Aké tajomstvá v sebe skrýva pýcha Paríža?

By: Anderson Mancini - CC BY 2.0

Eiffelovu vežu môžeme považovať za jednu z najznámejších pamiatok na svete. Navrhnutá bola v roku 1889 ako stredobod svetovej výstavy v Paríži a mala pripomínať sté výročie Veľkej francúzskej revolúcie. Stavba veže trvala dva roky, pričom bolo použitých 7500 ton železa a 2 a pol milióna nitov. Konečným výsledkom tvrdej Eiffelovej práce je dominanta Paríža, ktorá od svojho otvorenia privítala už viac ako 250 miliónov návštevníkov. Aké tajomstvá v sebe skrýva?

Na jej vrchu sa ukrýva tajný apartmán

Keď Gustave Eiffel navrhoval vežu, šikovne do návrhu zahrnul aj byt pre seba, v ktorom hostil slávne osobnosti, ako napríklad Thomasa Edisona. Byt je teraz prístupný verejnosti na prehliadku.

Nebol to v skutočnosti Eiffel, kto vežu navrhol

🎁 Tip na darček pre cestovateľa: Darčekový poukaz na letenky
 

Kým bol Eiffel ten, kto získal pomenovacie právo na vežu,  v skutočnosti sa o vypracovanie návrhu zaslúžili Maurice KoechlinEmile Nouguier. Pracovali pre Eiffelovu spoločnosť a spojili sa s francúzskym architektom Stephenom Suvestrem. Spoločne dohodli plány stavby a zaradili ju do súťaže o hlavné lákadlo svetovej výstavy.

eiffelova veža
By: Selena N. B. H.CC BY 2.0 

Veža mala byť po 20 rokoch zničená

Ako už bolo spomenuté, veža bola postavená za účelom oslavy výročia Veľkej francúzskej revolúcie a mala symbolizovať francúzsku statočnosť. Po 20 rokoch však mala byť strhnutá dole. No Eiffel prišiel s chytrým nápadom nainštalovať na vežu rádiovú anténubezdrôtový telegrafný vysielač, a tak sa vláda rozhodla, že veža je príliš užitočná na to, aby mala byť zničená.

Hitler objednal jej zničenie

Keď Nemecko obsadilo Francúzsko počas druhej svetovej vojny, Hitler nariadil, že Eiffelova veža má byť strhnutá. No objednávka nebola dotiahnutá do konca. Francúzski odbojári odsekli káble výťahu vo veži, a tak boli nacisti nútení vytýčiť vlajku stúpaním po schodoch veže.

eiffelova veža

Eiffelova veža je sesternicou Sochy slobody

Predtým, než bola veža postavená, Eiffelova firma bola požiadaná o navrhnutie vnútorného rámu pre Sochu slobody. Eiffel touto úlohou poveril svojho verného zamestnanca Maurica Koechlina.

Vo veži sa nachádza pošta

Situovaná je na prvom poschodí, zastrčená hneď vedľa obchodíkov so suvenírmi. Turisti si tu môžu zakúpiť pohľadnicu a poslať ju priamo z Eiffelovej veže, ktorá bude poslaná s unikátnou pečiatkou.

Veža sa pohybuje

Masívna železná konštrukcia sa počas búrky či silného vetra „hodjá“. Nie je to však len vietor, ktorý zapríčiňuje pohyb veže. Aj slnečné lúče dokážu vežou pohnúť, a to vďaka tomu, že teplo, ktoré produkujú, rozpína železo a veža sa tak môže zmrštiť o viac než 15 centimetrov.

Aké tajomstvá v sebe skrýva pýcha Paríža?
By: TerrazzoCC BY 2.0

Veža ukrýva mená francúzskych vedcov

Francúzski vedci a inžinieri devätnásteho storočia neostali zabudnutí históriou. Nielenže požičiavajú svoje mená francúzskym uliciam, ale mená 72 z nich sú vyryté aj na Eiffelovej veži. Návštevníci s bystrým zrakom tak môžu vidieť mená ako Foucault, Dumas či Perrier.

Uchovať vežu v dobrom stave si vyžaduje veľa práce

Každý rok sa na vežu aplikuje približne 50 ton náterových hmôt. To nielen udržuje vežu v dobrom vzhľade, ale zabraňuje hrdzaveniu železa.

Aké tajomstvá v sebe skrýva pýcha Paríža?
By: Shawn BayernCC BY 2.0

Pod vežou sa nachádza vojenský bunker

Pod južným pilierom veže sa nachádza tajný vojenský bunker, ktorý sa spája s neďalekou École Militaire cez dlhý tunel. Bunker je teraz premenený na malé múzeum.

Na vrchu veže nájdete bar Champagne

Ak máte dosť odvahy na dosiahnutie vrcholu veže, môžete sa odmeniť pohárom šampanského z baru postaveného na najvyššom poschodí. Neexistuje lepší pocit, ako vychutnať si úžasný výhľad s pohárom sektu v ruke.

Aké tajomstvá v sebe skrýva pýcha Paríža?
By: Gary UllahCC BY 2.0

Tak čo, odvážili by ste sa? Čo tak zaletieť si s našimi letenkami do Paríža? ?

Autor článku: Bc. Zuzana Benková

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Počítadlo: 0

Zatiaľ neohodnotené.

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?