PORTO: čo treba navštíviť v meste vína a mostov?

porto portugalsko
Porto počas romantického západu slnka

Mesto Porto, ktoré sa nachádza na severozápade Portugalska, je často známe hlavne pre výrobu Portského vína. Toto malebné mesto toho ale ponúka omnoho viac – majestátne mosty, úzke uličky, historické pamiatky či skvelú kuchyňu. Aj to sú dôvody, prečo je označované za najkrajšie mesto v krajine. V článku sa dozviete praktické informácie – napríklad ako sa dostanete z letiska do centra mesta – ale taktiež vám dáme tipy na to, čo treba v Porte vidieť. Nechýba ani mapa so všetkými zaujímavosťami a hlavnými pamiatkami.

Letenky do Porta

PORTO: čo treba navštíviť v meste vína a mostov?
Viedeň
Porto
87€
PORTO: čo treba navštíviť v meste vína a mostov?
Krakov
Porto
97€
PORTO: čo treba navštíviť v meste vína a mostov?
Budapešť
Porto
116€

Praktické informácie

  • Priama linka z Bratislavy do Porta neexistuje a preto je najlepšie letieť z Budapešti alebo Viedne so spoločnosťou Wizz Air. Priama linka so spoločnosťou Ryanair je len z Budapešti. 
  • Ak ste v Lisabone a chcete navštíviť Porto, autobus stojí 20 eur a cesta trvá približne 3 hodiny. Všetky informácie nájdete na tejto stránke. Vlaky sú o niečo drahšie, no ponúkajú mnoho zliav – napríklad pre skupiny a mladých. Všetky informácie nájdete na tejto stránke. Lístky na vlak sa však online kúpiť nedajú, a preto musíte ísť osobne na stanicu. V cene je už zahrnutá aj miestenka. 
  • Aj keď je Porto druhé najväčšie mesto v Portugalsku, veľmi jednoducho sa po ňom viete pohybovať peši. Treba však myslieť na to, že aj keď je mesto malé, je kopcovité, a preto treba dobrú obuv. V okolí Porta nájdete aj prekrásne pláže, no tie sú vzdialené od centra trochu ďalej, a preto je v tomto prípade na presun potrebné metro.
pláž porto, portugalsko
Piesočnatá pláž v okolí Porta

Cesta z letiska, počasie a zľavy

  • Ak sa chcete dostať z letiska do centra mesta, najlacnejšia možnosť je použiť metro. Linka premáva každých 20 minút cez týždeň a každých 30 minút cez víkend. Použijete fialovú linku E a najlepšie je vystúpiť na zastávke Trindade priamo v centre mesta. Keď si kúpite lístok, prvýkrát si zaplatíte 60 centov za kartičku. Tú určite nezahadzujte, pretože ak sa rozhodnete metro použiť znovu, viete si na ňu dobiť kredit.
  • Počasie v meste Porto je chladnejšie ako na juhu krajiny. V lete sa zvyknú teploty pohybovať do 27°C, no ojedinele prichádzajú horúce vlny s teplotami blížiacimi sa k 40 °C. Zimy sú mierne, teploty v rozmedzí 5-15°C a veľmi ojedinele siahajú teploty k nule. Chladné sú hlavne noci, no príjemných 15°C cez deň na objavovanie mesta, ktoré nie je preplnené turistami, úplne stačí. Ak chcete trochu lepšie počasie, odporúčame ísť na výlet od apríla do októbra, kedy už teploty dosahujú vyššie čísla.
  • Ak chcete v meste navštíviť viac múzeí a pamiatok, odporúčame si kúpiť Porto.Card. Tá ponúka rôzne výhody, ako napríklad používanie metra zdarma vrátane jazdy z letiska. Voľný vstup do 6 múzeí a 50-percentná zľava na mnohé ďalšie atrakcie. Sú rôzne varianty – od 1 do 4 dní – pričom najlacnejšia stojí 13 eur. Všetky informácie, vrátane ceny a konkrétnych zliav, nájdete na tejto stránke, na ktorej si ju viete aj rovno zakúpiť.

Ktoré miesta a pamiatky treba v meste Porto vidieť?

Ribeira

Ak si prečítate akéhokoľvek sprievodcu mestom Porto, takmer vždy nájdete na prvom mieste prímorskú štvrť s názvom Ribeira. Toto historické centrum mesta vedúce popri rieke patrí do svetového dedičstva UNESCO. Natrafíte tam na množstvo reštaurácií a podnikov, krásny výhľad na rieku, farebné domčeky a dokonalú atmosféru zas dotvoria pouliční hudobníci.

Ribeira je rovnako očarujúca tak cez deň, ako aj v noci, kedy osvetlené mesto priberá na kráse. Jednou z možností, ako si prezrieť túto krásnu štvrť, je aj výlet na lodi. Existuje mnoho rôznych variant, no všetko závisí od toho, koľko času máte. Najobľúbenejší je výlet popod 6 mostov.

ribeira, porto, portugalsko
Portská historická štvrť Ribeira

Ponte de Dom Luís I

Most, ktorý vidíte skoro na každej fotke z Porta, sa stal symbolom mesta. Z vrcholu mosta je nádherný výhľad na Ribeiru a preto sa určite oplatí pozrieť si ho nielen z dola. Most má dve poschodia a zatiaľ čo po dolnom chodia autá, po hornom električky, no nechýbajú ani chodníky pre turistov. Cez rieku Duoro prechádza dohromady 6 mostov. Ďalší z nich, ktorý sa preslávil hlavne vďaka tomu, že jeho stavbu riadil Gustav Eiffel, je Ponte Maria Pia.

Luís I Bridge, porto, portugalsko
Slávny most „Luís I Bridge“ alebo „Ponte de Dom Luís I“

Livraria Lello

Jedna z najkrajších knižníc sveta funguje už od roku 1906. Knižnica láka mnoho turistov Harryho Pottera, pretože práve na tomto mieste čerpala Rowlingová inšpiráciu počas písania prvého dielu. Predtým, ako navštívite knižnicu, si nezabudnite odložiť veci do skriniek na to určených. Nachádzajú sa na mieste, kde sa predávajú lístky. S veľkým ruksakom vás totiž do vnútra nepustia. Vstupenky je možné zakúpiť aj online na tejto stránke. Za vstup do knižnice zaplatíte 5 eur, no čo je skvelé, celú sumu môžete použiť ako kredit na nákup knihy. Na nákup jednej knihy viete použiť iba jeden voucher.

Ak chcete pokračovať po stopách spisovateľky J.K. Rowling, určite navštívte kaviareň Majestic Café, v ktorej ešte vtedy neznáma autorka zvykla písať príbehy o čarodejníkovi s jazvou na čele.

PORTO: čo treba navštíviť v meste vína a mostov?
Slávna knižnica Livraria Lello, kde sa zrodil príbeh Harryho Pottera

Azulejos

Azulejos nie je miesto, ale názov modrých kachličiek, ktoré v Porte zdobia mnohé budovy. Medzi najznámejšie patrí vlaková stanice São Bento – keď ju uvidíte zvnútra, budete mať pocit, ako keby ste cestovali v čase. Avšak na to, aby ste v Porte našli budovy s modrými kachličkami, nemusíte vynaložiť vôbec žiadne úsilie, pretože sa nachádzajú takmer všade. Ak chcete ale navštíviť tie najkrajšie z najkrajších, jednoznačne nemôžete vynechať kostoly Igreja de Santo Ildefonso a Igreja do Carmo.

Azulejos, porto, portugalsko
Modré zdobené kachličky Azulejos, ktoré v Porte uvidíte takmer na každom kroku

Sé do Porto

Katedrála, jedna z hlavných dominánt mesta, bola postavená v 12. storočí a vďaka svojej polohe ponúka krásny výhľad na okolie. V okolí katedrály sa jednoducho poprechádzate zdarma a naskytnú sa vám naozaj krásne panoramatické pohľady na mesto. No ak chcete vidieť kláštor vo vnútri, za vstup zaplatíte 3 eurá a ak ste študent, zaplatíte 2 eurá. Držitelia Porto.Card si zas môžu uplatniť 35-percentnú zľavu.

Ak budete mať čas túlať sa portugalskými uličkami, určite odporúčame smerovať od katedrály k rieke Duoro. Natrafíte na úzke uličky, ozdobené balkóny a typické domčeky dotvorené originálnymi kachličkami.

katedrála Sé do Porto, portugalsko
Katedrála Sé do Porto

Kostol São Francisco

Kostol, ktorý bol postavený v 14.storočí, musíte navštíviť z vnútra! Táto najvýznamnejšia gotická stavba Portugalska pôsobí na prvý pohľad celkom normálne, avšak skutočne ohromení zostanete, až keď vstúpite dnu. Predpokladá sa, že na výzdobu interiéru kostola bolo použitých viac ako 300 kilogramov zlata. Nebude preto prekvapením ak napíšeme, že patrí taktiež do zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

PORTO: čo treba navštíviť v meste vína a mostov?
Kostol São Francisco

Portské víno

Na druhej strane rieky Duoro sa nachádza časť Vila Nova de Gaia. Toto miesto odporúčame hlavne pre milovníkov vína, pretože pri návšteve vinných pivníc sa dozviete niečo o histórii, výrobe a samozrejme nechýba ani ochutnávka Portského.

portské víno, portugalsko
V Porte určite nevynechajte ochutnávku miestneho vína!

Porto a pláže

Ako sme spomínali vyššie, mesto Porto prejdete bez problémov peši. Ak sa však rozhodnete ísť na pláž, bude potrebné ísť metrom, autobusom prípadne autom. Určite odporúčame navštíviť pláž Praia de Matosinhos – tá láka nielen turistov, ale aj milovníkov športov, pretože vďaka svojim vlnám dosponuje skvelými podmienkami na surfovanie.

Za návštevu určite stojí aj Foz do Duoro. Videli ste niekedy bod, kde sa stretáva oceán s riekou? Okrem toho sa vám naskytne pohľad na majestátny maják Farol de Felgueiras a divoké vlny Atlantiku. V okolí nájdete aj veľa verejných pláží ako napríklad Praia da Luz.

Známe je taktiež malé mestečko Miramar, kde sa okrem iného nachádza aj krásna kaplnka Capela do Senhora Pedra zo 17. storočia. Od Porta je vzdialené 14 kilometrov.

PORTO: čo treba navštíviť v meste vína a mostov?
Majestátny maják Farol de Felgueiras

Portská kuchyňa

Ak ste milovníkmi lokálnej kuchyne, počas návštevy Porta určite ochutnajte miestnu špecialitu s názvom Francesinha. Ide o sendvič plnený mäsom s hranolkami, na vrchu roztopený syr a navyše je poliaty špeciálnou pivovou omáčkou. Toto tradičné jedlo si kúpite skoro v každej reštaurácii, no ak budete mať čas, odporúčame navštíviť prevádzku Cervejaria Brasão, kde robia jednu z najlepších v meste.

Ak nepoviete nie sladkému, určite vyskúšajte aj portugalské koláčiky Pastel de nata. Tie sú síce pôvodom z Lisabonu, no populárne sú naprieč celou krajinou a objednať sa dajú skoro v každej kaviarni.

Pasteis De Nata
Slávne koláčiky Pasteis De Nata

Najkrajšie výhľady

Porto ponúka krásne pamiatky, no ak si chcete oddýchnuť a zrelaxovať sa po dlhom dni, kúpte si fľašu vína alebo pivo a choďte na miesto zvané Jardim do Morro. Nebudete jediný. Pred západom slnka sa totiž miesto zaplní stovkami ľudí každého veku, ktorí si prinesú občerstvenie, iní zas gitary a spolu si vychutnajú západ slnka s výhľadom na mesto a rieku Duoro.

Jardim do Morro, porto, portugalsko
Jardim do Morro, Porto

Porto a okolie

V Porte sa určite nebudete nudiť, no ak budete mať viac času a chuť objavovať, odporúčame vám navštíviť jedno z miest v okolí. Portugalsko má svoje vlastné mini Benátky, mesto Aveiro, kde sa dostanete vlakom do jednej hodiny. Severnejšie od Porta zasa leží mesto Braga, kde stojí najstaršia katedrála v celej krajine.

No najnavštevovanejšia pamiatka (a zároveň pútnické miesto) je od centra mesta vzdialená 5 kilometrov a volá sa Bom Jesus do Monte. Pre milovníkov histórie zas odporúčame navštíviť mesto Guimarães, ktoré bolo kedysi hlavným mestom Portugalska.

Na všetky miesta sa viete jednoducho dostať vlakom a všetky informácie o cene a odchode nájdete na tejto stránke.

mesto Aveiro, portugalsko
Portugalské Benátky – mesto Aveiro

Ak sa rozhodnite navštíviť Porto, určite neoľutujete. Nie je síce veľké ako iné európske metropoly, no má očarujúcu a jedinečnú atmosféru, ktorú si okamžite zamilujete!

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 4.5 / 5. Počítadlo: 125

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?