LISABON: čo treba vidieť v čarovnom hlavnom meste Portugalska?

azulejos, lisabon portugalsko
Portugalské azulejos, čiže farebné keramické dlaždice, ktoré uvidíte takmer všade v meste

Rozmanitosť kultúr, jedinečná architektúra, bohatá história či divoký nočný život – toto všetko charakterizuje hlavné mesto Portugalska Lisabon. Ak sa chystáte navštíviť túto portugalskú metropolu, prinášame vám tipy na miesta a pamiatky, ktoré nemôžete vynechať.

Letenky do Lisabonu

LISABON: čo treba vidieť v čarovnom hlavnom meste Portugalska?
Viedeň
Lisabon
96€
LISABON: čo treba vidieť v čarovnom hlavnom meste Portugalska?
Budapešť
Lisabon
98€
LISABON: čo treba vidieť v čarovnom hlavnom meste Portugalska?
Budapešť
Lisabon
132€
LISABON: čo treba vidieť v čarovnom hlavnom meste Portugalska?
Viedeň
Lisabon
169€
  • Všetky dôležité pamiatky v meste Lisabon zas na tejto mape

Praça do Comércio

Hlavné námestie Lisabonu je jedna z hlavných atrakcií. Kedysi stál na rovnakom mieste kráľovský palác, no neskôr prešlo námestie veľkou zmenou. Dôvodom bolo zemetrasenie v roku 1755, ktoré zničilo mnoho krásnych častí Lisabonu. Na námestí nájdete hneď niekoľko zaujímavostí.

Rua Augusta Arch je víťazný oblúk, ktorý navrhol Santos de Carvalho na oslavu rekonštrukcie námestia po zemetrasení. Na oblúku nájdete sochy rôznych známych portugalských osobností (ako napríklad Vasco de Gama) a vyjsť si môžete až na jeho vrchol, odkiaľ sa vám naskytne skvelý výhľad na okolitú panorámu mesta (vstupné 3€). Pri prechádzke námestím určite neprehliadnete ani jazdeckú sochu Jozefa I., bývalého portugalského kráľa.

Námestie sa nachádza kúsok od rieky Tagus a ponúka krásne výhľady, mnoho reštaurácií či obchodov a skoro stále tu stretnete miestnych hudobníkov, ktorí dotvárajú atmosféru okolia.

Rua Augusta Arch lisabon
Rua Augusta Arch, Lisabon

Štvrť Alfama

Miesto ako stvorené na prechádzku pomedzi pestrofarebné portugalské domčeky s červenými strechami. Farebné kachličky, biele domy, obchody, reštaurácie a typická žltá električka číslo 28. Tou sa môžete previesť úzkymi uličkami Lisabonu.

Nachádza sa tu aj mnoho pamiatok, akou je napríklad známa Katedrála Sé (Sé de Lisboa) a električkou sa môžete odviesť až ku hradu Castelo de São Jorge. Ten uvidíte v Lisabone takmer zo všadiaľ a je jedným z najznámejších symbolov mesta. Z vrchu sa vám naskytne dych berúci pohľad na celý Lisabon. Alfama má jedinečnú atmosféru a najlepší spôsob, ako ju zažiť, je stratiť sa v strmých uličkách jednej z najstarších častí Lisabonu.

Štvrť Alfama, Lisabon
Štvrť Alfama, Lisabon

Park Eduarda VII.

Verejný park sa rozprestiera na 26 hektároch v centre mesta. Jeho názov je poctou pre anglického panovníka Eduarda VII., ktorý navštívil Portugalsko v roku 1902, aby upevnil vzťahy medzi krajinami. Park sa nachádza na najsevernejšom konci ulice Avendia da Liberdade a je najväčšou zelenou plochou v meste. Jeho súčasťou je športový pavilón Clube VII, kde nájdete tenisové kurty, posilňovňu, bazény či reštaurácie. Do parku ľudia radi zájdu na prechádzku, piknik alebo si zacvičiť. Každý rok sa tu od mája do júna koná tradičný veľtrh.

Park Eduarda VII., Lisabon, Portugalsko
Park Eduarda VII., Lisabon

Belém

V lisabonskej časti Belém je viac miest, ktoré stoja na návštevu. Najznámejšou pamiatkou je rozhodne Belémska veža, ktorá pochádza zo 16. storočia a je zaradená do svetového dedičstva UNESCO. Pôvodne slúžila ako súčasť obranného systému mesta, neskôr tiež ako väzenie či colnica.

Dnes je jednou z najvyhľadávanejších pamiatok Lisabonu a stala sa symbolom mesta. Veža pôvodne stála na malom ostrovčeku, no nánosy z mora ju časom spojili s pobrežím.  Na terase je postavená socha sv. Panny Márie, ktorá hľadí na more, aby ju mohli námorníci žiadať o pomoc pri svojich plavbách.

Belémska veža, lisabon portugalsko
Belémska veža, Lisabon

Jeronymov kláštor a Pamätník objavov

Ďalšou pamiatkou v okolí, ktorá je taktiež zaradená do svetového dedičstva UNESCO, je kláštor Mosteiro dos Jeronimos. V roku 1502 ho dal kráľ Manuel II. posvätiť na pamiatku cesty Vasca da Gamu do Indie. Kláštor bol v minulosti obývaný mníchmi z rádu Svätého Jeronýma (Hieronymitmi), ktorých prácou bolo dávať rady námorníkom a modliť sa za kráľovu dušu. Pri návšteve vás rozhodne zaujmú bohaté detaily tejto gotickej stavby a vynechať by ste nemali ani priľahlú záhradu z roku 1940.

V Beléme okrem už spomínanej veže stojí aj Pamätník objavov (Padrão dos Descobrimentos). Nachádza sa na mieste, ktoré bolo často východiskovým bodom pri dobrodružných cestách portugalských moreplavcov. V 15. a 16. storočí bolo totiž Portugalsko poprednou námornou veľmocou a Lisabonu sa preto dodnes hovorí „mesto moreplavcov“. Pred pamätníkom sa nachádza aj mramorová mozaika, ktorá zobrazuje kompas a uprostred je mapa sveta.

Sladká zastávka

Belém sa môže pochváliť nielenfascinujúcimi pamiatkami ale aj tým, že je domovom portugalských koláčikov Pasteis De Nata. Tie sú známe v celej krajine (ale aj zahraničí) a ich príbeh sa začal písať práve v štvrti Belém. Výroba začala v roku 1837 a dodnes sa pri pečení využíva tajný recept. Pekáreň, kde môžete originálne koláčiky Pastéis de Belém vyskúšať, láka stovky turistov a preto sa pripravte na to, že si v rade počkáte dlhšie.

Pasteis De Nata
Slávne koláčiky Pasteis De Nata

Mesto výhľadov

V hlavnom meste Portugalska nájdete mnoho miest, ktoré ponúkajú panoramatický výhľad na celé mesto. Vybrať tie najkrajšie je priam nemožné, no medzi najobľúbenejšie patria Miradouro de Santa Catarina, Miradouro Amoreiras (Amoreiras 360º Panoramic View) a Miradouro da Senhora do Monte. Ak navštívite Lisabon, pozorovanie západu slnka na jednom z jedinečných výhľadov je najlepší spôsob, ako si vychutnať atmosféru mesta!

LX Factory

Lisabon je mesto, kde sa stretáva história s moderným umením – krásne to demonštrujú miestne grafity, ktoré vidíte pomerne často počas prechádzky mestom. Ďalším „trendy“ miestom v Lisabone je LX Factory. Na mieste s názvom Alcântara, kde pôvodne stáli továrne, je dnes nová „hipsterská“ štvrť. Útulné kaviarne, moderné umenie, malé obchodíky, galérie, reštaurácie, street art či knižnice a jedinečná atmosféra lákajú domácich, ale aj turistov.

Time out market

Time out market vznikol v roku 2014 a teší sa veľkému úspechu a práve vďaka nemu sa premenila štvrť Cais do Sodré na obľúbené miesto turistov aj domácich. Cieľom tohto projektu je priniesť to najlepšie, čo mesto ponúka, pod jednu strechu. Nájdete tu reštaurácie, bary aj obchody. Okrem toho si tu môžete nakúpiť čerstvé ryby, kvety či ovocie a zeleninu.

time out market lisabon, portugalsko
Time out market, Lisabon

Time out market nie je len trhoviskom, ktoré ponúka najlepšie jedlo v meste, ale aj miestom, ktoré hostí mnoho udalostí. Či už vo Food Hall alebo v Time Out Studio, živé koncerty a iné eventy taktiež stoja za návštevu. Ak vás zaujíma, aké podujatie sa chystá najbližšie, všetko nájdete na oficiálnej webovej stránke.

Lisabonské pláže

Aj keď pláž nenájdete priamo v centre mesta a voda tu nie je tak teplá ako na juhu, tunajšie pláže nemajú núdzu o návštevníkov. Najmä počas víkendov tu nájdeme mnoho turistov ale aj domácich. Prevažne piesčité pláže sa pýšia takzvanou modrou vlajkou, ktorá označuje pláže najvyššej kvality. Ak by ste chceli objaviť aj iné ako mestské pláže, môžete si požičať bicykle, na ktorých sa rýchlo pozdĺž pobrežia presuniete za mesto.

Uvidíte nádherné útesy ale aj vysoké vlny obľúbené medzi surfistami. Taktiež môžete využiť lodnú dopravu, ktorá váz zavezie na menej známu pláž Costa da Caprica, ktorá nie je takmer nikdy preplnená a tak si tu perfektne oddýchnete. Osviežiť sa dá v plážových baroch či reštauráciách, veď čo je lepšie ako leňošenie na pláži s drinkom v ruke?

pláž lisabon portugalsko
Prekrásnych pláží v okolí Lisabonu je viac než dosť

Lisabon je rozhodne miesto, v ktorom si každý príde na svoje. Milovníci histórie a umenia, športovci ale aj mladí, ktorí chodia do Lisabonu kvôli nočnému životu. Ak sa rozhodnete navštíviť Lisabon na dlhšie, určite odporúčame navštíviť aj mesto Sintra, ktoré sa nachádza len 25 kilometrov od hlavného mesta a je s ním spojené pravidelnou vlakovou dopravou. Rozprávkové hrady so svojimi botanickými záhradami a parkmi sú ideálne na jednodňový výlet počas návštevy Lisabonu.

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 4.6 / 5. Počítadlo: 97

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?