Azorské ostrovy a ich TOP miesta, ktoré nesmiete vynechať

azory
Chodník s výhľadom na Sete Cidades

Azory, ktoré patria k Portugalsku a sú plné horúcich prameňov, jazier a vodopádov, by sme vďaka vždy zelenej prírode mohli pokojne volať aj európsky Havaj.

Toto súostrovie nachádzajúce sa 1 500 kilometrov od Lisabonu objavili moreplavci v 15. storočí a tvorí ho 12 ostrovov, z toho 9 obývaných. São Miguel, Terceira, Santa Maria, Graciosa, Pico, São Jorge, Flores, Faial a Corvo patria medzi najkrajšie ostrovy na svete a sú z Európy prakticky na skok. Azory sú skutočne magické a povedať, čo je na nich najkrajšie, je takmer nemožné. My pre vás z najkrajších ostrovov vyberáme niečo z toho najlepšieho, čo vám môžu ponúknuť.

Akciové letenky na Azory hľadajte TU.


Faial

Kráter Caldeira

Ak sa ocitnete na ostrove Faial, určite sa vyberte k tomuto kráteru s priemerom dva kilometre, ktorý vznikol vulkanickou činnosťou. Zvrchu sa vám naskytne zaujímavý pohľad na obrovskú zelenú plochu na dne krátera. Výhľady z každého uhla si môžete vychutnať v rámci osemkilometrovej prechádzky okolo jeho okraja a so sprievodcom sa môžete vybrať aj na samé dno tohto úkazu. Kráter však býva často zahalený mrakmi, tak s výstupom hore odporúčame počkať, až kým nad ním neuvidíte jasnú oblohu.

Kráter Caldeira azory
Kráter Caldeira

Miradouro Nossa Senhora da Conceição

Na Azorách o vyhliadky rozhodne nie je núdza a smerovky, ktoré vás budú posielať na ďalšie a ďalšie miesta s dychberúcim výhľadom sa vám dokonca čoskoro môžu zunovať. Ak sa však ocitnete na východnom pobreží ostrova, určite sa zastavte na vyhliadke Nossa Senhora da Conceição nad mestečkom Horta. Naskytne sa vám nádherný výhľad nielen na celý ostrov Faial, ale aj na najbližšie ostrovy Pico, São Jorge a Graciosa.

Praia do Almoxarife

Prekrásna pláž, ktorá sa nachádza od vyhliadky len 5 minút jazdy autom. Ak budete mať šťastie na slnečný deň, odporúčame ho stráviť na tomto mieste so sopkou Pico na pozadí.

Vulcão dos Capelinhos

Mesačná krajina uprostred zelenej prírody je výsledkom erupcie sopky Capelinhos pred 50 rokmi. Jediné, čo z jej okolia zostalo neporušené, je maják, na vrchol ktorého sa dostanete za poplatok. Viac o sopečnej činnosti na ostrove sa dozviete v blízkom múzeu.

Vulcão dos Capelinhos azory
Vulcão dos Capelinhos

São Jorge

Okrem flóry sa Azory môžu pochváliť aj veľmi zaujímavou faunou. Ostrov São Jorge, ktorý je 54 kilometrov dlhý a len 6 kilometrov široký, ponúka široké možnosti napríklad na pozorovanie vtákov. Ak chcete vidieť niektoré zo 136 druhov vtákov, ktoré na ostrovoch žijú, skúste sa vybrať na Fajã dos Cubres či Ilhéu do Topo.


Terceira

Serra Do Cume

Serra Do Cume vzdialená od letiska iba na 10 minút jazdy autom, je ďalšou vyhliadkou, ktorú na ostrovoch nemôžete vynechať. Urobte si tu prvú zastávku a pokochajte sa výhľadom na množstvo čistiniek a údolí, ktoré odtiaľto zbadáte.

Algar do Carvão

Lávová jaskyňa hlboká 90 metrov, do ktorej sa dostanete tunelom a uvidíte jazierko, ktoré je niekedy úplne prázdne, inokedy plné dažďovej vody. Nezabudnite si však nepremokavé oblečenie či pršiplášť. V jaskyni prakticky stále kvapká voda a teplota sa tu pohybuje okolo 14 stupňov.

Algar do Carvão terceira
Algar do Carvão

Angra do Heroismo

Zastavte sa aj v tomto malebnom mestečku zahrnutom do dedičstva UNESCO a poprechádzajte sa po jeho uliciach dýchajúcich históriou.

Furnas do Enxofre

Ak sa chcete na chvíľu ocitnúť v scenérii ako z Pána prsteňov, nezabudnite zavítať do Furnas do Enxofre. Toto miesto, ktoré je výsledkom stáročnej sopečnej aktivity vás očarí už na prvý pohľad. Sýtozelený mach a para, ktorá stúpa k oblohe z trhlín v zemi určite nie je niečo, čo by sme u nás našli na každom rohu.

Biscoitos

Prírodné sopečné jazierka medzi skalami na pobreží patria ako k iným ostrovom sopečného pôvodu, tak aj k Azorom. Na ostrove Terceira o ne tiež nie je núdza a napríklad pri jazierkach Biscoitos navyše nájdete aj všetko potrebné sociálne vybavenie a služby.

Biscoitos terceira
Prírodný bazén Biscoitos

Gruto do Natal

Gruto do Natal nie je len obyčajná jaskyňa, ale nájdete tu aj začiatok krásnej 6-kilometrovej túry pomedzi kopce okolo množstva krásnych lagún či jazierok. Viac sa o ostrove Terceira dočítatetomto našom článku.


São Miguel

Sete Cidades

Ak by ste na najväčšom ostrove spomedzi Azorov mali vidieť iba jednu jedinú vec, určite to musí byť sopečné jazero Sete Cidades. Najkrajšie výhľady na túto ikonickú prírodnú pamiatku vám ponúknu vyhliadky Vista do Rei a Grota do Inferno. Predtým, než tam pôjdete, si však radšej skontrolujte, či jazero nie je zahalené hmlou, čo sa zvykne stávať pomerne často. Urobíte tak jednoducho na stránke SpotAzores, kde cez webkameru uvidíte, či niečo vidíte a oplatí sa vám k jazeru vôbec vydať.

Vista do Rei azory
Pohľad z vyhliadky Vista do Rei

Caldeira Velha

Ďalšie prírodné jazierka, tentokrát uprostred krásnej nedotknutej prírody. Najvychytenejším z nich je nepochybne to s vodopádom, kde môžete stretnúť aj najviac turistov naháňajúcich tú najlepšiu instagramovú fotku. Odporúčame preto využiť radšej niektoré z tých menej vychytených, aj keď v poslednej dobe je vyhnúť sa davom čoraz ťažšie. Najlepšie bude, ak sem zavítate podvečer, keď je väčšina ľudí už na odchode.

Caldeira Velha
Caldeira Velha

Poça Da Dona Beija

Ak sa radšej namočíte do termálneho kúpeľa, vyskúšajte napríklad Poça Da Dona Beija –sú to menšie kúpele, kde nájdete 5 bazénov. V najteplejšom z nich má voda až 39 stupňov Celzia. Kúpele sú otvorené až do jedenástej večer, takže si môžete dopriať aj kúpanie pod hviezdami.

Furnas

Keď pôjdete z kúpeľov, nezabudnite si všimnúť mestečko Furnas, ktorého zem doslova dýcha! Paru stúpajúcu z trhlín v zemi aj gejzíry uvidíte už z diaľky.

Čajovníkové plantáže

Ak sa ocitnete na Azorách, určite musíte zavítať aj na tunajšie čajovníkové polia, ktoré sú v podstate jediné v Európe. Čajové plantáže nie sú veľmi veľké a stále je väčšina procesov neautomatizovaná, no podnebie na ostrovoch je na pestovanie čaju naozaj ideálne. Na plantážach Gorreana či Porto Famoso sa naučíte, ako sa čaj zbiera a vyrába, ochutnáte ho a môžete sa poprechádzať aj priamo medzi čajovníkmi.

Vodopád Salto do Prego

Ďalším prírodným úkazom, ktorý nemôžete na Azorách vynechať, sú vodopády. Je ich tu veľa a všetky sú krásne, no jedným z najkrajších je určite vodopád Salto do Prego. Natrafíte naň v blízkosti mestečka Faial da Terra na juhovýchode ostrova a aj keď si k nemu musíte dať menšiu túru, určite to stojí za to.

Vodopád Salto do Prego azory
Vodopád Salto do Prego

Pico

Ak máte radi túry, mali by ste určite navštíviť tento ostrov, ktorý je na to ako stvorený. V jeho vnútrozemí sa týči sopečný vrch Pico, no túra na jeho vrchol však rozhodne nepatrí medzi tie najľahšie. Netreba preto podceniť dobrú prípravu a na výlet treba vyraziť dostatočne zavčasu. Odmenou vám budú nádherné horské jazierka, medzi inými aj Lagoa do Capitaõ, na ktorého hladine za dobrého počasia uvidíte dychberúci odraz vrchu Pico.

hora pico azory
Hora Pico

 Čo ešte treba na Azorách vyskúšať? 

  • Pozorovanie delfínov a veľrýb

Áno, tak ako na Madeire, aj tu sa môžete ľahko vybrať na plavbu za delfínmi a veľrybami. 

  • Víno

Miestne vína sa dajú kúpiť takmer všade, nie sú veľmi drahé, avšak sú vynikajúce! Väčšina z nich pochádza z ostrova Pico a výnimočné sú tým, že vinič rastie na sopečnej pôde, ktorá výslednému produktu dodáva jedinečnú chuť.

  • Býčie zápasy

Nie je to zábava pre každého, no ak chcete, túto tradíciu môžete na vlastné oči vidieť na ostrove Terceira. Býčie zápasy prebiehajú od prvého mája do pätnásteho októbra. Jeden “beh ulicami” trvá od 15 do 30 minút a počas neho skutočne uvidíte bežať po uliciach býky na dlhom lane a pred nimi zopár odvážlivcov.

  • Ananásová plantáž Augusto Arruda

Na ostrove São Miguel môžete navštíviť jedinú ananásovú plantáž v Európe. Táto atrakcia nie je veľmi známa, no je to bezpochyby jedna z najexotickejších vecí, ktoré tu môžete vidieť napriek tomu, že Azory neležia v tropickom podnebí. Azorské ananásy vypestované v regulovanej klíme skleníkov sú vraj veľmi šťavnaté a chutia trochu inak, než “klasické” ananásy. Ďalší z dôvodov, prečo ísť na Azory!

ananás azory
Azorské ananásy

Zopár tipov na záver

Azory počasie

Kedy na Azory zavítať? Hovorí sa, že tam zažijete 4 ročné obdobia za jeden deň, ale vo všeobecnosti platí, že je tu mierne počasie. To znamená, že sa počas celého roka teploty pohybujú medzi 15 a 30 stupňami Celzia.

Doprava

Azory sú destináciou, kde sa požičanie auta skutočne oplatí. Žiadny z ostrovov nie je veľmi veľký, a tak to rýchlo obehnete, navyše budete môcť zastaviť, kedykoľvek uvidíte niečo pekné (a to sa vám na Azorách určite bude stávať často).

Ak vodičák nemáte, môžete vyskúšať aj miestnu hromadnú dopravu, no rátajte s určitými obmedzeniami a komplikáciami. Na každom z ostrovov totiž operujú iné spoločnosti a napríklad na São Jorge autobus premáva iba raz za deň. Medzi ostrovmi sa môžete prepraviť trajektom alebo lietadlom, svoje vlastné, aj keď malé letisko má každý z ostrovov.

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 4.8 / 5. Počítadlo: 33

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?