Miniatúrne ostrovy Gili majú niečo pre každého

Ostrovy Gili majú niečo pre každého
Zdroj: Michaela Struhárová

 

Pár rokov dozadu o týchto troch spiacich mini ostrovčekoch na severozápadnom pobreží Lomboku nikto nepočul. Napriek tomu, že sem prúdi množstvo turistov, zachovávajú si svojráznosť, krásne pláže a podmorský svet. Aj keď ich rozloha je skutočne malá, každý z ostrovov je iný, má inú atmosféru a charakter. Ak sú ostrovy Gili na vašom zozname pri návšteve Indonézie, čítajte a zistite, ktorý je pre vás ten pravý.

Hľadáte skvelé párty a zábavu? => Gili Trawangan

Nezáleží na tom, či cestujete sami alebo s partiou kamarátov, ak sa túžite vyblázniť na diskotékach, tancovať v svetlách reflektorov na pláži do svitania, Gili Trawangan je presne pre vás.

Centrum ostrova je v okolí prístavu na východnej strane, pobrežie je lemované reštauráciami s európskou či ázijskou kuchyňou a čerstvými morskými plodmi. Okrem reštaurácii je tu veľa pouličných stánkov, kde si viete kúpiť čerstvé ovocie, zmrzlinu na osvieženie počas prechádzky ostrovom. Mimomochom, pešo ho viete celý prejsť za 2 hodiny, no nie je problém požičať si aj bicykel.

Prechádzka po Gili Trawangan
Ulice Gili Trawangan. Zdroj: Michaela Struhárová

V okolí prístavu je tiež niekoľko potápačských centier, kde viete absolvovať základný potápačský kurz, zjednať si výlet loďou a šnorchlovanie. V okolí ostrovov sa často objavujú veľké morské korytnačky, ktoré sú najväčším ťahákom. Tiež je možné zjednať niekoľkodňový výlet na Lombok a vyliezť na jeho najvyšší vrch – 3726 metrov vysokú sopku Mount Rinjani.

Am I not turtley enough for the turtle club? 🐢 Swimming with this gorgeous creature was hands down the best moment of my trip 🙏🏼

A post shared by Nicola Easterby 🇦🇺✈️ (@polkadotpassport) on

Párty život na ostrove je takmer neutíchajúci, hudbu je počuť z barov od rána široko ďaleko. S prichádzajúcim večerom bary ponúkajú tzv. “Happy hour”na pivo či koktejly za akciové ceny. Tématické diskotéky sa konajú po celom ostrove a nie je nezvyčajné, že vám domáci budú ponúkať halucinogénne hríby. Dôležitá poznámka: V Indonézii sú drogy tvrdo trestané.

Pýtate sa, či si na ostrove nájdete niečo, aj keď netúžite tancom zničiť svoje nové žabky? Určite! Párty nie sú nejak rušivé, takže neovplyvnia ani váš spánok a zámer relaxovať.

Priceless moments. #theonewhowanders

A post shared by Michel Struharova (@michelstruharova) on

Hľadáte pokoj a romantiku? => Gili Meno

Najmenší z trojice ostrovov je situovaný medzi jeho väčšími súrodencami. Dokonalá romantika v príjemných rezortoch so špičkovou starostlivosťou, krásne pláže, masáže, prechádzky vo dvojici a deň zakončený farebným západom slnka. Presne toto hľadajú návštevníci smerujúci na Gili Meno.

Ostrov si stále zachováva veľmi lokálny ráz. Okrem pár hotelov a reštaurácii tu nájdete len miestnych rybárov, chovateľov dobytka, ktorí žijú roztrúsení po ostrove. Ak sa rýchlo unudíte alebo máte radi aktívny oddych, Gili Meno radšej vynechajte.

It's no Jackfish Lake, but it'll do #paradise

A post shared by taylor cave (@tcave) on

Hľadáte len odpočinok? => Gili Air

Ak by sme dali do jednej misy šialenosť Gili Trawangan a pokoj, panujúci na Gili Meno, zmiešali ich a hodili do rúry, vznikol by mix nazývaný Gili Air. Z pláže uvidíte vrcholky kopcov pobrežia Lomboku, pretože ostrov je k nemu najbližšie. Začnite deň pri tyrkysovom mori s čerstvým džúsom v ruke, nahoďte plutvy a šnorchel a prebádajte podmorský svet a deň zakončite s pivkom na pláži pri pozorovaní krásneho západu slnka. Gili Air je príjemný mix ak dlho nevydžíte chytať bronz na pláži.

Pláže na ostrovoch Gili
Takého nádherné pláže sú na každom z 3 ostrovov Gili. Zdroj: Michaela Struhárová

Niekoľko užitočných tipov, ktoré vám pomôžu pri cestovaní na ostrovy Gili

  • Na ostrovy sa dostanete za 2-3 hodinky (závisí od vĺn) rýchloloďou z balijských prístavov Amed, Padangbai a Sanur alebo z Bangsal na Lomboku.
Prístav Gili Air
Zdroj: Michaela Struhárová
  • Možností na ubytovanie je neúrekom, ak si trúfate zjednávať, najlepšie ceny dostanete priamo na mieste. Ak nemáte čas na návštevu ubytovaní osobne, viete nájsť hotely na pláži, apartmány, chatky, hostely alebo výhodné home stays – niečo pre každý rozpočet sa určite nájde.
Ubytovanie Gili Trawangan
Zdroj: Michaela Struhárová
  • Najlacnejšia možnosť ako navštíviť všetky 3 ostrovy (bohužiaľ, nedá sa to za 1 deň) je lokálna rybárska loď.  Premáva zvyčajne 2-krát denne (ráno o 9:00 a poobede o 16:00), no keď sú vlny šialené a nebezpečné, stane sa, že nevyrazí. Aktuálne časy odchodu aj lístky si kúpite v prístave priamo na ostrovoch. Cena je približne 2 eurá jedným smerom.
  • Na všetkých 3 ostrovoch sa jazdí iba na bicykloch alebo konských záprahoch, oddýchnete si od zvuku áut a motoriek.
Taxík na Gili Meno.
Taxík na Gili Meno. Zdroj: Michaela Struhárová
  • Na každom ostrove je bankomat.
  • Aj keď vzdialenosť medzi ostrovami nie je veľká, nepokúšajte sa medzi nimi plávať. Upozornia vás na to niekoľkokrát na mieste, pretože prúdy sú veľmi silné.

Autor: Michaela Struhárová

Miniatúrne ostrovy Gili majú niečo pre každého
5 (100%) 2 votes

BEZ KOMENTÁRA

ZANECHAŤ ODPOVEĎ