5 dôvodov, prečo sa odmietame učiť cudzie jazyky

školské potreby

Jazyky sú bránou do sveta, ich znalosť na cestách je na nezaplatenie, no napriek tomu mnohí ľudia prichádzajú s kopou výhovoriek, prečo sa jazyky radšej vôbec neučiť.

Írsky polyglot Benny Lewis v jednom svojom videu vysvetľuje, že jeden z najväčších problémov v učení sa jazyka je MOTIVÁCIA. Pokiaľ sa chceme naučiť jazyk, len aby sme spravili skúšky, kariérne postúpili alebo sa mohli pred niekým predviesť, nikdy sa nám to nepodarí. Základom je správna motivácia. To čo robí z človeka mnohojazyčníka je jeho vášeň pre jazyk, fascinácia nad kultúrou, literatúrou, filmami a silná túžba porozumieť písanému textu a komunikovať v danom cudzom jazyku. Aby si mohol človek osvojiť nový jazyk, musí proces učenia vnímať predovšetkým ako zábavu, nie ako dril či nevyhnutné zlo.

By: Eric NishioCC BY 2.0

Taktiež vo svojom videu popisuje 5 základným strachov, frustrácii či skôr výhovoriek, prečo sa do nového jazyka nepustiť…

1. Ja na jazyky nemám bunky. Nie nadarmo sa vraví, že génia tvorí 1% talentu a 99% tvrdej práce. Benny vysvetľuje, že aj keď niektorí ľudia sa učia jazyk ľahšie než iní, vždy sa môžeme správnym prístupom dostať na ich úroveň alebo ich dokonca predbehnúť. Vyžaduje si to len o trošku viac úsilia.

2. Učiť sa jazyk na staré kolená. Vek pri štúdiu cudzieho jazyka nehrá žiadnu úlohu. Jediné čo sa mení sú štúdijné metódy. Výzkumy poukazujú na to, že zatiaľ čo deti majú výhodu v tom, že sa za správnych podmienok nakoniec stávajú v jazyku plynulými, dospelí sú schopní konverzovať v cudzej reči za kratší študijný časový úsek a s menšou námahou.  Všetko je to len otázka prístupu a odstránenia mentálnych blokov, ktoré si sami vytvárame.

By: Daphne DepasseCC BY 2.0

3. Nemám sa ako dostať do tej krajiny. No a čo? Existuje skype, jazykové fóra, jazykové tandemy v každom väčšom meste. Taktiež existujú rôzne aplikácie a stránky, kde vám radi pomôžu s gramatikou. A čo takto couchsurfingové mítingy?

By: Matt KrauseCC BY 2.0

4. Nemám pamäť na slovíčka. Opakovanie je matka múdrosti. Kľúčom k úspechu je pripomenúť si nové slovíčko skôr, než ho zabudneme. Ešte lepšie výsledky dosiahneme, ak budeme pri učení sa slovnej zásoby používať vlastné mnemotechniky, t.j. pamäťové techniky založené na asociáciách.

Tak napríklad anglické  slovíčko FATIGUE znamená únava. Aby sa nám ľahšie vybavilo, môžeme si predstaviť tlsťocha FATTY GUY ako je celý upotený a udychčaný. Taliansky výraz pre koňa je CAVALLO a môžete si ho predstaviť gavaliera na koni. Alebo CAPODANNO (Nový rok) si predstaviť ako Capo di anno (capo = kápo, boss) a teda najdôležitejší deň v roku.

5. Strach zo zahanbenia. Náš problém je, že sme perfekcionisti. Ak neovládame jazyk poriadne, bojíme sa čo i len pípnuť. A to je chyba. Cvičenie robí majstra a občasná chybička akurát tak dáva priestor na zdokonalenie sa a dobrú zábavu.

No a čo, že ste preložili frázu „uložiť deti spať“ ako „put children to sleep“ (utratiť deti). No a čo, že ste spolubývajúcemu dovolili, aby namiesto „pass out“ (zaspať) v obýčke mohol „pass away“ (zosnúť). S jazykmi je zábava :).

A pre tých, ktorí sa neustále oháňajú nedostatkom času existujú na trhu rôzne audionahrávky, psychowalkmany alebo vám stačí nosiť so sebou vytlačené slovíčka. Určite vám prídu tieto pomôcky vhod za volantom, v metre alebo čakárni.

By: Leon BrocardCC BY 2.0

Pozrite si aj ďalšie tipy, ako byť produktívny,

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Počítadlo: 0

Zatiaľ neohodnotené.

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?

2 KOMENTÁRE

 1. Uplne suhlasim so vsetkym co je tu napisane. A viem to z vlastnej skusenosti. Ja ktora som bola jazykovy antitalent som sa prestahovala do Holandska. Zijem tu 5 rokov. Za dva a pol roka som ziskala diplom z holandskeho jazyka. Su to oficialne skusky a ja som si dokonca trufla na tie najvyssie. Povedala som si ze tieto chcem a spravim ich. Bolo to o dva a pol rocnom dennodennom uceni. Nie len v skole ale hlavne doma. ( ked som po roku v skole povedala docentke ze chcem tieto skusky, tak mi asi moc neverila ) Je pravda ze ako posledne som zacala komunikovat. Presne ako sa tu pise, proste som sa hanbila ze budem robit chyby pri komunikacii. Az tu ma naucili ze to vobec nevadi a dolezite je ze vobec otvorim usta. Som stastna ze som to zvladla. Vraj som talent na jazyky. Haha ja, co som si myslela ze som antitalent. Veru ta motivacia je velmi dolezita.

  • Ahoj Stanka,

   no je to pravda. Ak sa človek do toho pustí a je aj nútený ten jazyk využívať, určite sa to dá zvládnuť. U nás sa však väčšina ľudí stretáva s cudzím jazykom iba v škole a tam často záleží na učiteľovi zasa. 🙂

   A najťažšie pre mňa je sadnúť si doma a učiť sa 😀

   Michal

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.