7 sopiek v Indonézii, ktoré musíte zdolať

By: Michael Day - CC BY 2.0

Indonézia je súčasťou oblasti nazývanej Ohnivý kruh, ktorá je známa častým výskytom zemetrasení a erupcií sopiek. Podľa posledných informácii je v krajine stále aktívnych viac ako 120 sopiek, väčšina pod zemským povrchom. 

Východ Slnka z vnútra sopečného krátera nezažívame každý deň. Vybrali sme sedmičku indonézskych sopiek naprieč celou krajinou, kvôli ktorým sa oplatí k plavkám pribaliť aj trekingové topánky.

1. Kawah Ijen – Banyuwangi, Východná Jáva

Sopečný kráter leží vo výške 2799 metrov nad morom a pýši sa hneď dvoma unikátmi. Prvým sú modré plamene, ktoré vznikajú pri styku sírových výparov s kyslíkom a je možné ich jasne vidieť iba v tme, preto je nutné vyraziť z východiskového bodu okolo 1:00 v noci. Niekedy siahajú do výšky až 5 metrov, inokedy sú viditeľné menej.

modré plamene Kawah Ijen
Modré plamene vo vnútri krátera Kawah Ijen – By: Michaela Struhárová

Druhým unikátom je asi kilometer široké tyrkysové jazero, ktoré vypĺňa vnútro krátera. Na svete niet tak veľké a kyslé jazero. Jeho pH je iba 0.5 bodu.

Ako sa sem dostať?

Ubytovanie zoženiete v prístavnom mestečku Banyuwangi, ktoré spájajú veľké trajekty s balijským prístavom Gilimanuk. Z Banyuwangi je to asi hodina jazdy do východiskového bodu výstupu Paltidung. Prenajmite si auto so šoférom alebo to skúste na vlastnú päsť na motorke. Výstup je jednoduchý, po hodine sa dostanete na okraj krátera a ďalších 30 minút trvá zostup do vnútra k modrým plameňom.

kawah ijen jazero
Pohľad na kyslé jazero z okraja krátera – By: Michaela Struhárová

2. Bromo, Cemoro Lawang, Východná Jáva

V roku 2016 začala sopka chŕliť sopečný prach, preto boli turistické aktivity obmedzené iba po vyhliadku v bezpečnej vzdialenosti. Sopka sa upokojila a opäť si môžeme v plnej paráde vychutnávať trekovanie v jej okolí.

Ako sa sem dostať?

Začiatok výstupu je z dediny Cemoro Lawang a je veľmi jednoduchý. Ak si privstanete, vyhnete sa davom turistov a vychytáte to najlepšie miesto na pozorovanie vychádzajúceho Slnka. Spestrite si výstup jazdou na poníkovi, ktorý vás prevezie cez Pieskové more, ako miestni ľudia nazývajú sopečný piesok okolo krátera.

7 sopiek v Indonézii, ktoré musíte zdolať
Pohľad na východ Slnka z vyhliadky Mount Bromo – By: Dodi MulyanaCC BY 2.0

3. Kerinci, Jambi, Sumatra

Najvyššiemu vrchu Indonézie (3805 metrov) robí spoločnosť 15 jazier. Jedno z nich sa nachádza vo výške 1996 metrov a je tak najvyššie položeným jazerom Juhovýchodnej Ázie. Aktívna sopka dáva o sebe vedieť v pravidelných intervaloch, preto si vopred overte aktuálnu situáciu.

Ako sa sem dostať?

Najbližšie letisko sa nachádza v meste Padang, kde si viete zorganizovať sprievodcu celým výstupom. Pre fyzicky zdatnejších je ideálny 2-dňový trek s prenocovaním v kempe na 6. checkpointe vo výške 3 073 m. Tí s horšou kondičkou zdolajú Kerinci v pomalšom tempe za 3 dni.

Mount Kerinci Indonézia
Najvyšší vrch Indonézie – Mount Kerinci – By: WahyuSCC BY 2.0

4. Merapi, Yogyakarta, Centrálna Jáva

V preklade z indonézštiny znamená Ohnivá hora, pretože je najaktívnejšou indonézskou sopkou. Aj keď oficiálne je jej aktivita zaznamenaná v roku 1548, v regióne sa hovorí o erupcii v 11. storočí, ktorá mala poškodiť známy chrám Borobudur. Veľká erupcia v roku 2010 pripravila tisícky ľudí o domovy a viac ako 100 ľudí, bohužiaľ, o život. Naposledy sa sopka prihlásila v roku 2014, keď vychŕlila sopečný prach do výšky 2 kilometre.

Ako sa sem dostať?

Yogyakarta poskytuje množstvo ubytovacích možností a tiež sprievodcov, ktorí vás budú výstupom viesť. Do východiskového bodu New Solo sa dostanete po 2 hodinách jazdy z Yogykarty, samotný výstup patrí medzi náročnejšie a v priemere turistom trvá od 4 do 6 hodín, kým sa dostanú na vrchol.

5. Batur, Kintamani, Bali

Jedna z troch najposvätnejších hôr na Bali je obľúbeným miestom na pozorovanie východu Slnka. Na vrchole vo výške 1717 metrov sa pohodlne usadíte a okolo 5:30 ráno začnite pozorovať nádherné prírodné divadlo. Slnko pomaly vychádza, objavujú sa obrysy jazera Batur. Za jasného počasia je možné dovidieť až na susedný ostrov Lombok.

Ako sa sem dostať?

Východiskový bod je z dediny Kintamani, kde na vás už budú netrpezlivo čakať sprievodcovia. Bez neho na sopku ísť nemôžete kvôli bezpečnosti a minulým skúsenostiam, kedy sa turisti zranili. Výstup nie je náročný, záverečná časť je najstrmšia, no aj ľudia bez akejkoľvek kondičky ho zvládnu do 2 hodín.

Mount Batur Kintamani Bali
Východ Slnka pri pohľade zo sopky Batur, Bali – By: Michaela Struhárová

6. Rinjani, Sembalun Lawang/Senaru, Lombok

Náročný výstup na druhý najvyšší vrch Indonézie (3726 metrov) si vyžaduje pripravenosť a fyzickú zdatnosť. Za odmenu si užijete krásne výhľady, ak budete mať šťastie na pekné počasie, uvidíte aj trojicu obľúbených ostrovov Gili na severozápade Lomboku. Vybrať si môžete z niekoľkých turistických trás, no pri každej je potrebné dohodnúť si sprievodcu. Horský nosič sa môže tiež hodiť, aby vás odbremenil od ťažkého batoha a ľahšie sa vám liezlo. 

Ako sa sem dostať?

Väčšina turistov štartuje z dediny Sembalun Lawang, ktorá je bližšie k vrcholu, alebo Senaru. Rozhodnite sa, či zdoláte najvyšší vrchol alebo vám postačí dostať sa na okraj krátera (2700 metrov). Z dediny Sembalun Lawang dokážete výjsť na vrchol za 2 dni s prenocovaním v kempe Plawangan Sembalun blízko okraja krátera. Ak si za východisko zvolíte dlhšiu trasu zo Senaru, budete potrebovať na výstup 3 dni, ktorý zvyčajne zahŕňa aj túru okolo jazera Segara Anak a relax v termálnych prameňoch len niekoľko minút chôdze ďalej.

Mount Rinjani Lombok Indonézia
Mount Rinjani, Lombok – By: Trekking RinjaniCC BY 2.0

7. Kelimutu, Moni, Flores

Národný park Kelimutu sa nachádza na ostrove Flores. Špecialitou sú 3 sírové jazerá usadené v troch kráteroch. Jazerá časom menia farbu v závislosti o množstva síry.

Národný park Kelimutu, ostrov Flores
Národný park Kelimutu, ostrov Flores

Ako sa sem dostať?

Najjednoduchšie to budete mať z dediny Moni, ktorá je vstupnou bránou do národného parku. Ak máte chuť na prechádzku, z dediny vám to na vrchol bude trvať asi 2 hodiny. V opačnom prípade si deň vopred dohodnite šoféra, ktorý vás vyvezie na parkovisko a na vrchol výjdete za 20 minút. Asfaltová cesta na parkovisko a aj nadväzujúci chodník sú dobre upravené a značené, preto nie je potrebný sprievodca.

Autor: Michaela Struhárová

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Počítadlo: 3

Zatiaľ neohodnotené.

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?