaná hradom v Transylvánii, po ktorej má hrad aj svoj názov. V súčasnosti je v ňom expozícia poľnohospodárstva, ktoré pre obyvateľov Maďarska predstavuje silné prepojenie s krajinou.

Hrad Vajdahunyad, park Városliget
Hrad Vajdahunyad v mestskom parku Városliget v Budapešti

8. Kúpele Széchenyi

Maďarsko je krajinou so stovkami termálnych prameňov, čo už v histórii využívali Rimania i Turci, ktorí tu založili silnú tradíciu kúpeľníctva a tá pretrváva dodnes. Budapešť je celosvetovo známa najmä ako kúpeľné mesto. Kúpele Széchenyi patria medzi najväčšie v Európe. Užiť si tu môžete 15 vnútorných a 3 vonkajšie bazény s termálnou vodou a 10 sáun. Okrem toho môžete v komplexe absolvovať masáže a ďalšie ošetrujúce procedúry.

Kúpele Széchenyi v Budapešti
Kúpele Széchenyi v Budapešti patria k najväčším v Európe. Foto: Waltteri Paulaharju, Pixabay

9. Bývalá židovská štvrť

V Maďarsku žije najväčšia komunita Židov v strednej a východnej Európe. V Budapešti je aktívnych niekoľko synagóg a nachádza sa tu aj najväčšia synagóga v Európe – Veľká synagóga na ulici Dohány.

Veľká synagóga v Budapešti
Veľká synagóga v Budapešti. Foto: Holdosi, Pixabay

Židovská štvrť bola po druhej svetovej vojne chátrajúcou štvrťou, ktorá sa však za posledné roky zmenila a začala rozkvitať. V starých budovách sa začali otvárať tzv. ruin bars, čiže podniky s drinkami dostupnými pre mladých. Postupne sa štvrť zmenila na farebné uličky s pestrou street food ponukou, barmi, reštauráciamikaviarňami. Štvrť obľubujú aj miestni umelci a dizajnéri, ktorí tu majú obchodíky, alebo sa realizujú v street art.

Budapešť, ruin bary
V Budapešti je veľa zákutí s netradičnými kaviarňami a reštauráciami. Ruin bary oživujú opustené domy a dvory. Foto: Liam McKay, Unsplash

10. Margitin ostrov

Ak hľadáte oázu oddychu, zastavte sa na ostrove, ktorý sa nachádza v strede Dunaja. S brehmi Budapešti je ostrov spojený mostami. Je dlhý 2,5 kilometra a je plný bežeckých dráh, ihrísk, parkov, jazieroklavičiek. Nachádza sa tu aj veľká hudobná fontána, ktorej vodnú šou sprevádzajú tóny klasiky, no prekvapiť vás môžu aj piesne od Rolling Stones.

Na ostrove je tiež divadlo pod holým nebom a ružová záhrada. Ostrov mal v minulosti náboženský význam – sídlili tu maltézske, dominikánske a františkánske rády, čo môžete vidieť na zachovaných ruinách kláštorov a kostolov v parku. Ostrov nesie názov po uhorskej princeznej, ktorá bola neskôr prehlásená za svätú a ktorá v 13. storočí žila v tomto kláštore.

Vedľa Margitinho ostrova sa nachádza aj ostrov Sziget, na ktorom sa v lete koná jeden z TOP hudobných festivalov Európy.

Dunaj, Budapešť
Pohľad na rieku Dunaj, v popredí Széchenyiho reťazový most, medzi mostami na pravej strane Maďarský parlament a za druhým mostom Margitin ostrov. Foto: Rohan Hakani, Pexels

Ak chcete spoznať niekdajšie mesto Buda na pravej strane Dunaja, môžete sa tešiť na tieto krásne miesta:

11. Citadela

Na pravom brehu Dunaja na Gellértovej hore nájdete krásny panoramatický výhľad na mesto. Hora má dlhú históriu, osídlená bola už Keltami a z novodobejších dejín sa spája najmä s druhou svetovou vojnou. Na vrchole hory je postavená citadela, v ktorej je dnes vojenské múzeum. Pri citadele je socha bohyne Niké, ktorá pripomína oslobodenie krajiny po vojne. Hora je pomenovaná po sv. Gellértovi, ktorý bol z tejto hory zhodený. Jeho meno nesú i kúpelejaskyňa, v ktorej sa nachádza unikátny podzemný kostol.

Citadela v Budapešti
Citadela na vrchole Gellértovej hory v Budapešti. Foto: Bence Balla-Schottner, Unsplash

12. Hradný vrch

Hradný vrch v Budapešti sa nachádza na kopci nad Dunajom. Dostanete sa naň lanovkou, ktorá má dolnú stanicu len kúsok od Széchenyiho reťazového mosta, alebo si na vrch môžete vyjsť pešo. Nachádza sa tu veľa krásnych miest, kochať sa môžete napríklad neprehliadnuteľnou sochou uhorského kráľa Štefana I.

V podzemí hradného vrchu je sieť jaskynných chodieb, ktoré využívali od stredoveku ľudia ako pivnice, väzenie a ochranu vo vojne. Podzemný labyrint môžete navštíviť, je tu veľa zaujímavých exponátov. Sprístupnené sú približne dva kilometre z celkových desiatich. Labyrint je opradený množstvom legiend, väznený tu mal byť Drakula, aj ženy z háremov tureckého sultána.

Budapešť, Hradný vrch, socha sv. Štefana
Hradný vrch, socha sv. Štefana a Rybárska bašta. Foto: Waldo Miguez, Pixabay

13. Rybárska bašta

Rybárska bašta síce vyzerá ako rozprávkový hrad, no v skutočnosti ide o terasy, ktoré od začiatku 20. storočia stoja na miestach niekdajších obranných múrov (býval za nimi aj miestny rybársky trh). Rybárska bašta má nádych novogotiky a novorománskeho slohu. Všimnite si 7 vežičiek naokolo – reprezentujú 7 kmeňov, ktoré sa usadili na území Maďarska.

Rybárska bašta v Budapešti
Rybárska bašta v Budapešti. Foto: Giraffew, Pixabay

14. Kostol sv. Mateja

Chrám stojí na tomto mieste od 13. storočia. Pomenovaný je po kráľovi Matejovi Korvínovi, ktorý kostol čiastočne zrekonštruoval a mal v ňom aj svadbu. Je v ňom uložený sarkofág s pozostatkami kráľa Bela III., ktorý v krajine panoval v 12. storočí. Zaujímavosťou je, že tento kresťanský chrám slúžil istý čas (pod nadvládou Osmanskej ríše) ako mešita.

Kostol sv. Mateja v Budapešti
Kostol sv. Mateja v Budapešti. Foto: Dominika Gregušová, Pexels

15. Budínsky hrad

Pôvodný hrad dal v roku 1247 postaviť Belo IV. Zigmund Luxemburský a neskôr aj Matej Korvín ho prestavali a zväčšili. Toto miesto vládnutia viacerých uhorských kráľov prešlo aj ďalšími rekonštrukciami a úpravami a najväčší rozmach dosiahlo počas panovania dynastie Habsburgovcov.

Za ich vláday sa stal z budovy veľkolepý palác, ktorý je dnes zapísaný do svetového dedičstva UNESCO. V minulosti niekoľkokrát vyhorel, no najničivejšie preňho boli boje počas druhej svetovej vojny. Dnes, po rozsiahlych opravách, je sídlom niekoľkých inštitúcií, napríklad Maďarského historického múzeaMaďarskej národnej galérie.

Budínsky hrad v Budapešti
Budínsky hrad v Budapešti. Foto: Veronika Szappanos, Pixabay

Bonus: múzeá

V Budapešti sú desiatky múzeí a galérií, ktoré sa venujú histórii, tradičnému umeniu, súčasnému umeniu, prírode, no nájdeme tu aj menej tradičné múzeá a z nich vyberáme ako ochutnávku tieto dve:

Flipper Pinball múzeum

V tomto múzeu je zhruba 150 pinbalových automatov, na ktorých sa môžete aj zahrať. Niektoré zo strojov majú aj 100 rokov!

Múzeum čokolády Szamos

Tu sa dozviete viac o histórii a výrobe budapeštianskej čokolády a na svoje si prídu aj maškrtné jazýčky počas ochutnávky, dokonca si tu môžete vyrobiť aj vlastný kúsok čokolády.

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 4.5 / 5. Počítadlo: 154

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?