Faerské ostrovy. Skvost medzi Nórskom a Islandom

By: DavideGorla - CC BY 2.0

Severské krajiny samé o sebe ponúkajú množstvo prírodných krás a skvostov. Môžu sa pýšiť svojou obdivuhodnou divokou prírodou a nie je tomu inak ani v prípade Faerských ostrovov. Tie sú akousi skladačkou pozostávajúcou z 18 ostrovov ležiacich v Nórskom mori na severe Atlantického oceánu.

Faerské ostrovy ležia na pol ceste medzi NórskomIslandom. Aj napriek tomu, že sú autonómnym regiónom patriacim pod Dánske kráľovstvo, od roku 1948 fungujú ako samostatne osebe rozhodujúca krajina vo väčšine oblastí. Dokonca, môžu sa pochváliť aj vlastnou futbalovou reprezentáciou. Súbor týchto ostrovov je zároveň súčasťou Európskej únie a platiť tu môžete ich vlastnou menou.

Súostrovie tvorí 18 ostrovov11 ostrovčekov a jeho súčasťou je aj vyše 700 malých skalnatých ostrovčekov. To všetko tvorí celkovú rozlohu vyše 1300 kilometrov štvorcových. Tvar súostrovia sa dá prirovnať k hrotu šípu obráteného k juhu. Na tomto na 6 administratívnych častí rozdelenom území sa nachádza vyše 300 vrchov.

ostrovy
By: DavideGorlaCC BY 2.0

Čo je na ostrovoch zaujímavé, je počasie, ktoré tu prevláda. To je priaznivo ovplyvňované teplým Golfským prúdom. Jeho vplyvom nedochádza k tomu, že prístavy na ostrovoch v zime zamŕzajú a aj napriek polohe ostrovov sú teploty relatívne mierne. No počasie  tu dokáže poriadne potrápiť svojich návštevníkov. Vyznačuje sa veľkou nepredvídateľnosťou, a preto sa môže veľmi ľahko stať, že prekvapí. Úplne bežným javom na tomto mieste je to, že na jednej strane kopca si môžete užívať slnko a druhú stranu ani neuvidíte, pretože je zahalená do hmly. Počasie tiež občas ovplyvňuje aj dopravu. Rýchlo prichádzajúce a nečakané búrky sú mnohokrát zodpovedné za meškania lietadiel či trajektov. Na ostrovoch si veľmi neužijete horúce letné dni, priemerná teplota v lete tú dosahuje len 11 stupňov Celzia. Ani v zime tu nedochádza k extrémnym teplotám, priemer sú 3 stupne. Veľkým pozitívom je však čerstvý a svieži vzduch, ktorý rozhodne poteší každého cestovateľa.

ostrov
By: Stig NygaardCC BY 2.0

Faerské ostrovy sa môžu pýšiť svojou v dobrom slova zmysle „dramatickou krajinou“.  Všade naokolo sa nachádzajú kamenné ale aj zelené kopce, ktoré sú mnohokrát doplnené neuveriteľnými vodopádmi. Príroda je to, čo je na prvom mieste v rebríčku obdivuhodnosti. Od nádherných pobreží až po lokality s prekrásnymi lúkami či pastvinami. Úplne bežným javom je, že pri návšteve na toto miesto vám spoločnosť budú robiť voľne pobiehajúce ovce. Tých je na ostrovoch pomerne dosť. Oku ulahodí aj miestna architektúra, ktorá zahŕňa farebné domčeky vytvárajúce pekný kontrast s prírodou. Okrem toho tu nájdete aj starobylé domčeky obrastené trávou, múzeá miestneho umenia či kamenné alebo drevené kostolíky. Na niektorých miestach Faerských ostrovov dokonca môžete pozorovať aj polárnu žiaru.

ostrovy
By: DavideGorlaCC BY 2.0

Dominantnou kultúrou, ktorá do značnej miery určuje charakter ostrovov je kultúra vikingov. Tá sa odrazila najmä v gastronómii, napríklad veľmi častým pokrmom sú ryby, jahňacie mäso či chutné smotanové dezerty. Tradičnými prvkami, respektíve suvenírmi, ktoré si môžete odniesť z návštevy ostrovov sú výrobky z vlny.

História Faerských ostrovov siaha až do 7. storočia, kedy ich obývali írski mnísi. Tí brali ostrovy ako svoj dočasný domov, kam chodili za meditáciami a modlitbami. Až neskôr sa na ostrovy presunula časť obyvateľov Dánska.

Faerské ostrovy. Skvost medzi Nórskom a Islandom
By: DavideGorlaCC BY 2.0

Súčasnými obyvateľmi ostrovov sú z prevažnej časti Faerčania, tvorí ich až 98% obyvateľstva. Možno je ich povaha ovplyvnená počasím, respektíve hmlou, ktorá sadá na ostrovy pomaly a pokojne. Aj Faerčania vedú neuponáhľaný život, čo je dôvodom, prečo sa občas stane, že sa na dohodnuté stretnutie nedostavia včas. No napriek tomu sa ich povaha vyznačuje prívetivosťou a pýchou na svoju kultúru ale aj históriu.

Vzhľadom na to, že Faerské ostrovy sú súčasťou Európskej únie, na ich návštevu vám postačí občiansky preukaz. Ak by ste sa rozhodli pre návštevu tohto čarovného miesta, dostanete sa tam cez severské krajiny. Priamo zo Slovenska sa tam totižto dostať nedá. Jednou z možných alternatív, ako sa na ostrovy dostať, je tak, že sa dopravíte do Kodane a odtiaľ si vyberiete cestu lietadlom, alebo loďou. Lietadlom vám to potrvá približne dve hodiny, no plavba loďou je zasa o niečo dobrodružnejšia.

Faerské ostrovy. Skvost medzi Nórskom a Islandom
By: DavideGorlaCC BY 2.0
Faerské ostrovy. Skvost medzi Nórskom a Islandom
By: DavideGorlaCC BY 2.0
Faerské ostrovy. Skvost medzi Nórskom a Islandom
By: Tobias Akerboom (at hutmeelz)CC BY 2.0
Faerské ostrovy. Skvost medzi Nórskom a Islandom
By: Eileen SandáCC BY 2.0

Pozrite si tiež cestopis z Faerských ostrovov.

 

 

 

 

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Počítadlo: 1

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?