Kam by mali smerovať Vaše kroky v Porte ?

By: José Moutinho - CC BY 2.0

Porto je druhé najväčšie mesto v Portugalsku. Mesto, ktoré rozlohou nie je také veľké ako iné veľkomestá, má o to jedinečnejšiu atmosféru a preto sa nejednému cestovateľovi zapísalo hlboko do srdca.
Okrem krásnej architektúry, ktorá poteší vaše oko, si tu môžete rozmaznať zmysly na miestnych jedlách, alebo ochutnať portské, ktoré mesto preslávilo do celého sveta.

Ponte Dom Luís I.

By: Feliciano GuimarãesCC BY 2.0

Nakoľko sa Porto nachádza na kopcovitom teréne, boli tomu prispôsobené i výstavby mostov. Len pár minút od hlavného námestia narazíte na tento most, ktorý sa týči až vyše 45 metrov nad riekou Douro. Ak máte strach z výšky, choďte radšej spodnou stranou alebo metrom, ale výhľad z neho je naozaj prekrásny a ponúka vám možnosť vidieť mesto z vtáčej perspektívy.
Ak mesto navštívite v zimných mesiacoch, kedy v meste celkom často padá hmla, nebojte sa naň aj tak pozrieť. Ocitnete sa na čarovnom mieste, ktoré vyzerá ako z iného sveta. Možno si dokonca budete pripadať ako by ste kráčali priamo do vesmíru.

Katedrála Sé de Porto

By: Enrique López-Tamayo BioscaCC BY 2.0

Táto katedrála je jednou z najstarších stavieb v meste a zároveň zastáva pozíciu najvýznamnejšej cirkevnej stavby v Porte.
Jej exteriér, ale i interiér je zmesou rôznych architektonických  štýlov. Okrem jej vnútra, stojí za zmienku i jej okolie, týči sa nad strechami domov a z jej nádvoria poskytuje výhľad na široké okolie. Veľmi jej to pristane pri zapadajúcom slnku.

Ribeira

By: Prefeitura de OlindaCC BY 2.0

Ribeira je historická štvrť, ktorá sa tiahne pozdĺž rieky Douro, od roku 1996 zapísaná v Unesco. Okrem spleti úzkych, čarovných uličiek ponúka nábrežie množstvo kaviarní, barov a reštaurácií.
Po zotmení je Ribeira hlavne barová štvrť, stretne sa tu veľa Portugalcov, všade je veselá vrava.
Aj keď je to možno prekvapivé – barový život tu je najživší hlavne v pondelky.

Kníhkupectvo Livraria Lello

By: Pedro Ribeiro SimõesCC BY 2.0

V centre mesta sa zastavte v tomto malom, nenápadnom kníhkupectve. V jeho vnútri nájdete krásny  zdobený, drevený interiér a barokové schody s červeným kobercom, ktorý vás vyvedie na druhé poschodie.
Ak ste fanúšikmi čarodejníka s bleskom na čele, tak si prídete na svoje. Práve na tomto mieste čerpala Rowlingová inšpiráciu počas písania prvého Harryho Pottera. Odtiaľto si môžete ísť sadnúť na niečo dobré do Majestic Café, do jednej z najkrajších kaviarní sveta. Áno, práve tu vtedy neznáma autorka často zvykla písať.

Vínne pivnice

By: Nagarjun KandukuruCC BY 2.0

Víno je v celom meste kvalitné a lacné. Portské, ktoré pri meste vzniklo a vzniká, sa vyváža do celého sveta, bolo by preto škoda nezájsť do miestnych vínnych pivníc. Nachádzajú sa na brehu rieky vo Vila Nova de Gaia . Vstup do nich nie je drahý, niektoré sú dokonca zdarma. Uvidíte sudy, kde víno dozrieva i miesto, kde sa portské plní do fliaš a na záver vás neminie ani ochutnávka.

Kostol Igreja dos Clérigos

By: TravelingOtterCC BY 2.0

Kostol sa nachádza v centre mesta, spoznáte ho už zdiaľky podľa 75 metrov vysokej veže, ktorá bola vo svojej dobe najvyššou budovou v Portugalsku a dodnes si drží prvenstvo ako kostol s najvyššou vežou. Zdolať 240 schodov sa celkom určite oplatí a zadychčanie celkom rýchlo vystrieda zatajený dych, keď pod sebou zočíte celé Porto.

Estádio do Dragão

By: su roCC BY 2.0

Futbalový tím FC Porto pozná každý. Tím, ktorý okrem iného vyhral 26 krát portugalskú ligu a dva razy Ligu majstrov má prvenstvo v počte vyhratých trofejí v Portugalsku. Ak môžete, celkom určite sa zastavte na zápase FC Porto. Futbal tu milujú a atmosféra na štadióne je skvelá.
A nezabudnite si pred zápasom kúpiť chutné gaštany, ktoré rozvoniavajú do širokého okolia.

Maus Habitos

By: Nacho PintosCC BY 2.0

Nočný život je v Porte veľmi živý. Začína sa až okolo polnoci a končí až ráno. Medzi mladými ľuďmi je obľúbený alternatívny podnik Maus Habitos. Nachádza sa na rušnej ulici, na úplne vrchnom poschodí budovy, takže sa z jeho okna môžete kochať pohľadom na nočné Portugalsko z drinkom v ruke.

Ulica R. De Passos Manuel

By: Jessica SpenglerCC BY 2.0

Okrem toho, že sa na nej nachádza už spomínaný Maus Habitos, Coliseu do Porto a množstvo klubov, cez deň sa tu môžete najesť miestnej špeciality – Francesihna.  Tento svojský sendvič s hovädzím mäsom na hranolkách, poliaty pivovou omáčkou pochádza práve z Porta.
Určito ho ochutnajte, robia ho tu hneď na niekoľko spôsobov.

Kostol São Francisco

By: Prefeitura de OlindaCC BY 2.0

Alebo tiež kostol svätého Františka. Táto inak najvýznamnejšia gotická stavba Portugalska pôsobí na prvý pohľad celkom normálne. Skutočne ohromení zostanete, až keď vstúpite dnu. Celý interiér kostola od stien, stĺpov, bočných kaplniek i stropu je totiž pozlátený.
A vyzerá to fantasticky.

Tak čo, zavítajú tam Vaše kroky ? 🙂 Ak áno pochváľte sa nám fotkami na facebooku.

Kam by mali smerovať Vaše kroky v Porte ?
5 (100%) 2 votes

BEZ KOMENTÁRA

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.