16 miest na ostrove Lombok, pre ktoré ho budete chcieť navštíviť!

Lombok
Ryžové polia na ostrove Lombok

Popularita Bali stále zatieňuje krásy svojho východného suseda, no nejeden turista po návšteve Lomboku potvrdil, že sa vo veľa veciach vyrovnal Bali (alebo ho dokonca prekonal). Lombok je pokojnejší s menším počtom turistov, plný famóznych prírodných skvostov a pláží, aké poznáte len z obrázkov.

Ak ste doposiaľ o Lomboku neuvažovali, je čas to zmeniť a začať plánovať. Prečítajte si, čo všetko nájdete na tomto úchvatnom ostrove.

Akciové letenky na Bali nájdete TU.

Mapa Lombok

Pláže

Pobrežie Lomboku je veľmi členité, preto na mnohých miestach vznikli zátoky s plážami a pokojnými vodami na kúpanie.

1. Tanjung Aan

Obľúbená pláž na juhu ostrova s ešte obľúbenejšou hojdačkou, kde sa sa turisti pretekajú o krajšiu fotku. Aj keď patrí medzi známejšie pláže, nebojte sa davov. Nájdete tu len niekoľko lehátok so slnečníkmi a pár turistov.

Pláž Tanjung Aan, Lombok
Pláž Tanjung Aan, Lombok

2. Putri Nyale Beach

Pláž je v malej zátoke, ktorú ohraničuje nižší kopec. Vybehnite na jeho vrchol a pozrite si z neho západ slnka nad plážou.

3. Pantai Setangi

Menej známa pláž, ktorá nadväzuje na populárnejšieho suseda Senggigi. Prístav je cieľom lodí prichádzajúcich z Bali a ostrovov Gili. Ak preferujete pokojneší typ dovolenky a nemáte sa chuť premiestňovať, dostať sa sem je veľmi jednoduché a ponuka ubytovania uspokojí každý rozpočet.

4. Nipah Beach

Severne od Pantai Setangi sa nachádza táto palmami lemovaná pláž s čistým bielym pieskom. Vie o nej minimum turistov, ktorí tu väčšinou zastavia náhodou pri jazde po západnom pobreží Lomboku.

Nipah Bay, Lombok
Nipah Bay, Lombok

5. Pink Beach

Nejde o prírodnú anomáliu a ružový piesok je v podstate optický klam. Ružové zafarbenie majú na svedomí koraly. Zvyšky farby sa zmiešali s bielym pieskom a výsledkom je tento unikátny efekt. Pláž je ťažšie dostupná, nakoľko cesty nie sú práve v ideálnom stave a záleží od aktuálneho prílivu, ako veľmi (a či vôbec) bude pláž ružová.

Príroda

6. Mount Rinjani

Absolvovať výstup na 3726 metrov vysokú sopku je jeden z top zážitkov v celej Indonézii, nielen na Lomboku. Výstup je odporúčaný pre skúsenejších turistov, je nutné prenocovanie v kempe pod vrcholom.

TIP: O ďalších indonézskych sopkách si prečítate v tomto článku.

Vulkán Rinjani
Vulkán Rinjani

7. Vrch Bukit Pergasingan

Vhodná alternatíva pre tých, ktorí si netrúfajú na 2-dňový výstup na sopku Rinjani alebo naopak, chcú sa pripraviť. Zapotíte sa aj tu, výstup vám zaberie 3-4 hodiny. Z výšky 1670 metrov nad morom je skvele vidieť okolité ryžové polia, ktoré sú rôzne sfarbené a vytvárajú zaujímavú scenériu. V prípade pekného počasia uvidíte aj sopku Rinjani.

8. Vodopád Tiu Kelep

Príroda si chráni svoje krásy, a preto na severe ostrova skrýva množstvo vodopádov ku ktorým vedie cesta zväčša cez okolitú džungľu. Výnimkou nie je ani Tiu Kelep, ktorý napájajú vody z jazera na vrchole sopky Rinjani. Nezabudnite si plavky, dá sa tu okúpať.

Tiu Kelep, Lombok
Tiu Kelep, Lombok

9. Vodopád Mangku Sakti

Ďalší vodopád, ktorý napája voda z jazera Segara Anak na vrchole Rinjani je zaujímavý tým, že sa nachádza v malom kaňone. Voda si razí cestu medzi skaly a obsah síry vytvára zaujímavé sfarbenie. Miestni dokonca tvrdia, že voda dokáže pomôcť pri kožných problémoch

Surfovanie

10. Desert Point

Svetové vlny priťahujú surferov z celého sveta. Ľavoruké vlny vytvárajú krásne barely, ktoré je radosť jazdiť. Táto vlna je vhodnejšia pre skúsených surferov.

11. Selong Belanak

Ak ste ešte nikdy na surfe nestáli, zamierte na pláž Selong Belanak. Vlny sa lámu blízko pobrežia, preto je táto pláž ideálna na zoznámenie so surfom. Ak budete mať šťastie, podarí sa vám ich aj niekoľko chytiť.

surfer Lombok12. Pantai Mawi

Mawi je vhodnejšie pre pokročilejších surferov. Na pláži je niekoľko stánkov, ale keďže je menej navštevovaná než napríklad Desert Point, lokálni sa rozhodnú či otvoria, alebo nie. Výhodou je, že vo vode nie je veľa ľudí a surferi tak nemusia bojovať o jednu vlnu s desiatkami ďalších. K ukážkovým vlnám je ako bonus okolitá scenéria.

13. Gerupuk

Ďalšia skvelá pláž pre začiatočníkov na surfe. Nachádza sa východne od pláže Tanjung Aan a bez problémov si tu dohodnete inštruktora a požičiate dosku.

Potápanie sa

14. Ostrovy Gili na severozápade

Navštíviť trojicu ostrovov Gili a nevidieť bohatý podmorský život v ich okolí by bol hriech. Potápači sem smerujú za mantami, korytnačkami alebo žralokmi. Pokročilí potápači s Nitrox certifikátom smerujú k vraku japonskej lode. Ak preferujete šnorchlovanie, na plytkých miestach si tiež prídete na svoje.

Podmorský svet v Indonézii15. Blongas Bay

Miesto je známe predovšetkým výskytom až 4 rôznych druhov žralokov, najmä kladivohlavých. Tieto žraloky je možné vidieť na mieste Magnet, ktoré je okrem toho známe silnými prúdmi. Ďalšie miesto je Cathedral s jaskyňou v hĺbke asi 40 metrov. Obe miesta sú určené len pre skúsených potápačov. Jednoduchšie ponory sú na Gili Sarang a Coral Garden.

16. Oblasť Sekotong

Juhozápadne od Lomboku leží skupinka ostrovov, z ktorých sú obývané len 3 najväčšie. Žije to však pod morskou hladinou a v okolí ostrovov našlo svoj domov asi 3 500 druhov živočíchov. Oblasť má plytkejšie miesta pre začiatočníkov, no aj miesta so silnými prúdmi, ktoré si už vyžadujú viac skúseností.

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 4.5 / 5. Počítadlo: 12

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?