Belehrad: Čo vidieť v tomto živom srbskom meste?

socha Víťaza v Belehrade
Panoráma Belehradu z pevnosti Kalemegdan. Socha Víťaza je spomienkou na oslobodenie mesta od Turkov. Foto: Djordje Jovanovic, Pixabay

Belehrad leží na sútoku DunajaSávy a je to najväčšie a hlavné mesto Srbska. Žije tu viac ako milión obyvateľov. Toto mesto bolo od nepamäti križovatkou významných obchodných ciest a územie na ktorom dnes leží, bolo osídlené už pred 7 000 rokmi.

Žili tu Kelti a neskôr Rimania. Strategické umiestnenie mesta malo za následok, že ho chceli ovládať mocnosti zo všetkých strán. Belehrad tak bol súčasťou Byzantskej ríše, Uhorska, neskôr ho dobyli Turci a nakoniec patril pod Rakúsko-Uhorsko.

V novodobých dejinách bol Belehrad hlavným mestom bývalej Juhoslávie. Boje tu prebiehali aj v minulom storočí. Okrem prvej a druhej svetovej vojny sa tu bojovalo aj počas 90. rokov 20. storočia, kedy boli na krajinu pre jej niekdajší režim uvalené medzinárodné sankcie. Z bombardovania mesta v tomto období ešte uvidíte niekoľko poškodených budov a veží.

Belehrad sa však pozviechal. Stretnutie európskej, balkánskejorientálnej kultúry ovplyvnilo mnohé oblasti života celého Srbska a v samotnom Belehrade zanechalo jedinečnú atmosféru.

Belehrad: Čo vidieť v tomto živom srbskom meste?
Belehrad leží na sútoku riek Dunaj a Sáva. Na fotografii je pohľad na historickú časť mesta z brehu Sávy, ktorá je známa pre nočný život v kluboch na lodiach. Foto: Dejan Dodic, Pixabay

Historické centrum mesta je pomerne zachovalé a udržiavané. Priľahlé časti vám môžu pripomínať sídliská z našich miest pred érou zatepľovania budov, ktoré im dodalo farbu. Belehrad sa vám preto môže zdať sivší a pochmúrnejší, no v meste je veľa parkov a zelene, ktoré mu dodávajú sviežosť. Jedinečnosť mestu dodávajú hlavne jeho obyvatelia a v uliciach pulzuje rušný balkánsky život. Čaká vás tu dobré jedlo, pitie, hudba a zaujímavé miesta!

Ak sa rozhodnete spoznať mesto s výkladom domácich sprievodcov, vydajte sa na Free Walking Tour po Belehrade. Tip na web nájdete v našom zozname: Ako absolvovať prehliadku 60 európskych miest takmer úplne zadarmo.

Kam sa teda v Belehrade vybrať? Tu je zopár tipov na to najlepšie v meste.

Kalemegdan

Vaše kroky by určite mali smerovať na Kalemegdan. Je to významné archeologické a historické miesto Belehradu. Je symbolom Srbska. Nachádza sa tu parkpevnosť, ktorá bola súčasťou obranného systému Uhorska. Ocitnete sa vo veľkom komplexe opevnení, veží a brán. Nájdete tu kostoly, sochárske umelecké diela, fontány, ihriská, pomníky, bunker, studňu a aj hrobku Ali Pašu z Osmanskej ríše. Sú tu aj múzeá a galérie. Môžete si tu prezrieť výstavu vojenskej techniky alebo ísť do dinoparku. Z pevnosti je nádherný výhľad na mesto a na sútok Sávy s Dunajom.

Kalemegdan v Belehrade
Obranný systém pevnosti Kalemegdan odolával nájazdom Turkov a chránil územie Rakúsko-Uhorska. Za jeho bránami sú významné historické pamiatky Belehradu. Foto: Branko Radojevic, Pixabay
Kalemegdan v Belehrade
Na Kalemegdane si môžete pozrieť výstavu vojenskej techniky. Foto: Arvid Olson, Pixabay

Symbolom Belehradu je socha Víťaza (Pobednika), ktorý stojí na Kalemegdane. Reprezentuje oslobodenie mesta spod tureckej nadvlády. V jednej ruke drží holubicu, v druhej meč a pozerá sa smerom, kde sa rozprestieralo Rakúsko-Uhorsko. Socha mala svoje pôvodné miesto na Námestí republiky, no tu nad mestom našla reprezentatívnejšie umiestnenie. Vidno ju takmer zo všetkých smerov.

Knez Mihailova

Od Kalemegdanu sa môžete vydať do mesta po ulici Knez Mihailova. Je to hlavný peší bulvár mesta, ktorý lemujú noblesné historické budovy s obchodmi a kaviarňami. Pomenovaný je po srbskom panovníkovi Mihailovi Obrenovičovi. Je ako pulzujúca tepna mesta, na ktorej je vždy rušno. Od pevnosti Kalemegdan vás zavedie až na Námestie republiky.

Knez Mihailova v Belehrade
Rušná obchodná ulica Knez Mihailova spája pevnosť Kalemegdan s Námestím republiky. Foto: GoodMate, Pixabay

Námestie republiky

Námestie republiky býva častým miestom stretnutia domácich s priateľmi, ale aj turistov so sprievodcami. Môžete o ňom počuť aj ako o „námestí pred divadlom“, nachádza sa tu totiž Národné divadlo. Okrem neho sú tu aj ďalšie významné inštitúcie a pamiatky, ako Národné múzeumsocha Mihaila na koni.

Námestie republiky v Belehrade
Námestie republiky a socha Mihaila na koni.

Skadarlija

Kúsok od Námestia republiky začína bohémska štvrť Belehradu nazývaná Skadarlija. Pre mnohých je ekvivalentom parížskeho Montmartre. Prejdete sa tu uličkami popod staré budovy, v ktorých žili a tvorili srbskí umelci. Miestne reštaurácie a kaviarničky ponúkajú autentickú lokálnu kuchyňu a z podnikov znie živá balkánska muzika.

Skadarlija v Petrohrade
Bohémska štvrť Skadarlija je plná pouličného umenia, reštaurácií a kaviarní.

Hotel Moskva

Ak sa chcete kochať architektúrou mesta, tak by ste nemali vynechať návštevu hotela Moskva. Stojí neďaleko Námestia republiky a je ukážkou secesného majstrovstva. Keby ste chceli vidieť viacero architektonických štýlov mesta vedľa seba, od hotela Moskva sa vydajte na prechádzku po ulici Terazije. Je to jeden z hlavných dopravných ťahov mesta. Môžete si tu „vychutnať čaro“ balkánskej dopravy, ktorá je typická miernym chaosom a hlasným trúbením.

Hotel Moskva v Belehrade
Secesný hotel Moskva v Belehrade, ktorý otvorili v roku 1908, je jedným z najstarších v meste. Spali tu napríklad aj Louis Armstrong a Frank Sinatra.
Terazije v Belehrade
Dopravná tepna mesta Terazije, v pozadí Chrám sv. Sávu. Foto: Erich Westendarp, Pixabay

Palác princeznej Ljubice

Zaujímavé pamiatky nájdete aj na ulici Kneza Sime Marković v časti mesta Stari Grad. Ulica dýcha atmosférou z 19. storočia, ktorú si môžete vychutnať v miestnych kafanách a vinárničkách. Uvidíte tu Palác princeznej Ljubice (Konak Kneginje Ljubice), ktorý je ukážkou prelínania prvkov osmanskej architektúry s prvkami baroka. Dnes v nej sídli Mestské múzeum Belehradu.

Múzeá

Za návštevu stojí múzeum Nikola Teslu, srbského vynálezcu a génia. Uvidíte tu film o jeho živote a v rámci interaktívnej prehliadky si môžete vyskúšať niektoré z jeho vynálezov. V múzeu je v zlatej gule uchovaný aj Teslov popol. Medzi ďalšie známe múzeá v Belehrade patrí napríklad Národné múzeum na Námestí republiky a Múzeum letectva na letisku Nikola Teslu.

Chrámy

Z chrámov by ste si mali pozrieť tri najvyhľadávanejšie:

Katedrála svätého Sávu

Prvou je pravoslávna Katedrála svätého Sávu. Je to najväčší pravoslávny chrám v Srbsku aj na Balkáne a patrí k najväčším na svete. Stavba s fasádou z bieleho mramoru je pomerne nová a nie je ešte celkom dokončená. Stojí na mieste niekdajšieho zničeného chrámu. Je sprístupnená aj krypta, ktorá je miestom posledného odpočinku svätého Sáva a ďalších osobností krajiny.

Chrám sv. Sávu v Belehrade
Chrám sv. Sávu je najväčším pravoslávnym chrámom v krajine. Foto: falco, Pixabay

Katedrálny chrám svätého Archanjela Michala

Ďalšou stavbou, ktorú dal okrem Paláca princeznej Ljubice postaviť knieža Miloš, je Katedrálny chrám svätého Archanjela Michala. Stojí oproti kafane Znak pitanja. Je to klasicistická stavba s prvkami baroka a má žiarivo zdobený portál. Je hlavným pravoslávnym chrámom Srbska.

Chrám svätého Marka

Chrám svätého Marka vás prekvapí menej zdobeným interiérom vo väčšej časti chrámu, čo však dáva vyniknúť bohato zdobenému ikonostasu. Je tu hrobka panovníka Štefana. Chrám stojí v udržiavanom parku Tašmajdan, ktorý vám poskytne vytúžený chládok najmä počas horúcich dní. Neďaleko od tohto chrámu je námestie Nikole Pašića, na ktorom je budova parlamentu. Oproti je park, ktorý bol kedysi kráľovskou záhradou a za ním je palác Novi dvor, kde sídli prezident.

Chrám sv. Marka v Belehrade
Pravoslávny Chrám sv. Marka vyzerá ako stredoveká stavba, i keď bol postavený v roku 1940. Foto: www_slon_pics, Pixabay

Nočný život, kaviarne a reštaurácie

Lokálne kaviarne sa volajú kafany. Sú pozostatkom vplyvu Osmanskej ríše, kedy boli kafany centrom spoločenského života mesta. Sú to miesta, kde sa podáva predovšetkým káva, alkoholické nápoje a malé občerstvenie. V tradičných kafanách je aj živá kapela. Ak chcete zažiť typickú atmosféru mesta podľa gusta lokálnych, nevynechajte návštevu niektorej z nich.

Najstaršia kafana v Belehrade sa nachádza oproti chrámu svätého Archanjela Michala. Volá sa Otáznik (Znak pitanja). Je v tradičnej balkánskej stavbe, ktorej architektúra je ovplyvnená gréckym štýlom. Nemôžete ju minúť, pretože je nápadne „vsadená“ medzi dve vyššie budovy.

Mnohí prichádzajú do Belehradu kvôli jeho vychýrenému nočnému životu. Ak ho chcete zažiť, vyberte sa do časti mesta Novi Beograd, ktorá je oproti historickej časti Stari Grad. V prístave na druhej strane rieky Sáva kotvia lode, v ktorých sú kluby, kafany, reštaurácie a bary.

Veľa reštaurácií nájdete aj na promenáde popri Dunaji v štvrti Zemun.

rieka Sáva v Belehrade
Na rieke Sáva kotvia lode, v ktorých sú vychýrené kluby a reštaurácie (naľavo). Napravo na kopci je pevnosť Kalemegdan a socha Víťaza.Foto: Aleksandar Ciric, Pixabay

Voľný čas pri vode a šport v meste

Ak by ste hľadali osvieženie pri vode, Belehrad vďaka svojim vodným tokom ponúka niekoľko možností. Na polostrove Ada Ciganlija na rieke Sáva je 7 kilometrov dlhá štrková pláž a na ostrove na Dunaji (oproti časti mesta Zemun) je Lido s piesočnou plážou.

Pláž Ada Ciganlija v Belehrade
V Belehrade je viacero možností ako sa v lete osviežiť. Pláž Ada Ciganlija na brehu rieky Sáva. Foto: Ivan Jasikovic, Pixabay

V meste je niekoľko udržiavaných parkov a ihrísk, kde je priestor na cvičenie.

Športových fanúšikov poteší možnosť vidieť zápasy domácich tímov. Z futbalových sú to Crvena Zvezda BelehradPartizan Belehrad. V Belehrade si užijete aj špičkový basketbal s domácim klubom Crvena Zvezda.

Ako sa dá dostať do Belehradu?

Letecky

Z Bratislavy alebo z Viedne lietajú priame linky Ryanair alebo Wizz Air do srbského mesta Niš. Ten leží južne od Belehradu a delí ich 240 kilometrov. Letieť môžete aj priamo do Belehradu. Z Viedne sem lieta Air Serbia. Všetky spomenuté priame lety do Belehradu aj do Niš trvajú okolo hodinky a pol.

Autobusom

Do Belehradu sa dá dostať aj autobusom. Jazdí tu Flixbus a z Bratislavy ponúka s Belehradom priame spojenie. Cesta trvá deväť hodín a lístok stojí okolo 30 €.

Tip na ubytovanie

V Belehrade je lacnejšie ako u nás. Ubytovanie s vysokým hodnotením na máj sme bez problémov našli za 20 € za izbu pre dvoch na jednu noc. Pozrite si možnosti ubytovania v Belehrade v termíne, ktorý vám vyhovuje.

[kkstarratings force=“false“ valign=“bottom“ align=“left“]
[kkstarratings force=“false“ valign=“bottom“ align=“left“]
[kkstarratings force=“false“ valign=“bottom“ align=“left“]
[kkstarratings force=“false“ valign=“bottom“ align=“left“]
[kkstarratings force=“false“ valign=“bottom“ align=“left“]

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 4.5 / 5. Počítadlo: 19

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?