Ako platiť a vyberať peniaze v zahraničí bez toho, aby ste prišli aj o gate?

platby v zahranici

Vyberanie peňazí v zahraničí je veľmi jednoduché. Viete však, ako pri tom zbytočne neprichádzať o peniaze? Veľa ľudí si to na dovolenke neustriehne a potom sa doma čudujú, prečo im z účtu zmizlo toľko peňazí. Ako vyberať hotovosť v zahraničí a neplatiť veľké poplatky si povieme v našom článku.

Od čoho závisí poplatok za výber v zahraničí

To, či budete platiť poplatok za výber, prípadne v akej výške, závisí od vašej banky. Jednotlivé banky si totiž účtujú rôzne poplatky, a to podľa svojich interných podmienok a taríf. V princípe máte v mesačnom poplatku za balík služieb k účtu zahrnuté aj výbery z bankomatov na Slovensku.

V zahraničí je preto najdôležitejšie využívať bankomaty tej istej finančnej skupiny, do ktorej patrí vaša banka na Slovensku. Takýto výber zvýhodňujú banky nižším poplatkom alebo dokonca žiadnym.

Rovnako dôležité je myslieť na to, že cestovanie mimo Európu a výber z bankomatov v Ázii skrýva v sebe aj ďalšie nástrahy. V obľúbenom Thajsku napríklad okrem poplatku vašej banke musíte zaplatiť poplatok aj thajskej banke. Výber z bankomatu vás preto v tejto krajine vyjde drahšie.

Jednotlivé banky si určujú poplatky nasledovnými spôsobmi:

 • percento z čiastky výberu s istým stropom,
 • fixná suma,
 • kombinácia oboch.

Výška poplatku za výber z bankomatu v zahraničí sa však skladá nielen z poplatku banke. Rovnako tu je aj konverzný poplatok za spracovanie transakcie v cudzej mene a aj poplatok správcovi bankomatu.

Vedeli ste, že …

…s cestovateľským účtom bankového subjektu Revolut môžete vyberať peniaze z bankomatov v zahraničí do výšky 200 eur zadarmo? V prípade prémiového účtu Revolut Metal až do výšky 600 eur.

Finančné skupiny

Ako sme už v článku zmienili, v zahraničí je pravidlo číslo jeden nájsť si pre výber taký bankomat, ktorý patrí do finančnej skupiny vašej banky.

Pripravili sme pre vás stručný prehľad znížených poplatkov za výber z bankomatu v zahraničí pre niektoré slovenské banky:

 • Slovenská sporiteľňa – bankomat ERSTE,
 • ČSOB – bankomat KBC,
 • VÚB – bankomat Intesa Sanpaolo,
 • Tatra banka – bankomat Raiffeisen Bank International,
 • UniCredit – bankomat UniCredit Bank,
 • mBank – pri výbere nad 70 eur bez poplatku, do 70 eur s poplatkom 1,3 eur.

Výber v inej mene ako v eurách je v niektorých bankách spoplatnený výrazne vyšším poplatkom. Napríklad ČSOB má takýto výber spoplatnený poplatkom 6 eur.

Ako platiť a vyberať peniaze v zahraničí bez toho, aby ste prišli aj o gate?

Dajte si pozor na aktuálny kurz mien

Výber z bankomatov v iných menách ako v eure je zúčtovaný výmenným kurzom kartovej spoločnosti, prípadne kurzom banky platným v deň spracovania transakcie, ktorý ale nemusí byť vždy totožný s dňom výberu peňazí.

Rovnako pamätajte, že aktuálny prepočítací kurz sa môže meniť podľa typu platobnej karty. Kartové spoločnosti majú totiž svoj výmenný kurz.

Najväčší vplyv na výhodnosť výberu peňazí v inej mene ako euro v zahraničí má preto výmenný kurz, ktorý si v bankomate zvolíte. V tomto prípade máte na výber z dvoch možností:

 • Zvoliť aktuálny kurz banky k dátumu zúčtovania transakcie – väčšinou nie je na displeji bankomatu uvedená konkrétna suma v mene euro. Dôvodom je, že banka ju nevie, pretože zúčtovanie môže prebehnúť aj o 2 dni neskôr, a to už môže byť kurz odlišný.
 • Zvolíte ponúknutý kurz bankou – na displeji uvidíte okrem domácej meny danej krajiny aj konkrétnu sumu vyberaných peňazí v eurách, ktorú vám banka odpíše z účtu.

Výhodnejšia je určite prvá možnosť, pretože aj keď sa kurz zmení vo váš neprospech, pravdepodobnosť, že pôjde o radikálne zhoršenie, je veľmi nízka. Pri druhej možnosti sa takýto výber stáva pre vás okamžite v priemere až o 3 – 5 % nákladnejší.

Dôvodom je, že banka sa chráni pred rizikom zmeny kurzu v jej neprospech. Preto vám poskytne ten najhorší očakávaný kurz (plus 3 – 5 %).

TIP

Pokiaľ v zahraničí často realizujete výber z bankomatov, je výhodné porovnať si podmienky výberu a poplatky medzi účtami jednotlivých bánk. Porovnanie bankových účtov je možné aj online.

Podozrivé bankomaty

V zahraničí si treba dávať pozor aj na to, kde a z ktorého bankomatu peniaze vyberáte. Nie všetky bankomaty totiž patria bankám, ale spravujú ich aj iné finančné spoločnosti. Napríklad na Bali vám zlodeji veľmi ľahko dokážu ukradnúť vaše údaje z karty (skimming). V tejto krajine sa to stáva veľmi často.

Podozrivé sú najmä bankomaty bez loga a bankomaty na netradičných miestach. Podvodom získané údaje dokážu zlodeji následne použiť na vytvorenie falošnej karty. Údaje z karty sa veľmi dobre predávajú aj na čiernom trhu. O gate preto môžete prísť najmä v tomto prípade.

Ani bankomaty v drahých hoteloch nemusia byť vždy tým najvhodnejším riešením. Okrem bežných bankových poplatkov môžu mať aj dodatočné poplatky za výber hotovosti. O nich by vás prirodzene mali informovať na obrazovke. Ideálne je vyberať z bankomatov v centre mesta a z bankomatov s logom finančnej skupiny, prípadne hneď vedľa bánk.

Užitočné tipy

Pripravili sme pre vás prehľad najdôležitejších tipov, ako vyberať peniaze v zahraničí bez toho, aby vás to veľa stálo:

 • používajte iba bankomaty vlastnej bankovej finančnej skupiny,
 • vyberajte radšej väčšie sumy a menej často,
 • skontrolujte si konverzný kurz v bankomate,
 • nevyberajte z bankomatu na kreditku, ale iba na debetnú kartu,
 • chráňte si PIN,
 • dajte si pozor na podozrivé bankomaty,
 • zvážte výber z bankomatu v drahom hoteli,
 • vyhnite sa zmenárňam.

Ako platiť a vyberať peniaze v zahraničí bez toho, aby ste prišli aj o gate?

Záver

Platby a výber z bankomatov v krajinách eurozóny sú bezproblémové, stačí si len dať pozor na jednotlivé poplatky za výber. Vždy je preto lepšie vyberať väčšiu sumu peňazí a menej často. Pri výbere v inej mene si dajte pozor na výmenný kurz.

 

 

 

 

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 4.5 / 5. Počítadlo: 8

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?

Snažím sa aby bol tento web stále tým, prečo ho už od roku 2014 navštevujú státisíce čitateľov. Miesto kde sa môžete inšpirovať na vaše cesty a popritom aj niečo ušetriť.