Jazyky sú bránou do sveta, ich znalosť na cestách je na nezaplatenie, no napriek tomu mnohí ľudia prichádzajú s kopou výhovoriek, prečo sa jazyky radšej vôbec neučiť.
Írsky polyglot Benny Lewis v jednom svojom videu vysvetľuje, že jeden z najväčších problémov v učení sa jazyka je MOTIVÁCIA. Pokiaľ sa chceme naučiť jazyk, len aby sme spravili skúšky, kariérne postúpili alebo sa mohli pred niekým predviesť, nikdy sa nám to nepodarí. Základom je správna motivácia. To čo robí z človeka mnohojazyčníka je jeho vášeň pre jazyk, fascinácia nad kultúrou, literatúrou, filmami a silná túžba porozumieť písanému textu a komunikovať v danom cudzom jazyku. Aby si mohol človek osvojiť nový jazyk, musí proces učenia vnímať predovšetkým ako zábavu, nie ako dril či nevyhnutné zlo.
Taktiež vo svojom videu popisuje 5 základným strachov, frustrácii či skôr výhovoriek, prečo sa do nového jazyka nepustiť…
1. Ja na jazyky nemám bunky. Nie nadarmo sa vraví, že génia tvorí 1% talentu a 99% tvrdej práce. Benny vysvetľuje, že aj keď niektorí ľudia sa učia jazyk ľahšie než iní, vždy sa môžeme správnym prístupom dostať na ich úroveň alebo ich dokonca predbehnúť. Vyžaduje si to len o trošku viac úsilia.
2. Učiť sa jazyk na staré kolená. Vek pri štúdiu cudzieho jazyka nehrá žiadnu úlohu. Jediné čo sa mení sú štúdijné metódy. Výzkumy poukazujú na to, že zatiaľ čo deti majú výhodu v tom, že sa za správnych podmienok nakoniec stávajú v jazyku plynulými, dospelí sú schopní konverzovať v cudzej reči za kratší študijný časový úsek a s menšou námahou. Všetko je to len otázka prístupu a odstránenia mentálnych blokov, ktoré si sami vytvárame.
3. Nemám sa ako dostať do tej krajiny. No a čo? Existuje skype, jazykové fóra, jazykové tandemy v každom väčšom meste. Taktiež existujú rôzne aplikácie a stránky, kde vám radi pomôžu s gramatikou. A čo takto couchsurfingové mítingy?
4. Nemám pamäť na slovíčka. Opakovanie je matka múdrosti. Kľúčom k úspechu je pripomenúť si nové slovíčko skôr, než ho zabudneme. Ešte lepšie výsledky dosiahneme, ak budeme pri učení sa slovnej zásoby používať vlastné mnemotechniky, t.j. pamäťové techniky založené na asociáciách.
Tak napríklad anglické slovíčko FATIGUE znamená únava. Aby sa nám ľahšie vybavilo, môžeme si predstaviť tlsťocha FATTY GUY ako je celý upotený a udychčaný. Taliansky výraz pre koňa je CAVALLO a môžete si ho predstaviť gavaliera na koni. Alebo CAPODANNO (Nový rok) si predstaviť ako Capo di anno (capo = kápo, boss) a teda najdôležitejší deň v roku.
5. Strach zo zahanbenia. Náš problém je, že sme perfekcionisti. Ak neovládame jazyk poriadne, bojíme sa čo i len pípnuť. A to je chyba. Cvičenie robí majstra a občasná chybička akurát tak dáva priestor na zdokonalenie sa a dobrú zábavu.
No a čo, že ste preložili frázu „uložiť deti spať“ ako „put children to sleep“ (utratiť deti). No a čo, že ste spolubývajúcemu dovolili, aby namiesto „pass out“ (zaspať) v obýčke mohol „pass away“ (zosnúť). S jazykmi je zábava :).
A pre tých, ktorí sa neustále oháňajú nedostatkom času existujú na trhu rôzne audionahrávky, psychowalkmany alebo vám stačí nosiť so sebou vytlačené slovíčka. Určite vám prídu tieto pomôcky vhod za volantom, v metre alebo čakárni.
Pozrite si aj ďalšie tipy, ako byť produktívny,