Čo vidieť vo Florencii? Vydajte sa po stopách renesancie

florencia čo vidieť
Florencia

Okrem toho, že Florencia leží v srdci Toskánska známeho nádhernými scenériami, osobitou architektúrou malebných domčekov, vynikajúcim jedlom a predovšetkým výborným vínom, skrýva v sebe aj veľkú časť histórie.

Kedysi tam pôsobili najznámejší talianski maliari, sochári či spisovatelia a vďaka ich dielam Florencia stále dýcha renesanciou. Kde však tieto diela vidieť a čo nevynechať?

V nasledujúcom článku sa venujeme tým najznámejším menám, ktoré všetci poznáme a vďaka ktorým môže byť vás výlet do Florencie naozaj nezabudnuteľný.

Poprechádzajte sa po uliciach, ktoré kedysi brázdili velikáni ako Leonardo Da Vinci, Michelangelo či Sandro Botticelli, pokochajte sa krásou, akú boli schopní vytvoriť a nasajte neopakovateľnú atmosféru tejto perly Toskánska.

Mediciovci

Aj keď Mediciovci neboli priamo umelcami, na tom, ako Florencia vyzerá, majú veľkú zásluhu. Títo mecenáši kultúry a umenia priamo podporovali umelcov k vytváraniu výnimočných diel, ktoré môžeme obdivovať dodnes. Palazzo Pitti, ktorý kedysi slúžil ako sídlo rodu Mediciovcov preto na výprave za históriou určite nemôžete vynechať.

palazzo pitti florencia
Palazzo Pitti

Neďaleko tejto stavby z 15.storočia sa ocitnete hneď ako absolvujete povinnú prechádzku cez Ponte Vecchio. Treba však pamätať na to, že palác je v pondelky zatvorený. Ak sa nechcete histórii venovať úplne do detailov, postačí vám prechádzka záhradami, ktoré k palácu patria. Oddýchnite si v Giardino di Boboli a od Forte Belvedere poobdivujte výhľad na Florenciu. Ak ste veľký fanúšik tejto dynastie, môžete sa potom zastaviť aj v Capelle Medicee v bazilike San Lorenzo. Tá je miestom odpočinku viacerých členov rodiny a tiež tam zároveň uvidíte niektoré z Michelangelových diel.

ponte vecchio
Most Ponte Vecchio

Michelangelo Buonarotti

Michelangelo prežil vo Florencii podstatnú časť svojho života a roky, ktoré ho formovali, strávil v mediciovskom paláci pod patronátom Lorenza de Medici. Dnes môžeme jeho diela obdivovať na viacerých miestach v meste. V  Gallerii dell'Accademia nájdete medzi inými aj jeho najdôležitejšie dielo, sochu Dávida, ktorú máte možnosť vidieť aj na viacerých miestach vo Florencii.

david michelangelo florencia
Socha Davida od Michelangela vo Florencii

Nenechajte sa ale zmiasť. Pred Palazzom Vecchiom, na mieste, kde bol kedysi umiestnený originál, teraz stojí iba replika tak isto ako aj na námestí Piazzale Michelangelo. Toto námestie, venované slávnemu sochárovi ale určite nevynechajte. Ak nemáte čas chodiť po múzeách a galériách, je to dobrá možnosť, ako si pozrieť aspoň repliky jeho najznámejších diel. Okrem nich tu môžete vidieť aj nezabudnuteľný západ Slnka s nádherným výhľadom na celé mesto. Keď vystúpate do kopca za námestím, môžete si oddýchnuť v priľahlých parkoch Giardino delle Rose alebo Giardino de dell'Iris

Ak si však nájdete čas aj na múzeá, za návštevu určite stojí aj múzeum Bargello či Museo dell'Opera del Duomo a povinnou zastávkou je Galleria Ufizzi. Tak ako v Gallerii dell'Accademia, aj tu nájdete pokope diela viacerých talianskych velikánov. Pri návšteve tohto múzea sa však treba obrniť trpezlivosťou. Galleria Uffizi je totiž najnavštevovanejším talianskym múzeom vôbec. 

Zastavte sa aj na Via Ghibellina, kde stojí Michelangelov dom, v ktorom kedysi býval. V Case Buonarotti tiež nájdete niektoré z jeho diel. Putovanie po stopách Michelangela môžete zakončiť v katedrále Santa Maria del Fiore, ktorá je miestom jeho posledného odpočinku.

Santa Maria del Fiore
Santa Maria del Fiore

Donatello

Sochu Dávida nemá na svedomí iba Michelangelo, ale svoju verziu kedysi vytvoril aj sochár Donatello. Ak pôjdete do múzea Bargello, môžete tam vidieť jeho bronzového Dávida, ktorý pravdepodobne vznikol na objednávku Cosima de Medici. Zopár jeho diel nájdete aj v bazilike San Lorenzo,  vo Zvonici pri katedrále Santa Maria del Fiore a ak vám zvýši čas, zastavte sa aj v Orsanmichele, kde uvidíte sochu sv. Marka. 

Bargello
Múzeum Bargello – veľká budova vpravo na fotke. V tomto múzeu nájdete bronzovú sochu Dávida od Donatella.

Botticelli

Sandro Botticelli vytvoril jedny z najzásadnejších diel renesancie a navyše celý svoj život prežil v tej istej florentskej štvrti, a preto ho určite nemôžete na prehliadke renesančnej Florencie vynechať. Zrodenie Venuše aj Jar (Primavera) môžete dnes nájsť v galérii Uffizi. Okrem toho tam uvidíte aj Klaňanie troch kráľov a ďalšie z jeho diel.  Okrem toho je Boticelli zodpovedný aj za výzor katedrály Santa Maria del Fiore, keďže v roku 1491 sedel v komisii, ktorá budúci vzhľad jej fasády schvaľovala. 

uffizi florencia
V galérii Uffizi nájdete zopár Botticelliho diel.

Filippo Brunelleschi

Katedrála Santa Maria del Fiore je stavbou, ktorú pri prehliadke Florenice určite nevynecháte ani keby ste chceli. Je symbolom tohto mesta a zároveň najväčším františkánskym kostolom v Taliansku a z veľkej časti dielom Filippa Brunelleschiho. Tento rodák z Florencie je považovaný za otca renesančnej architektúry a katedrála je dielom, ktoré je pri návšteve tohto mesta prvým miestom na zozname. Vo vnútri môžete obdivovať neuveriteľné vitráže a fresky vrátane jedného z Brunelleschiho najdôležitejších diel, Cappelly dei Pazzi. Katedrála je zároveň miestom, kde ležia ostatky florentských velikánov ako Michelangelo, Galileo čo Macchiavelli. Doslovným vrcholom návštevy tejto katedrály je určite Brunelleschiho kupola. Prístup k 463 schodom až hore je síce spoplatnený, no určite stojí za to.

Katedrála Florencia
Katedrála Santa Maria del Fiore

Okrem obdivuhodného katedrálového komplexu na Piazza del Duomo je Brunelleschi autorom viacerých stavieb, ktoré vo Florencii nájdeme, medzi inými aj baziliky San LorenzoSanto Spirito. Ak budete v blízkosti Ponte Vecchio, druhá spomínaná stavba je odtiaľ iba na skok. Zároveň sa ocitnete v príjemnej štvrti, kde si môžete oddýchnuť v jednej z nespočetných reštaurácií či kaviarní.

San Lorenzo
San Lorenzo

Giotto

O maliarovi Giottovi koluje po Florencii chýr, že podľa jeho kamaráta Giovanniho Boccaccia v tomto meste nežil škaredší muž a vraj boli rovnako škaredí aj jeho potomkovia. Mnohí sa čudovali, ako môže niekto tak nevábne vyzerajúci vytvoriť niečo tak krásne ako sú jeho diela. Giotto na to odpovedal, že deti predsa robí v noci a svoje diela maľuje cez deň. V tom je ten zásadný rozdiel. Okrem malieb však Giotto navrhol aj dôležitú súčasť chrámového komplexu Santa Maria del Fiore, a to Zvonicu (Campanile), ktorá ku katedrále patrí.  Vo vnútri môžete vidieť reliéfy aj repliky sôch Donatella či Pisana. Ak zdoláte všetkých 414 schodov, ktoré vedú na vrch, navyše sa odmeníte parádnym výhľadom na mesto.

zvonica florencia
Zvonicu pre Santa Maria del Fiore navrhol práve Giotto.

Giovanni Boccaccio

Velikán talianskej literatúry, spisovateľ Giovanni Boccaccio a autor Dekameronu tiež patrí medzi tých, ktorí vo Florencii prežili väčšiu časť života. Okrem toho, že si robil žarty z Giotta, zaslúžil sa o viacero nezabudnuteľných literárnych diel. Keď budete v galérii Uffizi, zastavte sa pri jeho soche a ak budete mať čas preskúmať aj blízke okolie Florencie, určite nevynechajte mestečko Fiesole, v ktorom sa slávny Dekameron odohráva.

Dante Alighieri

Trošku odbočíme od renesancie, no keď budete vo Florencii, odkaz tohto slávneho rodáka, ktorého nasledovateľom bol práve vyššie spomenutý Boccaccio, určite nesmiete vynechať. Dante sa narodil vo Florencii a tu aj vytvoril jedno z najznámejších literárnych diel na svete, Božskú komédiu. Zastavte sa v Casa di Dante, Alighieriho domove, ktoré je zároveň múzeom a potom pokračujte ku kostolu Santa Monaca, ktorý Danteho rodina pravidelne navštevovala a ktorý bol zároveň aj miestom jeho dohodnutého sobáša s Gemmou Donati. Zastavte sa pri Palazzi Portinari Salviati na Via del Corso 6, ktorý kedysi patril otcovi slávnej Beatrice a v ktorom bývala. Prejdite sa po moste Santa Trinita, ktoré je jedným z údajných miest, kde Dante svoju lásku stretol a oproti katedrále Santa Maria del Fiore si obzrite Danteho kameň. Ten stojí na mieste, kde vraj (práve na kameni) básnik pravidelne sedával a rozjímal. Pred kostolom Santa Croce napokon nájdete jeho sochu, ktorá vznikla na 600-té výročie Danteho narodenia. Je pomníkom, ktorý básnik nikdy vo Florencii nemohol mať, keďže zomrel v exile.

dante Florencia
Dante Alighieri – pamätník.

Fra Angelico

Pri návšteve Florencie nesmiete vynechať ani odkaz najznámejšieho mnícha Florencie známeho ako Fra Angelico, ktorý zároveň patril aj medzi najobľúbenejších maliarov svojho obdobia. Navštívte kláštor San Marco, kde žil a jeho celu, ktorej steny tiež vyzdobil freskami podobnými, ako nájdete v celej budove. 

san marco Florencia
Kláštor San Marco, kde žil Fra Angelico.

Leonardo da Vinci

Vo Florencii žil a tvoril aj slávny Leonadro da Vinci. V galérii Uffizi je mu venovaná celá miestnosť a niektoré z jeho diel uvidíte aj v múzeu Bargello. Nezabudnite ani na Palazzo Vecchio, v ktorom Leonardo vyzdobil salónik dei Cinquecento. Zastavte sa aj na Piazza San Marco, kde vraj v parčíku často pracoval. Ak chcete vidieť a dozvedieť sa o jeho živote vo Florencii viac, môžete navštíviť aj Da Vinciho Múzeum.  

Tipy na záver:

  • Ak sa chystáte do galérie Uffizi, pamätajte na to, že je lepšie kúpiť si lístky vopred cez internet a vyhnúť sa tak zbytočnému čakaniu v rade. Ak by ste navyše chceli ušetriť, každú prvú nedeľu v mesiaci je do galérie vstup zdarma no v tomto prípade sa budete musieť obrniť riadnou dávkou trpezlivosti. Galéria v tom čase býva poriadne plná.
  • V prípade, že sa ocitnete na Piazzale Michelangelo, zabrúste ešte hlbšie do histórie a nevynechajte návštevu baziliky San Miniato al Monte z 11. storočia. Väčšinou tu o pol šiestej podvečer môžete počuť gregoriánske spevy tunajších mníchov.
  • Máte radi autentické suveníry? V tom prípade sa určite zastavte v Officine Profumo – lekárni s veľmi dlhou tradíciu siahajúcou až do 17. storočia. Nikdy tam však nepredávali iba lieky. Podľa starodávnej receptúry vtedy mnísi vyrábali pre ženy z rodu Mediciovcov aj mydlá a parfémy, aké si tam môžete kúpiť aj dnes.

 

 

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 4.8 / 5. Počítadlo: 17

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?