Bali

Ostrov Bali je jedným z mnohých ostrovov v Indonézii a leží v Indickom oceáne. Nie je to samostatná krajina ako si mnohí mylne niekedy myslia. Vedeli ste, že indonézia má približne 17 500 ostrovov? Áno dobre čítate sedemnásťtisícpäťsto ostrovov. Medzi najznámejšie patrí ostrov Jáva severne od Bali, na ktorom sa nachádza aj hlavné mesto Jakarta. Na Jáve žije 50% populácie Indonézie a je to najviac zaľudnený ostrov na svete.

Ale späť k Bali. Prečo je práve ostrov Bali najpopulárnejším ostrovom zo 17500 ostrovov? Čo robí Bali takým obľubeným a iným, že sa stáva destináciou číslo jedna pre mnoho turistov po celom svete?

Letenky na Bali

Bali
Viedeň
Denpasar Bali
849€
Bali
Viedeň
Denpasar Bali
869€
Bali
Viedeň
Denpasar Bali
1049€
Bali
Viedeň
Denpasar Bali
1069€
Bali
Viedeň
Denpasar Bali
1089€

Bali je mix náboženstva, prírody a surfingu. Nie každému však sadne.

Hinduizmus, chrámy a obeťe

Ostrov Bali je prevažne hinduistický ostrov. Hinduizmus tu vyznáva približne 95% obyvateľstva, je silno ovplyvnený budhizmom a je to ňom vidieť a cítiť na každom kroku. Hinduistické chrámy sú roztrúsené po celom ostrove a krásne zapadajú do balijskej prírody, kde ich zdieľajú ľudia a samozrejme všadeprítomné opice. Počet väčšíčh či menších chrámov sa na Bali odhaduje na viac ako 100 tisíc. Okrem toho každý príbytok či hotel má svoju malú svätyňu.

Balijci veria, že ostrov obývajú nadprirodzené bytosti, veria v karmu a každý deň prinášajú malé obete, ktoré pokladajú na svätyňe či na zem. Tie pre dobrých bohov sú pokladané do svätýň a pre zlých na zem či na cestu. Ak o ňu náhodou zakopnete alebo ju préjdete na skútri, nič sa nedeje. Sú to vlastne malé misky z palmových listov, s lupeňmi kvetov a s vonnou sviečkou. Takže takáto vôňa vás tam bude sprevádzať denne.

obety bohom na bali
Obeťe bohom na Bali

Príroda, pláže a surfovanie

Bali je známe aj krásnou prírodou, ktorá je veľmi rozmanitá v rôznych častiach ostrova ale aj plážami, ktoré sú rajom pre turistov. Bali má rôzne druhy pláži. Od útesových a skalnatých až po piesočnaté. Nečakajte však žiaden Karibik či Zanzibar. Pláže na Bali nie sú typické bielym pieskom a azúrovou vodou. No aj tak má Bali krásne a zaujímavé pláže a hlavne má zopár svetových špičiek pre surfistov, ktorí sa tu zbiehajú z celého sveta.

Nájdete tu aj pláže vhodné pre pre začiatočníkov surferov. Napríklad v Kute, neďaľeko letiska. Ale aj pláže pre profíkov na obrovských vlnách napríklad v Uluwatu. Mimochodom ak hľadáte krásne azúrové pláže, na tie sa chodí skôr na okolíté blízke ostrovy, na ktoré sa z Bali dostanete rýchlym člnom za polhodinku či za dve. Napríklad maličké a čarovné Gili. Záleží kam sa vyberiete. Určite si však vyhraďťe pár dní aj na okolité ostrovy.

surfovanie na Bali
By: stephaneCC BY 2.0

Vnútrozemie je krásne zelené. Také ako vidíte na fotkách v katalógoch cestoviek či na Instagrame. S ich úpravou sa veľmi nemuseli trápiť. Naozaj to tam tak vyzerá. Nájdeme tu veľkú sopku, krásne zelené ryžové polia či pralesy, kde žijú miestni, ktorí sa s turistami často nevídajú. Veľmi obľúbeným mestom vo vnútrozemí je mesto Ubud. Je to raj pre jogu, ryžové polia, vodopády či pre Monkey Forest, čo je v podstate ohradený prales a chrám plný opíc a žiaľ aj turistov.

ubud na bali
Ryžové polia, Bali – By: Yoan CarleCC BY 2.0

Na Bali sa dá teda surfovať, kúpať sa, poznávať miestne chrámy a ceremoniály, cvičiť jogu, túlať sa po ryžových poliach ale aj dať si trek na sopku či k vodopádom. Nemusí však sadnúť každému. V prvom rade je to stále chudobná Indonézia. Mestá ako Denpasar sú špinavšie. Turizmus naučil už aj niektorých miestnych snažiť sa zarábať na vás na každom kroku. A ani pláže nemusia byť ideálne podľa vašich predstáv. Ak hľadáte luxusný rezort, bielu pieskovú pláž s azúrovym morom, Bali nemusí byť pre vás.

A nezabudnite na okolité krásne a menej turistické ostrovy ako je Nusa Lembogan, Nusa Ceningan či Lombok. Bali je síce turistami veľmi obľúbené, no stále tu nájdete svoj raj a neturistické miesta. Hlavne mimo sezóny.