Idete do Thajska? Týchto 8 jedál musíte vyskúšať!

thajské jedlá v Thajsku
Jedlo v Thajsku

Ázijské Thajsko s prísľubom nádhernej exotiky dnes patrí medzi najnavštevovanejšie krajiny sveta. Kto zatúži po krásne čistom mori, ostrovoch, chaose a skvelom jedle, tomu skôr či neskôr do jeho plánov vkročí práve Thajsko. Ak sa tu ocitnete, ochutnávajte! Pozrite sa na prehľad jedál, ktoré musíte vyskúšať. Aj vďaka nim sa do thajskej kuchyne zamilujete.

Tento prehľad pre vás pripravil najchutnejší cestovateľský blog Street Food Hunters.

1.PAD THAI

Ak by sme mali pre Thajsko vybrať jedlo číslo jedna, bolo by to jedlo ukrývajúce sa pod názvom Pad Thai. Žiadne iné jedlo nie je tak populárne za hranicami Thajska a keď sa tu ocitnete, budete s nim konfrontovaný takmer denne. Je jednoduché, no práve v tej jednoduchosti sa ukrýva jeho dokonalosť. Ryžové rezance sa vhodia do woku, premiešajú so sójovou, rybacou a tamarindovou omáčkou, kokosovým cukrom prihodia sa krevety (alebo kuracie mäso či zelenina), čerstvé fazuľové výhonky, jarná cibuľka, nakoniec sa to všetko pokvapká limetkou, posype arašidmi a hotové jedlo je pred vami. Často je prvým jedlom, ktoré človek v Thajsku ochutná a ak sa vám bude zdať, že ste sa ho prejedli, tak počkajte pár dní, vráťte sa k nemu a uvidíte, že ho budete rovnako milovať.

pad thai jedlo
Pad Thai (foto: tomáš Kubuš)

2.SOM TAM

Tajomný názov Som Tam v sebe ukrýva „Papájový šalát“. My poznáme papáju v našich zemepisných šírkach najmä ako sladké ovocie, ale ak ju vezmeme nezrelú, zelenú, vtedy predstavuje zeleninu. Nastrúha sa na tenučké slížiky, vhodí do špeciálneho, masívneho, dreveného mažiara a s rybacou aj tamarindovou omáčkou sa dochutí tak, aby zo seba vydala papája maximum. Šikové ruky kuchárky prihodia nakrájané rajčiny, nastrúhanú mrkvu, fazuľky, arašidy a čili, ktoré nesmie v tomto jedle chýbať. Ak chcete „thai spicy“ tak si pýtajte tri alebo štyri čili papričky. Pripravte si k ním potom však aj vreckovku.

som tam jedlo
Som Tam – (foto: Tomáš Kubuš)

3.ZELENÉ KARI

Podobne ako Pad Thai aj kari (na rôzne spôsoby) patrí k „signature dish“ celého Thajska. Kari v Thajsku je úplne iné ako ste ochutnávali v Indii, na Srí Lanke, či v Myanmarsku, no jedno je isté, bude vám chutiť. Najčastejšie sa stretnete so zeleným, červeným a žltým kari, no spomedzi všetkych vymenovaných je práve Zelené kari tým najobľúbenejším. Zelená kari pasta roztopená v kokosovom mlieku je absolútnym základom a potom už len prídávate kúsky zeleniny, fazuľku, mrkvu, baklažán, chvíľku sa to všetko podusí v kokosovom mlieku a ak chcete mäso nájdete kari s krevetami, rybami či kuracím mäsom. Každý si tu nájdte to svoje, ale zelené kari rozhodne ochutnajte na vlastnej koži.

zelené kari jedlo thajsko
Zelené Kari – (foto: Tomáš Kubuš)

4.TOM YUM

Ak sa povie ázijská kuchyňa, mnohým hneď napadnú výdatné, sýte, slížové polievky. Je na tom čosi pravdy a nájdete podobné polievky aj tu v Thajsku, no ak si máte vybrať tú najtypickejšiu, zvolte polievku zvanú Tom Yum. Miešajú sa v nej pikantné a kyslé chute a preto ju všetci milujú, pretože v nej každý nájde to čo mu chutí. Tom Yum je plný rôznych prídavkov ako galangal (thajský zázvor), limetkové listy či citrónová tráva. Tieto sa v polievke len vyvárajú, aby dostala typickú chuť. V Tom Yum potom objavíte kúsky hríbov, kopec čili,  kuracie mäso alebo krevety či rybu, podľa toho aký si vyberiete. Nájdete ho aj v čírej verzii, ale aj vo verzii kedy sa do neho pridá kokosové mlieko. Miestni si k Tom Yum objednávajú aj ryžu.

tom yum jedlo thajsko
Tom Yum (foto: Tomáš Kubuš)

5.TOM KA GAI

Druhou najtypickejšou polievkou celého Thajska je polievka Tom Ka. Kým Tom Yum môže, ale nemusí mať v sebe kokosové mlieko, tak Tom Ka na ňom stojí a padá, pretože ide o Kokosovú polievku. Najbežnejšia verzia, teda Tom Ka Gai je kokosová polievka s kuracím mäsom. Okrem neho v nej plávajú kúsky hríbov, citrónová tráva, galangal a ani tu nechýba čili, hoci táto polievka je niekoľko násobne menej pálivá, než spomenutý Tom Yum. Ak nemáte radi pikantné jedlá, siahnite radšej po Tom Ka Gai ako po Tom Yume.

tom ka gai jedlo thajské
Tom Ka Gai (foto: Tomáš Kubuš)

6.MANGO STICKY RICE

Máte po jedle chuť na dezert? Stačí povedať. Miestni milujú sladkosti a nájdete ich tu v desiatkách rôznych druhoch či variáciach. Najobľúbenejším dezertom aj medzi turistami je „Mango Sticky Rice“, teda kúsok čerstvého, sladučkého manga s kôpkou lepkavej ryže. Ryža s mangom? Áno, nenechajte sa odradiť chuťami na aké nie sme zvyknutí a objavíte kopec nových možností. Ryžu vám napokon tesne pred tým, než sa do dezertu pustíte polejú kokosovým mliekom a tak získa aj ona sladkú chuť. Všetko sa to dokonalo dopĺňa.

mango sticky rice jedlo z thajska
Mago Sticky Rice – (foto: Tomáš Kubuš)

7.PAD KRA PAO

Pad Kra Pao je podľa názvu málo známym jedlom v našich končinách, ale akonáhle sa ocitnete v Thajsku, každý bude vedieť o čom je reč. Toto jedlo predstavuje kúsky bravčového mäsa pripraveného vo woku na thajskej bazalke a čili papričkách. Samozrejmosťou je aj rybacia, sójova a ustricová omáčka, ako aj kúsky cesnaku, šalotky a štipka kokosového cukru. Podáva sa najčastejšie s ryžou a toto jedlo je absolútne božské ak si ho dáte na raňajky.

pad kra pao jedlo v thajsku
Pad Kra Pao – (foto: Tomáš Kubuš)

8.KHAO SOI

Zástupcom severothajskej kuchyne je Khao Soi. V Bangkoku môžete mať problém nájsť ho, ale ak sa vyberiete na sever do mesta Chiang Mai, tak tento problém sa hneď stratí. Patrí medzi najtypickejšie jedlá práve severných regiónov a preto nesmie chýbať ani tu u nás. Khao Soi pripomína kari aj kvôli kokosovému mlieku, ktoré je jeho základom, no najšpeciálnejšou ingredienciou sú smažené rezance. Vďaka nim získa Khao Soi svoju špecifickú chuť, ktorú si hneď obľúbite. Okrem nich v miske nájdete aj kúsky mäsa, rezance a nadrobno nakrájanú šalotku či jarnú cibuľku. Ak ste doteraz nemali dôvod cestovať na sever Thajska, teraz ho už máte. 

khao soi jedlo v thajsku
Khao Soi – (foto: Tomáš Kubuš)

Nikdy nebolo Thajsko tak blízko ako je teraz a nikdy neboli letenky za také dobré ceny. Neváhajte a objavte svoj vlastný kúsok (nielen gastronomického) raja. My sme si to tu zamilovali.

Prečítajte si aj:

Autor: Tomáš Kubuš

Facebook: https://www.facebook.com/streetfoodhunters/
WEB: http://www.streetfoodhunters.com/
Instagram: https://www.instagram.com/streetfoodhunters/

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 4 / 5. Počítadlo: 3

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?

Snažím sa aby bol tento web stále tým, prečo ho už od roku 2014 navštevujú státisíce čitateľov. Miesto kde sa môžete inšpirovať na vaše cesty a popritom aj niečo ušetriť.