Cestujete mimo Európu? Nezabudnite na týchto päť náležitostí

mapa

Cestovanie po Európe je pomerne jednoduché – nepotrebujete víza ani pas, takmer všade platíte rovnakou menou, v členských štátoch EÚ máte nárok na potrebnú zdravotnú starostlivosť a nedávno sme sa navyše dočkali zrušenia roamingu.

Ak sa však túžite vydať ďalej, napríklad do Ázie, rozhodne by ste nemali zabudnúť na týchto päť náležitostí.

TIP: Pozrite si aktuálne akciové letenky do Ázie.

Víza

Ak ste si už kúpili letenku a viete, kam máte namierené, na začiatku si preverte vízové podmienky pre vstup do krajiny. Turistami obľúbené štáty Juhovýchodnej Ázie (Thajsko, Indonézia, Malajzia…) vám udelia bezplatné víza priamo na letisku po príchode do krajiny.

Ak vás však láka exotika ako Srí Lanka alebo India, o víza musíte požiadať v dostatočnom predstihu online. Srí Lanka síce v súčasnosti ponúka možnosť bezplatných víz aj pre občanov SR (skúšobné obdobie trvá len do 30. 1. 2020), no musíte o nich požiadať online prostredníctvom systému ETA.

India je zas v tomto výnimkou a za turistické víza si zaplatíte takmer 75 eur – v krajine však môžete ostať až 90 dní, pričom bezplatné víza vo vyššie uvedených krajinách vám umožňujú pobyt len na 30 dní.

Základom pre vstup do akejkoľvek krajiny mimo EÚ je cestovný pas s platnosťou minimálne šesť mesiacov od návratu domov.

víza

Očkovanie

Špeciálne očkovanie sa do mnohých krajín zväčša len odporúča – výnimkou je len povinné očkovanie proti žltej zimnici ak cestujete do Afriky, alebo proti meningitíde ak putujete do Mekky.

Vo všeobecnosti však platí, že by ste mali zvážiť očkovanie proti brušnému týfusu a hepatitíde typu A – s týmito chorobami sa môžete stretnúť v krajinách s nízkym hygienickým štandardom. Žltačka typu A sa najčastejšie prenáša znečistenou stravou alebo špinavými rukami a v prípade brušného týfusu je tiež príčinou znečistené jedlo alebo voda.

U svojho všeobecného lekára si tiež overte, či náhodou nepotrebujete nové očkovanie proti tetanu (preočkováva sa vždy po 10-15rokoch) poprípade či máte očkovanie proti hepatitíde typu B. Všeobecný lekár vás tiež zaočkuje proti hepatitíde typu A, no očkovanie proti brušnému týfusu sa vykonáva na špecializovaných klinikách.

Kompletný prehľad nájdete tu.

indický street food
Indický street food je skutočne len pre tých najodvážnejších

Poistenie

Komerčné poistenie pred cestou do sveta si dnes vybavíte aj online behom pár minút. Rozsah a cena závisí od vašich preferencií, no základom je dĺžka trvania pobytu. Ak sa chcete vydať mimo Európu na viac ako tri mesiace, tradičné celoročné poistenie vám stačiť nebude – práve s touto „skrytou“ podmienkou sa stretnete pri všetkých ponukách.

Vyriešiť sa to dá napríklad tak, že si po uplynutí tejto doby zakúpite online poistenie na presný počet dní, ktoré ešte strávite v zahraničí.

Peniaze

V Ázii vládne hotovosť – s tým musíte pred cestou rátať. Ak cestujete na kratšiu dobu, rozhodne si z domu vezmite hotovosť, ktorú si po príchode do krajiny priamo na letisku zameníte za lokálnu menu. Vždy si však peniaze prepočítajte ako posledný a uistite sa, že ste dostali správnu sumu. V krajinách ako Indonézia to môže byť na začiatku chaotické, pretože ak si chcete zameniť napríklad 200 eur, dostanete vyše troch miliónov rupií.

Platba kartou a výber z bankomatu je kapitolou samou o sebe. Vaša banka vám bude účtovať mikro poplatky za všetky platby kartou v zahraničí a jeden výber vás bude stáť cca päť eur. V mnohých ázijských krajinách však máte limit na výber hotovosti. Pomôcť si môžete populárnymi cestovateľskými účtami Revolut alebo Monese. Pri Monese dostanete navyše 5 € na účet po registrácii a 15 € keď urobíte dokopy transakcia aspoň za 500 €.  Vyberať s účtom zdarma môžete kdekoľvek po svete až do 200 €.

Ak cestujete do Thajska, situácia je ešte horšia – okrem poplatku vašej banke musíte zaplatiť poplatok aj thajskej banke. Výber z bankomatu vás teda môže vyjsť pekne draho. Ďalším príkladom je Bali kde sa môže veľmi ľahko stať, že vašu kartu niekto zneužije. Odporúča sa preto vyhľadávať strážené bankomaty poprípade si prečítať recenzie na Google Maps – áno, recenzie na bankomaty, čítate správne.

bankovky
Bankovky z rôznych ázijských krajín

Dokumenty a iné drobnosti

Okrem pasu si vždy urobte kópiu všetkých vašich dokladov a nezabudnite ani na medzinárodný vodičský preukaz a očkovací preukaz.

Ak sa chystáte na dlhší pobyt v zahraničí, zvážte aj kúpu lokálnej SIM karty – tie sú v Ázii pomerne lacné a dostanete ich na počkanie. Samozrejme, dá sa spoľahnúť aj na občasné WiFi alebo offline mapy, no prístup k internetu je počas cestovania veľkým plusom – najmä ak cestujete spontánne a nemáte vždy plne nabitý itinerár.

Do tropických oblastí si so sebou pribaľte aj repelent a lieky proti malárii – proti tej sa totiž neočkuje a ak ju náhodou dostanete, lieky v lokálnej krajine vás môžu stáť zbytočne veľa peňazí. Jedno balenie stojí asi 25 eur a zakúpite si ho na klinike cudzokrajných chorôb.

Vo vašej výbave by nemala chýbať ani filtračná fľaša poprípade tabletky na filtrovanie vody. Neustále kupovanie si balenej vody je extrémne neekologické a navyše sa nie vždy dostanete do obchodu. Takúto filtračnú fľašu (ako napríklad LifeStraw) máte stále pri sebe a môžete vďaka nej piť aj znečistenú vodu z vodovodu.

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Počítadlo: 1

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?