Okolie Bali: miniatúrne ostrovy Gili ponúkajú dovolenku pre každého

Gili Islands
Raj na zemi - tri malé ostrovy Gili blízko Lomboku

Pár rokov dozadu o týchto troch spiacich mini ostrovčekoch na severozápadnom pobreží Lomboku nikto nepočul. Napriek tomu, že sem prúdi množstvo turistov, zachovávajú si svojráznosť, krásne pláže a podmorský svet. Aj keď ich rozloha je skutočne malá, každý z ostrovov je iný, má inú atmosféru a charakter. Ak sú ostrovy Gili na vašom zozname pri návšteve Indonézie, čítajte a zistite, ktorý je pre vás ten pravý.

Hľadáte skvelé párty a zábavu? => Gili Trawangan

Nezáleží na tom, či cestujete sami alebo s partiou kamarátov – ak sa túžite vyblázniť na diskotékach, tancovať v svetlách reflektorov na pláži do svitania, Gili Trawangan je presne pre vás.

Centrum ostrova je v okolí prístavu na východnej strane a pobrežie je lemované reštauráciami s európskou či ázijskou kuchyňou alebo čerstvými morskými plodmi. Okrem reštaurácií je tu veľa pouličných stánkov, kde si viete kúpiť čerstvé ovocie či zmrzlinu na osvieženie počas prechádzky ostrovom. Mimochodom, pešo ho viete prejsť celý za 2 hodiny, no nie je problém požičať si aj bicykel.

Prečítajte si tiež: 6 kulinárskych lahôdok indonézskej kuchyne

V okolí prístavu je tiež niekoľko potápačských centier, kde viete absolvovať základný potápačský kurz či zjednať si výlet loďou s cieľom šnorchlovať sa. V okolí ostrovov sa často objavujú veľké morské korytnačky, ktoré sú najväčším ťahákom. Tiež je možné zarezervovať si niekoľkodňový výlet na Lombok a vyliezť na jeho najvyšší vrch – 3 726 metrov vysokú sopku Mount Rinjani.

Gili Trawangan
Západ slnka na ostrove Gili Trawangan
Podmorský svet v Indonézii
Podmorský svet v okolí ostrovov Gili

Párty život na ostrove je takmer neutíchajúci, hudbu je počuť z barov od rána široko ďaleko. S prichádzajúcim večerom bary ponúkajú tzv. “happy hour” na pivo či kokteily. Tematické diskotéky sa konajú po celom ostrove a nie je nič nezvyčajné, ak vám budú domáci ponúkať halucinogénne hríby. Dôležitá poznámka: V Indonézii sú však drogy tvrdo trestané! 

Pýtate sa, či si na ostrove nájdete niečo, aj keď netúžite zničiť tancom svoje nové žabky? Určite! Párty nie sú nejak rušivé, takže neovplyvnia ani váš spánok a zámer relaxovať.

Hľadáte pokoj a romantiku? => Gili Meno

Najmenší z trojice ostrovov je situovaný medzi jeho väčšími súrodencami. Dokonalá romantika v príjemných rezortoch so špičkovou starostlivosťou, krásne pláže, masáže, prechádzky vo dvojici a deň zakončený farebným západom slnka. Presne toto hľadajú návštevníci smerujúci na Gili Meno.

Ostrov si stále zachováva veľmi lokálny ráz. Okrem pár hotelov a reštaurácií tu nájdete len miestnych rybárov či chovateľov dobytka, ktorí žijú roztrúsení po ostrove. Ak sa rýchlo unudíte alebo máte radi aktívny oddych, Gili Meno radšej vynechajte.

Sochy pod vodou, Gili Meno
Pri potápaní v okolí ostrova Gili Meno natrafíte aj na takýto jav

Hľadáte len odpočinok? => Gili Air

Ak by sme dali do jednej misy ruch z Gili Trawangan a pokoj panujúci na Gili Meno, zmiešali ich a hodili do rúry, vznikol by mix nazývaný Gili Air. Z pláže uvidíte vrcholky kopcov pobrežia Lomboku, pretože ostrov je k nemu najbližšie. Začnite deň pri tyrkysovom mori s čerstvým džúsom v ruke, nahoďte plutvy a potápaciu masku a prebádajte podmorský svet a deň zakončite s pivkom na pláži pri pozorovaní krásneho západu slnka. Gili Air je príjemný mix, ak nevydržíte príliš dlho chytať bronz na pláži.

Gili Air
Ostrov Gili Air je veľmi obľúbený a niet sa čomu diviť

Niekoľko užitočných tipov, ktoré vám pomôžu pri cestovaní na ostrovy Gili

  • Na ostrovy sa dostanete za 2-3 hodinky (závisí to od vĺn) rýchloloďou z balijských prístavov Amed, Padangbai a Sanur alebo z Bangsal na Lomboku.
  • Možností na ubytovanie je neúrekom, ak si trúfate zjednávať, najlepšie ceny dostanete priamo na mieste. Ak nemáte čas na návštevu ubytovaní osobne, viete nájsť hotely na pláži, apartmány, chatky, hostely alebo výhodné home stays – nájde sa tu niečo pre každý rozpočet.
  • Najlacnejšia možnosť, ako navštíviť všetky 3 ostrovy (bohužiaľ, nedá sa to za 1 deň), je lokálna rybárska loď. Premáva zvyčajne dvakrát denne (ráno o 9:00 a poobede o 16:00), no keď sú vlny šialené a nebezpečné, stane sa, že nevyrazí. Aktuálne časy odchodu aj lístky si kúpite v prístave priamo na ostrovoch. Cena je približne 2 eurá jedným smerom.
  • Na všetkých 3 ostrovoch sa jazdí iba na bicykloch alebo konských záprahoch, oddýchnete si tak od zvuku áut a motoriek.
  • Na každom ostrove je bankomat.
  • Aj keď vzdialenosť medzi ostrovmi nie je veľká, nepokúšajte sa medzi nimi plávať. Upozornia vás na to niekoľkokrát na mieste, pretože prúdy sú veľmi silné.
Gili Trawangan
Požičovňa bicyklov na Gili Trawangan

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Počítadlo: 1

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?