Amsterdam a jeho TOP 10 pamiatok

amsterdam

Metropola Holandska Amsterdam je v mnohých ohľadoch vskutku jedinečným mestom. Na jednej strane láka vďaka svojej tolerancii, slobode a uvoľnenosti, najmä mladých ľudí, no na svoje si tu prídu aj staršie ročníky a milovníci histórie a umenia. Amsterdam je dokonalou kombináciou moderného s historickým a ak si k tomu navyše pripíšeme čarovnú atmosféru kanálov a úzkych domčekov, vznikne nám z toho metropola, ktorú skrátka musíte navštíviť! Toto sú jej hlavné pamiatky.

Akciové letenky do Amsterdamu nájdete TU.

1. Kanály

Kanály, vďaka ktorým je Amsterdam označovaný aj ako Benátky severu, križujú celé mesto. Je ich vyše 160 a prechádza cez nich viac než 1 250 mostov! Každý z nich je jedinečný, pričom by ste nemali pri svojej návšteve vynechať hlavne malebný Prinsengracht a historický Brouwersgracht.

Ak chcete amsterdamské kanály spoznať bližšie, máte na výber bohatú ponuku rôznych turistických agentúr, ktoré ponúkajú splavenie kanálov loďkou – ceny pre podobnú obhliadku sa začínajú zhruba od 10€. Ak si popri spoznávaní mesta chcete aj zašportovať, spoznávať amsterdamské kanály môžete aj na vodnom bicykli. V oboch prípadoch si však užijete pohľad na svojskú architektúru Amsterdamu či množstvo plávajúcich domov, ktoré v tunajších kanáloch kotvia.

amsterdam
Bicykle, farebné kvety a kanál – typická fotka z Amsterdamu

 2. Rijskmuseum

Najväčšie múzeum Holandska vás očarí svojou širokou kolekciou zlatej éry nizozemského maliarstva – obsahuje predovšetkým rozsiahlu zbierku prác Rembrandta van Rijna. Jeho obraz „Nočná hliadka“ (hol. „De Nachtwacht“) patrí spolu s „Mliekárkou“ (hol. „De Melkmeid“) Johannesa Vermeera k hlavným klenotom múzea. V expozícii Rijskmusea si môžete pozrieť okrem obrazov a sôch aj ukážky tradičného nábytku, modely lodí a domovy pre bábiky. Pred múzeom sa tiež nachádza medzi turistami veľmi populárna skulptúra „I (Am)sterdam“, ak z mesta odídete bez fotky s ňou, akoby ste v Amsterdame ani neboli.

Rijksmuseum amsterdam
Holandské národné múzeum Rijksmuseum

 3. Múzeum Anny Frankovej

Dom, v ktorom sa počas druhej svetovej vojny ukrývala Anna Franková s rodinou a v ktorom napísala väčšiu časť svojich denníkových zápiskov, je dnes múzeom a mementom, pripomínajúcim utrpenie, bolesť a strach, ktoré so sebou vojna prinášala. Uchováva aj originálny exemplár samotného denníka Anny Frankovej.

Múzeum sa nachádza na ulici Prinsengracht 263 a priťahuje veľkú pozornosť turistov – preto si radšej zarezervujte svoj lístok vopred cez internet alebo príďte skoro ráno, či neskoro večer (počas letných mesiacov). Z múzea sa potom vyberte do mestskej časti Jordaan, tá vás zaujme kurióznymi uličkami, butikmi a galériami moderného umenia.

Dom Anny Frankovej amsterdam
Dom Anny Frankovej

4. Historické centrum

Historické centrum Amsterdamu sa rozkladá predovšetkým okolo námestia Dam, ktorému dominuje Kráľovský palác (Koninklijk Paleis). Napriek svojmu pomenovaniu nie je palác sídlom holandskej kráľovskej rodiny – využíva sa na organizovanie rôznych podujatí a po väčšinu roka je otvorený turistom. Na námestí Dam môžete obdivovať aj ďalšie historické budovy, napríklad mestskú radnicu, množsvo zaujímavých kostolovpamätník padlých v druhej svetovej vojne a napokon aj múzeum voskových figurín Madame Tussaud (podobné, aké nájdete aj v Londýne).

námestie Dam amsterdam
Námestie Dam v centre Amsterdamu

5. Múzeum Van Gogha

V Amsterdame sa nachádza množstvo múzeí – z nich by ste však okrem už spomenutého Rijskmusea nemali vynechať hlavne múzeum, ktoré hostí najväčšiu zbierku prác jedného z najslávnejších maliarov sveta Vincenta Van Gogha. Expozícia jeho diel zahŕňa približne 200 malieb, 550 náčrtov a stovky listov.

Najväčšej pozornosti sa tešia hlavne Van Goghove diela „Spáľňa v Arles“ (hol. „Slaapkamer te Arles“) a „Kvitnúce mandle“ („Amandelbloesem“). V múzeu sa vystavujú aj práce ďalších autorov, maliarových priateľov, ktoré pochádzajú z jeho súkromnej kolekcie. Viac info o vstupenkách nájdete na oficiálnej stránke.

Van Gogh Museum amsterdam
Van Gogh Museum

6. Štvrť červených svetiel

Štvrť, ktorá je preslávená legalizovanou prostitúciou, patrí k najstarším svojho druhu na svete. Svoje počiatky má ešte v stredoveku a prvé sklelené vytríny sa v nej začali objavovať už v 17.storočí! Ulice červenej štvrte dnes patria k hlavným atraktívam mesta, hoci mnohí turisti prichádzajú v prvom rade zo zvedavosti vďaka fáme, ktorú si amsterdamská štvrť sexu získala. Na ulici Warmoesstraat sídli aj nastarší špecializovaný obchod pre predaj prezervatívov na svete a poučná a zaujímavá je aj návšteva Múzea sexu, ktoré približuje meniaci sa pohľad a postoj ľudí k otázkam sexu, sexuality a ľudského tela.

Red light district
Red light district alebo „De Wallen“

7. Heineken Experience

Ak chcete zažiť v Amsterdame vskutku originálny zážitok, plus ak ste k tomu ešte aj milovníkom piva, rozhodne navštívte interaktívne múzeum Heineken Experience. V rámci prehliadky nazriete do priestorov bývalého pivovaru a spoznáte kompletný proces výroby piva – v jednej časti sa dokonca dostanete do 5D kina, kde sa stanete priamo súčasťou výroby!

Po ukončení tour vás samozrejme čaká dobre vychladený Heineken a ak ste si zakúpili drahší lístok, môžete sa ešte tešiť na plavbu kanálmi, ktorá končí pri vyhliadke A'DAM Lookout. Lístok si môžete rezervovať online na tejto stránke.

Ak si zakúpite lacnejší lístok a ostanete len pri Heineken Experience, po prehliadke môžete navštíviť štvrť De Pijp, kde sa rozkladá blší trh Albert Cuypmarkt. Nájdete tam všetko možné aj nemožné a ak viete dobre zjednávať, tak aj za veľmi prijateľné ceny.

Heineken Experience amsterdam
Múzeum Heineken Experience

8. Coffee houses/shops

V známych amsterdamských kávových obchodíkoch však primárne kávu nehľadajte. Sú skôr určené na to, že si v nich môžete legálne zafajčiť marihuanu, ale to určite viete. Tieto obchodíky nájdete skutočne na každom kroku a stali sa bezpochyby jedným z najväčších lákadiel turistov. Môžete si tu samozrejme dopriať aj ozajstnú kávu, drink, alebo rôzne koláčiky či muffiny. Ak však máte chuť na návštevu skutočnej tradičnejšej kaviarne a chcete sa cítiť ako pravý Amsterdamčan, vyberte sa do tradičných podnikov ako Café Heurel neďaleko Rijskmuseum alebo do podniku Café Chris v časti Jordaan, ktorý funguje už od roku 1624.

coffee shop amsterdam
Vysvietený coffee shop

9. Bloemenmarkt

Tulipány patria neodmysliteľne k Holandsku a čo by to bola za návšteva jeho hlavnej metropoly, ak by ste sa nevybrali na kvetinový trh? Ten najznámejší s názvom Bloemenmarkt tam stojí už od roku 1862 a nachádza sa na kanáli Singel. Ide o plávajúci trh, ktorý sa hmýri rôznymi farbami a vôňami a je otvorený od pondelka do soboty počas celého roka. Okrem kvetov si tu kúpite aj tradičné suveníry ako napríklad holandské dreváky.

tulipány amsterdam
Vedeli ste, že Holanďania produkujú až dva miliardy tulipánov ročne?

10. Na bicykli po Amsterdame

V Amsterdame je jednoznačne najlepším a najpraktickejším dopravným prostriedkom bicykel. Odporúčame ho hlavne pre návštevníkov, ktorí chcú toho spoznať čo najviac a nezávisieť pritom od verejnej dopravy. V celom meste funguje množstvo spoločností, ktoré vám prenajmú bicykel a s jeho pomocou ľahko a rýchlo spoznáte nielen samotný Amsterdam, ale môžete sa vybrať aj do blízkeho okolia.

Na vidieku možno obdivovať ikonické pohľady na Holandsko, spestrené veternými mlynmi a v jarných mesiacoch rozsiahlymi záplavami tulipánov. Ak však nie ste milovníkom šliapania do pedálov, nezúfajte! Amsterdam je dobre prepojený aj električkovou sieťou a ako dopravný prostriedok môžete pokojne využiť aj spomenuté loďky v nekonečných kanáloch.

stanica Amsterdam Centraal
Najviac bicyklov pokope nájdete pri hlavnej železničnej stanici Amsterdam Centraal

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 4.1 / 5. Počítadlo: 50

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?