Lisabon ako nádherná Portugalská metropola

By: Nelson L. - CC BY 2.0

Prečítajte si v našom magazíne o portugalskej metropole LISABON a jej 8 zaujímavých miest v pokračovaní článku.

1. Belémska veža

BELEM TOWER - letenkyzababku.sk
By: Brian SnelsonCC BY 2.0

Veža pochádza zo 16 storočia a slúžila ako súčasť obranného systému mesta, neskôr tiež ako väzenie či colnica. Aj keď slúžila ako obranná stavba, vďaka svojej elegancii sa stala jedným zo symbolov mesta. Veža pôvodne stála na malom ostrovčeku, no nánosy z mora ju časom spojili s pobrežím. Belémska veža pozostáva z dvoch častí: prvou je bastión nepravidelného šesťuholníkového pôdorysu, druhou je samotná veža, postavená na severnej strane bastiónu. V obrannej stene bastiónu, hrubej 3,5 metra, sú otvory pre hlavne 16 kanónov. Na vežičkách sú zobrazené rôzne zvieratá, a je tu tiež prvé zobrazenie nosorožca v západnej Európe. Na terase postavená socha  sv. Panny Márie, ktorá hľadí na more, aby ju mohli námorníci žiadať o pomoc pri svojich plavbách. Bola zasvätená sv. Vincentovi – patrónovi Lisabonu. V roku 1901 bola vyhlásená za národnú pamiatku a v roku 1983 bola zaradená na zoznam Svetového dedičstva UNESCO.

2. Jeronymov kláštor

JERONIMOS MONASTERY - letenkyzababku.sk
By: Julia KosteckaCC BY 2.0

Najimpresívnejší symbol Portugalskej moci  bohatstva v čase objaviteľskej doby. Kláštor bol posvätený kráľom Manuelom II v roku 1502 na pamiatku cesty Vasca da Gama do Indie a tiež ako vďaku Panne Márii za jej úspech.  Kláštor bol obývaný mníchmi z rádu Svätého Jeronýma (Hieronymitmi), ktorých prácou bolo dávať rady námmornníkom a modliť sa za kráľovu dušu. Je jedným z najväčších triumfov čo sa týka gotického štýlu v architektúre – v množstvom drobných detailov či motívov po celej stavbe. Nájdeme tu nádherné stĺpy s rôznymi znázorneniami povrazu, morských príšer, koralov či iných morských motívov evokujúcich vtedajšie prieskumy na mori. Interiér kostola je priestranný s osemhrannými bohatozdobenými reliéfmi, vonku nájdete záhradu už z roku 1940, ktorá sa pýši živými plotmi v tvaroch rôznych erbov Portugalska. Je tu tiež fontána, ktorá je pri zvláštnych príležitostiach krásne iluminovaná.  Kláštor je taktiež zaradený do svetového dedičstva UNESCO.

3. Hrad svätého Juraja

ST. GEORGE'S CASTLE - letenkyzababku.sk
By: Alberto AguileraCC BY 2.0

Doprajte si výhľad na mesto z tisícročných hradieb. Hrad je vidieť takmer zovšadiaľ v meste. Jeho najstaršie časti pochádzajú až zo šiesteho storočia. Najprv slúžil ako rezidencia maurských pánov, ktorý vtedy Portugalsko okupovali, neskôr sa ho zmocnil portugalský kráľ Alfonso Henriques a neskôr  bol zasvätený svätému Jurajovi, patrónovi Anglicka, čím si pripomínali anglo-portugalský pakt z roku 1371. Stal sa domovom kráľovskej rodiny pokiaľ sa nepostavil nový palác, ktorý však zničilo zemetrasenie. Dnes je hrad považovaný za oázu pokoja, hneď po príchode cez hlavnú bránu vás privíta socha kráľa Alfonsa Henriquesa a séria kanónov, pripomínajúcich originálny účel hradu. V  bývalých priestoroch kráľovskej rezidencie dnes nájdeme reštauráciu, je tu tiež malé archeologické múzeum, ktoré sa nachádza v troch podzemných komnatách.  Veľká časť hradu bola rokmi zničená, najmä počas zemetrasenie v roku 1755, no hradby a 18 vežičiek je dodnes krásne zachovaných. Návštevníci môžu vyjsť na vrchy veží, kde sa im naskytne spomínaný dych berúci pohľad na celý Lisabon.

4. Kaplnka a múzeum Sao Roque

Sao Roque - letenkyzababku.sk
By: Daniel LoboCC BY 2.0

Kostol s najjednoduchšou fasádou v Lisabone má však najbohatší interiér č sa týka podobných stavieb v meste. Každá z kaplniek je majstrovským dielom Baroku, no my vám priblížime v poradí štvrtú kaplnku – najdrahšiu kaplnku na svete. Bola navrhnutá v Ríme, použité boli najdrahšie dostupné materiály ako sú slonová kosť, achát, porfýr, lapis lazulli , zlato či  striebro. Kaplnka bola posvätená pápežom a loďou dovezená do Lisabonu v roku 1747. Za povšimnutie stoja tiež “maľby“. V skutočnosti to nie sú maľby ale dokonale prepracované mozaiky či strop pomaľovaný scénami Apokalypsy. Dnes je kaplnka považovaná za majstrovské dielo Európskeho umenia.  V kostole sa skrýva tiež Múzeum posvätného umenia, ktoré zahŕňa maľby zo 16-teho storočia,  zbierku rúch či impresívnu kolekciu barockého striebra.

5. Park národov

PARQUE DAS NACOES - letenkyzababku.sk
By: ralmonline almCC BY 2.0

Futuristická architektúra východného Lisabonu je dokonalým kontrastom starých mestských štvrtí. Väčšina stavieb bola vybudovaná v rámci projektu Expo 98, ktorý sa konal v Lisabone od mája do septembra v roku 1998. Názov témy bol “Oceány: dedičstvo budúcnosti.“ a celá západná časť mesta bola prestavaná pri tejto príležitosti. Nová štvrť bolá nazvaná Parque das Nações (park národov). Môžete sa sem dostať jednoducho metrom, nájdete tu obchodné centrum, či Oceanárium, najimpresívnejšie akvárium sveta. Je tu však a kasíno, záhrady s fontánami, vyhliadková veža, bary či reštaurácie s výhľadom na jeden z najdlhších mostov sveta. Ďalej tu stoja dve sesterské veže  navrhnuté tak, aby pripomínali plaviace sa lode, no v skutočnosti ide o apartmánové či kancelárske priestory. Návštevníci sa môžu odviezť vláčikom, ktorý vás prevedie popri hlavných atrakciách, alebo lanovkou, ktorá vedie cez celú dĺžku parku popri rieke.

6. Park Eduarda VII

By: Wolfgang StaudtCC BY 2.0

Verejný park rozprestierajúci sa na 26 hektároch v centre mesta. Jeho názov je poctou pre Edwarda VII, anglického panovníka, ktorý navštívil Portugalsko v roku 1902, aby upevnil vzťahy medzi dvoma krajinami. Nachádza sa na najsevernejšom konci ulecie Avendia da Liberdade a je to najväčšou Lisabonskou zelenou plochou. Jeho súčasťou je športový pavilón Clube Vii, kde nájdete tenisové kurty, posilňovňu, bazény či reštaurácie. Do parku ľudia radi zájdu na prechádzku, piknik, cvičenie či beh alebo so psíkmi. Každý rok sa tu od mája do júna koná tradičný veľtrh.

7. Lisabonské pláže

lisabonska plaz - letenkyzababku.sk
By: Kyle TaylorCC BY 2.0

Prevažne piesčité pláže sa pýšia takzvanou modrou vlajkou, ktorá označuje pláže najvyššej kvality. I keď voda tu nie je tak teplá ako na juhu, tunajšie pláže nemajú núdzu o návštevníkov. Najmä počas víkendov tu nájdeme mnoho turistov ale aj domácich. Ak by ste chceli objaviť aj iné ako mestské pláže, môžete si požičať bicykle, na ktorých sa rýchlo pozdĺž pobrežia presuniete za mesto. Uvidíte nádherné útesy, vysoké vlny obľúbené medzi surfistami. Taktiež môžete využiť lodnú dopravu, ktorá váz zavezie na menej známu pláž Costa da Caprica, ktorá nieje takmer nikdy preplnená a tak si tu v kľude perfektne oddýchnete. Osviežiť sa dá v plážových baroch či reštauráciách, veď čo je lpšie ako leňošenie na pláži s drinkom v ruke?

8. Mestská hala

lisabon mestska hala - letenkyzababku.sk
By: Bernt RostadCC BY 2.0

Mestská hala je budova stavaná v klasickom štýle s elegantným exteriérom, kde môžete vidieť prepracované sochy na trojuholníkových podstavcoch či symetrické stĺpy. Zahanbiť sa nenechá ani interiér, ktorý však môžete navštíviť len počas nedeľných rán s komentárom sprievodcu, je bohatý na nádherné maľby, na ktorých je zachytená rekonštrukcia mesta.  Bola postavená v roku 1889  a v roku 1980 bola zapísaná do zoznamu Národného registra historických miest.

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Počítadlo: 0

Zatiaľ neohodnotené.

2 KOMENTÁRE

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.