5 dôvodov prečo ísť na Bali + 1 prečo nie

Na Bali sme strávili iba niečo menej ako mesiac. Tento ostrov si nás však získal na celý život. A tu je 5 dôvodov, prečo sa tam chcem ešte určite vrátiť.

1. Na Bali nájdeš všetko

Bali je veľmi rozmanitý ostrov. Nie je to veľký ostrov, ale nájdete na ňom naozaj všetko. Bali má krásne pláže. Väčšinou skalnaté s útesmi alebo kombinované s piesočnatou plážou. Nájdete tu však aj čisto piesočnaté pláže. Nájdete tu relax s pokojnejšou vodou a s prázdnymi plážami ale aj divoké vlny, ktoré sú rajom pre surfistov.

Ak vás omrzí pláž, stačí ísť kúsok do stredozemia, kde nájdete džunglu, hory, sopku, krásne chrámy alebo ryžové polia. Nájdete tu divoké mesto Kuta s bohatým nočným životom západného štýlu, ale aj typické balijské mestečká či dediny nepoškvrnené modernou civilizáciou.

Hlad zaženiete jedlom z ulice, ale ak chcete tak si kúpite aj hamburger či pizzu. Môžete bývať za pár eur v chajde, ale aj za niekoľko stovák v luxusnom rezorte. Mimochodom ubytovanie na super úrovni sa dá zohnať už od 5 eur na osobu / noc. My sme bývali za 6 eur na noc v hosteli na pláži s bazénom, klímou a dobrou čistotou.

5 dôvodov prečo ísť na Bali + 1 prečo nie
Ryžové polia, Bali – By: Yoan CarleCC BY 2.0

2. Veľa muziky za málo peňazí

Bali je stále pomerne lacná krajina. Je to ostrov v Indonézii, ktorá je rozvojovou krajinou. Záleži čo a kde jete, koľko cestujete a podobne. Ale uvediem bežný príklad z nášho dňa. Jedlo ma vyšlo na cca 8 eur na deň, skúter 5 eur na deň (pre dvoch), surf 4 eurá na deň, ubytko 6 eur na deň, čerstvý ovocný džús okolo 1 eura, jedno pivo Bintang (0,6l) stojí okolo 2 eur (alkohol nie je lacnejší, pretože domácí veľmi alkohol nepijú). Samozrejme aj tu sa dá rozhadzovať, ale dá sa tu vyžit aj s 20 eurami na deň.

3. Najpriateľskejší ľudia na svete?

Bali je prevažne hinduistická krajina. Domáci ľudia sú veľmi milí a večne usmievaví. Nejdem tu rozoberať náboženstvo alebo ho porovnávať s inými. Pravdou však je, že hinduisti veria v karmu a tak veria v to, že dobré činy sa odplatia dobrom a zlé zlom. A oni tak naozaj žijú. Snažia sa konať dobro. Sú veľmi milí a obetaví. Človek sa tam cíti naozaj veľmi dobre a počase takúto náladu aj nasiakne. Ťažšie sa potom vracia domov do MHD-čky či vlaku medzi zamračených ľudí.

Okrem toho sú aj veľmi tolerantní k iným náboženstvám. Všade po chodníkoch a múrikoch nájdete takzvané obety bohom. Sú to z listov vyrobené malé mištičky s kvetmi a vonnou tyčinkou a sem tam s nejakým malým keksíkom či žuvačkou a podobne. Je to občas vtipné a milé zároveň čo všeličo dávajú do týchto obetí. Nie raz sa vám stane, že obetu prejdete na skútri alebo do nej zakopnete a podobne. Balíjčania to berú športovo s úsmevom a rátajú s tým.

5 dôvodov prečo ísť na Bali + 1 prečo nie
Obeta bohom – By: victoria harjadiCC BY 2.0
5 dôvodov prečo ísť na Bali + 1 prečo nie
Balíjska rodinka na pláži

4. Raj surferov

Bali je vyhlásený raj surferov. Nie je to Domaša ani Zlaté Piesky ale legendárne Bali. K tomuto faktu prispieva aj geografická blízkosť Austrálie. Austrálčania majú k surfovaniu veľmi blízko a k Bali ešte bližšie. Pre nich je to niečo ako pre nás Chorvátsko. Spiatočné letenky ich stoja okolo 300 dolárov aj menej. Na Bali sú legendárne pláže s ešte legendárnejšími vlnami. Celoročne Bali iba kvôli surfovaniu navštívi nespočetné množstvo ľudí z celého sveta. Večer sa potom stretávajú surferi v miestnych baroch na pive. Bali odporúčam aj pre začiatočníkov. Nájdu sa tu totiž aj bezpečné pláže a vlny pre úplných nováčikov. Požičanie surfu  na deň je lacnejšie ako obedové menu v Bratislave. Pre začiatočníkov odporúčam pláž v Kute. Je piesočnatá a vlny sú väčšinou jednoduché a nie také veľké.

5 dôvodov prečo ísť na Bali + 1 prečo nie
Surfovanie na Bali – By: Simon_seesCC BY 2.0
5 dôvodov prečo ísť na Bali + 1 prečo nie
Surfovanie, Bali – By: SamCC BY 2.0

5. Pokoj a zdravie

Keď si to všetko spočítame, výjde nám, že život na Bali je nejaký pohodovejší a štastnejší. Všade okolo pozitívni ľudia. Domáci sú milí a pozitívni sami od seba a turisti sú tu spokojní a vysmiati už len preto že sú na Bali. Všade okolo je krásna príroda a vo vnútrozemí ukľudnujúca zelená. Človek sa tu nerozčuluje nad tým, koľko zasa minul. Bali je známe svojími masážami a jógou. Jedlo je tu chutné a zdravé a navyše tie stopercentné ovocné džúsy také lacné. Veľa ľúdí, ktorí zažili tažké obdobie, sa chodí na Bali dávať dokopy. Započul som nejeden príbeh o vyhoretom európanovi, ktorí išiel na Bali hľadať pokoj v duši.

Deti na Bali
Deti na Bali
5 dôvodov prečo ísť na Bali + 1 prečo nie
Bazén s výhľadom, Bali – By: Mats HagwallCC BY 2.0

6. Prečo neísť na Bali?

Po návšteve Bali možno prehodnotíte váš doterajší život, vašu prácu a aký to má zmysel sedieť 8 hodín denne za počítačom. Možno sa stanete doživotným Bali milovníkom alebo si zamilujete cestovanie, dáte výpoveď a budete hľadať cesty ako si užívať viac tohoto raja na zemi. Za to vám už nikto neručí ? (berte s nadhľadom)

Ako sa dostať na Bali?

Ideálne letieť priamo na Bali do mesta Denpasar, kde sa nachádza letisko. Lacnejšie to však často vychádza o Jakarty na vedľajšom ostrove Jáva a odtiaľ sa na Bali dostanete za cca 70 eur za spiatočnú letenku. Daľšou možnosťou je letieť do Kuala Lumpur v Malajzii a odtiaľ letieť napríklad s Air Asia za cca 90 eur (častokrát v akcii lacnejše) za spiatočnú letenku. Letenky do Jakarty nájdeme často pod 500 eur. Priamo do Denpasaru stoja okolo 700 eur ale nájde sa sem tam akcia aj okolo 500 eur. Sledujte náš web a akcie do JV Ázie.

 Vyhľadajte si letenky na Bali 

Kedy je ideálne ísť na Bali?

Odporúčame cestovať od marca do októbra, kedy na Bali menej prší. v novembri až ferbuári býva obdobie daždov, ale ani to nemusí byť na Bali prekážkou a niektorými je byhľadávané.

Víza na Bali?

Víza pre pobyty do 30 dní sú po novom pre Slovensko i Česko bez poplatku.

 

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 4.6 / 5. Počítadlo: 16

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?