Štokholm: čo musíte vidieť v Benátkach severu?

štokholm
Farebné domčeky na námestí Stortorget

Hlavné mesto Švédska Štokholm je kozmopolitným mestom, ktoré tvorí spleť uličiek starého mesta a moderné a štýlové štvrte dopĺňa dynamické centrum. Štokholm je tiež známy vďaka originálnemu metru a je domovom pre tých najlepších švédskych dizajnérov. Pozrime sa teda na to, čo by ste mali počas výletu v Štokholme vidieť!

Základné informácie

Štokholm leží pri ústí jazera Malären do Baltského mora a tvorí ho viac ako 20 ostrovov, ktoré spájajú mosty. Priletieť môžete na dve medzinárodné letiská, na bližšiu a väčšiu Arlandu a vzdialenejšiu a menšiu Skavstu. Cesta autobusom do mesta trvá približne hodinu a pol a lístok stojí okolo 13 eur jeden smer. Kúpite si ho na tejto stránke.

  • Akciové letenky do Štokholmu hľadajte TU.
  • Fotogalériu štokholmského metra si zas môžete pozrieť TU.

Štokholm je navyše sídlom Kráľovskej švédskej akadémie vied, ktorá od roku 1901 udeľuje významným osobnostiam Nobelove ceny. Väčšinu cien odovzdáva samotný švédsky kráľ počas slávnostného večera, ktorý sa koná vždy 10. decembra, v deň výročia Nobelovej smrti, v Štokholme. Nobelova cena za mier sa zas v rovnaký deň odovzdáva v nórskom Osle.

Všetky dôležité pamiatky (tak, ako aj letiská) nájdete zaznačené na tejto mape.

Historická štvrť Gamla Stan

Srdce mesta tvorí jeho najstaršia časť – Gamla Stan. Je stelesneným štokholmským stredovekom, akoby sa tam v uzučkých dláždených uličkách medzi štíhlymi domami zastavil čas. Najznámejšou nákupnou ulicou jetu Värterlånggatan. Vraj ju s obľubou využíva aj švédska kráľovná.

gamla stan štokholm
Vtáčí pohľad na Gamla Stan

Na severovýchode Gamla Stanu sa nachádza Kráľovský palác Kungliga Slottet s viac ako 608 izbami, ktorý slúži na úradné rokovania a je sídlom piatich múzeí. Je jedným z najväčších palácov v Európe a dodnes v ňom býva švédsky kráľ Karol XVI. Gustáv spolu so svojou manželkou. Viac info o vstupenkách do paláca nájdete na tejto stránke.

Svoje čaro má na Gamla Stane aj Storkyrkan (Veľký kostol) – ide o miesto, kde korunovali švédskych kráľov. Za pozornosť stojí aj hrobka švédskych kráľov Riddarholmskyrkan a s veľkou pravdepodobnosťou sa dostanete aj na populárne námestie Stortorget, ktoré je známe vďaka farebným fasádam budov (titulná fotka). V minulosti bolo politickým srdcom mesta, pretože tam sídlila radnica – dnes sa nachádza na ostrove Kungsholmen.

kralovsky palac štokholm
Kráľovský palác
kráľovský palác štokholm
Interiér kráľovského paláca

Ostrov Söder 

Na vedľajšom ostrove Södermalm (skrátene Söder) sa nachádzajú starobylé rezidencie, obchody, galérie i nočné kluby. Ak milujete fotografovanie, potom sa určite zastavte v galérii Fotografiska, kde sa koncentrujú tie najlepšie fotografie súčasných umelcov. Na jej vrchole sa tiež nachádza vyhľadávaná reštaurácia s úchvatným výhľadom.

múzeum fotografiska štokholm
Múzeum súčasnej fotografie

Hneď vedľa leží Fjällgatan View point, ktorý by tiež nemal ujsť vašej pozornosti. Domáci ho nazývajú „balkónom“ a radi si odtiaľ vychutnávajú výhľad na rieku a okolité ostrovy. Nachádza sa tam tiež kaviareň, takže je to dokonalé miesto na načerpanie energie.

V západnej časti ostrova leží známy park Tantolunden, do ktorého si môžete zájsť napríklad na piknik. Obľubujú ho najmä mladí ľudia a v blízkosti sa nachádzajú dobré kaviarne a reštaurácie (napríklad open-air Boulebar Tanto). Na ostrove Söder si na záver ešte môžete pozrieť najstarší kostol ostrova s názvom Maria Magdalena Kyrke.

Södermalm štokholm
Ostrov Södermalm

Zelený Djurgården

Zelenou oázou mesta (a zároveň najnavštevovanejšou štvrťou) je ostrov Djurgården, kde sa nachádza známy Skansen. Je prvým múzeom pod holým nebom a bol založený v roku 1891. Jeho autor Artur Hazelius si dal za cieľ priblížiť budúcim generáciám život pred Industriálnou revolúciou. Okrem 150 domov, fariem, kostola, či školy sa tam nachádza aj zoologická záhrada s tradičnými zvieracími obyvateľmi severu. V lete tu miestni remeselníci ponúkajú turistom tradičné výrobky a už z diaľky vás pozdravia typickým švédskym „hej“. Vstupenky do štokholmského skanzenu si zakúpite na tejto stránke.

skansen štokholm
Skansen z roku 1891

Ďalšou dominantou ostrova (a symbolom mesta) je loď Vasa – je tak monumentálna, že okolo nej postavili múzeum (Vasa Museet). Táto neskutočná 64-delová vojnová loď sa však potopila pri svojej prvej plavbe v roku 1628. Podarilo sa z nej vtedy zachrániť len zbrane. Trvalo dokonca 333 rokov, kým sa dostala na hladinu. K múzeu dnes patria aj tri lode v prístave – ľahká loď, záchranárska a ľadoborec. Viac info o vstupenkách nájdete na tejto stránke.

vasa štokholm
Lod Vasa

Časti Kungsholmen a Ladugardsgardet

Na ostrove Kungsholmen sa nachádza jeden zo symbolov mesta – radnica Stadhuis. Jej zvonicu s troma korunkami je vidieť už zďaleka. Je výborným orientačným bodom, ponúka krásny výhľad na mesto a v jej Modrej sále sa udeľujú niektoré z Nobelových cien. Len málokto vie, že je postavená z ôsmich miliónov tehál a v roku 1912 sa tu konali Letné olympijské hry.

Ak sa chcete dívať na mesto naozaj zvrchu, skúste 155 metrov vysoký Kaknästornet – televízny, rádiový a satelitný prijímač. Nachádza sa v mestskej časti Ladugardsgardet. Je  najvyššou stavbou mesta a v jeho vnútri je reštaurácia, kaviareň aj obchodík so suvenírmi.

radnica štokholm
Radnica v Štokholme
radnica štokholm
Interiér radnice

Ak sa vydáte mimo centra

Palác Drottningholm patrí do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Nachádza sa na predmestí asi 10 kilometrov od centra. Je súkromnou rezidenciou kráľovskej rodiny a jeho súčasťou je najzachovalejšie palácové divadlo na svete so stále funkčnou javiskovou mechanikou z 18. storočia. Dostanete sa tam s jedným prestupom – choďte metrom na zastávku Brommaplan a tam prestúpte na autobus smer Drottningholm. Viac info o otváracích hodinách a vstupenkách nájdete na tejto stránke.

drottningholm štokholm
Palác Drottningholm

Pár praktických rád pri návšteve Štokholmu

Mesto je najlepšie prejsť si pešo, aby vám neuniklo nič z jeho čara. Staré mesto prejdete pohodlne za polhodinku. Lístky na mestskú dopravu sú však pomerne drahé, no môžete si zakúpiť štokholmskú kartu (Stockholmskortet), ktorá vám umožní neobmedzené cestovanie a bezplatný vstup do múzeí. Karta platí 24, 48 alebo 72 hodín. Kúpiť sa dá napríklad v turistickom informačnom centre alebo na hlavnej stanici v Hotellcentralen.

Doprava v meste sa delí na zóny. Lístok na jednu zónu platí hodinu a stojí približne 30 SEK (2,9€), prekročenie zóny stojí ďalších 15 SEK. Výhodné sú najmä SL lístky (rabattkuponger), dajú sa kúpiť napríklad na stanici T-bana. Najrýchlejšie sa po meste presuniete metrom – Tunnelbana, má tri farebne odlíšené trasy. Stanice sú označené modrým písmenom T na bielom podklade. Nezabudnite, že aj jednotlivé stanice metra stoja za pozornosť.

štokholm metro
Stanica T­-Centralen

Medzi jednotlivými ostrovmi sa môžete preplaviť trajektami. Plávajú z Grant Hotel v Strömkajen. Z móla na námestí v Norrmalme odchádzajú trajekty na Djurgården, Skeppsholmen a Nybroplan.

„Stovka“ múzeí v Štokholme je výzvou pre každého cestovateľa. Spomenieme napríklad múzeum mapujúce 1000 rokov švédskej architektúry, Armémuseum, múzeum tradičného tkáčstva, múzeum neeurópskych kultúr, ABBA múzeum, 14 000 rokov švédskej histórie, múzeum Alfreda Nobela či kabinet mincí s najstaršou mincou sveta (625 p.n.l.).

Túžite po adrenalíne? Štokholm má pre vás zábavný park Gröna Lund Tivoli s najvyšším voľným pádom v Európe. Za dve sekundy sa prepadnete o 80 metrov. V parku sa platí kupónmi, tie je možné nakúpiť si v stánkoch. Ak voľné pády neoceníte, je tu tematický park postáv Astrid Lindgrenovej – Junibacken.

Tak čo, idete do Štokholmu? Už objednávate letenky? Šťastnú cestu!

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 4.6 / 5. Počítadlo: 27

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?