TOP 10 najzaujímavejších miest v Amsterdame

By: Luke Ma - CC BY 2.0

Metropola Holandska je v mnohých ohľadoch vskutku jedinečným mestom. Vďaka svojej tolerancii, slobode a uvoľnenosti sa označuje aj ako mesto sexu, drog a rocknrollu, avšak táto charakteristika je len jednou z mnohých, ktoré by sa o Amsterdame dali povedať. Je totiž tiež mestom múzeí, predstavujúce zbierky najlepších holandských a svetových umelcov. Je aj mestom kanálov, zelene a kvetín, nachádza sa v ňom významný prístav a vďaka svojej originálnej architektúre známych vysokých a úzkych domov patrí k najpitoresknejším a najunikátnejším mestám sveta. V neposlednom rade je Amsterdam mestom, v ktorom ožívajú spomienky z čias minulých, zároveň však vibruje modernou a neutíchajúcou energiou prítomnosti a budúcnosti.

1.Kanály

Kanály, vďaka ktorým je Amsterdam označovaný aj ako Benátky severu, križujú celé mesto, je ich vyše 160 a prechádza cez nich viac než 1250 mestov. Každý z nich je jedinečný, pričom by ste nemali pri svojej návšteve vynechať hlavne malebný Prinsengracht a historický Brouwersgracht. Ak chcete amsterdamské kanály spoznať bližšie, máte na výber bohatú ponuku rôznych turistických agentúr, ktoré ponúkajú splavenie kanálov loďkou, ceny pre podobnú obhliadku sa začínajú zhruba od 10 eur. Alebo si popri spoznávaní môžete aj zašportovať a na plavbu kanálom sa vybrať na vodnom bicykli. Z jedného aj z druhého potom máte príležitosť pokochať sa pohľadom na svojskú architektúru Amsterdamu či množstvo plávajúcich domov, ktoré v tunajších kanáloch kotvia.

By: Moyan BrennCC BY 2.0

 

 2.Rijskmuseum

Najväčšie múzeum Holandska Vás očarí svojou širokou kolekciou zlatej éry nizozemského maliarstva, predovšetkým obsahuje rozsiahlu zbierku prác Rembrandta van Rijna. Jeho obraz „Nočná hliadka“ (hol. „De Nachtwacht“) patrí spolu s „Mliekárkou“ (hol. „De Melkmeid“) Johannesa Vermeera k hlavným klenotom múzea. V expozícii Rijskmusea si môžete pozrieť okrem obrazov a sôch aj ukážky tradičného nábytku, modely lodí a domovy pre bábiky. Pred múzeom sa tiež nachádza medzi turistami veľmi populárna skulptúra „I (Am)sterdam“, ak z mesta odídete bez fotky s ňou, akoby ste v Amsterdame ani neboli.

Amsterdam_-_Rijksmuseum
By: WikipediaCC BY 2.5

 

 3.Múzeum Anny Frankovej

Dom, v ktorom sa počas druhej svetovej vojny ukrývala Anna Franková s rodinou a v ktoromnapísala väčšiu časť svojich denníkových zápiskov, je dnes múzeom a mementom, pripomínajúcim utrpenie, bolesť a strach, ktoré vojna so sebou prinášala. Uchováva aj originálny exemplár samotného denníka Anny Frankovej. Múzeum nachádzajúce sa na ulici Prinsengracht 263 priťahuje veľkú pozornosť turistov, preto si radšej zarezervujte svoj lístok vopred cez internet alebo príďte skoro ráno, či neskoro večer (počas letných mesiacov). Z múzea sa vyberte do mestskej časti Jordaan, tá Vás zaujme kurióznymi uličkami, butikmi a galériami moderného umenia.

By: Heather CowperCC BY 2.0

4.Historické centrum

Historické centrum Amsterdamu sa rozkladá predovšetkým okolo námestia Dam, ktorému dominuje kráľovský palác, Koninklijk Paleis. Napriek svojmu pomenovaniu palác nie je sídlom holandskej kráľovskej rodiny, využíva sa na organizovanie rôznych podujatí a po väčšinu roka je otvorený turistom. Na námestí Dam môžete obdivovať tiež ďalšie historické budovy, napríklad mestskú radnicu, množsvo zaujímavých kostolov či pamätník padlých v druhej svetovej vojne a pýši sa aj Voskovým múzeom Madame Tussaud, podobným aké nájdeme v Londýne.

By: Luiz Gadelha Jr.CC BY 2.0

5.Múzeum Van Gogha

V Amsterdame sa nachádza množstvo múzeí, z nich by ste však okrem už spomenutého Rijskmusea nemali vynechať hlavne múzeum, hostiace najväčšiu zbierku prác jedného z najslávnejších maliarov sveta, Vincenta Van Gogha. Expozícia jeho diel zahŕňa približne 200 malieb, 550 náčrtov a stovky listov. Najväčšej pozornosti sa tešia hlavne Van Goghove diela „Spáľňa v Arles“ (hol. „Slaapkamer te Arles“) a „Kvitnúce mandle“ („Amandelbloesem“). V múzeu sa vystavujú aj práce ďalších autorov, maliarových priateľov, ktoré pochádzajú z jeho súkromnej kolekcie.

By: Luiz Gadelha Jr.CC BY 2.0

6.Štvrť červených svetiel

Štvrť preslávená legalizovanou prostitúciou patrí k najstarším svojho druhu na svete, svoje počiatky má ešte v stredoveku a prvé sklelené vytríny sa v nej začali objavovať už v 17.storočí. Ulice červenej štvrte dnes patria k hlavným atraktívam mesta, hoci mnohí turisti prichádzajú v prvom rade zo zvedavosti vďaka fáme, ktorú si amsterdamská štvrť sexu získala. Na Warmoesstraat sídli aj nastarší špecializovaný obchod pre predaj prezervatívov na svete, priekopník v odbúravaní tabu ohľadom antikoncepcie a sexuálne prenosných chorôb. Poučná a zaujímavá je aj návšteva Múzea sexu, ktoré približuje meniaci sa pohľad a postoj ľudí k otázkam sexu, sexuality a ľudského tela.

By: Steve ParkerCC BY 2.0

7.Heineken Experience

Keď ste už v Amsterdame a chcete zažiť vskutku originálny zážitok, plus ak ste k tomu ešte aj milovníkom piva, navštívte priestory pivárne Heineken, kde Vás v rámci tour povodia po celom pivovare a spoznáte tak kompletný výrobný proces jedného z najlepších pív sveta. Dokonca Vás môžu zavrieť aj do pivovej fľašky veľkosti človeka a po ukončení tour Vás samozrejme čaká dobre vychladený Heineken. Po tour sa radím vybrať do neďalekej zóny De Pijp, kde sa rozkladá blší trh Albert Cuypmarkt, na ktorom skutočne nájdete všetko možné aj nemožné a ak viete dobre zjednávať, tak aj za veľmi prijateľné ceny.

By: SlavaCC BY 2.0

8.Coffee houses/shops

V známych amsterdamských kávových obchodíkoch či domoch skutočne kávu veľmi nenájdete. Naopak, sú skôr určené na to, že si v nich môžete legálne zafajčiť marihuanu. Vzhľadom k popularite týchto lokálov, sa nachádzajú v Amsterdame na mnohých miestach a vďaka charakteristickej aróme, ktorú vytvárajú, ich cítite už z diaľky. Nie všetky však majú rovnakú ponuku, v niektorých coffee shops sa fajčia len cigarety a pije len káva, inde sa fajčí a pije aj tvrdšie. Ak však máte chuť na návštevu skutočnej tradičnejšej kaviarne a cítiť sa ako pravý Amsterdamčan, vyberte sa do hnedých kaviarní známych svojou priateľskou atmosférou, skúste Café Heurel neďaleko Rijskmuseum alebo Café Chris v časti Jordaan, fungujúce už od roku 1624.

By: AndreDeaCC BY 2.0

9.Begijnhof

Preniesť sa z veľkomesta do pokojnejšej, vidieckejšej atmosféry sa je možné v časti Begijnhof, nachádzajúcej sa neďaleko námestia Spui. Kedysi tu žila komunita mníšok, po ktorej zostal kostol a niektoré z najstarších budov v celom meste. Beginjhof je tajomnou záhradou Amsterdamu, oázou pokoja a ticha, ideálnou pre chvíľu oddychu, modlitby či meditácie, pričom vstup do areálu je voľný. V Amsterdame sú aj mnohé ďalšie parky, najpopulárnejší z nich je obrovský Vondelpark.

By: Bert KaufmannCC BY 2.0

10.Na bicykli po Amsterdame a po okolí Bicykel

v Amsterdame je jednoznačne najlepším a najpraktickejším dopravným prostriedkom, odporúčam ho hlavne pre návštevníkov, ktorí chcú toho spoznať čo najviac a nezávisieť pritom od verejnej dopravy. V celom meste funguje množstvo spoločností, ktoré Vám prenajmú bicykel a s jeho pomocou ľahko a rýchlo spoznáte nielen samotný Amsterdam, ale môžete sa vybrať aj doblízkeho okolia, na vidiek. V ňom možno obdivovať ikonické pohľady na Holandsko, spestrené veternými mlynami a v jarných mesiacoch rozsiahlymi záplavami tulipánov. Mimochodom, ak máte radi kvetiny, skočte si aj na kvetinový trh Bloenmarkt. Ak však nie ste milovníkom šľapania do pedálov, nezúfajte ! Amsterdam je dobre prepojený aj električkovou sieťou a ako dopravný prostriedok môžete pokojne využiť aj spomenuté loďky v nekonečných kanáloch.

By: Sadettin CanbayCC BY 2.0

1 komentár

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.