Magický Mont Saint Michel v Normandii

Mont Saint-Michel

Francúzsko má množstvo krásnych zákutí a pamiatok, ktoré lákajú tisícky turistov. Populárna Eiffelovka je síce krásna, no navštívili ste tajuplný Mont Saint Michel?

Magický ostrov s opátstvom, ktoré sa týči na vrchole 80-metrovej skaly, priťahuje pozornosť už zdiaľky. Počas prílivu vzbudzuje pocit, že pláva.

Tam, kde sa stretávajú duše zosnulých

Podľa keltskej mytológie, bol tento žulový ostrov pôvodne považovaný za miesto, kam sa posielali duše zosnulých. Verilo sa, že je to morský hrob, kde sa stretnú všetky duše. V roku 708 sa biskupovi Saint Aubertovi zjavil archanjel Michal, ktorý mu prikázal, aby na ostrove postavil kaplnku, ktorá bola neskôr darovaná benediktínom. Tí tu založili kláštor svätého Michala, ktorý sa vypína vysoko nad stredovekým mestečkom. Vzniklo tak centrum vzdelanosti a kultúry.

Strategická poloha poslúžila v 11. storočí vojakom, pre ktorých tu bola postavená pevnosť. Mont Saint Michel je jediným miestom severného a západného Francúzska, ktoré nepadlo do rúk Angličanov. Po niekoľkých neúspešných pokusoch Angličanov dobyť toto územie začal kláštor upadať. Veľkú ranu mu priniesla reformácia, ktorá opátstvo premenila na väzenie.

Mont Saint Michel
Zdroj: www.pixabay.com

V roku 1863 bolo väzenie zrušené a neskôr vyhlásené za národnú pamiatku. Pri príležitosti výročia 1000 rokov bol kláštor v roku 1966 symbolicky navrátený benediktínom, ktorí tu ostali až do roku 2001, keď ich vystriedal iný mníšsky rád.

Návrat do stredoveku

Na ostrov sa dostanete jedinou cestou – po hrádzi, iné pokusy sa neodporúčajú kvôli hroziacemu vysokého nebezpečenstvu. Kedysi dokonca návštevníci museli počkať na odliv, pretože hrádza nebola vybudovaná dosť vysoko. Počas odlivu ostrov obklopujú pláže, no keď postupne prichádza príliv, začína čarovné divadlo.

https://www.instagram.com/p/BXKopq5l5ME/?taken-at=142862345

Cesta dnu do stredovekého mesta vedie bránou Porte de l´Avancée. Na vrchu brány sú zaseknuté ťažké kovové mreže, v pevnosti sa nachádzajú úzke priezory pre lukostrelcov či zaoblený bastión, ktorý slúžil na sledovanie okolia.

Mont Saint Michel je pútnickým miestom, ktoré navštevuje viac ako 2,5 milióna turistov ročne. Už v stredoveku bola hlavná ulica centrom malých obchodíkov so suvenírmi či rýchlym občerstvením. V súčasnej dobe sa na ostrove nachádza niekoľko drahších hotelov, reštaurácií a malé obchodíky, ktoré nie tiež sú práve najlacnejšie. Odporúčame vám navštíviť aj slávnu reštauráciu Mère Poulard, kde môžete ochutnať miestnu špecialitu – omeletu, ktorá je veľmi populárnou najmä pre turistov.

https://www.instagram.com/p/BXO5RtzHUfV/?taken-at=142862345

https://www.instagram.com/p/BXOyg7khOr8/?taken-at=142862345

Z hlavnej ulice vedie niekoľko vedľajších ulíc, ktoré smerujú priamo ku kláštoru sv. Michala. Kláštor tvorí komplex budov, v ktorých sa nachádza jedáleň, prijímacia sála, krížová chodba a kaplnka Notre Dame sous Terre, ktorá je najstarším priestorom celého kláštora.

Mont Saint Michel Normandia
Zdroj: www.pixabay.com

V súčasnosti je Mont Saint Michel majetkom Francúzska a patrí do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Miesto s najvyšším prílivom a nádherným panoramatickým výhľadom z kláštora sv. Michala, robí z Francúzska jedno z najlepších a najkrajších kútov Európy. Ostrov vás natoľko očarí, že akonáhle vám bude z dohľadu, tak len ťažko uveríte, že existuje niečo tak nádherné.

Ako sa sem dostanete

Na ostrov sa dá dostať pešo, na bicykli, autom, ktoré však musíte nechať odparkované na blízkom parkovisku alebo vlakom. Všetky informácie nájdete veľmi podrobne rozpísané na tejto stránke.

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 3.5 / 5. Počítadlo: 6

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?