Pisa: Čo vidieť za jeden deň v meste šikmej veže?

Photo by Heidi Kaden on Unsplash

Pisa je jedným z najznámejších miest v Taliansku a všetci vieme, že sa preslávila najmä vďaka veži, ktorá vyzerá, ako keby išla každú chvíľu spadnúť. Málokto si však na Pisu spomenie ako na rodisko Galilea Galilei či Leonarda Fibonacciho alebo ako na menšiu sestru Florencie, ktorá takisto zohrala významnú úlohu v období renesancie. O tom ako sa vybrať po stopách renesancie vo Florencii sme písali už tu. Čo si však pozrieť v Pise?

Šikmá veža nie je ani zďaleka jedinou zaujímavou pamiatkou, ktorú tu nájdete. Pravdou však je, že ich tu určite nie je tak veľa, ako v neďalekej Florencii. Čo je ale na Pise super je to, že si všetko dôležité stihnete pozrieť pešo za jeden deň, a preto je z nej ideálna destinácia, kam sa z Florencie vybrať na malý fakultatívny výlet.


Ako sa dostať do Pisy?

Do Pisy sa dostanete lacno z Budapešti so spoločnosťou Ryanair alebo si zaleťte z Viedne do Bologne či Florencie a Pisa je len na skok autom či autobusom. Do Bologne sa lieta aj z Bratislavy. Aktuálne akciové letenky do Pisy, Florencie či Bologne nájdete TU.

Pisa: Čo vidieť za jeden deň v meste šikmej veže?
Budapešť
Pisa
63€

Kde sa ubytovať?

Ubytujte sa v super hotelíku s veľkou terasou s výhľadom na Šikmú vežu, ktorá je iba 5 minút od ubytovania. Ubytovanie má pekné izby, vlastnú kúpeľnu aj super raňajky! Rezervujte tu.

Čo vidieť za jeden deň?

Šikmá veža

Aj keď je to už také cestovateľské klišé, určite ju netreba vynechať. Okrem toho, že sa s vežou dajú robiť obligátne fotky, ako ju podopierame, aby nespadla, je Torre pendente di Pisa aj dôležitou súčasťou histórie. Pri fyzikálnych pokusoch napríklad pomáhala už spomínanému Galileovi Galilei.

Začnite preto svoj jeden deň v Pise ráno pri Šikmej veži, keď vám ešte nebudú zavadzať haldy turistov, ktorí sa snažia uchmatnúť si svoju „originálnu“ fotku. Za 18€ môžete vybehnúť až na samý vrch, no v tom prípade treba myslieť na to, že ak ste si dopredu nekúpili cez internet lístky na konkrétny čas, budete si najskôr musieť postáť v rade.

pisa šikmá veža
Šikmá veža – Pisa

Piazza del Duomo

Keď už budete pri veži, zároveň sa ocitnete aj na námestí Piazza del Duomo (nazývanom aj Piazza dei Miracoli – námestie zázrakov). Spolu s vežou patrí k miestnej katedrále (Duomo) – a tú by ste tiež nemali len tak obísť. V čase keď ju stavali bola totiž najväčšou v Európe a vstup do nej je zadarmo. Nezabudnite si však v okienku vyzdvihnúť vstupenku, inak vás dnu nepustia. 

Keď už budete na Piazza del Duomo, nájdete tam okrem veže a katedrály ešte viac. Do týchto pamiatok sa však už platí vstupné, ale ak ste milovníkom histórie, určite sa to oplatí. Kombinovaný lístok na všetky 4 pamiatky a s voľným lístkom na katedrálu stojí iba 9€. Navyše si ho môžete kúpiť online a vyhnúť sa tak zbytočnému strácaniu času v radoch.

Piazza del Duomo
Námestie

Čo sa teda na námestí nachádza?

V rámci katedrály môžete navštíviť Museo delle Sinopie, kde nájdete originálne náčrty Camposanta – cintorína, ktorý sa nachádza neďaleko na severnej strane námestia. Rovno z katedrály môžete pokračovať do baptistéria – a viete, koho tam krstili? No predsa Galilea Galilei. 

Odtiaľ sa môžete vybrať na Camposanto, čo je v podstate už spomínaný cintorín, ale nie hocijaký. Zem, v ktorej sú ostatky pochované, bola prinesená z Krížových výprav a legenda hovorí, že sa v nej telo rozloží do 24 hodín. Teraz sa však po nej už nepoprechádzate, keďže je prikrytá novou, obyčajnou lokálnou pôdou. Môžete tam vidieť aj fresky zo 14. storočia.

Ak vás nezaujíma história len povrchne, zastavte sa v Museo dell’Opera del Duomo, kde sa oboznámite s minulosťou katedrály a uvidíte, ako v priebehu storočí zmenila svoju tvár. Po prehliadke námestia sa môžete na chvíľu vyvaliť na trávu priamo pri katedrále a zjesť si rýchlu desiatu, či skorý obed, ak ste si nejaký so sebou priniesli.

Piazza dei Cavalieri

Ak budete pokračovať južným smerom od Piazza del Duomo, natrafíte na námestie rytierov (Piazza dei Cavalieri), ktoré kedysi slúžilo ako domov rytierskeho rádu Svätého Štefana aj centrum politiky. Dnes tu nájdete sídlo školy, kostol Svätého Štefana a Torre della Muda – vežu, ktorú v súvislosti s grófom Ugolinom della Gherardesca preslávila Danteho Božská komédia.

Piazza dei Cavalieri
Piazza dei Cavalieri

Kostol svätého Františka

Ak by sa vám zachcelo ísť ešte chvíľu v po stopách Ugolina, môžete si urobiť rýchlu zastávku pri kostole Svätého Františka na Piazza San Francesco, kde je pochovaný. Okrem Ugolina tu však nájdete aj nádherné fresky vytvorené Giottovým učňom Taddeom Gaddim a málo turistov, takže vás nezdržia dlhé rady.

Rieka Arno

Ak prichádzate do Pisy z Florencie, rieka Arno vám nebude úplne cudzia a možno vám nebude úplne cudzie ani malebné nábrežie, ktoré stojí za prechádzku aj v Pise. Prejdite sa na druhý breh po Ponte di Mezzo a natrafíte rovno na Logge dei Banchi – dielo známeho architekta Bernarda Buontalentiho, ktoré kedysi slúžilo ako kryté miesto pre trhovisko s hodvábom a inými cennými artiklami.

Tu sa dlho nezdržíte a môžete pokračovať rovno doprava, kde natrafíte na Palazzo Blu – modrú budovu, ktorú určite neprehliadnete. Počas roka v nej môžete nájsť zaujímavé expozície umenia a vstup stojí iba 3€. Pokračujte ešte ďalej a pokochajte sa krásnym gotickým kostolíkom Santa Maria della Spina, ktorý je síce pre verejnosť zavretý, ale jeho zvláštna poloha priamo na brehu rieky z neho aj takto robí zaujímavú atrakciu.

Most nad riekou v Pise
Most – Ponte di Mezzo
Malý kostol v Pise v Toskánsku
Santa Maria della Spina

Piazza della Pera

Čo by to bolo za návštevu talianskeho mesta, ak by ste vynechali kávu? Na hlavných turistických ťahoch to však radšej netreba skúšať. Od Santa Marie della Spina sa vráťte naspäť k mostu a vydajte sa doprava po Via del Moro a Via della Pera. Natrafíte na milé námestie Piazza Chiara Gambacorti, familiárne nazývané aj hruškové námestie. Svoje meno získalo podľa etruského kameňa v tvare hrušky, ktorý tam uvidíte. Námestie sa navyše nachádza mimo turistického ruchu, takže si v jednej z kaviarní môžete v pokoji vychutnať svoju šálku pravej talianskej kávy.

Námestie v Pise
Piazza della Pera, Pisa

Giardino Scotto a Fortezza Nuova

Keď sa od Piazze della Pera vydáte smerom na východ po Via San Martino, prídete k opevneniu z pätnásteho storočia. Poprechádzajte sa po hradbách a pozrite sa na Pisu z trochu inej perspektívy. Vstupné je zadarmo a po prechádzke si navyše môžete oddýchnuť na lavičke v pokojnom parku Giardino Scotto obkolesenom hradbami.

Park v Pise
Giardino Scotto

Aperitivo!

Po náročnom dni strávenom v meste si zaslúžite poriadnu večeru. Bola by však škoda stráviť ju v nejakej drahej reštaurácii. Prejdite naspäť na severný breh rieky Arno a zastavte sa na študentskom námestí Piazza delle Vettovaglie, kde si môžete kúpiť rýchly streetfood, no oveľa lepšie urobíte, ak vojdete do niektorého z podnikov, ktoré ponúkajú aperitivo. Ako to funguje? Je to niečo ako „happy hour“, ktorá začína okolo siedmej večer a končí medzi deviatou a desiatou hodinou. Vojdete dnu, objednáte si drink, ktorý stojí pár eur (väčšinou od 5 do 10) a z bufetových stolov v reštaurácii jete, čo vám hrdlo ráči.

Teatro Verdi

Ak ste fanúšikom divadla, zakončite svoju návštevu Pisy v tomto 900-miestnom divadle z 19. storočia pomenovanom po slávnom hudobnom skladateľovi a vychutnajte si taliansku operu v krajine, kde sa zrodila.

Tip na záver: Samozrejme, toto nie je úplne všetko, čo Pisa ponúka. Ak nie ste až takým fanúšikom chodenia a viac fandíte motorkám, požičajte si na tento denný výlet legendárny taliansky skúter značky Vespa. Nenachodíte sa tak, budete sa po uliciach presúvať ako domáci a uvidíte viaceré zaujímavé miesta, ktoré sú mierne od ruky, ako napríklad Torre Guelfa z 15. storočia, prírodný park San Rossore, druhá šikmá veža v Pise na Viale delle Piagge alebo niektorú z pláží.

Na skútri Vespa po Taliansku
Požičajte si skúter, budete sa cítiť ako pravý Talian!

[kkstarratings force=“false“ valign=“bottom“ align=“left“]

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 4.8 / 5. Počítadlo: 32

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?